Autor Wątek: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach  (Przeczytany 51971 razy)

Offline tomaszf

  • Wiadomości: 9
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #45 dnia: 14 Grudzień 2013, 13:58:33 »
Witam. Mam pytanie do DrUsagi, gdyż po pochlebnych opiniach odnośnie tego ekspresu zdecydowałem się na zakup AEG EA 150. Jednak widać, że ekspres nie był użytkowany w prawidłowy sposób. Po zmieleniu kawy moim Hario Slim zapiąłem kolbę (zdziwiło mnie, że była skierowana gdzieś na godz. 4 a nie 6, ale pominąłem ten fakt) i pierwszy strzał pokazał mi, że na pewno coś jest nie tak z uszczelką. Mianowicie kawa tryskała w bok, trochę leciało z kolby, lecz takie coś dyskwalifikuje go w ogóle do jakiegokolwiek przygotowywania kawy.

Oczywiście filtr i mocowanie kolby odkręciłem i sprawdziły się moje przypuszczenia odnośnie uszczelki, była pęknięta, a gdy próbowałem ją wyjąć, po odkręceniu wszystkich śrubek zwyczajnie porwała mi się w rękach. Musiała być niewymieniana od nowości. Nową uszczelkę już zamówiłem.

Moje pytanie brzmi następująco, w jaki sposób mogę rozkręcić ekspres, żeby dostać się do wnętrzności? Na pewno jest tam pełno resztek kawy, która wyciekała (chociaż po "drobinach" jakie znalazłem pod mocowaniem kolby poprzedni właściciel raczej chciał go wykorzystywać do metod przelewowych niż do espresso), dlatego też chciałem go wyczyścić. Podejrzewam, że od dołu, lecz wolę zapytać bardziej doświadczonych w tym temacie.

Będę wdzięczny za każdą pomocną odpowiedź.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #46 dnia: 14 Grudzień 2013, 15:43:40 »
Akurat od dołu nic nie ruszasz. :D  aby dobrać sie do bebechów: wyjmujesz pojemnik na wode, odkręcasz plecki (jak nie masz takiego klucza to wyłam ten bolec po srodku każdej śrubki), plastilowe plecki podważasz w śeodku ich wysokości po obu stronach i wyciągasz je. Teraz czas na odkręcenie tacki na filiżanki. 2 śruby są dostępne bliżej plecków a druga para bliżej przodu maszyny. Te z tyłu to nie problem. Do tych z przodu potrzeba dlugiego śrubokreta. Jak spojrzysz na plastik tam gdzie jest prysznic to tuż przy krawędziach po obu stronach ten plastik ma wycięcia. Tam wkładasz śrubokręt i odkręcasz ostatnie 2 śrubki. Teraz już powinieneś móc zdjąc z góry tackę na filiżanki.

A co do uszczelki. Do jej wymiany wystarczy odkręcić tą jedną srubkę na środku prysznica. Pozostałe 4 trzymają tylko zapięciw do kolby.

Mam nadzieję ze to okaże się pomocne.
LMWDP #469

Offline tomaszf

  • Wiadomości: 9
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #47 dnia: 14 Grudzień 2013, 18:38:26 »
Dziękuję bardzo za pomoc. Wszystkie wskazówki były na wagę złota :) Mam jeszcze jedno pytanie tym razem już do wszystkich. Nie znam się zbytnio na sprzęcie używanym, dlatego też chciałem zapytać, czy taki kamień w środku ekspresu świadczy o jakimś przecieku, czy to normalne i w każdym po pewnym czasie się pojawi. Dla jasności zamieszczam zdjęcia z zaznaczeniami. Czy taki kamień mogę swobodnie usunąć np. wodą z octem, czy może lepiej go nie zaczepiać?




Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #48 dnia: 14 Grudzień 2013, 18:43:14 »
Kamień, jak sama nazwa mówi, robi się z wody ;)
Jeśli pojawia się na zewnątrz to znaczy że woda też tam była. Być może przecieki same się zatkały ale przy odkamienianiu znowu mogą się pojawić.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #49 dnia: 14 Grudzień 2013, 20:09:23 »
O ile dobrze pamiętam to termoblok w tej maszynie to kanapka z uszczelką w środku. Nigdy tego nie rozkrecałem więc 100% pewności nie mam ale coś mi świta że taka uszczelka była w instrukcji serwisowej.
Kamień na zewnątrz świadczy o tym że ta uszczelka pewnie została uazkodzona. Zobacz np. na north.pl czy mają ja w ofercie.
Odkamienianie z uszkodzoną  uszczelką termobloku spowoduje pewnie przeciek :(
LMWDP #469

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #50 dnia: 14 Grudzień 2013, 21:13:09 »
O właśnie dziś próbowałem dobrać się do Zelmera 13z013 i nie wyszło. Dokotorze czy może jakiś serwice manual istnieje do tego?
Te co wtedy kupiłem stoi u brata i całyczas cieknie, w końcowej fazie albo po przygotowaniu kawy. Chciałem dobrać się pod tackę ociekową, odkręciłem wszystkie śruby od spodu oprócz tych gwiazdek z bolcem. Potem odkręciłem plecki, ale niestety nie udało misię nigdzie dostać. Podważyłem trochę ten plastik pod tacką ociekową i są tam zacieki.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #51 dnia: 14 Grudzień 2013, 21:48:21 »
Od spodu jest tylko wejście na kable i ich łaczenie. Tam nie ma co szukać. Całość bebechów dostępna jest po zdjęciu plecków i potem odkręceniu tacki na filiżanki.
Te bolce w śrubach z gwiazdką to ja wyłamałem małym płaskim śrubokretem. Potem plecki ppdważasz w połowie wysokości, ciągniesz do tyłu i góra powinna się w końcu wysunąć z pod tacki. To elastyczny plastik jest raczej go nie połamiesz. Śmialo odciągnij a potem ciągnij w dól i do tyłu.

Mam nadzieje że to choć trochę jest jasne.
LMWDP #469

Offline tomaszf

  • Wiadomości: 9
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #52 dnia: 14 Grudzień 2013, 21:50:59 »
Mi się udało bezproblemowo zdjąć, także myślę, że koledze również się uda. Co do instrukcji serwisowej napisz do north.pl tak jak mi poradził DrUsagi. :)

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #53 dnia: 14 Grudzień 2013, 21:55:08 »
Plecki odkręciłem bez problemu, dalej nie wiedziałem co ruszyć, w środku są 2 śruby takie jakby kwadratowe nakrętki posiadają.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #54 dnia: 14 Grudzień 2013, 23:14:36 »
A możesz fotkę wrzucić? W Aeg nie kojarzę nic takiego.
LMWDP #469

Offline tomaszf

  • Wiadomości: 9
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #55 dnia: 14 Grudzień 2013, 23:17:22 »
Podejrzewam, że koledze chodzi o te śruby.

Edit: Nie zauważyłem, że mowa o zelmerze, ale może akurat. :)
« Ostatnia zmiana: 14 Grudzień 2013, 23:19:33 wysłana przez tomaszf »

Offline techmanski

  • Wiadomości: 15
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #56 dnia: 13 Marzec 2018, 21:28:01 »
Czołem kupiłem Zelmer 13z013 ktory ma inne sitka niż pokazywał DrUsagi tzn na wylocie ma tylko 1cm2 dziurek i kawa która z niego wylatuje mocno sie pieni. Czy faktycznie jest ono ok czy trzeba coś zmienić? Dodam że jestem początkującym w temacie

Offline techmanski

  • Wiadomości: 15
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #57 dnia: 13 Marzec 2018, 21:36:35 »
Przeczytałem raz jeszcze opis DrUsagi. Rozumiem że te sitka różnią sie od mojego właśnie tym że zostało usunięte te podwójne dno z tą mniejszą ilością dziurek?
Drugie pytanie dotyczy kolby: czy tutaj również doszło do usunięcia elementu rozlewajacego kawę po to by kawa przechodziła wyłącznie o sitko?
Np to i trzecie pytanie:) czy ważnym jest to by kolba została tak przygotowana czy moze kluczowym jest przede wszystkim usunięcie podwójnego dna w sitku?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #58 dnia: 14 Marzec 2018, 08:04:55 »
Tak, sitka zostały pozbawione dna, kolba tak naprawdę tylko tego plastikowego czarnego wkładu - na śrubkę jedna bodajże był.
Usuwanie wylewek i zrobienie z kolby NPFa nie jest konieczne ;) kluczem jest brak podwójnego dna.
LMWDP #469

Offline techmanski

  • Wiadomości: 15
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #59 dnia: 14 Marzec 2018, 20:45:39 »
Bardzo dziękuję za info! Jutro sitka będą już takie jak mają być łącznie z NPFem;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi