Autor Wątek: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach  (Przeczytany 51993 razy)

Offline techmanski

  • Wiadomości: 15
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #60 dnia: 17 Marzec 2018, 16:10:09 »
Wiem, że tą wiadomością powinienem podzielić sie w innym wątku ale nie wiem czy byłbym tam poważnie potraktowany z takim ekspresem;)
Kocham kawy palone w stylu włoskim moją ulubioną jest Verona Starbucksa.
Mam już odblokowane sitka i npf.
Dużo czytałem o zrobieniu dobrego espresso i przed odblokowaniem sitek i npfem kilkakrotnie udało mi sie zrobic wybitnie smaczne espresso.
Po odblokowaniu sitek woda mozna powiedzieć, że przelatuje przez sitka.
Mam młyn faema.
Mielilem od 4.5 aż doszedłem do 1.5 czas sie wydłużał ale cremy prawie brak a smak baaaardzo słaby nie taki jak powinien być czego doświadczyłem już kilka dni wcześniej.
Ekspres wygrzany, ubite na 15kg
Pojedyncze espresso robione 25 sek ma .... 90 ml
Ktoś pomoże?



Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #61 dnia: 17 Marzec 2018, 16:53:41 »
Za grubo mielisz, za mało sypiesz. To tak na początek. Co dalej? Ciężko pokierować jak brak szczegółów... Sitka są dobrze stoczone? Nie leci nic bokiem?

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #62 dnia: 17 Marzec 2018, 16:57:23 »


Pojedyncze espresso robione 25 sek ma .... 90 ml
Ktoś pomoże?

Tu jest błąd.

Poczytaj ten wątek, wszystko Ci się rozjaśni, nie ma potrzeby pisać tego samego w dziesięciu wątkach.

http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=844.0


Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline techmanski

  • Wiadomości: 15
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #63 dnia: 18 Marzec 2018, 13:43:57 »
@Miklas znałem ten wątek i przeczytałem 1/3;) ale oczywiście dzięki
@Siewcu gdy zmniejszyłem przemiał na 1.5 to rozsadzilo mi odblokowane sitko:D Jutro jadę kupić nowe.
Odnośnie trudności z espresso przeniosę się na wspomniany wątek ale tutaj mam jeszcze dwa pytania które dotyczą tego ekspresu:

1. Czytałem, że można kupować inne sitka co jest polecane ale nie zawsze udaje kupić się od razu odpowiednie. Czy sugerujecie bym przeszedł na inne sitko i jeśli tak to na jakie?
2. Czy wiecie, że pojemnik na wodę jest wykonany z toksycznego plastiku oznaczonego kategorią 7 :/ Śmierdzi na maksa nie mówiąc już o tym, co przechodzi do wody bo pojemnik oczywiście ogrzewa się od ciepłego ekspresu. Zastanawiam się jak to obejsc. Mam dwa pomysły. No chyba że ktoś mi coś podpowie, bo ma już temat opanowany?


Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #64 dnia: 18 Marzec 2018, 15:17:37 »
Mój czajnik też śmierdział. Straszne ilości kwasku cytrynowego, octu, wody, czasu i prądu zużyłem na odsmrodzenie go. Ale jak by się to dało przełożyć na pojemnik na wodę to pojęcia nie mam...

Offline Dareks1990 Mężczyzna

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Gaggia Classic
  • Młynek: Quick Mill Apollo 060 ,MYM54
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #65 dnia: 24 Styczeń 2019, 19:31:46 »
Kupiłem ekspres AEG EA150 ale dopiero się z nim zapoznaje , wcześniej miałem jakieś stare plastikowe saeco trafił się ten ekspres za małą kwotę wiec kupiłem .
Chciałbym zamontować w nim OPV ktoś może polecić coś co będzie pasować i gdzie coś takiego kupię ?

Offline coppi

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: AEG EA150
  • Młynek: brak/w trakcie poszukiwań
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #66 dnia: 25 Wrzesień 2019, 20:40:44 »
Witajcie,
W końcu zabrałem się i za mój ekspres. Sitko jak napisane przetoczyłem i drugiego dna nie ma.
Ale niestety jest cały czas ciśnienie 15Bar, bo taka pompa i bez żadnego zaworu.
Więc plan na zawór OPV (trochę bo lubię też pomajsterkować) i powinno się udać.
Ale potrzebuję kilku rad z częściami.
Jak to wygląda od środka widać na załączniku.
I plan jest taki, żeby w tą rurkę pomiędzy pompę i termoblok włożyć trójnik i z trójnika na tą nową rurkę dać zawór OPV. I pytania:
1. Ta rurka oryginalnie jest taka plastikowa z kołnierzami na końcach (na zdjęciu to widać). Czy taką rurkę jest szansa dostać i do tego trójnik czy trzeba kombinować??
2. I tutaj najważniejsze pytanie - gdzie odprowadzić rurkę powrotną z zaworu OPV. W środku tylko 1 miejsce chyba jest: przed pompę w trójnik z wężyka ze zbiornika do pompy. Pytanie czy tak można? Druga opcja to wyjście na zewnątrz ekpresu do zbiornika - tutaj trochę rzeźbienia jest, ale pewnie jakoś do zrobienia - wymaga przycięcia jakoś zbiornika a jest z twardego plastiku.

Podpowiecie??

Offline WarrenB Mężczyzna

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Lelit Anita PID, Bialetti New Venus 4TZ
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #67 dnia: 16 Wrzesień 2020, 22:53:32 »
Cześć, wydaje mi sie, ze nieopatrznie zgubilem oring od dyszy spieniacza czy wiecie może gdzie moge go kupic/jaki ma rozmiar, zdjecie ponizej. Help needed!

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #68 dnia: 17 Wrzesień 2020, 08:21:25 »
Możesz to wykręcić? Sprawdź czy ten wyżej nie jest taki sam. Najbliższy sklep hydrauliczny powinien pomów w dobraniu oringa.

Offline WarrenB Mężczyzna

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Lelit Anita PID, Bialetti New Venus 4TZ
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #69 dnia: 17 Wrzesień 2020, 12:44:54 »
Wydaje mi sie ze byl troszke szerszy, ale tylko mi sie wydaje.
Wykręcić tego za bardzo nie moge, wiąze sie to z rozkręceniem znacznej części ekspresu.

Offline WarrenB Mężczyzna

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Lelit Anita PID, Bialetti New Venus 4TZ
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #70 dnia: 19 Wrzesień 2020, 00:43:06 »
Problem zażegnany, kupiłem oringi w OBI ( przy tzw. Okazji)Oring umieściłem pod dolną śrubą (chyba tam powinna być?). W każdym razie dziala. Dotychczas używałem Mokki Bialetti ( indukcja) ekspres zostal mi sprezentowany, dokupiłem mlynek elektryczny\ żarnowy Tchibo, który daje rade...( po przesiadce z elektryka z nożami różnica  w smaku jest zadziwiająca).



Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #71 dnia: 19 Wrzesień 2020, 09:36:31 »
W sumie to jestem ciekawy efektów tej modyfikacji, ja miałem AEG i próby wymiany sitek nic nie dały, zmiany młynków itd. Popijałem z niego kawę uznając ją za niezłe ekspresso  :picardpalm: aż do spotkania z niejakim Gacą ;-) Nie zrozum mnie źle, nie kwestionuję sensowności tych działań, doceniam to  że dałeś drugie życie temu sprzętowi. Jeśli masz umiejętności i chęci do napraw to może pójdź krok dalej, ja po AEG przywróciłem do życia Gaggię New Baby i znowu było o niebo lepiej. Co nie znaczy że całkiem dobrze ;-) Warto poszukać lepszego sprzętu ale takiego który wymaga trochę pracy i uwagi.  Oczywiście o ile pójdziesz wcześniej do jakiejś dobrej kawiarni, wypijesz espresso i stwierdzisz że to właśnie to czego oczekujesz, że chcesz gonić króliczka. Musisz też mieć w takim przypadku sensowny młynek i raczej nie będzie to Greaf tylko przynajmniej jakieś małe ASCASO lub używany młyn gastro. Teraz nawet za 600 zł można kupić coś gastro, często po wymianie żaren o średnicy 64mm. Powodzenia zatem.

Offline rudekolek

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: AEG EA150 dimmer, portafilter MOD, AeroPress, La Cuccuma ILSA, Phin, Moka Express 4tz, Briki
  • Młynek: DeLonghi KG89, Kingrider K2, K4. K6
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #72 dnia: 27 Październik 2023, 13:58:10 »
W celu ewentualnej naprawy PCB spieniacza mleka ekspresu EA150 (950074401-00, 4071332565, Aeg, Electrolux - D000024) zamieszczam schemat i ogólny opis działania:

Przełączenie gałki na pozycje para/gorąca woda otwiera zawór doprowadzający wodę do dyszy spieniającej mleko oraz odłącza bramkę tyrystora od masy przewody brązowy z niebieskim L, odblokowując tyrystor i pozwalając na wejście sygnału z PCB na jego bramkę.

Przełącznik który przełącza pomiędzy parą a gorącą wodą z dyszy w pozycji gorąca woda omija układy CD4017BE (rejestr przesuwny BCD) zwierając przewody biały z czerwonym, napięcie 10,5V (ustalone przez diodę Zenera) wchodzi na bramkę tyrystora 2P4M przez rezystor 3,3kOhm, pompka pracuje szybciej wiec leci gorąca woda.

Po przełączeniu na pozycje para zwierany jest przewód żółty z czerwonym co powoduje wejście sygnału taktującego ok. 1,5Hz z układów CD4017BE na bramkę tyrystora 2P4M, pompka taktuje wolno, aby zdążyła wytworzyć się para.

Układ umieszczony wyżej CD4017BE taktowny jest częstotliwością z 50hz z sieci następnie taktuje kolejny taki sam układ rejestrem Q4(pin10), z rejestru Q6(pin5) niżej umieszczonego układu wychodzi sygnał na bramkę tyrystora 2P4M żółtym przewodem przez przełącznik , przewód czerwony i rezystor 3,3kOhm. (ok. 6V)

AEG EA150.jpg
EA150_1 pcb.jpg
EA150_2 pcb.jpg
ea150_3 pcb.jpg
« Ostatnia zmiana: 27 Październik 2023, 19:18:00 wysłana przez rudekolek »
Przez papier nie przelewam.

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1596
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #73 dnia: 28 Październik 2023, 05:31:41 »
Świetna robota! 👍

Offline rudekolek

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: AEG EA150 dimmer, portafilter MOD, AeroPress, La Cuccuma ILSA, Phin, Moka Express 4tz, Briki
  • Młynek: DeLonghi KG89, Kingrider K2, K4. K6
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #74 dnia: 28 Październik 2023, 23:18:34 »
Polecam prostą modyfikację która pozwala na sterowanie pracą pompki. Wystarczy włożyć prosty ściemniacz (regulator obrotów mocy za  10zł na znanym portalu aukcyjnym). Umieszczamy go pomiędzy niebieski przewód a pompkę, najlepiej zacisnąć złączki na jakieś przewody i gotowe. Bez tej modyfikacji lub montażu OPV korzystanie z portafiltra bez papierowych filtrów na dnie sitka jest niemożliwe ze względu na zbyt wysokie ciśnienie. Papier niestety usuwa cenne dla smaku kawy łuszcze,, nie każdy to lubi.Potencjometr wyprowadzamy na zewnątrz wedle uznania.
Przez papier nie przelewam.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi