Autor Wątek: Jeden aeropress 2 podwójne espresso  (Przeczytany 13579 razy)

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Jeden aeropress 2 podwójne espresso
« Odpowiedź #30 dnia: 13 Wrzesień 2016, 19:16:49 »
Z tego co zauważyłem, to chińskie filtry to sama siatka mesh która jedynie pozwala na oddzielenie fusów, podczas gdy np. w filtrze sRGB możesz, zmieniając ustawienie 2 pozostałych filtrów regulować ciśnienie/przepływ

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4424
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Jeden aeropress 2 podwójne espresso
« Odpowiedź #31 dnia: 14 Wrzesień 2016, 07:59:15 »
Trzeba by zachować te same parametry temperaturę stopień mielenia i inne składowe aby dostrzec różnicę w naparze z róznym ustawieniem tej podkładki w RGB. Ja póki co nie mam czasu na takie doświadczenia ale może jak bedzie nuda w pracy to się postaram o taki test. Choć idealnie by było mieć dwa takie same zestawy do testów. Póki co dziś poszło w normalnej metodzie 300 ml i smak kawy bardzo delikatny hmmm obiecujący.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Jeden aeropress 2 podwójne espresso
« Odpowiedź #32 dnia: 14 Wrzesień 2016, 08:48:45 »
Wczoraj "na siatce" zrobiłem sobie kofeinowego kopa. Z zamrażarki wydobyłem Tanzanię AA+ od Gregoria - kawa z marca, ale dzięki zamrażarce świeża jak w marcu. Pozycja odwrócona, woda 87C, 40g kawy (drobny przemiał), 150ml wody w 10 sekund, mieszanie przez 20 sekund. Dolewka 50ml. Zakładam sitko, zakręcam. Po 45 sekundach obrót, zamieszanie i przecisk. Szło wolno, z oporem. W kubku znalazło się 150g napoju. Dolałem wody do 200g. Wyszło mega smacznie i esencjonalnie. Kawa była taka lekko śluzowata/kleista - gęsta. Słodko, dużo owoców, mało kwasków.  :pycha:

No i kop był, bo senność i niemoc poszły precz.
LMWDP #469

Offline Moyses Mężczyzna

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Kazak Rota, Brikka, A`press, Kalita, V60, Cafflano Kompresso Espresso maker, Syphon, Chemex, The Gabi, Shizuku Slow Drip, FlaTex
  • Młynek: C40 MK3, Nivona CafeGrano 130,
Odp: Jeden aeropress 2 podwójne espresso
« Odpowiedź #33 dnia: 10 Grudzień 2016, 15:46:51 »
Ten pierwszy z prawej to chiński kuzyn tego z lewej.

Manfred (może ktoś inny na sali wie), czy zauważyłeś, żeby chińska siatka różniła się od tej z sRGB? Nie pamiętam czy gdzieś widziałem zdjęcie w powiększeniu czy mi się przyśniło, że ten najdrobniejszy z sRGB to mikrodziurki a chiński to siatka?

Jak wychodzi napar z tego najdrobniejszego (pomijając możliwości eksperymentowania jakie daje komplet sRGB)?

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4424
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Jeden aeropress 2 podwójne espresso
« Odpowiedź #34 dnia: 10 Grudzień 2016, 15:51:07 »
W poniedziałek mogę zrobić zdjęcie w większym przybliżeniu. Co do porównywania naparów to daruję sobie bo dla mnie to rzecz nie do porównania.

Offline Moyses Mężczyzna

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Kazak Rota, Brikka, A`press, Kalita, V60, Cafflano Kompresso Espresso maker, Syphon, Chemex, The Gabi, Shizuku Slow Drip, FlaTex
  • Młynek: C40 MK3, Nivona CafeGrano 130,
Odp: Jeden aeropress 2 podwójne espresso
« Odpowiedź #35 dnia: 10 Grudzień 2016, 16:07:05 »
w sensie, że nie ma różnicy,
czy taka różnica, że nie ma o czym gadać?

(zaznaczę: myślę o porównaniu efektu z samej tylko "siatki", bez dodatkowych krążków RGB i filtrów papierowych).

Offline Moyses Mężczyzna

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Kazak Rota, Brikka, A`press, Kalita, V60, Cafflano Kompresso Espresso maker, Syphon, Chemex, The Gabi, Shizuku Slow Drip, FlaTex
  • Młynek: C40 MK3, Nivona CafeGrano 130,
Odp: Jeden aeropress 2 podwójne espresso
« Odpowiedź #36 dnia: 10 Grudzień 2016, 16:08:08 »
a dokładniejsze zdjęcie porównawcze chętnie zobaczę

Offline andy Mężczyzna

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: AP, Siurkacz V60, Bialetti Venus 2tz, Phin, Chemeks, Moccamaster Cup One
  • Młynek: Comandante MKIII Red Sonja, Rhinowares
Odp: Jeden aeropress 2 podwójne espresso
« Odpowiedź #37 dnia: 11 Wrzesień 2017, 12:23:26 »
Cześć,

Chciałbym zrobić coś co będzie przypominało doppio.

Jak najlepiej zrobić cały proces? Czy na filtrach papierowych warto to robić czy lepiej zaopatrzyć się w filtry metalowe srgb?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi