Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1516189 razy)

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #780 dnia: 18 Luty 2015, 23:38:56 »
Odnośnie pomiaru temperatur w naszym piecu w przeszłości, wytrwałym czytelnikom polecam ten wątek, założony kiedyś przeze mnie.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2914584.html

Panowie elektronicy potraktowali koncepcję "powtarzalności pomiaru" w piecu do palenia kawy jako mało realną ułudę..Obecnie nie mamy już problemu, jaki na forum Elektroda opisałam :-). Całe szczęście!


Odnośnie pomiaru temperatur w naszym piecu w przeszłości, wytrwałym czytelnikom polecam ten wątek, założony kiedyś przeze mnie.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2914584.html

Panowie elektronicy potraktowali koncepcję "powtarzalności pomiaru" w piecu do palenia kawy jako mało realną ułudę..Obecnie nie mamy już problemu, jaki na forum Elektroda opisałam :-). Całe szczęście!


A o pomiarach temeratury w piecach Giesen na Mistzostwach Świata Roasterów poczytamy tutaj:

http://www.home-barista.com/home-roasting/2014-world-coffee-roasting-competition-profiles-t31029-20.html

Jest tu także wypowiedź Antonia.


..i kolejna "nie spięta" wypowiedź "Elki":

Tym razem cytat z portalu Elektroda, wypowiedź automatyka:

"Ech... ujme to najprościej - trzeba byłoby ziarna wymieszać z sensorami o masie i wielkości zbliżonej do masy i wielkości ziarna - sensory powinny mieć zdolność lokalizacji w przestrzeni roboczej i zdolność raportowania temperatury - tylko wtedy można byłoby mierzyć w miarę dokładnie temperatury w objętości wsadu. To oczywiście piękna idea ale obawiam się ze trudno (choć nie niemożliwa) do praktycznej implementacji. Jak znam życie rozwiązanie takie byłoby dość kosztowne - wniosek trzeba zadowolić się rozwiązaniem kompromisowym - takim gdzie przy pomocy jednego max kilku sensorów uda się ekstrapolować temperaturę wsadu.

O kawie za dużo pisał nie będę - po prostu żyjemy w takich czasach ze palenie kawy urasta do rangi przeżycia mistycznego - niemal religijnego - jak ja się ciesze że kawy nie lubię..."

 :)

O dokładności pomiaru:

"Co to znaczy ta sama sonda? To są dwa oddzielne rezystory platynowe w jednej obudowie. Każdy rezystor jest robiony ze skończoną tolerancją, a to oznacza że odczyt też ma jakiś błąd. Co pisze producent w specyfikacji sondy? Jaka jest tolarenacja wykonania? Dodatkowo, moduł do pomiaru temperatury MFD−TAP13−PT−A ma zapisane w specyfikacji: "Accuracy of actual value Within a single device +/- 2%" więc jeśli urządzenie pokazuje 200 st.C to faktyczna temperatura może się zawierać w zakresie 196-204 st. C."

I jeszcze:

'Już pisałem to wcześniej -- nie istnieje coś takiego jak ścisły pomiar w takim układzie. Każda część pieca czy bębna ma inną temperaturę które się zmienia. Jeśli nawet PT100 w piecu pokazuje stałą wartość to temperatura kawy czy powietrza może fluktuować. Wiem, że ten fakt burzy wizję całości ale tak jest i należy się z tym pogodzić.'


Myślę, że tak naprawdę nie ma dwóch identycznych roastów. Blendowanie wielu paleń tej samej kawy może pomóc "uśrednić" profil i tak dzieje się przy produkcji przemysłowej.

Ja stosuję dla niektórych kaw "stały profil wzorcowy", o czasu do czasu korygowany. W przypadku innych kaw, zmieniam profil celowo, żeby pokazać "inne oblicze", inny profil aromatyczny tego samego singla.
Taką "wieloprofilową kawą" jest Sulawesi. Jedne kawy palę stosunkowo długo a inne dynamicznie i krótko.
Cały czas eksperymentuję. Nie w "stałości: ale w ciągłym poszukiwaniu widzę sens swojej pracy.

A propos poszukiwania i "błędów" ciekawe jest motto tej palarni:

http://www.freehandcoffee.com/

@Spinacz - ufff..... scaliłem
« Ostatnia zmiana: 19 Luty 2015, 06:57:23 wysłana przez Spinacz »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #781 dnia: 19 Luty 2015, 03:04:11 »
A propos poszukiwania i "błędów" ciekawe jest motto tej palarni:
Szkoda tylko, że Miko do przelewu tak mocno palą.  :-\ O mieszankach (nadal do przelewu) z robustą nie wspomnę.
« Ostatnia zmiana: 19 Luty 2015, 03:07:38 wysłana przez donkiszot »

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #782 dnia: 19 Luty 2015, 08:51:36 »
Donkiszocie, próbowałeś ich kaw z Londynu? :-)
Zaczęli chyba parę miesięcy temu. Moja Gatomboya ab z przedwczoraj jest bardzo jasna :-)

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2372
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #783 dnia: 19 Luty 2015, 11:44:15 »

Za Etiopię, niebawem stanie w cuppingowe szranki  8)

Offline lubusz Mężczyzna

  • Wiadomości: 495
  • Ekspres: FE-AR La Peppina, Aeropress, Hario, Kalita
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic Type A, Baratza Precisio
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #784 dnia: 19 Luty 2015, 12:22:02 »
Zaczęli chyba parę miesięcy temu. Moja Gatomboya ab z przedwczoraj jest bardzo jasna

Z przedwczoraj ?
Kenia Gatomboya AB 250g
Data palenia: 12/09

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #785 dnia: 19 Luty 2015, 12:29:55 »
Lubuszu,

tak jest wstawiona do sklepu? :-(
Rzeczywiście, dziękuję za uwagę  :kwiat:
Robił to nowy pracownik  :smiech:
« Ostatnia zmiana: 19 Luty 2015, 12:32:51 wysłana przez Elka »

Offline rolcyng Mężczyzna

  • Wiadomości: 119
  • Ekspres: Hario V60, FP, Phin
  • Młynek: Zassenhaus Record
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #786 dnia: 19 Luty 2015, 12:43:45 »

Za Etiopię, niebawem stanie w cuppingowe szranki  8)
Ja także dziękuję - odebrałem właśnie paczkę. Prosiłem, żeby mnie zaskoczyć i faktycznie zostałem zaskoczony. Wczoraj dostałem wiadomość, że jedzie do mnie Kenia Mutitu, a przyjechała Kirinyaga Kiunyu :). Z niecierpliwością czekam aż wysiorbię to co mam otwarte, żeby się do niej dobrać, bo z zaworu pachnie pięknie.

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #787 dnia: 19 Luty 2015, 12:47:18 »
Myślę, że Kiuniu jest fajniejsza :-). Nie czekaj, proszę, aż wysiorbiesz to, co masz..myślę, że TERAZ ta kawa jest optymalna do próbowania.

Offline rolcyng Mężczyzna

  • Wiadomości: 119
  • Ekspres: Hario V60, FP, Phin
  • Młynek: Zassenhaus Record
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #788 dnia: 19 Luty 2015, 13:00:46 »
Myślę, że Kiuniu jest fajniejsza :-). Nie czekaj, proszę, aż wysiorbiesz to, co masz..myślę, że TERAZ ta kawa jest optymalna do próbowania.
Elu, nie pisz takich rzeczy, bo ciężko mi się powstrzymać :redface: Niestety, mam za mały przerób, żeby mieć 3 paczki otwarte. Zwietrzeją mi zanim je skończę.  :'(

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #789 dnia: 19 Luty 2015, 13:06:48 »
Pawle, ale mi własnie chodzi o to, żeby Cię skusić :-). 11-dniowa, młoda Kenia ze świeżą, owocową kwaskowatością to jest właśnie TO  :szampan:

Offline lubusz Mężczyzna

  • Wiadomości: 495
  • Ekspres: FE-AR La Peppina, Aeropress, Hario, Kalita
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic Type A, Baratza Precisio
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #790 dnia: 19 Luty 2015, 13:09:14 »
... a do mnie jedzie Kostaryka Finca Licho  :taniec: Jak pisała Ela, już nigdy takiej może nie być  :'(
Patrząc na stan, jeszcze wczoraj było ponad 30 szt, a dziś zostało tylko 11  :wow2:

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #791 dnia: 19 Luty 2015, 13:10:59 »
Niestety, mam za mały przerób, żeby mieć 3 paczki otwarte. Zwietrzeją mi zanim je skończę.

;) ale na degustację to nikogo nie zaprosi :P

@Elka - subskrypcja kawy pod drip z wysyłką paczki co 2 tygodnie była by przyjemną opcją. Nie wiem tylko czy koszt wysyłki nie zabiłby opłacalności zabawy
LMWDP #469

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #792 dnia: 19 Luty 2015, 13:26:23 »
Co masz na myśli jako subskrypcję? :-)
Szczerze mówiąc mnie jest bardzo trudno podejmować zobowiązania PLANOWE.
Chyba cała radość tej zabawy dla mnie i bodziec do kreatywności wiąże się z elementem przygody: lubię sama siebie zaskoczyć również kawą, jaką w danym dniu wyciągnę z worka.
Nie mogę MUSIEĆ czegoś zrobić. Najczęściej po prostu CHCĘ :-)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #793 dnia: 19 Luty 2015, 13:32:13 »
Subskrypcja, w sensie płacę raz na rok z góry, a potem co 2/4 tygodnie dostaję od was paczkę kawy. Wybrać można by profil - drip/espresso. Reszta w waszych rękach i piecach ;)
LMWDP #469

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #794 dnia: 19 Luty 2015, 13:40:44 »
Bardzo duży kredyt ZAUFANIA  :kwiat: . Chyba bym się nie podjęła. Mogę przecież zachorować ..lub wyjechać na Wyspy Bananowe.
Tak na serio, jest to bardzo trudne. Ceny kaw na rynkach surowcowych bardzo skaczą, skaczą też waluty..

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi