Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1066113 razy)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2190 dnia: 31 Sierpień 2017, 18:16:26 »
Hehe, bita śmietanka zamiast mleka, kawa może nie krystaliczna (co to jest krystaliczna kawa? Cukierki kopiko?), ale jak się robi kawę każdy wie ;-) :-D

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Gragor

  • Wiadomości: 35
  • Ekspres: Ascaso ARC
  • Młynek: La Spaziale Astro 12
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2191 dnia: 31 Sierpień 2017, 19:48:09 »
Napiszcie mi proszę od kiedy liczycie czas ekstrakcji? Od załaczenia pompy czy jak zacznie kapać ekstrakt?
Dziś od pierwszej kropli do 45g wyszło mi ok 15s, ale może źle liczę. Postaram się jeszcze skrócić ale nie wiem czemu tak muszę skracać czas, jutro może zrobię też zdjęcia przemiału.
Kawa bardzo drobno pomielona, zdjęcia ciastka (dość twarde i suche po chwili) i kawy mogę wrzucić później jak coś pomogą.

Jak możesz nagraj filmik od momentu powiedzmy zapięcia kolby. Taka ilość tj. 45g w 15s to zdecydowanie za szybko. Rozumiem, że cały czas masz te 16g? Nastaw się na tę chwilę aby czas robienie espresso wynosił np. 25s (później oczywiście będzie to sobie zmieniał).

Wyszukałem ten ekspres na yt i czy to to cudo ? dla wytrawnych graczy polecam całość :D uśmiałem się z tych pojemników i na końcu ściek do kawy (czyli Tedipresso) ;)

Wracając to tematu. Sprawdź bez kolby jak szybko woda leci po załączeniu robienia kawy. Wtedy będziesz wiedział, czy po załączeniu ta woda leci od razu.
Jednakże jak to ten ekspres to polecam go wyrzucić i kupić coś fajnego używanego za np. 800zł.

Tak to jest to cudo. Nie wyrzucę bo na razie nie ma perspektyw na inny. Kasa włożona w młynek - przynajmniej ten powinien posłużyć.
Zmiana ekspresu najwcześniej za rok chyba że będzie coś bardziej okazyjnego niż 500zł.
Muszę z tego wypluć co najlepszego się da. Na szczęście nie jest czerwony bo wygląda okropnie.
A w niedziele sprawdzę młynek z french pressem :)

Offline uman Mężczyzna

  • Wiadomości: 440
  • Ekspres: Lelit Victoria, kawiarka, aeropress, V60
  • Młynek: Niche, Kingrinder K6, Porlex mini
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2192 dnia: 01 Wrzesień 2017, 07:47:51 »
Przeczytałem właśnie coś ważnego co zdaje się nie było dość mocno zaznaczone w tym wątku - nie zmieniać dozy. Ustalić dozę i potem zmieniać inne parametry - uzysk i czas.

"Don’t change dose to adjust flavour balance. Don’t change dose to adjust the shot time. Don’t change dose to make the espresso stronger or weaker." - cytat z Barista Hustle (https://baristahustle.com/blogs/barista-hustle/espresso-recipes-analyzing-dose) - "Nie zmieniaj dozy by zmienić balans. Nie zmieniaj dozy by zmienić czas ekstrakcji. Nie zmieniaj dozy by zmienić moc espresso".

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2193 dnia: 01 Wrzesień 2017, 08:34:10 »
Bo zmieniasz dozę dopiero jak ustalisz przemiał, czas i uzysk. A kawa jak się starzeje zazwyczaj potrzebuje trochę drobniej.
Dużo zależy jak dokładną regulację ma młynek, nie zawsze jesteś w stanie konsekwentnie zmienić przemiał (albo ząbki albo skala nie jest zbyt dokładna)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2396
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2194 dnia: 01 Wrzesień 2017, 10:43:00 »
Gragor ja z tym zelmerem się ni jak nie dogadałem, sitka super crema do wywalenia a po wywaleniu w kolbie nie mieści się ten plastikowy wkład który powoduje zawirowanie wypływającej kawy. Ogólnie rzecz biorąc ekstrakcja z siłą wodospadu a przy drobniejszym przemiale zelmer się zatykał ;-) Mam nawet chyba gdzieś podwójne sitko do niego bez super cremy ale też nie byłem zadowolony, straty kawy były ogromne a powtarzalność żadna, nie chcę zniechęcać ale ciemno to widzę, sitka mogę poszukać gdybyś chciał.

Offline Gragor

  • Wiadomości: 35
  • Ekspres: Ascaso ARC
  • Młynek: La Spaziale Astro 12
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2195 dnia: 01 Wrzesień 2017, 16:49:52 »
Gragor ja z tym zelmerem się ni jak nie dogadałem, sitka super crema do wywalenia a po wywaleniu w kolbie nie mieści się ten plastikowy wkład który powoduje zawirowanie wypływającej kawy. Ogólnie rzecz biorąc ekstrakcja z siłą wodospadu a przy drobniejszym przemiale zelmer się zatykał ;-) Mam nawet chyba gdzieś podwójne sitko do niego bez super cremy ale też nie byłem zadowolony, straty kawy były ogromne a powtarzalność żadna, nie chcę zniechęcać ale ciemno to widzę, sitka mogę poszukać gdybyś chciał.
No to niedobrze, ja też jestem z niego coraz mniej zadowolony :) A wszystko przez was :P
Choć musze powiedzieć, że dziś było lepiej. Smak się zmienił ale też kawę mocniej jeszcze ubiłem, pomijam fakt dupiatego tampera.
Kwas zmienił się w kwasowość która znika i pozostaje goryczka ale już nie nieprzyjemna jak wcześniej. Dzisiaj wyszło 40mg z 16g. To wszystko w mniej więcej 20 kilka s od właczenia.

Miałeś ten ekspress to wiesz jak pracuje pompa, na chwile się włącza po przekręceniu gałki i potem dopiero zaczyna pracować - to było normalne?
A tak wogóle to będę go reklamował ze względu na przecieki, więc może coś się wymyśli.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2396
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2196 dnia: 01 Wrzesień 2017, 18:12:09 »
Ta praca pompy to efekt profesjonalnego oprogramowania i przeznaczenia zelmera zwany preinfuzja :-) :-) :-)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2197 dnia: 01 Wrzesień 2017, 18:21:21 »
Cytat: Gragor
Dzisiaj wyszło 40mg z 16g
Czyli 40 ml z 16 g w 20 s? To już w zasadzie zgodnie ze sztuką, jeszcze ciut drobniej zmiel, olej ml i zważ kawę i wyląduj z tymi 32 g w 25 sek.
Co do smaku kwaśnego, nie znam tego ekspresu, ale postaraj się żeby on, grupa, PF, wszystko było maksymalnie mocno rozgrzane.

Offline Gragor

  • Wiadomości: 35
  • Ekspres: Ascaso ARC
  • Młynek: La Spaziale Astro 12
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2198 dnia: 01 Wrzesień 2017, 19:19:52 »
Cytat: Gragor
Dzisiaj wyszło 40mg z 16g
Czyli 40 ml z 16 g w 20 s? To już w zasadzie zgodnie ze sztuką, jeszcze ciut drobniej zmiel, olej ml i zważ kawę i wyląduj z tymi 32 g w 25 sek.
Co do smaku kwaśnego, nie znam tego ekspresu, ale postaraj się żeby on, grupa, PF, wszystko było maksymalnie mocno rozgrzane.

Źle napisałem nie 40mg tylko 40g, jeszcze spróbuję urwać te 8g.
Nie wiem czy pójdzie drobniej. Tedi mi zaznaczył na młynie skale przy której jest kawa fajnie pod espresso już mielona, zjechałem już dwa stopnie dół, chyba mogę jeszcze trzeci a potem zdaje się, że już będzie problem z żarnami. Kawa podobno jest prażona na full city ale mi się to wydaje dużo jaśniejsze.
Mogę wrzucić przemiał jak zrobię jutro fotkę.
Eks[ress staram się rozgrzać porządnie, łacznie z przelaniem wody p[rzez PF aby go dogrzać, ogólnie wszystko jest mocno gorące z zewnątrz.

Ta praca pompy to efekt profesjonalnego oprogramowania i przeznaczenia zelmera zwany preinfuzja :-) :-) :-)
Preinfuzja, taaa  - to by się niby zgadzało - mądra bestia :P
Nie wiem jak w innych ekspreasach ale tutaj 16g kawy już odbija sitko prysznica :)
« Ostatnia zmiana: 01 Wrzesień 2017, 19:24:10 wysłana przez Gragor »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2199 dnia: 01 Wrzesień 2017, 19:23:47 »
A jaka kawa, kiedy palona i kiedy otwarta torebka?

Offline Gragor

  • Wiadomości: 35
  • Ekspres: Ascaso ARC
  • Młynek: La Spaziale Astro 12
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2200 dnia: 01 Wrzesień 2017, 19:26:36 »
A jaka kawa, kiedy palona i kiedy otwarta torebka?
Teraz jest Tarazzu z prażalni
www cafeamor.pl/pl/p/Arabica-Kostaryka-Tarazzu/8
Palona w okolicach lipca - muszę sprawdzić, otwarta tydzień temu.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2201 dnia: 01 Wrzesień 2017, 19:31:02 »
O tej palarnii już było tu:)
Nasza forumowa koleżanka pokazywała zdjęcia ziaren. Była masakra.
Może kup sobie jutro coś lepszej jakości.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2990
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2202 dnia: 01 Wrzesień 2017, 19:55:16 »
Źle napisałem nie 40mg tylko 40g, jeszcze spróbuję urwać te 8g.
Nie wiem czy pójdzie drobniej. Tedi mi zaznaczył na młynie skale przy której jest kawa fajnie pod espresso już mielona, zjechałem już dwa stopnie dół, chyba mogę jeszcze trzeci a potem zdaje się, że już będzie problem z żarnami. Kawa podobno jest prażona na full city ale mi się to wydaje dużo jaśniejsze.
Czy napewno?

http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=58.0


Cytuj (zaznaczone)
Espresso - kawa uzyskana z ekspresu wysokociśnieniowego (ciśnienie ok. 9 bar), zgodna ze wskazówkami INEI, tj. ok. 7g kawy, ok. 25ml wody, czas ekstrakcji ok. 25 s.

Cytuj (zaznaczone)
Doppio - podwójne espresso (2 porcje espresso w 1 filiżance)

https://pl.wiktionary.org/wiki/espresso_doppio

Cytuj (zaznaczone)
(1.1) podwójne espresso, z podwójnej ilości kawy i wody (ok. 60 ml)
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Gragor

  • Wiadomości: 35
  • Ekspres: Ascaso ARC
  • Młynek: La Spaziale Astro 12
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2203 dnia: 01 Wrzesień 2017, 21:15:24 »
O tej palarnii już było tu:)
Nasza forumowa koleżanka pokazywała zdjęcia ziaren. Była masakra.
Może kup sobie jutro coś lepszej jakości.

A widziałem to nawet, tylko nie skojarzyłem ze to o tej palarni było :)
Nie no te dostałem - próbki 5x100g na urodziny.
Normalnie kupuje w A&A i jestem zadowolony, ostatnio również miałem ale już pomieloną Indie (mieszanka chyba) z Aruko i też mi smakowała, chce ją w zairnach żeby porównać.
Te i tak wypiję ale przynajmniej jest szansa popróbować :)

Ale to przynajmniej wiemy o co może również chodzić.
Jak skończe to może legendarną tutaj ariadne zamówie :)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5086
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2204 dnia: 01 Wrzesień 2017, 21:33:24 »
fux, tak mnie naszło - poprawisz w słowniku definicje espresso i doppio? Chodzi mi konkretnie o rozdzielenie tego na kawy wg INEI i SCA...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi