Autor Wątek: Zużycie prądu Hx - czy warto się bać ?  (Przeczytany 3781 razy)

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Zużycie prądu Hx - czy warto się bać ?
« dnia: 21 Październik 2017, 13:12:41 »
Hej, z ciekawości kupiłem watomierz żeby sprawdzić jakie jest zużycie energii.
Zauważyłem ze ekspres przestaje gotować wodę po około 7 minutach, a maksymalnie pobiera 1090w. Całkowite rozgrzanie, gdy grupa ma 90C zajęło mu około 40 minut. Zużycie energii załączam na zdjęciach. Jest ono zaskakująco niskie. Pierwsze 7 minut zużyło więcej prądu niż pozostale 35.




Nie taki Hx straszny


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Zużycie prądu Hx - czy warto się bać ?
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Październik 2017, 13:18:11 »
Zostaw któregoś razu na cały dzień, możesz się zdziwić ;)

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Zużycie prądu Hx - czy warto się bać ?
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Październik 2017, 13:38:57 »
U mnie wychodziło 450Wh przy mocy 1200W. Zostawię na cały dzień włączony, dajmy na to 12h, to będzie prawie 5,5kWh, jakieś 3,5zł, niby niewiele. Ale w skali miesiąca...
« Ostatnia zmiana: 21 Październik 2017, 13:41:27 wysłana przez kulka »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Zużycie prądu Hx - czy warto się bać ?
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Październik 2017, 13:43:17 »
Tego nie da się liczyć, że jak przez godzinę wziął X to przez godzinę weźmie 12*X. Ja tak Basica sprawdzałem...

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Zużycie prądu Hx - czy warto się bać ?
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Październik 2017, 14:30:07 »
Mierzyłem przez 6h, wychodziło 450W na godzinę. Jak wyszło w Basicu?

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Zużycie prądu Hx - czy warto się bać ?
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Październik 2017, 15:11:35 »
Strasznie dużo ten basic zużył. Mi wyszło 290W w godzinę


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Zużycie prądu Hx - czy warto się bać ?
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Październik 2017, 16:13:15 »
A nie pamiętam jak mi wyszło. Jakieś śmieszne ilości wychodziły... Odpalam teraz, napełnię go wodą, spróbuję nawet jakąś kawę wrzucić później i zobaczę ile bierze prądu.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Zużycie prądu Hx - czy warto się bać ?
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Październik 2017, 17:02:28 »
Strasznie dużo ten basic zużył. Mi wyszło 290W w godzinę
Nie nie, te moje 450Wh to w Rocket'ie.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Zużycie prądu Hx - czy warto się bać ?
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Październik 2017, 17:36:48 »
Zapuściłem sprzęt i zrobiłem w domu pierwsze od pół roku espresso. Jedyne co mam póki co to Kenie od Elki i czekająca w zanadrzu Etiopia z Małej Czarnej, wszystko palone pod przelew... Choć Etiopia ma kopa ;) Póki co 1:16 h na liczniku i 0,11 kWh. Tyle że zmieliłem w tym czasie kilka porcji kawy, a z braku innej możliwości młynek i ekspres mam podpięte pod watomierz.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Zużycie prądu Hx - czy warto się bać ?
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Październik 2017, 20:25:26 »
Dopisać nie mogę. Póki co - 4 h na liczniku, pobrane 0,24 kWh. Włączony pobiera.... 2 W, z grzałką max 1 kW(choć fotki nie pstryknę, bo miałem włączony razem młynek z ekspresem i włączoną grzałką w nim), mogę też powiedzieć że MSJ szarpnął 253 W w trakcie mielenia Etiopii palonej pod przelew, twarde cholerstwo i się bardzo długo mieliło... Ale za to jakie dobre kawka ;)

Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: Zużycie prądu Hx - czy warto się bać ?
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Październik 2017, 11:24:10 »
Siewcu - młynek brał 253W w czasie mielenia  a jak długo to mielenie trwało no i ile gram zmieliłes?
Będę wdzięczny za informacje. Liczę że koło 8 -10 sekund na 17-18 gram - trafiłem ?
« Ostatnia zmiana: 22 Październik 2017, 11:27:55 wysłana przez kuń »

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Zużycie prądu Hx - czy warto się bać ?
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Październik 2017, 11:58:02 »
Mój MSJ potrzebuje ca. 12s na zmielenie 18g kawy. Dla bardziej miękkich/twardych ziaren czas pewnie będzie minimalnie się różnił.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Zużycie prądu Hx - czy warto się bać ?
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Październik 2017, 13:45:31 »
Dłużej mielił, nie mierzyłem ile i nie zmierzę, bo ekspres jest schowany a marnować ziarna nie będę. Spokojnie ponad 20 s... Ale to jasny wypał pod przelew.

Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: Zużycie prądu Hx - czy warto się bać ?
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Październik 2017, 20:26:09 »
Wpadł mi dzisiaj w ręce  miernik -taka przejściówka - podłączany do kontaktu itp.
Sprawdziłem młynek mazzer : brał 260-270W  i mielił porcje kawy około 18-19 gram  coś ponad 13sekund .
Podłączony do prądu ale oczywiście nie mielący - brał 1W
Przy okazji może komuś sie przyda:
Pomierzyłem pobór pompy: 250-260W czas dopompowywania wody po 1 kawie : 6 sekund


Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Zużycie prądu Hx - czy warto się bać ?
« Odpowiedź #14 dnia: 29 Grudzień 2017, 11:41:55 »
Ile jest wart pomiar takim sprzętem i podobnymi jak na zdjęciach autora wątku możecie się przekonać robiąc taki oto eksperyment  ;) Trzeba wyłączyć wszystkie urządzenia w domu (czasami może to nie być łatwe) zerknąć na "licznik" czyli ten sprzęt zainstalowany przez dostawcę energii by się upewnić czy aby na pewno wskazuje zerowy pobór. Następnie włączyć tylko ekspres i to najlepiej na kilka (jak najdłużej) godzin i porównać to co wskazał "licznik" z tym co wskazał Wasz "watomierz". Niektórzy z Was się zdziwią  ;)
Większość tych urządzeń w miarę dobrze liczy przy obciążeniu rezystancyjnym (grzałka) ale już przy indukcyjnym (silniki) wskazuje mniejsze lub większe bzdury.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi