Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1525189 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1440 dnia: 05 Listopad 2015, 13:46:53 »
Jest faktycznie fajna. Ela podała mi przed chwilą espresso z ostatniej wersji (30/10). Nawet nie zauważyłem, jak filiżanka opustoszała...

Mam już gadającego pomocnika do palenia kawy. W zasadzie można zaprogramować sobie dowolne warunki (instrukcje warunkowe) i stosowne działania (wywołania programów, funkcji, przycisków, suwaków itp.). Ale o tym w innym temacie napiszę więcej...

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1441 dnia: 05 Listopad 2015, 17:54:59 »
Antonio,

wracając do "first crack in one minute" oznacza to, że zaprogramowałeś odliczanie czasu do okolic "first crack" i jedynie odlicza czy zbiera on jeszcze jakieś informacje ?

W jakim języku jest ten projekt pisany ?


Załóżmy, że jest w tle jakaś hipotetyczna krzywa wzorcowa. Kiedyś, w przeszłości, kiedy Antonio usłyszał FC, nacisnął odpowiedni klawisz a Artisan zarejestrował temperaturę i czas. Program informuje więc, ile nam teoretycznie czasu zostało do tego punktu na osi czasu/temperatury. Zbliżanie się FC widać jednak po krzywej Rate of Rise: krzywej wzrostu temperatury w ziarnie. Teoretycznie Rate of Rise powinien stopniowo spadać i ta linia pochyla się w dół. Jeśli zaczęłaby lekko się wybrzuszać, to UWAGA: czas ciąć ciepło i otwierać wentyle..

Jestem fanką Artisana. Uwielbiam oprogramowanie pieca: tak czy tak sprawdzam jednak palenia organoleptycznie., wącham i rozgryzam ziarenka, kątem oka zerkając na linię Ror..:-)



Nie pamiętam, w jakim języku projekt jest napisany. Zawiera tysiące linii kodów. Formaty plików to *.json i *.alog.
« Ostatnia zmiana: 05 Listopad 2015, 17:58:30 wysłana przez Elka »

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1442 dnia: 05 Listopad 2015, 18:19:14 »
C++ :)

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1443 dnia: 05 Listopad 2015, 18:24:13 »
Nie Maćku. To nie jest C ++. Nasz programista, Maciek, który nam zbudował porównywarkę paleń do poprzednich wersji Artisana musiał się dość długo tego narzędzia uczyć. C++ posługuje się na codzień..

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1444 dnia: 05 Listopad 2015, 18:43:48 »
OK, to jest python.
Zwiodła mnie wymagalność "Microsoft Visual C++ 2008 SP1 Redistributable Package (x86)" :doh:

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1445 dnia: 05 Listopad 2015, 18:52:29 »
Bingo   :ok:

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1446 dnia: 05 Listopad 2015, 23:19:15 »
Widzę że nikt nie podjął się podania własnych odczuć z picia rocko mountain.. więc mi żółtodziobowi przyszło coś naskrobać skoro wczoraj się zobligowałem. No cóż jeśli napiszę coś głupiego to proszę się denerwować na mnie i nie podnosić cen za kawę ;) w ramach podatku za głupotę. No więc moja paczuszka wypalona 19.10 z przelewu w 92st. dała bardzo przyjemy napar. Najpierw uderzyła słodycz kwiatowa , potem owoce, jak dla mnie to była dojrzała czereśnia, słodka pomarańcza, jeżyna, porzeczka i trudny do zdefiniowania posmak hmm jakby karmel z aronią..?
 

Offline Pablo

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: DeLonghi EC330S
  • Młynek: Severin KM3873, UD40 (prod. 1979)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1447 dnia: 06 Listopad 2015, 07:52:19 »
Chyba za dużo papierosów palę, żeby tak pięknie i ze szczegółami o subtelności smaków się wypowiadać (z winem mam podobnie). O Rocko Mountain mogę natomiast śmiało powiedzieć, że to najlepsza kawa jaką do tej pory piłem. Głęboki smak, delikatna słodycz, lekka bardzo przyjemna kwaskowatość.

Do kawy cukru ni mleka nie dodaję i lubię dosyć kwaśne napary. Stąd lekkie zdziwienie i zadowolenie, że ta kawa tak mi podeszła i dzięki takim strzałom (kupiłem prawie w ciemno) nabieram ochoty na dalsze poszukiwania nie zrażając się gdy trafię na coś co mniej trafia w moje gusta.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1448 dnia: 06 Listopad 2015, 08:05:07 »
Chyba za dużo papierosów palę
Nie daj się zwieść, znakomita część świata baristów kurzy niczym Indianie podczas ostrej kłótni w związku na odległość, a mimo to doskonale radzą sobie z oceną kawy. To tylko kwestia doświadczeń, treningów i uczulenia się na kolejny poziom doznań.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1449 dnia: 06 Listopad 2015, 09:29:13 »
Większość z tych pięknych kaw, jakie teraz są na sprzedaż w naszym sklepie w postaci wypalonej, pachnie przepięknie już jako surowe ziarno. Są między nimi ewidentne różnice. Inaczej pachną ziarna z naturalnej obróbki suchej (Etiopia Rocko, Kostaryki i Honduras), a inaczej ziarna z obróbki "nienaturalnej" czyli mokrej. Zwykle te naturalne pachną intensywnie np. suszonymi owocami, daktylami, owocami leśnymi i kwiatami. Myte: Kenie i Sulawesi pachną obłędnie "jaskrawo" i czysto porzeczkami, jeżynami :).

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1450 dnia: 06 Listopad 2015, 17:35:58 »
Niektórzy z was mieli okazję nas już poznać, ale nie wszyscy ??? Tak czy owak, przedstawiamy Państwu Synestezję i jej warsztat pracy :). Na ninijszym filmie tuż po wypaleniu ziaren odmiany Pacamara z plantacji Los Pirineos:



http://www.youtube.com/watch?v=7MjNWZmceWw&feature=youtu.be



Usuwając literkę s po http, filmik jest widoczny w poście. f.
« Ostatnia zmiana: 07 Listopad 2015, 09:06:52 wysłana przez fux »

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1451 dnia: 06 Listopad 2015, 17:47:36 »
Piękne dziękuję za kolejne świetne kawki :) i za Brazylijski gratis! Nie mogę się doczekać kiedy otworze te Kostaryki i ta mistrzowską Kolumbię \o/

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1452 dnia: 06 Listopad 2015, 19:21:33 »
Widzę że nikt nie podjął się podania własnych odczuć z picia rocko mountain.. więc mi żółtodziobowi przyszło coś naskrobać skoro wczoraj się zobligowałem. No cóż jeśli napiszę coś głupiego to proszę się denerwować na mnie i nie podnosić cen za kawę ;) w ramach podatku za głupotę. No więc moja paczuszka wypalona 19.10 z przelewu w 92st. dała bardzo przyjemy napar. Najpierw uderzyła słodycz kwiatowa , potem owoce, jak dla mnie to była dojrzała czereśnia, słodka pomarańcza, jeżyna, porzeczka i trudny do zdefiniowania posmak hmm jakby karmel z aronią..?


Bardzo dziękuję za FANTASTYCZNY opis. Etiopie naturalne, badane przez nos elektroniczny okazują się zawierać tzw. raspberry keton: substancję typową dla malin i jeżyn. Słodkie czereśnie można poczuć jak najbardziej, gdyż wiśnie owoce kawowca obsychają na pestce i są czerwone. Pomarańcze także nasz palarniany panel zanotował i nawet uwzględnił w pewnych baristycznych poczynaniach :-)

Ciekawa jestem natomiast, czy ktoś poczuł (w ziarnie, pyle oraz espresso) aromaty żywiczno-balsamiczne: coś na kształt rozmarynu czy pinii?
Substancje odpowiedzialne za percepcje tych aromatów (odczuwanych jak świeżość piniowego lasu) powodują wrażenie lekkiego szczypania w nosie: jest to symptom pobudzenia nerwu trójdzielnego. :-). Sposób definiowania tych aromatów oraz ich tzw. walor hedonistyczny zależy od stężenia: coś ,co w niższym stężeniu skojarzy się z piniowym lasem, w średnim nasunie skojarzenie z apteką a w wyższym skłoni nas do ucieczki z powodu uczucia palenia w nosie..

O bodźcach związanych z nerwem trójdzielnym włoska analiza sensoryczna rozwodzi się szeroko a polscy specjaliści milczą.
Po naradzie z Antonio dzisiaj postanowiliśmy, że zainwestujemy wkrótce w kamerę i zaczniemy kręcić dydaktyczne fillmy, związane przede wszystkim z kawą oraz analizą sensoryczną :-).

Szczerze mówiąc, ja osobiście chętnie zajęłabym się także sztuką i kulturą włoską. Jest to moja NAJWIĘKSZA pasja, której mogłabym oddać się całkowicie a o której ostatnio jakby trochę zapomniałam :-(. Inną pasją była kiedyś botanika i Tatry, ale to już bardzo dawne dzieje. W dawnych czasach, jako studentka, biegałam po Tatrach odkrywając stanowiska czosnków niedźwiedzich czy sasanek wiosennych (pierwszy na Przedniej Kopce a druga między Malą a Wielką Koszystą).
 
Wracając zaś do Etiopii: myślę, że tak głęboki odbiór tej kawy przez nas wszystkich świadczyć może o fakcie, że otwiera ona w naszym mózgu szufladę z bardzo specyficzną pamięcią, zapisaną w naszych genach i wspólną dla całego naszego gatunku: Etiopia nazywana jest przez niektórych podróżników "utraconym rajem". Jest ona uważana za kolebkę nie tylko Coffea arabica ale także Homo sapiens. Zanurzenie się w  aromatach tej kawy spowodować może w naszych umysłach bardzo głęboką regresję: do korzeni naszego własnego gatunku i do bardzo odległych fillogenetycznie wspomnień..

Swoją drogą jest to ciekawa hipoteza, którą warto byłoby zająć się głębiej..

Offline pomm Mężczyzna

  • Wiadomości: 168
  • Ekspres: Kawiarka, phin, AP, Hario V60-02, forumowy dripper (Kalita), kubek
  • Młynek: Hario Slim, Nuova Simonelli MDX, Mahlkönig Guatemala
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1453 dnia: 06 Listopad 2015, 23:20:59 »
Fantastyczny pomysł z tymi filmami!

Offline tomazo1974

  • Wiadomości: 174
  • Ekspres: Rocket Giotto, Bialetti Venus
  • Młynek: Wega 5.8 Instant (alias Compak K3 Touch), Porlex Mini
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1454 dnia: 07 Listopad 2015, 15:04:28 »



jakie aromaty wyczuwają Państwo w Etiopii Rocko Mountain?

Pyszne. Mam chamskie kubeczki, smaki i aromaty rozróżniam jak typowy facet kolory - tylko trzy: fajny, genitalny i homoseksualny. Ten jest bardzo fajny.
Jak to fajnie przeczytać, iż nie tylko ja tak mam :D

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi