Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 662298 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1500 dnia: 22 Październik 2017, 15:11:23 »
w naturalach schodzę z temperatury i wydłużam czas, leję małymi porcjami.

W honey natomiast podobnie jak w mytych tylko daję jeszcze wyższe temperatury wody, albo więcej mieszania.

Generalnie wolę naturale bo mają większą paletę aromatów i smaków. Honey są takie przyjemne, słodkie i gładkie.

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 679
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1501 dnia: 22 Październik 2017, 15:14:46 »
w naturalach schodzę z temperatury i wydłużam czas, leję małymi porcjami.

W honey natomiast podobnie jak w mytych tylko daję jeszcze wyższe temperatury wody, albo więcej mieszania.

Generalnie wolę naturale bo mają większą paletę aromatów i smaków. Honey są takie przyjemne, słodkie i gładkie.
Mam właśnie Nikaraguę z Coffe Rebublic natural (na festiwalu sie skusiłem) i za cholerę nie smakuje. Spróbuje z mniejsza temperatura. Jak nisko z nią schodzisz?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1502 dnia: 22 Październik 2017, 15:32:25 »
zależy od całego przepisu i urządzenia. w Aero czasem schodzę do 85. W przelewie gdzieś do 89.  Jeśli w przelewie, to ja bym próbował w kalicie. Doza 6,5/100 temp. może na początek koło 91 st. Preinfuzja dynamiczna ok 2,5 -3x więcej wody niż kawy (bez mieszania). Potem pierwsze zalanie dynamicznie tak żeby wyszło z preinfuzją nie więcej niż 50% całości wody, ale całość awy ma być dobrze zmoczona. Dalej dolewasz powoli po spirali po 30-40ml. Czas między 3-4 minuty. Piłem parę miesięcy temu jakiś natural z nikaragui Coffee Republic, ale nie zrobił na mnie szczególnego wrażenia. Najlepiej chyba w AP mi smakował, metoda invert,  grube mielenie temp ok 85. wsypuję do nalanej do połowy AP wody, mieszam ok 3 sekund, dolewam, odstawiam na 2 minuty znowu mieszam i przeciskam spokojnie.
« Ostatnia zmiana: 22 Październik 2017, 16:04:06 wysłana przez krystians »

Offline MałaCzarna

    • Lokalna Palarnia Mała Czarna
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 63
    • Palarnia Mała Czarna
  • Ekspres: Nuova Simonelli Aurelia T3
  • Młynek: Fiorenzato 64evo 2x, Rancilio, Commandante, Mahlkonig Kenia
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1503 dnia: 22 Październik 2017, 18:01:21 »
Schodzenie z temperaturą w przelewach poniżej 92 stopni to kiepski pomysł. Zwyczajnie się nie zaparzają. 92 to minimum. A pod uwagę trzeba wziąć spadki temperatury podczas zaparzania... Polecam bawić się przemiałem i mieszaniem np. Drip na 2 zalania (nie licząc preinfuzji) i po kazdym zalaniu zamieszać 3 - 5 razy. Ważne żeby robić to powtarzalnie by eliminiwać zmienne. Problem jakości naparów dotyczy też składu wody jakiej używasz. :)
Mateusz

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1504 dnia: 22 Październik 2017, 18:55:48 »
Trochę o tym myślałem, że wszystko ma być równo, równo zalane, równo się zaparzyć itd. I poszedłem krok dalej: zalewam jak cupping, po 3 minutach mieszam jak cupping, po 4 minutach zlewam znad fusów napar do drippera. Jest to najbardziej powtarzalna i dająca najlepiej zaparzone kawy metoda jaką do tej pory spotkałem. Mielenie 22 w Comandante (0 liczone przy zatrzymaniu żaren -- z moich przesiewów wynika, że jest to zalecana przez SCA grubość do cuppingu), woda 92°C. Ewentualne korekty robię przez zmianę wody.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1505 dnia: 22 Październik 2017, 19:28:18 »
@donkiszot, brawo. Masz u mnie plus/rabat ogromny :taktak:. Mam nadzieję, że ta prosta metoda pozwoli ochłonąć bardzo dociekającym i wątpiącym na drodze do świętego kubka ;).

Nie wiem co myśleć o tej naszej smakowej/kawowej przemianie ostatnich lat. Jest mi coraz ciężej na sercu. Sam wiele lat borykałem się z V60 i innymi pułapkami metod przelewowych. Każda próba była jednak dla mnie przyczynkiem do zrozumienia, do poszerzenia własnej wiedzy, do zanurzenia się we własnej wrażliwości. Nie robiłem nigdy dramatu wokół kubka z jakąkolwiek kawą. Bywało, że były te moje napary zbyt gorzkie, zbyt kwaśne, zbyt trawiaste, zbyt wodniste, za mało spektakularne, nie powalające na kolana, przeciętne itp. itd. Ale były nauczką. Po wielu próbach, po spróbowaniu różnych podejść mam jako takie wyczucie i wreszcie mi smakują. Nawet jeśli nie, wdzięczny jestem za każdy impuls pochodzący z języka ;). Nie wiem czy znajdziecie gdzieś moje biadolenia w tym temacie? :jezyk:


Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1506 dnia: 22 Październik 2017, 19:36:55 »
Z różnych kaw w różnych temperaturach uzyskuję to co mi najbardziej smakuje. Też na ogół poruszam się między 92 a 95 stopni, ale nie zawsze się to sprawdza, szczególnie w przypadku naturali. Może i robię nieprawidłowo, ale tak mi smakuje. czy mam ten sam proces dla każdej kawy nie muszę się przejmować bo robię przeważnie kawę dla siebie. Dla gości wiem czego oczekują i taką kawę im przygotowuję. Fakt, pisałem tylko o własnym przypadku, a mogą być różne zmienne.  Chociażby wiele zależy od miękkości wody i siły strumienia techniki polewania. Tu przydałby się wykres z Acai czy innego sprytnego urządzenia. W Łodzi jest dość miękka woda jak na miasto, którą jeszcze filtruję dzbankiem i mam twardość w okolicach 100 PPM.  We Wrocławiu wg tego samego przepisu zaparzając kawę potrzebowałem o przynajmniej jeden stopień wyższej temperatury. A i tak woda nie wyciągała tego wszystkiego co łódzka. Chciałem spróbować kiedyś żywiecki kryształ, ale ni cholery w żadnym sklepie, w którym byłem nie widziałem.

Jest tyle zmiennych, że ja bym nie potrafił jakiejś ogólnej zasady podać, poza tym że dobrze żeby ekstrakcja była równa i nie przesadzić w żadną stronę.

Silnym strumieniem polewając potrzeba znacznie niższej temperatury niż delikatnym. Różnica na tej samej wodzie potrafi być kilkustopniowa.

Taki przefiltrowany cupping też czasem robię. też uważam że metoda prosta i powtarzalna. Robię też tak czasem w AP w odwróconej metodzie. Też fajnie wychodzi.
« Ostatnia zmiana: 22 Październik 2017, 20:06:25 wysłana przez krystians »

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 679
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1507 dnia: 22 Październik 2017, 20:39:06 »
Dziękuję za dyskusje. Próbowałem i cupping z temperatura 95s zmielone w IH na 33 kliki. Niestety tez to nie było to.
 Zrobiłem kolejna próbę 25 klik, 15g, temperatura 85 z czasem przelewu 3.10 min. Było już lepiej. Także będę jeszcze próbował ale zmieniał jedna rzecz na raz. Mam cała paczkę.
 Dla kontrastu otworzyłem myta Nikaraguę od Gorana. Całkiem inny zapach i smak.
  Co ciekawe natural z Etiopii mi smakował. Oczywiście to inny region itd ale chyba będę pamiętał alby jednak do naturali podchodzi z pewną dozą nieśmiałości.

Odnośnie wody używam filtrowana w dzbanku.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1508 dnia: 22 Październik 2017, 20:51:30 »
a i tak mi się przypomniało też, że np w plastikowym v60-02 nie trzeba tak wysokiej temperatury jak w szklanej, ze względu na mniejsze straty ciepła na tworzywie.  Tych zmiennych jest masa. Ważne żeby wypracować sobie jakieś sposoby żeby z daną kawą sobie poradzić ;)
« Ostatnia zmiana: 22 Październik 2017, 20:56:06 wysłana przez krystians »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1509 dnia: 22 Październik 2017, 20:56:07 »
Ciekawe co to jest to to, które Ci smakuje? Piszesz, że jakaś kawa to to, a inna nie to. Toż to nic nie znaczy dla nikogo poza Tobą. Lepiej więc nie przyklejać do jakiejś kawy etykietki, że to nie to.

Akurat Etiopie z naturalnej obróbki są wdzięczne jak mało co, choć są i tacy, dla których to nie to. Są tacy, co uważają że to g* ;). Naprawdę :).
« Ostatnia zmiana: 22 Październik 2017, 21:02:09 wysłana przez Antonio »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1510 dnia: 22 Październik 2017, 21:04:25 »
Często trudno powiedzieć co to jest to czego się szuka :) Dlatego ja np. robię sobie za pierwszym razem np. przelew a równolegle do tego zalewam cupping w filiżance. Można pewien potencjał i charakter kawy sprawdzić i dostosować przepis do tego czego się od kawy oczekuje.

Żeby było ciekawiej, ostatnio akurat miałem naturalną Etiopię, która w cuppingu smakowała dużo gorzej niż w metodach z udziałem filtra. Bez filtra bardzo hmm. wapienna.
« Ostatnia zmiana: 22 Październik 2017, 21:06:34 wysłana przez krystians »

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 679
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1511 dnia: 22 Październik 2017, 21:11:47 »
Sądzę, ze wyrażanie opinii o danej kawie jest dozwolone. Nie wiem skąd myśl, ze przypinam kawie etykietę. Wyrażam własną opinie i nikogo nie odwodzę od jej kupna.
 Ostatnio np. pije dużo Kenii z różnych regionów i palarni także z Caffee Republic ich Kenię i bardzo mi smakowała zarówno z v60, Gabi czy aero.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1512 dnia: 22 Październik 2017, 21:18:41 »
Wapienna kawa? Co to? Filtry czynią cuda. Kawa jest dzięki nim klarowna.

@Mader, a co to jest to coś? Albo to nie to? ;)
Albo inaczej. Co ma Kenia a czego nie ma Nikaragua?
« Ostatnia zmiana: 22 Październik 2017, 21:23:11 wysłana przez Antonio »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1513 dnia: 22 Październik 2017, 21:34:44 »
nie wiem, skąd taki efekt w kawie, pierwszy raz mi się zdarzyło, ale smakuje tak jakby kreda albo kawałek tynku do niej wpadł. W cuppingu całkiem zasłaniało mi to inne aromaty :)

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1514 dnia: 22 Październik 2017, 21:35:58 »
Columbia?  Może to nie tynk... hahah

Sent from my SM-G950U1 using Tapatalk


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi