Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 670556 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1650 dnia: 18 Luty 2018, 15:04:21 »
Z filtrami jest teraz zamęt. Były dobre oznaczone literką "W", ale ponoć ostatnio się pogorszyły. Ty masz pewnie te produkowane w Holandii, sądząc po "objawach". Można z nich korzystać przy małych dripach, zalewając na jeden raz.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1651 dnia: 18 Luty 2018, 15:12:21 »
Kubaa, ja na podstawie własnego doświadczenia jednak wszystkim początkującym polecałbym zacząć od Aeropressu. Jest to na tyle wdzięczne narzędzie, że możesz się napić przyzwoitej kawy tu i teraz. U mnie już druga i trzecia próba z aero wydała całkiem pijalną kawę. A z dripem to jest tak: o kurczę, jeszcze konewkę trzeba kupić, o kurczę jeszcze tylko sitka do przesiewania przemiału i już jestem na podwórku, już witam się z gąską...o kurcze jednak młynek trzeba zmienić i inny rodzaj filtrów kupić. A teraz okazuje się, że Hario zmieniło filtry na jakieś takie chyba gorsze i wszyscy w panice wykupują te stare ;)

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1652 dnia: 18 Luty 2018, 15:25:36 »
A ja polecam french press. Banał.

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1653 dnia: 18 Luty 2018, 15:54:20 »
Dobra, ale to jest temat o dripie... nie o FP i AP. Nowe filtry są inne dla ludzi, którzy są przyzwyczajeni do starych ... Kwestia dostosowania przepisu, odsiania pyłu lub zmiany stylu polewania. Dla kolegi z Porlexem odsianie sitkiem do kakao będzie najlepszym wyjściem do zmniejszenia zatykania filtra. Niech próbóje i szuka swojego smaku, a nie będzie szukał 10 urządzeń i każdego się uczył po kolei, nawet jeżeli są łatwiejsze do opanowania.

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1654 dnia: 18 Luty 2018, 16:02:10 »
Dobra, ale to jest temat o dripie... nie o FP i AP. Nowe filtry są inne dla ludzi, którzy są przyzwyczajeni do starych ... Kwestia dostosowania przepisu, odsiania pyłu lub zmiany stylu polewania. Dla kolegi z Porlexem odsianie sitkiem do kakao będzie najlepszym wyjściem do zmniejszenia zatykania filtra. Niech próbóje i szuka swojego smaku, a nie będzie szukał 10 urządzeń i każdego się uczył po kolei, nawet jeżeli są łatwiejsze do opanowania.
Zniechęci się i tyle z tego będzie.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6231
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1655 dnia: 18 Luty 2018, 16:56:04 »
A ja polecam french press. Banał
Banałem jest gdy masz w miarę dobry młynek. Do takich ceramicznych stożków jestem skłonny się zgodzić, że najłatwiej coś smacznego można uzyskać z AP ze względu na optimum przemiału młynka w okolicach średnio-drobnych grubości. Nie potrzeba też dodatkowych narzędzi do polewania i techniki posługiwania się nimi.

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1656 dnia: 18 Luty 2018, 17:08:47 »
A ja polecam french press. Banał
Banałem jest gdy masz w miarę dobry młynek. Do takich ceramicznych stożków jestem skłonny się zgodzić, że najłatwiej coś smacznego można uzyskać z AP ze względu na optimum przemiału młynka w okolicach średnio-drobnych grubości. Nie potrzeba też dodatkowych narzędzi do polewania i techniki posługiwania się nimi.
Tu masz rację. Nie wziąłem pod uwagę ceramicznych żaren.

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1657 dnia: 18 Luty 2018, 18:04:07 »
Nowe filtry są grubsze, miałem na nich bardzo dobre rezultaty w V60-02 mieląc trochę grubiej i parzenie w okolicach 3:30 moje złote 360g/22g kawy :) Kawa mimo wszystko smaczna, choć wolę stare filtry...

Dziś Kalita w 96 stopniach, czas 3 minuty (360g/22g), przemiał chemexowy i bardzo fajnie to wyszło. Wyższa temperatura więcej wyciągnęła, a czas się skrócił o 30 sekund przez co body zostało w miejscu. Żonie bardzo smakowało ;)

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1658 dnia: 18 Luty 2018, 19:04:41 »
Wychodzi na to że trzeba będzie przesiąść się na Kalitę, skoro Hario zmieniło filtry na stałe..

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1659 dnia: 18 Luty 2018, 19:47:12 »
Takiego balansu jak w V60 na kalicie nie uzyskasz. Dripy z kality mają zawsze bardziej podbite body.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6231
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1660 dnia: 18 Luty 2018, 19:54:32 »
Szczerze to w kalicie balans wydaje mi się bardziej zrównoważony.  Wyższe body? Chyba kwestia przepisu.

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1661 dnia: 18 Luty 2018, 20:28:14 »
Głupoty gadasz. Sorry. V60 słynie ze zrównoważonego smaku naparów. W kalicie woda ma dłuższy kontakt bezpośrednio z przemiałem. Wynika to z budowy drippera. Stąd i też body jest wyraźniejsze. Jak namielosz gruzu do Kality i zalejesz cały dripper to i wyjdzie Ci niedoparzona kwasiura.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1662 dnia: 18 Luty 2018, 20:37:56 »
Większy balans zdecydowanie w kalicie. V60 słynie z czystego, rzeskiego naparu. Kalita to balans. Od dwóch miesięcy porównuje kalite, v60 i Gabi jako ulubiony dripper i największy balans ma Kalita, największa kwasowość w V60, słodycz w Gabi.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1663 dnia: 18 Luty 2018, 20:42:41 »
@szczympek Ty akurat zawsze piszesz zawsze na przekór moim słowom. Tylko czekałem.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1664 dnia: 18 Luty 2018, 21:02:44 »
Jeśli chodzi o drippery, to uważam tak jak @Krystians i @Szczympek.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi