Autor Wątek: Młynek do kawiarki i tygielka - prośba o pomoc  (Przeczytany 3289 razy)

Offline MarcinK Mężczyzna

  • Wiadomości: 248
  • Ekspres: Quick Mill Carola PID, V60, AP, FP
  • Młynek: Aergrind, Kazak Tura, Niche Zero
Młynek do kawiarki i tygielka - prośba o pomoc
« dnia: 10 Październik 2017, 21:01:42 »
Witam,

poszukuję młynka do przygotowania kawy w kawiarce i tygielku - budżet na to to ok 300 zł +/- (o ile da się połączyć takie opcje). Co prawda równocześnie przymierzam się też do kupna młynka elektrycznego do espresso - macap m2m, eureka mignon lub I-1. Jak już zdążyłem się dowiedzieć, pierwsze dwa powinny być uniwersalne, ale internet mówi, że przestawianie może być czasami kłopotliwe. Stąd zastanawiam się nad dodatkową opcją młynka ręcznego, który pozwoliłby na dobre zmielenie kawy pod kawiarę i tygielek.

Będę wdzięczny za wszelkie porady - szczególnie posiadaczy ww. młynków elektrycznych, którzy mielą nimi także kawę do kawiarki, kiedy mają na to ochotę ;).. Być może zakup dodatkowego młynka nie okaże się koniecznością.

Pozdrawiam,
Marcin

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynek do kawiarki i tygielka - prośba o pomoc
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Październik 2017, 21:32:09 »
Zdążyłeś się dowiedzieć bo zapytałeś, ale samemu nie chciało się szukać? Masz to wszystko wypisane na forum. I tak, okaże się koniecznością, bo jak dojdziesz do pewnej zależności przemiału, dozy i tampingu to nie będziesz chciał używać młynka do czegokolwiek innego niż espresso. Poczytaj, poszukaj, bo takie tematy już są. O młynkach w takim budżecie to już chyba wszystko powiedziano...

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Młynek do kawiarki i tygielka - prośba o pomoc
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Październik 2017, 10:29:02 »
Będę wdzięczny za wszelkie porady - szczególnie posiadaczy ww. młynków elektrycznych, którzy mielą nimi także kawę do kawiarki, kiedy mają na to ochotę .. Być może zakup dodatkowego młynka nie okaże się koniecznością.

ja używam jednego młyna "uniwersalnego", z tym od początku stwierdziłem że hopper jest zbędny bo i tak nie trzymam ziarna w hopperze tylko w zamkniętej torebce (wolniej wietrzeje) a do młynka sypię tylko porcję na jeden raz. Przy takim zastosowaniu problemów brak, jak komora młynka jest pusta to resztki ziaren nie blokują nastawu a dodatkowo można regulować grubość na pustym, wyłączonym młynku, a nie w trakcie mielenia ziaren, unikając w ten sposób znacznych strat w surowcu. Czyli tak samo jak w ręczniakach :)
Jeśli pijasz niedużo kawy to taki sposób się sprawdza (drugi młyn zawsze można potem dokupić), ale jeśli bardzo dużo lepiej mieć kilka urządzeń.

Moim zdaniem ten sposób ma też tą zaletę, że przemiał pod alternatywy jest również bdb jakości, miałem kiedyś ręczny Hario Slim i tam było zdecydowanie więcej pyłu oraz przemiał nie był jednorodny. W metodach takich jak kawiarka, phin, slowpresso itp. gdzie woda ma równomiernie przebijać się przez ciastko kawowe jednorodność przemiału znacznie zmniejsza możliwość kanałowania i poprawia ekstrakcję, tak samo jak w ekspresie.

Przy okazji zachęcam też do wypróbowania innych metod alternatywnych, phin/slowpresso, aeropress (szczególnie z metalowym filtrem) też mają sporo do zaoferowania, potrafią zrobić intensywny napar a do tego są niedrogie i proste w użyciu.
« Ostatnia zmiana: 11 Październik 2017, 10:39:44 wysłana przez grex »

Offline MarcinK Mężczyzna

  • Wiadomości: 248
  • Ekspres: Quick Mill Carola PID, V60, AP, FP
  • Młynek: Aergrind, Kazak Tura, Niche Zero
Odp: Młynek do kawiarki i tygielka - prośba o pomoc
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Październik 2017, 11:20:53 »
Dzięki grex!

Takiej odpowiedzi potrzebowałem :)

Więc pozostaje mi tylko wybór - macap m2m lub Eureka - z tego co widzę, to posiadasz Eurekę. A jak oceniasz łatwość regulowania Eureki np. z espresso do grubości do kawiarki? Czytałem, że może być to kłopotliwe i w tej kwestii macap m2m jest łatwiejszy, bo ma skalę. Miałeś może jakieś doświadczenie z macapem i byłbyś w stanie porównać? Czy ta niby kłopotliwość jest tak naprawdę do nauczenia się w krótkim czasie?

Ostatnie pytanie.. czy Eureka zmieli też kawę na pył ?- do tygielka. Mam kawę z Turcji już zmieloną i jest to dosłownie pył - jak Kakao.

Eurerka podoba mi się bardziej poprzez jej wymiary, które idealanie by pasowały do mojej kuchni. macap m2m ma dla mnie przewagę, że ma niby łatwiejszą możlwość ustawienia grubości przemiału..

Pozdrawiam,
Marcin

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynek do kawiarki i tygielka - prośba o pomoc
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Październik 2017, 12:42:46 »
Na pył to szkoda żaren, i młynek łatwo zapchać. Lepiej ku temu zwykły, ostrzowy wykorzystać.
Czy da się nauczyć kręcenia ustawieniami - tak, czy jest to komfortowe - nie. Pokrętło jest przystosowane do mikroregulacji, a zatem na duże zmiany potrzeba dużo kręcenia, a pokrętło jest dość małe (na palce) i ma konieczny opór.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Młynek do kawiarki i tygielka - prośba o pomoc
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Październik 2017, 13:25:30 »
Eureka potrafi zmielić bardzo drobno, to jest młynek skonstruowany właśnie do drobnego i średniego przemiału.
Co do regulacji to tutaj jest to inaczej rozwiązane niż przy innych młynkach ze śrubą mikrometryczną, tzn. pokrętło ma duży skok. Do zmiany przemiału z espresso na aeropress/mokę wystarczy zaledwie jedna szósta obrotu, przy phinie/slowpresso jedna trzecia obrotu. Na pokrętle jest czytelna podziała z cyframi, także regulacja to jest banał.
Czy obrócenie pokrętełkiem o 15-30% w tą czy tamtą stronę to "dużo kręcenia" [emoji38] Tak chyba mogłaby napisać osoby które nie używała tego modelu w takim celu i może wyobraża sobie, że trzeba by tym kręcić kilkanaście razy dookoła.
Porównanie z macapem masz tu: http://popularcoffee.pl/eureka-mignon-i-macap-m2m-test/

W przypadku innych modeli np. ascaso użytkownicy pisali że trzeba obrócić pokrętło kilkanaście-kilkadziesiąt razy, no i nie ma tam podziałek, co oznacza że trzeba by chyba liczyć te obroty czy jak....

« Ostatnia zmiana: 11 Październik 2017, 13:40:29 wysłana przez grex »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynek do kawiarki i tygielka - prośba o pomoc
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Październik 2017, 16:09:43 »
W takim razie wprowadziłem w błąd -- przepraszam. Myślałem, że kręcenia jak w Cadecie. Jeśli tam jest taki skok jak w mythosie, to masz rację, nie jest to zbyt wiele roboty, trzeba tylko uważać aby nie zaklinować ziaren w żarnach.

Offline MarcinK Mężczyzna

  • Wiadomości: 248
  • Ekspres: Quick Mill Carola PID, V60, AP, FP
  • Młynek: Aergrind, Kazak Tura, Niche Zero
Odp: Młynek do kawiarki i tygielka - prośba o pomoc
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Październik 2017, 18:47:03 »
Dzięki za odpowiedzi.

Na chwilę obecną na 57% bardziej przemawia do mnie macap m2m - ze względu na regulację stopniową, a Eureka na 43% przez jej kompaktowość. Ah, ciężki wybór ;-)

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Młynek do kawiarki i tygielka - prośba o pomoc
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Październik 2017, 21:10:16 »
oba powinny być dobrym wyborem, może takie zestawienie graficzne z tym ekspresem do któego to ma być pomoże wybrać:
http://images76.fotosik.pl/185/dcb57d5d1fcab4ed.jpg
Młynek do kawiarki i tygielka - prośba o pomoc

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi