Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1528305 razy)

Offline tomazo1974

  • Wiadomości: 174
  • Ekspres: Rocket Giotto, Bialetti Venus
  • Młynek: Wega 5.8 Instant (alias Compak K3 Touch), Porlex Mini
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1065 dnia: 15 Kwiecień 2015, 18:47:15 »
Dla mnie Kostaryka to były smaki zupełnie z innej bajki. Honduras jest ok, ale emocji już takich nie wzbudza. Ja chcę Kostarykeeeeeę

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1066 dnia: 15 Kwiecień 2015, 18:53:16 »
Czy przytoczyć wam głosy przeciw Lichu? ;) Myślę, że dość skutecznie nas spacyfikowały.

Offline tomazo1974

  • Wiadomości: 174
  • Ekspres: Rocket Giotto, Bialetti Venus
  • Młynek: Wega 5.8 Instant (alias Compak K3 Touch), Porlex Mini
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1067 dnia: 15 Kwiecień 2015, 22:49:24 »
Serio? W sumie o gustach się nie dyskutuje, ale z chęcią bym przeczytał.

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1068 dnia: 15 Kwiecień 2015, 23:04:32 »
Andrzej, powinniście mieć specjalny dział w sklepie, z dostępem tylko dla osób, które przeszły wspomniane przez Elę testy :evil:

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1069 dnia: 15 Kwiecień 2015, 23:36:48 »
Kochani,

Finca Licho się sprzedała. To był zbiór 2013/2014 a wszystkiego mieliśmy 3 worki: wyżebrane z trudem u dealera, bo roasterzy zagraniczni ustawiali się po ten mikrolot w kolejce. Produkt ten sprzedawany był w Anglli po wypaleniu w cenie około 240 zł/kg. My dokładaliśmy na Licho stosunkowo niewielką marżę, traktując rozkoszowanie się tą kawą jako nieszkodliwe hobby.

To była jedna z najtrudniejszych kaw, jakie paliłam. Pierwsze roasty nie były udane. Mikrolot ten składał się z ziaren odmiany Villa Sarchi, o stosunkowo dużej twardości, ale był to natural o wyjątkowo dużej zawartości cukrów, szybko karmelizujących na powierzchni. Ktoś, kto miał do czynienia z paleniem kawy łatwo zrozumie, że te dwie cechy są niejako w opozycji: dość trudno znaleźć optymalny profil.
Na dodatek ziarenka miały dość spory rozrzut wielkości, co dodatkowo komplikuje zabawę.

Licho miała grono namiętnych zwolenników, ale czyjaś wypowiedż o "dziwnych" aromatach w pewnym momencie zahamowała sprzedaż. W marcu miało miejsce ostatnie palenie Licho. Ja przyjęłam ten fakt chyba z ulgą. Idealnie byłoby, gdyby takie mikroloty mogły sprzedawać się w Polsce zaraz po zbiorach.

Calę też szczęście, że Antonio pali też blendy bardziej komercyjne, gdyż w Polsce wypalanie podobnych mikrolotów jest zajęciem raczej dla "idealistów" :-).

Tego typu mikroloty są ryzykowne także dla plantatorów i dlatego nie sądzę, aby ktoś często ryzykował obróbkę prowadzącą do takiej głębi i intensywności likierowych aromatów, jakie miała "nasza" Licho.



Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1070 dnia: 16 Kwiecień 2015, 06:53:14 »
Gdybym zrozumiał w czas, że sprzedaż spadła i "jest problem". Miałbym pełną zamrażarkę. A tak idę do dźwigni, pocieszę się  kawka
Oddzielna półka w sklepie: "dla idealistów" tudzież zbereźników smakowych ;) od razu wiedziałbym co wybrać.
« Ostatnia zmiana: 16 Kwiecień 2015, 06:55:17 wysłana przez mr_j »

Offline KAKR Mężczyzna

  • Wiadomości: 311
  • Ekspres: La Pavoni Professional,Faema Faemina,Baby Faema,Rocket Giotto Evo 2, Aeropress,Arrarex ,Kalita
  • Młynek: Macap,Rancilio Kryo,Lido E,Mahlkonig Kenia
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1071 dnia: 16 Kwiecień 2015, 08:01:40 »
Dziś jak pisałem 2  :diabelek:  obudziły nas  o 5.10 wiec do akcji po nici dotarłem do  Ariadny :) która jak Tezeuszowi i mi i nie tylko uratowała życie.
Pierwsze wrażenia ciekawy smak z nutą lekkiej kwaskowatością (Robusta)brzmi prawie jak lekka nuta dekadencji, lekka goryczka   hmm smaczek jeszcze w aucie miałem przez 15 minut miłe uczucie. :)
P.S. i  :diabelek: uratowane... :lol2:

Offline Maciej1 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 979
  • Ekspres: Jednobojlerowiec
  • Młynek: Fio F64 Evo
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1072 dnia: 16 Kwiecień 2015, 08:56:55 »
A ja kończę ostatnio zamówiony kg i juz długo do niej nie wrócę miotla. Andrzej miałeś rację - przesiadka na Ariadnę po dłuższym czasie pozwala o niej powiedzieć "wulgarna" :jezyk:
W młynie: ziarna

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1073 dnia: 16 Kwiecień 2015, 09:16:58 »
Tak, tak, ale jest to dobry punkt odniesienia, punkt wyjścia. Lubię porównania i konfrontacje różnych naszych kaw z Ariadną właśnie :). Sama w sobie bywa fajna, moim zdaniem najbardziej, gdy ma 3-4 tygodnie. Świeża bywa zbyt świeża. Często robię test espresso szeregu paleń Ariadny wstecz, wnioski są bardzo ciekawe. Różne profile palenia prezentują się różnie, bardziej lub mniej "zrównoważenie", bardziej lub mniej gorzko, kwaskowato itp. Taki test może sprawić sporo przyjemności, ale gdy zestawimy tę mieszankę z jakąkolwiek pozbawioną robusty kawą, to przynajmniej w kwestii goryczki/cierpkości/aromatów nie mamy już wątpliwości i można:
Cytuj (zaznaczone)
o niej powiedzieć "wulgarna" :jezyk:

Offline KAKR Mężczyzna

  • Wiadomości: 311
  • Ekspres: La Pavoni Professional,Faema Faemina,Baby Faema,Rocket Giotto Evo 2, Aeropress,Arrarex ,Kalita
  • Młynek: Macap,Rancilio Kryo,Lido E,Mahlkonig Kenia
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1074 dnia: 16 Kwiecień 2015, 11:47:41 »
po miłym poranku zamówiłem kolejne na testy :)

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1075 dnia: 16 Kwiecień 2015, 13:14:53 »
Jakby była jakaś kawka budząca mocne kontrowersje, to informuj nas tu na bieżąco Elu :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1076 dnia: 16 Kwiecień 2015, 15:05:12 »
Dzisiaj mieliśmy wizytę sympatycznych oficerów, inspektorów ze Straży Pożarnej. Tym razem w kwestii zastosowania butli z propanem w naszym lokalu. Interwencję zainicjował pewien niezwykle uprzejmy i białogłowy sąsiad :sciana:. Coż, dowiemy się teraz czy w kwestii warunków przeciwpożarowych jesteśmy OK i czy aby nie odbiorą nam chleba...

Nie wiem czy to wzbudzi kontrowersje, ale dziś położyłem moje ciężkie łapy na sterach i wypaliłem po swojemu: Kenię Karatu oraz Rwandę Cyivugiza. Obie kawy są świetne... Ale czy są za mocno wypalone?  :ups:

Offline Maciej1 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 979
  • Ekspres: Jednobojlerowiec
  • Młynek: Fio F64 Evo
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1077 dnia: 16 Kwiecień 2015, 18:19:34 »
Kontrowersje? Zależy dla kogo;-). A tu miesięczna i chyba rzeczywiście najlepsza po takim czasie od palenia Ariadna.


« Ostatnia zmiana: 16 Kwiecień 2015, 18:23:02 wysłana przez Maciej1 »
W młynie: ziarna

Offline macias Mężczyzna

  • Wiadomości: 100
  • Ekspres: Sylvia, Chemex, AP, FP
  • Młynek: Eureka Zenith E65, Iberital, Rhinowares
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1078 dnia: 16 Kwiecień 2015, 18:28:17 »
Ale czy są za mocno wypalone?
Zawsze mogę zgłosić się na ochotnika, żeby to sprawdzić ::)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1079 dnia: 17 Kwiecień 2015, 12:10:52 »
Kenia Kirinyaga (18/03), wsypana do młynka zaraz po Hondurasie Marcala. Pierwszy strzał, zbyt drobne mielenie, z dozy 20g wyszło mi ~25ml syropu. Gęstego słodkiego, kwiatowego słodkiego syropu  z leciutkim kwaskiem.  :pycha:
LMWDP #469

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi