Autor Wątek: Kenia Kiini od Synestezji versus Kiini od Auduna  (Przeczytany 13767 razy)

Online kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1489
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Kenia Kiini od Synestezji versus Kiini od Auduna
« Odpowiedź #60 dnia: 16 Październik 2017, 18:18:45 »
Kenia Kiini – Synestezja 13.09. Chemex także smaczny.
Jaki przepis na Chemexa, również bez mieszania w czasie preinfuzji i ew. coś a'la Rao Spin? Scott wypowiada się w bardzo ostrym tonie o Chemexie :/

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kenia Kiini od Synestezji versus Kiini od Auduna
« Odpowiedź #61 dnia: 16 Październik 2017, 19:25:51 »
W czasie preinfuzji zawsze warto sprawić, by woda spenetrowała kawowe ciastko, np. za pomocą łyżki. Chemex jest OK.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kenia Kiini od Synestezji versus Kiini od Auduna
« Odpowiedź #62 dnia: 16 Październik 2017, 21:51:30 »
Kenia Kiini – Synestezja 13.09. Chemex także smaczny.
Jaki przepis na Chemexa, również bez mieszania w czasie preinfuzji i ew. coś a'la Rao Spin? Scott wypowiada się w bardzo ostrym tonie o Chemexie :/

600 ml wody, 36 g kawy, temperatura wody 94 - 95°C. Preinfuzja 100 g wody, agresywne polewanie mocnym strumieniem, bez mieszania. Po 30 sekundach 200 g wody, a po każdej pełnej minucie po 100 g, Po pierwszym i drugim zalaniu delikatne zamieszanie łyżeczką, ma wirować w Chemexie. Czas ekstrakcji 4 minuty. Polewanie szybkie i intensywne, żeby strumieniem wody wzbudzić przemiał. Do Chemexa używam konewki z trochę szerszą wylewką niż do dripów, chyba ma 9 mm średnicy.

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Kenia Kiini od Synestezji versus Kiini od Auduna
« Odpowiedź #63 dnia: 17 Październik 2017, 12:08:57 »
Kenia Kinii Synestezja 13.09. Chemex, 31g kawy 29 klik na Commandante IH, 520g wody. Zalewane 90 g na preifuzje, "ekskawacja" :P, po 45 sekundach spokojne polewanie do 520g zakończone ok. 1:40, zamieszanie łyżeczką, po opadnięciu poziomu wody spin Chemexem. Ekstrakcja zakończona 4:00. Popijam właśnie przestudzone z termo kubka, fajna kwasowość, w zapachu poziomki i nuty związane z paleniem (chlebowe, tostowe etc.).

Online kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1489
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Kenia Kiini od Synestezji versus Kiini od Auduna
« Odpowiedź #64 dnia: 17 Październik 2017, 13:17:38 »
Dzięki za przepisy, będę próbował. Interesujące, że obydwa przepisy są podobne co do gramatury i czasu, ale zupełnie inne podejście do polewania, tj. agresywne vs. spokojne :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kenia Kiini od Synestezji versus Kiini od Auduna
« Odpowiedź #65 dnia: 17 Październik 2017, 13:23:42 »
Jedno zalanie kontra cztery.

Online kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1489
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Kenia Kiini od Synestezji versus Kiini od Auduna
« Odpowiedź #66 dnia: 19 Październik 2017, 13:16:07 »
Panowie, wypróbowałem obydwa przepisy, nie potrafię się zdecydować który lepszy.

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Kenia Kiini od Synestezji versus Kiini od Auduna
« Odpowiedź #67 dnia: 19 Październik 2017, 17:29:27 »
Można jeszcze spróbować eksperymentalnego przepisu na V60:


Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 711
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: Kenia Kiini od Synestezji versus Kiini od Auduna
« Odpowiedź #68 dnia: 19 Październik 2017, 19:48:39 »
Nie miałem siły na kombinacje metodą 4-6, ale spróbowałem tej, która zapewniła mistrzostwo w 2013 roku.

How to Brew V60 with UK Brewers Cup Champion, Sang Ho Park | Comprehensive Guide

Wyszło bardzo słodko, kwaski schowały się trochę w tle. Muszę powiedzieć, że bardzo mi wynik tego przelewania odpowiada.
Parametry to: 15 g kawy, 250 ml wody, 90 st. C, 40 ml i 30 s na preinfuzję, później połowa wody zalana tak, aby zakryć ziarno plus trochę i utrzymywanie tego stanu cienkim strumieniem w środek. Czasu nie zmierzyłem, ale pewnie koło 2.30 min.
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

Online kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1489
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Kenia Kiini od Synestezji versus Kiini od Auduna
« Odpowiedź #69 dnia: 20 Październik 2017, 10:37:18 »
Znowu pomarudzę ;) Te Kenie to dla mnie jakieś wyzwanie. Na razie najsmaczniejsza była dla mnie ta z 13.09 (v60, coś koło 90C, 18g/250g, chyba 3m, polewane jak popadło, bardzo owocowo) i Slopes of 8 (chemex, ca. 94C, 35g/600g, bardzo powolne polewanie, aż 6m, wyszedł sam cukier ;) ).

Taki mam problem, że obojętnie z którego przepisu korzystam, nigdy nie skończę w 2:30 (v60) czy 4m (chemex). Czy Wy po prostu przerywacie ekstrakcję czy grubiej mielicie/przesiewacie? Zmieniam stopień zmielenia, widać po cząstkach że są większe, próbowałem nawet przesiać, ale jakoś nie wpływa to drastycznie na skrócenie czasu ekstrakcji. Podejrzewam filtry (w chemexie zmieniłem na kwadratowe), ale w v60 ciagle te same. Brak mieszania (w pierwszych 30s czy później) też nie wpływa jakoś znacząco na skrócenie czasu. Coś przegapiłem?

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Kenia Kiini od Synestezji versus Kiini od Auduna
« Odpowiedź #70 dnia: 20 Październik 2017, 10:40:17 »
Mam pytanie "techniczne": Slopes of 8 z jaką datą? :-)

Online kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1489
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Kenia Kiini od Synestezji versus Kiini od Auduna
« Odpowiedź #71 dnia: 20 Październik 2017, 10:46:28 »
13/09. Sam cukier to była pierwsza myśl przy pierwszym łyku, kolejne to balans, nuty czekoladowe, trochę herbacianych. Niestety zgubiłem owoce. Bardzo długi posmak.
« Ostatnia zmiana: 20 Październik 2017, 10:53:45 wysłana przez kulka »

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Kenia Kiini od Synestezji versus Kiini od Auduna
« Odpowiedź #72 dnia: 20 Październik 2017, 11:30:32 »
Kinii nie jest "bardzo owocowa". Jest raczej kwiatowa i słodka. Wybrałam ją właśnie ze względu na potencjał "balansu", na to że jest "miła w ustach".

Slopes of 8 jest natomiast bardzo czarno-jagodową Kenią. Najfajniej (jak do tej pory) wyszło mi palenie Slopes z 25.09: zostało jeszcze parę paczek w sklepie. Mamy też inną Kenię: czerwono-owocową Muthigini. Zapraszamy do sklepu!

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kenia Kiini od Synestezji versus Kiini od Auduna
« Odpowiedź #73 dnia: 20 Październik 2017, 12:36:40 »
Zmieniam stopień zmielenia
Spróbuj bardziej agresywnie zalać.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Kenia Kiini od Synestezji versus Kiini od Auduna
« Odpowiedź #74 dnia: 21 Październik 2017, 21:06:05 »
Dziś Audun i Synestezja 25/9. Obie w Hario V60-01.
Audun zdecydowanie bliżej klasycznej Kenii, bardzo soczyście i przejrzyście, lekki napar. Coś jak porównanie kompotu ze świeżych a suszonych owoców. Także kwestia gustu:)
Dzieki, za ciekawy eksperyment, te same ziarno, różne palenia, różni roasterzy. Niby podobnie, ale jednak różnice w smaku wyraźne, każde palenie podkreśla trochę inne aspekty tego ziarenka.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi