Autor Wątek: ECM Casa IV-mało pary-czy to normalne?  (Przeczytany 2312 razy)

Offline audiofil Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: ECM Casa IV
  • Młynek: Macap M2M
ECM Casa IV-mało pary-czy to normalne?
« dnia: 08 Październik 2017, 22:00:10 »
Dziś małżonka zapragnęła kawę mleczną i mimo niewielkiego doświadczenia z nowym ekspresem Casa IV podjąłem wyzwanie. Po zrobieniu espresso,uruchomiłem przycisk podgrzewający wodę na parę.Zgasła kontrolka,odczekałem chwilę i wypuściłem trochę skroplonej pary.Z dyszy wypłynęło 50 ml wody-potem już sucha para.Zacząłem spieniać,po ok.15 sek znów zapaliła się lampka sygnalizująca podgrzewanie wody.Wiem,że to mały bojler 0,4 l ale spodziewałem się trochę więcej pary.Na filmach w YT wygląda to całkiem nieźle u SB a tu trochę blado.Pomóżcie  :'(
PS z powodu ciasnoty w kuchni kupiłem Case,szczególnie że mleczne kawy to raczej incydentalnie będą serwowane a wykonanie i sam projekt tego ekspresu to top quality.
« Ostatnia zmiana: 08 Październik 2017, 22:04:02 wysłana przez audiofil »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: ECM Casa IV-mało pary-czy to normalne?
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Październik 2017, 22:32:06 »
Tej pary jest tam więcej niż te 15 s ;) Tym się nie przejmuj. Mi chłopaki sugerowali, żebym wyczuł moment ze spienianiem chwilę przed zgaśnięciem lampki, to więcej pary będzie. Ale ja u siebie nie miałem problemu z brakiem pary potrzebnej do pokręcenia mleka to 60 stopni - spienić nie potrafiłem.

Offline bigmaciek

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Wystarczający do zrobienia tego co lubię
  • Młynek: Odpowiedni do kawy którą robię i pijam
Odp: ECM Casa IV-mało pary-czy to normalne?
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Październik 2017, 22:55:14 »
Spokojnie para jest a włączenie grzałki po jakimś czasie to normalne. Teraz używam ECM Casa Prima czyli pierwszej generacji sprzed 17-stu lat. Jest to ta sama maszyna oprócz tego, że bojler jest ciut większy 0,5l ale moc ta sama 1200W. Twoja ma oczywiście sporo modyfikacji jakie w tym czasie zaszły ale na pewno nie wpłynęły one na moc pary. Prawdę mówiąc to 15s trwa spienianie ok. 0,3l mleka więc trochę dziwne, że tej pary potrzebujesz więcej. Ta maszyna naprawdę potrafi spieniać i trzeba ją opanować.

Pytanie zasadnicze: ile masz dziurek w spieniaczu. Ja mam cztery. Od razu powiem, że minimalna ilość mocno zimnego mleka, która jest konieczna aby udanie zrobić porządną pianę i panować nad procesem to ok 0,35l . Trwa to mniej więcej 15-20s i pod koniec lampka się włącza.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: ECM Casa IV-mało pary-czy to normalne?
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Październik 2017, 23:45:32 »
sugerowali, żebym wyczuł moment ze spienianiem chwilę przed zgaśnięciem lampki,
Słusznie prawisz. Rozpoczęcie spieniania tuż PRZED wyłączeniem grzałki jest jak najbardziej zasadne. Pary jest wtedy tyle co w lokomotywie. Poza tym w ECM jest regulacja temperatury pary i osobno wody. 
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Cinello

  • Wiadomości: 424
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Kinu M47
Odp: ECM Casa IV-mało pary-czy to normalne?
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Październik 2017, 00:57:56 »
Również polecam spieniać jak jeszcze grzałka grzeje. W bz09 jak poczekałem za długo i lampka sygnalizowała gotowość do spieniania to pary było na moment. Nie dało się dobrze spienić mleka. Głupota...

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: ECM Casa IV-mało pary-czy to normalne?
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Październik 2017, 08:30:37 »
Jak odpalasz grzanie wody na pare, to otwórz też wylot pary - te 50 ml wyleci ci wtedy nieco szybciej, co da więcej miejsca w bojlerze na właściwą parę.

W jednobojlerowym Steelu miałem taką procedurę - para On, jak temperatura dochodzi do ~98-100C top otwieram zawór - wylatuje woda, zakręcam zawór, czekam na dogrzanie, przy ~115C otwieram zawór spuszczam resztki wody i zabieram się za spienianie, temperatura w bojlerze nadal rośnie.
LMWDP #469

Offline audiofil Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: ECM Casa IV
  • Młynek: Macap M2M
Odp: ECM Casa IV-mało pary-czy to normalne?
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Październik 2017, 10:36:47 »
bardzo Wam dziękuję za pomoc i zastosuje wszystkie Wasze patenty.Rzeczywiście przejście z termobloku z marketu na chyba porządnego SB jest trudniejsze jeśli chodzi o spienianie mleka.Jeżyk proszę napisz gdzie można regulować temperaturę wody i pary w Casa IV? Poprosił bym na forum lub ,żeby nie zaśmiecać wątku na PW Wszystkim  :poklon:

ps w dyszy spieniającej są 2 otworki.
« Ostatnia zmiana: 09 Październik 2017, 11:01:06 wysłana przez audiofil »

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1112
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: ECM Casa IV-mało pary-czy to normalne?
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Październik 2017, 20:23:42 »
Pary jest pod dostatkiem, jest mocna, pięknie spienia mleko. Czas jaki jest potrzebny do uzyskania pary po wciśnięciu przycisku "para" to 50 sek.
Osobiście zrzucam przez ok 4-5 sek gorącą wodę i jest para. Mleko spienia się ok 15-20 sek (1/2 dzbanka 600 ml). Próbować, próbować i jeszcze raz próbować.
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi