Autor Wątek: Hurtowe ceny kawy zielonej - najniższe od 53 miesięcy  (Przeczytany 6441 razy)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Hurtowe ceny kawy zielonej - najniższe od 53 miesięcy
« dnia: 10 Październik 2013, 18:43:56 »
Moi drodzy zielenina tanieje :) produkcja rośnie. Czeka nas kawowe Eldorado ;)





Powyższe dane z Londynskiej ICO -  International Coffee Organization.

1.12 USD za funt kawy zielonej :D

Mnie zastanawia co innego - ta cena to i tak średnia. Kaw z małych dobrych plantacji raczej nie potaniały. Ale jeśli to cena średnia to ile kosztuje to podłe ziarno, które potem trafia do torebek po 30-40 PLN/kg???

Antonio, Goran - ja wiem, że cena surowca to tylko jedna z wielu składowych końcowej ceny kawy - ale czy faktycznie widzicie, że ziarno do produkcji masowej tanieje? Czy to tylko statystyki?
LMWDP #469

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Hurtowe ceny kawy zielonej - najniższe od 53 miesięcy
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Październik 2013, 07:04:44 »
Będę się upierał, że nawet podłej jakości ziarno nie ma szans trafić do torebek z "mieloną kawą" o cenie 30/40 zł.
Tam MUSZĄ być buraki, słowo (tak to śmierdzi).

ps. zapewne jakiś % to owe podłe ziarno, ale mówię o %, a nie o całości. Dr wąchałeś ostatnio zawartość świeżo otwartej takiej torebki? U mnie w firmie mój zespół co jakiś czas daje mi taką szansę  :smiech: :ohyda:

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Hurtowe ceny kawy zielonej - najniższe od 53 miesięcy
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Październik 2013, 07:13:17 »
Niestety nie mam takich możliwości  :smiech: ale wierzę na słowo.
LMWDP #469

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Hurtowe ceny kawy zielonej - najniższe od 53 miesięcy
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Październik 2013, 13:44:59 »
Tak, kawa staniała i odczuliśmy to, odetchnęliśmy trochę po kryzysie. Muszę Cię też skorygować. Tam w Skandynawii i UK też staniała, jeszcze bardziej niż u nas, a ceny palonej kawy pozostały na poziomie 140zł-240zł/kg ;).
Przeciętna dobra kawa — surowiec włoskich mieszanek espresso kosztuje teraz około 3-4 Euro/kg. Podła kawa pewnie 3x mniej.

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2366
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Hurtowe ceny kawy zielonej - najniższe od 53 miesięcy
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Październik 2013, 21:05:30 »
Giełdę obserwuję od bardzo długiego czasu i bez tej obserwacji, tak na prawdę, nie da się przetrwać w świecie kawy. Kawę kupuję/kontraktuje kiedy są dołki i potem można skupić się tylko na produkcji/sprzedaży. Natomiast, to co się stało w 2010 roku, poważne załamanie giełdy i wywindowanie cen surowca o ponad 200%,  mogło powalić na kolanach nie jedną palarnie. U nas plan był taki by nie podnosić cen i starać się przetrwać ten okres z jak najmniejszą możliwą stratą. Zwiększyć produkcję, utrzymać jakość i pomóc również firmom współpracującymi z nami by również przetrwały kryzys. Nam się udało, natomiast z strony kontrahentów, straciliśmy jakieś 40% odbiorców. Koszty utrzymania, szczególnie w galeriach są dzisiaj tak wysokie, że tylko nieliczny mogą na to sobie pozwolić ( np za kawiarnie w Galerii Łódzkiej, trzeba płacić mies. około 24000,oo + pensję  i niespodziewane koszty ).
Spadają ceny nie tylko tych średnich kaw ale i tych z wyższych półek. Spadki są znaczące ale tylko na tyle że pozwolą palarnią na "lepsze" życie tzn płynność finansową. Obniżki też będą zauważalne na "pólkach" bo konkurencja zrobi swoje.
Jak się kształtują ceny kaw przemysłowych to inna kwestia. Znam palarnie, nie najwyższych lotów, które jednak kupują dobre ziarno. To co potem wyrabiają z nim, to inna sprawa. Chciałem się raz dowiedzieć ile kosztują tańsze kawy ale dostawca się zaśmiał i powiedział że ja bym nawet na tych workach nie chciał rower oprzeć, więc po co o tym rozmawiać. I miał rację. Już nigdy więcej się nie interesowałem tym tematem. Nie moja bajka.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Hurtowe ceny kawy zielonej - najniższe od 53 miesięcy
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Październik 2013, 21:20:58 »
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Hurtowe ceny kawy zielonej - najniższe od 53 miesięcy
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Październik 2013, 08:03:08 »
Kawa Lord musi być super.

Kawę niestety kupuje się, gdy jest świeża, a nie tania...

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2366
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Hurtowe ceny kawy zielonej - najniższe od 53 miesięcy
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Październik 2013, 15:52:29 »
Antonio, nie wiem jakie są wasze zapotrzebowania na kawę zieloną, ale ja nie wyobrażam sobie, bym dał rady mieć ten sam surowiec od zbiorów do zbiorów bez zakontraktowania go. Musiał bym mieszankę zmieniać co chwilę i dostosowywać. Do tego, nie było by miejsca gdzie magazynować tyle kawy i co najważniejsze, funduszy by starczyło na zakup kawy na parę miesięcy tylko. 

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Hurtowe ceny kawy zielonej - najniższe od 53 miesięcy
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Październik 2013, 17:06:20 »
Kontrakty bywają czasem przechlapane... Można na nich zarówno zyskać i stracić.

Goran, czyli Ty kontraktujesz kontener albo dwa, a potem ratami płacisz? My kupujemy to, co jest w danej chwili najlepsze i świeże.
« Ostatnia zmiana: 16 Październik 2013, 13:55:53 wysłana przez Antonio »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi