Autor Wątek: Pomoc przy wyborze pierwszego młynka do kawy.  (Przeczytany 8776 razy)

Offline martino1989

  • Wiadomości: 26
  • Ekspres: Kawiarka
Pomoc przy wyborze pierwszego młynka do kawy.
« dnia: 09 Październik 2017, 14:45:34 »
Cześć, rozglądam się właśnie za młynkiem do kawy. Używam kawiarki stalowej Bialetti i na razie używałem kawy Tchibo, która mi drobno zmielono w salonie. Wiem, że do kawiarki kawa powinna być grubiej zmielona, więc zamierzam kupić kawę w ziarnach i młynek. Szczerze mówiąc nie chciałbym wydawać na młynek przesadnie wysokiej kwoty i póki co zainteresowały mnie dwie opcje:

1. Ręczny młynek Hario Slim za około 140 zł

2. Elektryczny młynek Bosch MKM 6000 za około 60 zł
Chciałbym zapytać się czy jest sens dopłacać 80 zł do tego ręcznego młynka. Niby opinie o tym Boschu nie są najgorsze. A może macie jakieś inne propozycje? Dzięki za pomoc :)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Pomoc przy wyborze pierwszego młynka do kawy.
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Październik 2017, 14:50:31 »
Przeczytałeś chociaż jeden temat o młynkach?

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Pomoc przy wyborze pierwszego młynka do kawy.
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Październik 2017, 14:52:20 »
Szukajcie a znajdziecie. @martino1989 Polecam wyszukiwarkę i przeglądanie odpowiednich działów na forum. Ten Bosch to tylko kawę do tygielka zmieli dobrze.
Najtańsze rozsądne rozwiązanie to w tej chwili  :
http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=4772.msg115732#msg115732

Tu masz wąteko kawiarkach :
http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=107.0

Z grubym mieleniem to tak nie koniecznie zawsze prawda.

Offline martino1989

  • Wiadomości: 26
  • Ekspres: Kawiarka
Odp: Pomoc przy wyborze pierwszego młynka do kawy.
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Październik 2017, 17:00:38 »
@krystians Dziękuje :) Szczerze mówiąc liczyłem właśnie na polecenie jakiegoś konkretnego młynka, tak jak zrobiłeś. Przejrzę też temat o kawiarce. Ogólnie to nie zależy mi na super wypasionym młynku, który nie będzie zostawiał ani grama pyłu. Uważasz więc, że ten młynek będzie lepszy niż ten ręczny, który podałem?

Offline kaju666

  • Wiadomości: 42
  • Ekspres: AP, HD7140 x3
  • Młynek: Von Shef aka Cafe Style BCG152SK
Odp: Pomoc przy wyborze pierwszego młynka do kawy.
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Październik 2017, 20:19:19 »
Ja ci  polecę tak jak krystians mlynek Cafe Style BCG152SK z RTV euro.
Moim zdaniem robi robotę i do alternatyw super.
Nowy w świecie dobrej kawy.

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Pomoc przy wyborze pierwszego młynka do kawy.
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Październik 2017, 21:06:09 »
@krystians Dziękuje :) Szczerze mówiąc liczyłem właśnie na polecenie jakiegoś konkretnego młynka, tak jak zrobiłeś. Przejrzę też temat o kawiarce. Ogólnie to nie zależy mi na super wypasionym młynku, który nie będzie zostawiał ani grama pyłu. Uważasz więc, że ten młynek będzie lepszy niż ten ręczny, który podałem?
Takich młynków co nie zostawiają pyłu niestety niema nawet ek43 za naście tysięcy zł zostawia pare % pyłu. Severin 3873  lub nivona 130 najtańsze sensowne mlynki. Te ręczne z ceramicznymi zarnami są słabe, szkoda na nie wydawać ponad 100zl


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline skarbimirek

  • Wiadomości: 77
  • Ekspres: chemx, AP, drip, kawiarka
  • Młynek: Graef cm 800
Odp: Pomoc przy wyborze pierwszego młynka do kawy.
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Październik 2017, 21:52:02 »
 Witam,

Mam takie pytanie. Czy tani młynek żarnowy ( za ok 200 zł ) sprawdzi się do kawy tzw. zalewajki? chodzi mi głównie czy potrafiłby zmielić kawę wystarczająco drobno pod ten typ parzenia kawy ?.  Moi rodzice piją wyłącznie taką kawę i do mielenia używają młynka ostrzowego i nie raz słyszę jak okrutnie przegrzewają kawę przez długie milenie. Chciałbym im podarować młynek żarnowy z tych niskich pólek. Myślicie że to dobry pomysł ?


Offline kaju666

  • Wiadomości: 42
  • Ekspres: AP, HD7140 x3
  • Młynek: Von Shef aka Cafe Style BCG152SK
Odp: Pomoc przy wyborze pierwszego młynka do kawy.
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Październik 2017, 21:57:53 »
 Tak, najtasze żarna stożkowe zawsze będą lepsze od ostrzy.   Teraz masz tanio na przecenie  cafe style w RTV euro. Ja go używam do AP i kawiarki i jest super. Na ustawieniu fine jest drobniejsza niż że sklepu.
Nowy w świecie dobrej kawy.

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Pomoc przy wyborze pierwszego młynka do kawy.
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Październik 2017, 22:00:50 »
@martino1989 ten młynek powinien działąć podobnie jak Nivona czy Severin 3873. Niemniej dwa ostatnie młynki są już sprawdzone przez forumowiczów i raczej nie ma z nimi problemów. Ten za 150 zł jak na razie wydaje się być ok tak jak pisze kaju66. Jednak dokładnego rozpoznania w temacie tego młynka brak. Każdy musi podjąć sam czy zaryzykuje czy nie.

@skarbimirek Zalewajkę można robić na różne sposoby. Jeśli rodzice lubią kawę zmieloną na absolutny pył to nic nie pobije młynka ostrzowego. To przegrzewanie kawy to w mojej ocenie w dużej mierze mit. Ważne żeby im smakowało. Jeśli są zadowoleni to nie wiem czy najlepszym pomysłem jest uszczęśliwiać ich na siłę. Natomiast jeśli męczy ich używanie takiego młynka który trzeba cały czas trzymać to czemu nie.
Najdrobniej z tanich młynków chyba mieli Nivona Cafe Grano.
« Ostatnia zmiana: 09 Październik 2017, 22:03:43 wysłana przez krystians »

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Pomoc przy wyborze pierwszego młynka do kawy.
« Odpowiedź #9 dnia: 09 Październik 2017, 22:03:32 »
A wg mnie to fajny pomysł, zasypia  cały hoper ustawia sobie na najmniejsza liczbę filiżanek i po jednym nadciśnieniu zmieli im tyle ile potrzeba. To napewno wygodniejsze niż sypać za każdym razem do młynka ostrożnego i trzymać przycisk.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline skarbimirek

  • Wiadomości: 77
  • Ekspres: chemx, AP, drip, kawiarka
  • Młynek: Graef cm 800
Odp: Pomoc przy wyborze pierwszego młynka do kawy.
« Odpowiedź #10 dnia: 09 Październik 2017, 22:14:30 »
a czy ktoś ma doświadczenia z takim młynkiem ?

http://allegro.pl/zarnowy-mlynek-do-kawy-eldom-mk150-regulacja-i6930966879.html

ma fajny design

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Pomoc przy wyborze pierwszego młynka do kawy.
« Odpowiedź #11 dnia: 09 Październik 2017, 22:21:59 »
To nie jest dobry młynek. Trzy stopnie przemialu to za mało.  Taka konstrukcja tępe płaskie żarna, może się jako tako sprawdzić przy drobnym mieleniu,  ale jak już tego typu młynek,  to szukałbym z szerszą skalą. Miałem podobnej konstrukcji brauna ale miał on ponad 30 stopni ustawień. Mielił drobniutko na mąkę, i takiego drobnego pyłu zawsze produkował dużo niezależnie od ustawionej grubości.
« Ostatnia zmiana: 09 Październik 2017, 22:43:57 wysłana przez krystians »

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Pomoc przy wyborze pierwszego młynka do kawy.
« Odpowiedź #12 dnia: 10 Październik 2017, 12:32:20 »
Ja kupiłem 2 miesiące temu jako pierwszy młynek takie oto cudo:
http://allegro.pl/mlynek-reczny-do-mielenia-kawy-pieprzu-soli-4690-i6844722597.html
Drobniutko mieli kawę i cały czas robię nim zalewajkę a kosztuje grosze. Do grubszego mielenia się nie nadaje bo nie ma stabilizacji dolnego żarna. Nie jest za wygodny w użyciu bo chcąc wsypać kawę trzeba odkręcić górną śrubkę mocującą korbkę, zdjąć korbkę i plastikowe wieczko. Następnie wsypać kawę i wszystko ponownie skręcić. Ta górna śruba jest zarazem regulacją przemiału. Działa dobrze moim zdaniem tylko na maksymalnym skręceniu :) Ale kurczę na początek może być.
Mam również Tescoma Handy kupiony kiedyś w promocji:
https://www.tescomapolska.pl/mlynek-do-kawy-handy
Ale on niestety tak drobno nie mieli jak ten powyższy chińczyk za 20 zł. W Tescoma najdrobniejszy przemiał jest ze dwa razy grubszy.

A teraz mam smaka na Kinu M47... :-)
« Ostatnia zmiana: 10 Październik 2017, 13:29:30 wysłana przez Pawcio »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi