Autor Wątek: Ekspres do małej kawiarni do 8-10 tys brutto  (Przeczytany 11000 razy)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres do małej kawiarni do 8-10 tys brutto
« Odpowiedź #45 dnia: 27 Kwiecień 2017, 12:58:09 »
Ludzie tutaj próbują Cię nakierować na rozsądne zagospodarowanie budżetu, który masz przeznaczony na sprzęt, w taki sposób, żebyś tych pieniędzy źle nie wydał. Załóż drugi temat, napisz jaki masz budżet na wszystko, poczytaj propozycje, przemyśl temat... Dam Ci przykład - dostałem używany młynek, swojego Mazzera. Dobry młynek, mieli kawę itd, tylko nie działał dozownik(kwestia ruszenia jednym elementem przy dźwigni, sprawa pomijalna). Ale... Młynek do rozebrania, porządnego wyczyszczenia, z żarnami do wymiany, i chyba przydałoby się już wymienić łożysko, bo coś szumi. I co z tego, że wyglądał ładnie, skoro osoba bez jakiejś żyłki mechanicznej, czy zwykły użytkownik nie będzie w stanie sprawdzić, czy jest w 100% sprawny. Ja nie mówię, że tak postąpi Twoja palarnia, ale może się okazać, że dostaniesz młynek, który będzie potrzebował wymiany żaren, a te mogą być drogie... Ogólnie chodzi o to, że może się okazać, że lepiej jest kupić nowy sprzęt, ciutkę tańszy, ale sprawdzony, niż pchać się w używki o nie do końca wiadomym stanie. A to, że bierzesz od nich kawę od czterech lat nic nie znaczy...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ekspres do małej kawiarni do 8-10 tys brutto
« Odpowiedź #46 dnia: 27 Kwiecień 2017, 13:35:05 »
 :mhh: Czemu nic nie znaczy? Czemu tak źle o palarniach myślicie? Przecież to jest nawiązywanie/utrzymywanie długoletniej współpracy. Ekspres, młynek sprzedaje się raz, a kawę przez lata. Jeśli źle doradzą sprzęt, jeśli będzie awaryjny, to stracą klienta, któremu mogliby sprzedawać (oby) co rok więcej kawy.

Moim zdaniem dobre relacje z dostawcą kawy (niekoniecznie palarnią) to najważniejsza sprawa. Powinien być chętny do pomocy, szkoleń, kontroli jakości i najlepiej gdyby był na miejscu i chętnie podjechał gdy cokolwiek się wydarzy.

W takiej relacji kawowe źródło powinno doradzić lepiej niż sobie, bo i kłopot i wstyd potem na nich spadną.


Oczywiście, trzeba zachować dystans i samemu też spojrzeć na wszystko krytycznym okiem, ale nie zmienia to faktu, że palarnia ma tu najwięcej do stracenia.

Offline arcadio_micruzzi

  • Wiadomości: 20
Odp: Ekspres do małej kawiarni do 8-10 tys brutto
« Odpowiedź #47 dnia: 27 Kwiecień 2017, 13:35:59 »
Dlatego moj mlynek bedzie po przegladzie i serwisie :) oczywiscie, po to zalozylem ten watek zeby ktos mądrzejszy ode mnie i obeznany w temacie się sensownie wypowiedział :) Za co bardzo dziekuje :)

Offline arcadio_micruzzi

  • Wiadomości: 20
Odp: Ekspres do małej kawiarni do 8-10 tys brutto
« Odpowiedź #48 dnia: 27 Kwiecień 2017, 13:37:00 »
@donkiszot, ot, co :)

Offline sobota

  • Wiadomości: 278
  • Ekspres: basic / brasilia / linea
  • Młynek: compak k3 / RR55OD / ikej / k30 / guatemala / tm nano
Odp: Ekspres do małej kawiarni do 8-10 tys brutto
« Odpowiedź #49 dnia: 27 Kwiecień 2017, 13:41:32 »
Jak dla mnie, brniesz w złą stronę bo najważniejszy będzie młynek dla ciebie a o ten używany dobrej klasy ciężko.

Moja połówka prowadzi kawiarnie, z racji ubogiego budżetu za radami moimi i zaprzyjaźnionych baristów kupiła używany ekspres z gwarancja  (pod warunkiem używania flitrów wody, czyszczenia ekspresu i itp). Raz za pół roku zdarzy się jakaś drobna awaria ale jak znajdziesz odpowiedzialny serwis to naprawi ci to w 2-3 godziny lub zabierze maszynę i zostawi zastępczą. Odpowiedzialny serwis to taki który jak przyjeżdża na naprawę to ma skrzynkę nowych cześć do ekspresu i zapasowy ekspres na aucie. Bo takim co zamawiają cześć podstawowe jak np elektrozawory, oringi, uszczelki i każą ci czekać na naprawę podziękuj.

Jak dla mnie;

3,5- 5 tys ekspres używany kupiony od serwisu po remoncie (zazwyczaj 2 grupy są tańsze od 1 w tym samym stanie - spytasz dlaczego, dlatego że 1 grupowe kupują z rynku użytkownicy domowi a 2gr są za duże dla nich i przez to tańsze)
1 tys - gwarancja / opłąty serwisowe na rok
2,5-4 tys nowy młynek gastron on demand np; Mazzer Super Jolly Electronic/ eureka zenith 65 / eureka olimpus

dodatkowo;

700 zł filt
500 zł na odbijaki, dzbanki i 2 wagi


I najważniejsze na koniec;
pozostałe 1-2 tysiące wydaj na kurs baristy  na twoim ekspresie w twoim lokalu, mówie tu o całym dniu, przemieleniu parę kg kawy a nie 1-2 godziny i koniec. Musisz zaleś kogoś kto ci pokazem jak ustawić młynek, jak korygować jego ustawienia w czasie dnia obserwują zachowanie kawy. Jak używać wagi jako narzędzia pracy za barem. Gwarantuje tobie że twoją wiedzą ma się ni jak do wieloletniego doświadczenia baristy.
Co do kursu w twojej okolic to znajdź 3 najbardziej polecane kawiarnie z wątku na forum z twojego miasta i spytaj w kawiarniach o kurs.







Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Ekspres do małej kawiarni do 8-10 tys brutto
« Odpowiedź #50 dnia: 27 Kwiecień 2017, 14:06:45 »
Za ten post zasłużony +. :ok:
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Ekspres do małej kawiarni do 8-10 tys brutto
« Odpowiedź #51 dnia: 27 Kwiecień 2017, 14:13:59 »
A to, że bierzesz od nich kawę od czterech lat nic nie znaczy...

 :picardpalm: Przestań doradzać. Jak będziesz prowadził działalność gospodarczą, to zrozumiesz co to jest stały klient.
Współpraca biznesowa miedzy kupującym a palarnią, powinna być opłacalna dla obu stron.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline arcadio_micruzzi

  • Wiadomości: 20
Odp: Ekspres do małej kawiarni do 8-10 tys brutto
« Odpowiedź #52 dnia: 27 Kwiecień 2017, 15:00:02 »
Jak dla mnie, brniesz w złą stronę bo najważniejszy będzie młynek dla ciebie a o ten używany dobrej klasy ciężko.

Moja połówka prowadzi kawiarnie, z racji ubogiego budżetu za radami moimi i zaprzyjaźnionych baristów kupiła używany ekspres z gwarancja  (pod warunkiem używania flitrów wody, czyszczenia ekspresu i itp). Raz za pół roku zdarzy się jakaś drobna awaria ale jak znajdziesz odpowiedzialny serwis to naprawi ci to w 2-3 godziny lub zabierze maszynę i zostawi zastępczą. Odpowiedzialny serwis to taki który jak przyjeżdża na naprawę to ma skrzynkę nowych cześć do ekspresu i zapasowy ekspres na aucie. Bo takim co zamawiają cześć podstawowe jak np elektrozawory, oringi, uszczelki i każą ci czekać na naprawę podziękuj.

Jak dla mnie;

3,5- 5 tys ekspres używany kupiony od serwisu po remoncie (zazwyczaj 2 grupy są tańsze od 1 w tym samym stanie - spytasz dlaczego, dlatego że 1 grupowe kupują z rynku użytkownicy domowi a 2gr są za duże dla nich i przez to tańsze)
1 tys - gwarancja / opłąty serwisowe na rok
2,5-4 tys nowy młynek gastron on demand np; Mazzer Super Jolly Electronic/ eureka zenith 65 / eureka olimpus

dodatkowo;

700 zł filt
500 zł na odbijaki, dzbanki i 2 wagi


I najważniejsze na koniec;
pozostałe 1-2 tysiące wydaj na kurs baristy  na twoim ekspresie w twoim lokalu, mówie tu o całym dniu, przemieleniu parę kg kawy a nie 1-2 godziny i koniec. Musisz zaleś kogoś kto ci pokazem jak ustawić młynek, jak korygować jego ustawienia w czasie dnia obserwują zachowanie kawy. Jak używać wagi jako narzędzia pracy za barem. Gwarantuje tobie że twoją wiedzą ma się ni jak do wieloletniego doświadczenia baristy.
Co do kursu w twojej okolic to znajdź 3 najbardziej polecane kawiarnie z wątku na forum z twojego miasta i spytaj w kawiarniach o kurs.

Bardzo dziękuję za wyczerpujący wpis. Co do ekspresów używanych - boję się ich, już przymierzałem się do faemy i jak wylądowała na warsztacie, to kawa smakowała jak spalony ziemniak. Potem poszła pompa, a potem silnik.... Więc się spłoszyłem. Palarnia, z którą jestem zaprzyjaźniony prowadzi serwis i daje ekspresy zastępcze. Zrobią mi kurs taki, jaki trzeba, bo już z nimi o tym rozmawiałem. Zobaczę jeszcze jaki wybór padnie na ekspres i może pomyślę więc o lepszym młynku, skoro tak mówicie :)

Offline sobota

  • Wiadomości: 278
  • Ekspres: basic / brasilia / linea
  • Młynek: compak k3 / RR55OD / ikej / k30 / guatemala / tm nano
Odp: Ekspres do małej kawiarni do 8-10 tys brutto
« Odpowiedź #53 dnia: 27 Kwiecień 2017, 15:22:01 »
To poszukaj takiego z gwarancją - jak serwis dobry to wystawi ci taką, bo bubla nie sprzeda bo by się mu nie opłacało.

Rozumiem że nie podajesz nazwy palarni specjalnie z racji waszej współpracy co jest dobrym pomysłem. W szczególności że nie chcemy robić reklamy/anty reklamy palarni która ci dostarcza kawę teraz.

Ale miej na uwadze że dobra palarni nie koniecznie będzie ci dobrze obsługiwała w zakresie serwisu ekspresów po prostu nie da się by perfekcjonistą w każdej dziedzinie i ich głównym biznesem jest palenie któremu się poświęcają. Jeżeli padnie ci ekspres to nie rzucą wszystkiego by ci go naprawić (chyba że mają osobną osobę do serwisów) bo to nie jest ich core biznes tylko usługa dodatkowa.

ps. doradzam poszukać i zweryfikować też na forum czy twoja palarnia jest dobra palarnia. Bo niestety możesz trafić na palarnie która wypala "arabika brazylia 100% mocno palona" i niestety bez znaczenia na jakim sprzęcie, po jakich kursach finalna kawa nie będzie tą kawą jaką oczkują napić się użytkownicy tego forum.

Offline arcadio_micruzzi

  • Wiadomości: 20
Odp: Ekspres do małej kawiarni do 8-10 tys brutto
« Odpowiedź #54 dnia: 27 Kwiecień 2017, 19:39:29 »
@Sobota - właśnie o to chodzi, że mają. I naprawiają. I obsługują 90% kawiarni, hoteli, restauracji w moim mieście. Jednym z baristów i szkoleniowców u nich jest mistrz Polski któregośtamroku. Kawę mają bardzo dobrą i nie chciałbym zmieniać, też dlatego, że się już przyzwyczaiłem :)

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Ekspres do małej kawiarni do 8-10 tys brutto
« Odpowiedź #55 dnia: 27 Kwiecień 2017, 22:46:23 »
Ale miej na uwadze że dobra palarni nie koniecznie będzie ci dobrze obsługiwała w zakresie serwisu ekspresów po prostu nie da się by perfekcjonistą w każdej dziedzinie i ich głównym biznesem jest palenie któremu się poświęcają. Jeżeli padnie ci ekspres to nie rzucą wszystkiego by ci go naprawić (chyba że mają osobną osobę do serwisów) bo to nie jest ich core biznes tylko usługa dodatkowa.
I to prawda. Jak kupiłem okazyjnie Nuova Simonelli MDX On Demand a mieszkam we Wrocku to palarnia Etno ogłasza się, że sprzedaje te młynki (http://www.sklep.etnocafe.pl/231-sprzet). Pomyślałem, że także musi mieć ich serwis. Przez ładnych parę tygodni starałem się o jakąś poradę serwisu dot. młynka. Na końcu po kilku tygodniach odpowiedzieli mi, że nie robią serwisu, tylko sprzedają młynki. Zawsze myślałem, że sprzedawca także zapewnia serwis. A tu nic takiego. Lepiej sprzęt kupować u dostawców sprzętu gastronomicznego z serwisem profesjonalnym, a kawę w palarni. Bo po okresie gwarancji, rękojmi okaże się, że serwisu już dalej nie zapewniają.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4843
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres do małej kawiarni do 8-10 tys brutto
« Odpowiedź #56 dnia: 28 Kwiecień 2017, 09:25:11 »
@Sobota - właśnie o to chodzi, że mają. I naprawiają. I obsługują 90% kawiarni, hoteli, restauracji w moim mieście. Jednym z baristów i szkoleniowców u nich jest mistrz Polski któregośtamroku. Kawę mają bardzo dobrą i nie chciałbym zmieniać, też dlatego, że się już przyzwyczaiłem :)

No to współczuję. W tej sytuacji słaby wybór kaw macie w mieście. Nie bardzo chciałbym mieć na każdym kroku tę samą kawę do picia. Żadnego urozmaicenia kawowej egzystencji.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline campaniol Mężczyzna

  • Wiadomości: 2
    • il caffè
Odp: Ekspres do małej kawiarni do 8-10 tys brutto
« Odpowiedź #57 dnia: 12 Maj 2017, 15:59:15 »
Witam.
Może i dobre takie porady aby brać ekspres nowy lub od servisu .Jest tylko jedno,, ale,, cena!!!!
Nowy ....kosmos cena,używany ...na początek na pewno  bezpieczniej finansowo.
Jak upłynie trochę  czasu  nauczysz  się parzyć kawę i będziesz widział ,że naprawdę potrzebujesz lepszego ekspresu lub młynka  to wtedy kupuj.
Mieszkam we Włoszech i sprzedaję używane ekspresy i młynki.Wiele włoskich barów używa nawet 40-50 letnich ekspresów.
Bo nie chodzi tutaj o wygląd tylko o smak kawy ,a to już zasługa wody ,kawy ,umiejętności baristy.
Podam przykład FAEMA E61....nic dodać nic ująć.A już nie rozumiem zachwytu  młynkami z dozowaniem elektronicznym.
Ludzie , tutaj chodzi o celebrację  parzenia  ,w ten sposób najlepiej kupić superautoamat albo taniej na kapsuły.
 
Caffè corretto

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi