Autor Wątek: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania  (Przeczytany 12521 razy)

Offline mirnuno

  • Wiadomości: 23
  • Ekspres: bialetti moka express 6tz
  • Młynek: nivona cafegrano 130
Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania
« dnia: 22 Październik 2017, 20:58:47 »
Cześć,

Potrzebuje pomocy przy doborze pierwszego domowego zestawu do zrobienia espresso z nastawieniem na łatwość użytkowania. Młynek mam już wybrany, a raczej wybór zawężony do Eureka mignon lub Fiorenzato F4 nano. Pozostał ekspres, mam wybranych kilka odeli, hmm... a raczej wszystkie w budżecie do 4000zł, ale pojawia się kilka pytań:
1. Jak wygląda proces przepływu wody w ekspresie z bojlerem, hx-em i termoblokiem?
2. Czy są konsekwencje jak ekspresu nie włączę 3 dni
3. Czy jest model, który bardziej niż inne wybacza błędy nowicjusza?

Mam jeszcze kilka pytań, ale żeby nie gdybać, potrzebuje odpowiedz na pytanie 1.

Dzięki

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Październik 2017, 21:49:05 »
https://www.google.pl/search?q=double+boiler+a+hx&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiUgv_Y_4TXAhVdGsAKHXZxAoMQsAQIbg&biw=1255&bih=646#imgrc=ig7pFxc7PDhJGM:


porównaj schematy, są chyba wystarczająco czytelne
jak będą niejasności to dopytasz

Ekspres z młynkiem w tym przedziale cenowym jeśli ma bojler to jest on nieduży. Zawsze możesz " częsciowo wymienić"  stojącą wodę przez zrobienie krótkiego "flush" czyli spuszczenie wody przed zrobieniem espresso.
Jak zwiększysz budżet to kupisz Hx, w którym woda do espresso jest  na bieżaco pobierana ze zbiornika wody(wlewasz swieżą).Podobnie w ekspresie z termoblokiem.
Nie ma też co przesadzac ,woda która stoi 3 dni w zbiorniku nie jest znowu taka nieświeża  ;)
« Ostatnia zmiana: 22 Październik 2017, 22:17:28 wysłana przez PiotrekBM »

Offline mirnuno

  • Wiadomości: 23
  • Ekspres: bialetti moka express 6tz
  • Młynek: nivona cafegrano 130
Odp: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Październik 2017, 22:19:09 »
Tak coś czułem, że ciężko sformułowałem pytanie :)
Schemat przepływu wody znalazłem, pytanie dotyczy procesu.
Podam przebieg dla bojlera i termobloku - ale zaznaczam, że to moje przypuszczenia - proszę poprawcie jak się mylę.

Ekspres z termoblokiem
Przykładowy model: Ascaso steel uno prof, zbiornik wody 2,0 litra
Zalewamy zbiornik wody 2l wody, załączamy ekspres, ekspres pobierze wodę do termobloku (pewnie kilka ml)
Do przyrządzenia kawy wykorzystałem 100ml wody, w zbiorniku zostaje 1,9l a ilość wody, która "utknie" w termobloku jest pomijalna.

Ekspres z bojlerem
Przykładowy model: Rancilio Silvia, zbiornik wody 2,5 litra, z bojlerem 300ml
Do nowego ekspresu wlewamy 2,5l wody, załączamy, ekspres sam pobiera 300ml wody ze zbiornika i napełnia bojer (w bojlerze mamy 300ml, a w zbiorniku 2,2l)
Do przyrządzenia kawy wykorzystałem 100ml wody, w bojlerze zostaje 200ml.
Pytanie: czy ekspres zawsze będzie uzupełniał sam bojer do pełna czy dopiero jak wykorzystam całe 300ml ?

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Październik 2017, 22:40:38 »
Tak coś czułem, że ciężko sformułowałem pytanie :)
Schemat przepływu wody znalazłem, pytanie dotyczy procesu.
Podam przebieg dla bojlera i termobloku - ale zaznaczam, że to moje przypuszczenia - proszę poprawcie jak się mylę.

Ekspres z termoblokiem
Przykładowy model: Ascaso steel uno prof, zbiornik wody 2,0 litra
Zalewamy zbiornik wody 2l wody, załączamy ekspres, ekspres pobierze wodę do termobloku (pewnie kilka ml)
Do przyrządzenia kawy wykorzystałem 100ml wody, w zbiorniku zostaje 1,9l a ilość wody, która "utknie" w termobloku jest pomijalna.

Ekspres z bojlerem
Przykładowy model: Rancilio Silvia, zbiornik wody 2,5 litra, z bojlerem 300ml
Do nowego ekspresu wlewamy 2,5l wody, załączamy, ekspres sam pobiera 300ml wody ze zbiornika i napełnia bojer (w bojlerze mamy 300ml, a w zbiorniku 2,2l)
Do przyrządzenia kawy wykorzystałem 100ml wody, w bojlerze zostaje 200ml.
Pytanie: czy ekspres zawsze będzie uzupełniał sam bojer do pełna czy dopiero jak wykorzystam całe 300ml ?

Bojler nie wypełnia się wodą w całości. Pamiętaj ,że często w bojlerze jest grzałka co juz zmniejsza pojemność bojlera. W bojlerze 300 ml jest ok 150-180 ml wody w bojlerze. Jak parzysz espresso w ekspresie z automatycznym uzupełnianiem poziomu wody w bojlerze ta woda co wypłynie z bojlera jest od razu uzupełniana swieża wodą pompowaną ze zbiornika.
« Ostatnia zmiana: 22 Październik 2017, 22:59:56 wysłana przez PiotrekBM »

Offline mirnuno

  • Wiadomości: 23
  • Ekspres: bialetti moka express 6tz
  • Młynek: nivona cafegrano 130
Odp: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Październik 2017, 23:33:43 »
Jest możliwość zlania wody z bojlera? (bez rozkręcania ekspresu oczywiście)
Nie chciałbym robić kawy z 4 dniowej wody, która została w bojlerze po mojej 3 dniowej nieobecności.
Zaczynam dochodzić do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem w mojej sytuacji może okazać się termoblok (najmniej polecane rozwiązanie)
Macie jakieś metody, by pozbyć się starej wody z ekspresu z bojlerem, przed zrobieniem kawy ?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Październik 2017, 23:55:03 »
PiotrekBM a są inne? Musiałoby być to strasznie skomplikowane rozwiązanie, żeby wypychało wodę pod ciśnieniem z bojlera na grupę a dopiero później uzupełniało go świeżą...

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2988
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Październik 2017, 05:52:46 »
Macie jakieś metody, by pozbyć się starej wody z ekspresu z bojlerem, przed zrobieniem kawy ?


http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=4882.msg117976#msg117976

Mam dwubojlerową maszynę i NIGDY nie wylewam wody z bojlera mimo, że czasami stoi więcej niz kilka dni.
Włączasz ekspres, robisz spust wody, zapinasz kolbę, wygrzewasz i cieszysz się kawą.
« Ostatnia zmiana: 23 Październik 2017, 05:54:47 wysłana przez fux »
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Październik 2017, 09:28:02 »
PiotrekBM a są inne? Musiałoby być to strasznie skomplikowane rozwiązanie, żeby wypychało wodę pod ciśnieniem z bojlera na grupę a dopiero później uzupełniało go świeżą...

Nowy forumowicz prosto pyta, wiec trzeba mu prosto wytłumaczyć ;)

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4840
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Październik 2017, 09:43:31 »
W ekspresach jednobojlerowych każde uruchomienie pompy powoduje napływ wody do bojlera. Nie da się spuścić wody z bojlera.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4840
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Październik 2017, 09:44:41 »
Zaczynam dochodzić do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem w mojej sytuacji może okazać się termoblok (najmniej polecane rozwiązanie)

Skąd taki osąd ?
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Październik 2017, 09:49:03 »
mirnuno jeśli zamierzasz zgłębiać wiedzę i "siedzieć" w tym to HX, jak nie chcesz za bardzo wnikać w obsługę i bawić się kawą to termoblok. W termobloku np. trudno przepalić kawę, w hx robisz flushe. HX - trzeba dbać o wodę lub odkamieniać. Termoblok łatwiej utrzymać w czystości i sprawności. Termoblok szybciej jest gotowy do pracy, pomijam już kwestię wygrzewania całego urządzenia. W HXie już powinieneś wiedzieć kiedy będziesz chciał się napić kawy. Do tego woda i jej odpływ, częstsze żonglowanie tackami, dobrze pomyśleć o podłączeniu do wody i kanalizacji. W HXie za to spieniasz mleko kiedy chcesz (oczywiście jak jest wygrzany) termoblok musisz schłodzić po spienieniu  (przed robieniem espresso)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Październik 2017, 09:50:07 »
Skoro o wodzie mowa, to warto wspomnieć o rzeczy, która jest istotna, ale pomijana. Chodzi o zbiornik na wodę, a dokładnie o to, żeby był zakryty przed światłem. Siłą rzeczy woda w zbiorniku jest cieplejsza, więc życie biologiczne może się w nim rozwijać. Warto więc pamiętać, że wszelkie glony lubią światło. I ekspres z widocznym dla użytkownika zbiornikiem, chociaż wygodny, bo widać poziom wody w zbiorniku, może sprawiać kłopoty.

W HXie już powinieneś wiedzieć kiedy będziesz chciał się napić kawy.

A po co taka wiedza?

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Październik 2017, 09:55:32 »
Jest możliwość zlania wody z bojlera? (bez rozkręcania ekspresu oczywiście)
Nie chciałbym robić kawy z 4 dniowej wody, która została w bojlerze po mojej 3 dniowej nieobecności.
Zaczynam dochodzić do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem w mojej sytuacji może okazać się termoblok (najmniej polecane rozwiązanie)
Macie jakieś metody, by pozbyć się starej wody z ekspresu z bojlerem, przed zrobieniem kawy ?

W takim Rancilo na 30 sekund włączasz pompę i masz wodę praktycznie wymienioną w bojlerze.
Naprawdę nie potrzeba aż tak długo tego robić, woda sprzed 3 dni nie jest nieświeża.
Problem byłby gdybyś kupował dwubojlerowca z bojlerem kawowym  5 litrów i robił jedną kawę na tydzień. Wtedy przydałoby się pomyśleć o wymianie wody.


ps niegdy nie pijesz wody mineralniej? zapewnie dłużej stoi na sklepowej półce niż 3 dni a smakuje bardzo dobrze.
« Ostatnia zmiana: 23 Październik 2017, 10:02:26 wysłana przez PiotrekBM »

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania
« Odpowiedź #13 dnia: 23 Październik 2017, 10:05:14 »
Skoro o wodzie mowa, to warto wspomnieć o rzeczy, która jest istotna, ale pomijana. Chodzi o zbiornik na wodę, a dokładnie o to, żeby był zakryty przed światłem. Siłą rzeczy woda w zbiorniku jest cieplejsza, więc życie biologiczne może się w nim rozwijać. Warto więc pamiętać, że wszelkie glony lubią światło. I ekspres z widocznym dla użytkownika zbiornikiem, chociaż wygodny, bo widać poziom wody w zbiorniku, może sprawiać kłopoty.

W HXie już powinieneś wiedzieć kiedy będziesz chciał się napić kawy.

A po co taka wiedza?
od czasu do czasu trzeba i zbiornik wody wyczyścić  a w wodzie mineralnej  teoretycznie nie powinno być żadnych żyjątek
ale wiem o co chodzi, tam gdzie mokro i ciepło to wszystko rośnie  ;)
« Ostatnia zmiana: 23 Październik 2017, 10:23:31 wysłana przez PiotrekBM »

Offline mirnuno

  • Wiadomości: 23
  • Ekspres: bialetti moka express 6tz
  • Młynek: nivona cafegrano 130
Odp: Pierwszy ekspres do domu - łatwość użytkowania
« Odpowiedź #14 dnia: 23 Październik 2017, 21:31:30 »
Zaczynam dochodzić do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem w mojej sytuacji może okazać się termoblok (najmniej polecane rozwiązanie)

Skąd taki osąd ?


A stąd, że nie lubię starej wody z "żyjątkami" :) i wolałbym czystą - jaką pobiera termoblok.
Nie zrozumcie mnie źle, wodę mineralną z butelki spokojnie mogę pić przez 3 dni, ale ta woda jest czysta i przechowywana w temperaturze pokojowej.
Woda z bojera będzie bardziej jak butelka napoczętej wody mineralnej zostawionej w aucie w upalny dzień. Na drugi dzień pić się tego nie da.
Pewnie w kawie różnicy się tak nie czuje, ale świadomość pozostaje..
Jeżeli PiotrekBM ma rację i spuszczenie całego bojera 300ml backflushem to zaledwie 30sek, to nie ma problemu.

@tom517 - zgłębiać wiedzę - TAK, co nie znaczy, że nie mógłbym zgłębiać wiedzy na modelu z bojerem czy termoblokiem, a później przesiąść się na HX jak uznam za potrzebne.

Nie wspomniałem o HX, bo w tej cenie znalazłem tylko Oscar II - czy są jakieś ciekawe prozpozycje HX w moim budżecie ? (4 tyś zł)


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi