Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1065878 razy)

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2340 dnia: 03 Listopad 2017, 13:22:52 »
Drobniej, tak, żeby mieć ratio w okolicy 1:2 w czasie 30 sek. I zobacz jak to Ci smakuje.

Ok, dzięki za rady :)
Będę dawać znać co i jak

Offline prunt

  • Wiadomości: 105
  • Ekspres: Ascaso Duo PID, V60-01/02, Chemex, Chemex by Duka, AeroPress
  • Młynek: Ceado e6p, Comandante MK3 NB, Aergrind
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2341 dnia: 03 Listopad 2017, 13:27:50 »
Temperatura wody w ARC, na pewno odpowiednia wysoka?

Podłączę się, jak to zbadać? Rozgrzać kubek i termometrem do mleka zmierzyć temperaturę wody wypływającej z grupy? Nie bardzo mam sprzęt pozwalający na dokładniejsze mierzenie. Jakiej wartości mam się spodziewać, 90 stopni?

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4840
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2342 dnia: 03 Listopad 2017, 13:39:59 »
W ten sposób ? W życiu...Góra ok. 70 st. C. Termometr do mleka nie jest dobrym miernikiem do tego celu. A woda przy swobodnym wypływie to nie kawa wypływająca w ciągu 25 - 30 s na 30 ml. Zanim ten termometr osiągnie 80 st. to woda już wystygnie. Jeśli już to termopara włożona w kolbę ale podczas prawidłowej ekstrakcji kawy. Zacznij raczej od prawidłowego wypływu kawy. Jeśli kontrolka temperatury działa czyli zapala się i gaśnie to z temperaturą termobloku jest wszystko w porządku.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline prunt

  • Wiadomości: 105
  • Ekspres: Ascaso Duo PID, V60-01/02, Chemex, Chemex by Duka, AeroPress
  • Młynek: Ceado e6p, Comandante MK3 NB, Aergrind
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2343 dnia: 03 Listopad 2017, 14:07:38 »
Tak z ciekawości pytałem. Wypływ kawy wygląda mi dobrze, robię te 32-40g z 16g w 25-30 sekund. Teraz szukam tych ukrytych pozakawowych smaków (owoce, kwiaty i gorzkie czekolady), bo na razie jestem na etapie "smaczne/niesmaczne espresso".

Offline audiofil Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: ECM Casa IV
  • Młynek: Macap M2M
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2344 dnia: 03 Listopad 2017, 14:58:13 »
koledzy ponawiam pytanie: ECM Casa IV zmiana ciśnienia z 8,5 na 9,8 na zaworze OPV (ta śruba widoczna po zdjęciu tacki podgrzewającej filiżanki) zmienia w jakiś sposób smak kawy? Wczoraj robiłem eksperymetr i zjechałem na 8,5 podczas ekstrakcji ale zamiast zmiany smaku uzyskałem zbyt dużą dozę przy doppio-z 18 g było 100 g kawy w filiżance.W drugiej próbie po drobniejszym zmieleniu już było 56 g.Wróciłem więc do starego ustawienia ciśnienia i nieco grubszego przemiału-niby ratio,doza,uzysk ok ale kwasku wciąż ciut za dużo.Myślę też żę moja percepcja smaku kawy jest prawidłowa bowiem lubię również gorzkie czekolady,ale tylko te do zawartości max 70% kakao-w moim espresso jest jak przy czekoladzie 90% kakao,którą wczoraj próbowałem-też sporo kwasku

Offline Wojciech Mężczyzna

  • Wiadomości: 78
  • Ekspres: Gabi, Aeropress, Phin, Melitta CI Touch, ex. Ascaso Dream
  • Młynek: Rhinowares, ex. Ascaso i2
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2345 dnia: 03 Listopad 2017, 15:01:51 »
, bo na razie jestem na etapie "smaczne/niesmaczne espresso".
Ha! To tak jak i ja ;) Wagowo wszystko ok, ale ciągle czegoś mi brakuje - nie umiem odróżniać smaków. Czyste espresso raz tylko wyszło mi chyba. Za to z mlekiem wszystko smakuje.
Pozdr., W.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2346 dnia: 03 Listopad 2017, 15:15:05 »
OPV przy pompie wibracyjnej powinno być na ok 13 bar, przy rotacyjnej na 9 bar, tak przynajmniej tłumaczy producent ekspresów.

Offline mathos Mężczyzna

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: Isomac Zaffiro PID
  • Młynek: Compak K3
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2347 dnia: 03 Listopad 2017, 16:12:11 »
Może być woda, wiesz jaki TDS?
Temperatura wody w ARC, na pewno odpowiednia wysoka? Masz możliwość jakoś nawet tak amatorsko sprawdzić?
Nie wiem jakie masz sitko, ale doza koło 20g trochę dużo jak na kawę którą aktualnie masz. Zobacz w okolicach 16-18g.

Zawsze możesz iść w stronę nadekstracji jeszcze, zmiel ciut drobniej, wydłużając ekstrakcję. Ale najpierw sprawdź dwa parametry powyżej.

A jak nic nie pomoże, weź sobie od Konesso czy CoffeDesk 1kg jakiejś przeciętnej włoskiej mieszanki. Będzie mocno wypalone, będzie łatwiej. A nuż wolisz takie espresso Italiano ;).

Nie mam pojęcia jaki TDS... Nie mam refraktometru :) Używam od początku tej samej wody - Żywiecki Kryształ.

Sitko podwójne Ascaso. Przy mniejszych dozach próbowałem WDT, nutowania, przesypywania z kubeczka do sitka i wciąż miałem kanały. Dopiero sposób Janusza, tj. sypanie kawy do pełna (a to jest właśnie 19,5g) pozwolił pozbyć się kanałowania.

Czyli wg tego, co pisze Janusz nie mam jak zmierzyć temperatury wody. Ale kontrolka temperatury działa prawidłowo.

Co więc mi pozostaje?

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2348 dnia: 03 Listopad 2017, 16:17:31 »
Nie mam pojęcia jaki TDS... Nie mam refraktometru  Używam od początku tej samej wody - Żywiecki Kryształ.

Czyli jakieś 40 ppm, bardzo miękko. Może to Ci przeszkadza. Sprawdź sobie z jakąś Primaverą.

Offline prunt

  • Wiadomości: 105
  • Ekspres: Ascaso Duo PID, V60-01/02, Chemex, Chemex by Duka, AeroPress
  • Młynek: Ceado e6p, Comandante MK3 NB, Aergrind
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2349 dnia: 03 Listopad 2017, 19:57:05 »
W oryginalnym sitku Ascaso wychodzi Ci 19,5g do pełna?!? Jejku, jak? Mi wchodzi 16,5-17 max

Edit: specjalnie zrobiłem doświadczenie, zmieściłem 19,5g do sitka, na przemiale tym samym, z którego 17g robi mi 35g naparu (+-3) w 27 sekund (+-2). Musiałem sporo mocniej przytampować, wręcz uwiesić się na tamperze, żeby się dało zapiąć kolbę, a potem w 27 sekund dostałem 20g naparu (z 19,5g surowca). Na kolejne 20g czekałem kolejne 20 sekund. Żeby móc normalnie użyć tampera, pewnie trzebaby zmielić drobniej, ale wtedy ekstrakcja jeszcze się wydłuży. Ponawiam więc pytanie, jak?!? :)
« Ostatnia zmiana: 03 Listopad 2017, 20:15:22 wysłana przez prunt »

Offline mathos Mężczyzna

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: Isomac Zaffiro PID
  • Młynek: Compak K3
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2350 dnia: 03 Listopad 2017, 20:39:46 »
W oryginalnym sitku Ascaso wychodzi Ci 19,5g do pełna?!? Jejku, jak? Mi wchodzi 16,5-17 max

Edit: specjalnie zrobiłem doświadczenie, zmieściłem 19,5g do sitka, na przemiale tym samym, z którego 17g robi mi 35g naparu (+-3) w 27 sekund (+-2). Musiałem sporo mocniej przytampować, wręcz uwiesić się na tamperze, żeby się dało zapiąć kolbę, a potem w 27 sekund dostałem 20g naparu (z 19,5g surowca). Na kolejne 20g czekałem kolejne 20 sekund. Żeby móc normalnie użyć tampera, pewnie trzebaby zmielić drobniej, ale wtedy ekstrakcja jeszcze się wydłuży. Ponawiam więc pytanie, jak?!? :)
Co mam Ci odpowiedzieć? Po tampingu tamper zagłębia się na całą stopę czyli jakieś 10mm, a przy obecnym przemiale jest w sitku 19,5 g :) Może kwestia kawy...

Offline prunt

  • Wiadomości: 105
  • Ekspres: Ascaso Duo PID, V60-01/02, Chemex, Chemex by Duka, AeroPress
  • Młynek: Ceado e6p, Comandante MK3 NB, Aergrind
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2351 dnia: 03 Listopad 2017, 20:46:02 »
Może :). Mnie zawsze zastanawiało, że na sitku autor napisał 14g, ja wkładam aż 17. A tu widzę nie kres możliwości :)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2352 dnia: 06 Listopad 2017, 11:41:37 »
Może pomyślimy nad jakimiś warsztatami dla regionu warszawskiego? ???

Pomocny na bank może być kompas
« Ostatnia zmiana: 06 Listopad 2017, 12:14:01 wysłana przez DrUsagi »
LMWDP #469

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2353 dnia: 09 Listopad 2017, 15:00:13 »
Pierwsza kawa mi się skończyła.
W niedzielę wpadłem do B&W w Gdyni, niestety tylko na chwilkę, wypić kawę i kupić też.
Wziąłem 250g Brazylia Sitio Sertaozinho, wypalona 24/10/17 z CRS.
Efekt coraz lepszy przy robieniu, niedługo nagram filmik, napiszę więcej szczegółów.

Ciastko mi wypada prawie całe, temperatura ciągle 92 stopnie, Ciśnienie osiągało trochę ponad 10 barów więc dzisiaj chcę zmniejszyć do trochę ponad 9.
Kawa wychodzi na prawdę smaczna.
Niestety się kończy powoli. Zastawiam się czy zostać przy tej kawie i szukać dobrych doborów zmielenia / ciśnienia / temperatury czy próbować nowych kaw?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2354 dnia: 09 Listopad 2017, 15:03:20 »
Ja bym ograniczył ilość zmiennych i został przy jednej kawie na razie. Jak już się jej nauczysz to kolejne kawy gdzie zmienisz przemiał i/lub temperaturę pójdą szybciej.
LMWDP #469

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi