Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1516084 razy)

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4424
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #765 dnia: 18 Luty 2015, 18:11:09 »
Usunięto na żądanie Autora

A może boją się ciebie i na siłe kupują bo z opisów to nie za bardzo wiem gdzie to oni kupują jak strona nie działa.
« Ostatnia zmiana: 05 Marzec 2015, 18:40:48 wysłana przez Spinacz »

Offline KiT

  • Wiadomości: 586
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #766 dnia: 18 Luty 2015, 18:20:43 »
Usunięto na żądanie Autora

Jak w winie? :-). Ciekawe skąd się biorą w winach "dobre roczniki"? :-). Panie Tomaszu, jest Pan enologiem? :-)
Blendy to bym raczej do brendy lub wiskey porównywał. Tam się miesza by powtórzyć smak do win to single.
« Ostatnia zmiana: 05 Marzec 2015, 18:38:42 wysłana przez Spinacz »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #767 dnia: 18 Luty 2015, 18:36:59 »
A ja do szarlotki :pycha: bo łatwiej zrozumieć. Co roku inne jabłka, każdy swój przepis ma. Są szarlotki wybitne, a są i przeciętne. Można walczyć z jabłkami aby szarlotka smakowała jak wczoraj, a można upiec inną szarlotkę z pysznych jabłek dziś.

Offline rolcyng Mężczyzna

  • Wiadomości: 119
  • Ekspres: Hario V60, FP, Phin
  • Młynek: Zassenhaus Record
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #768 dnia: 18 Luty 2015, 18:42:48 »
shop.squaremilecoffee.com/products/sweet-shop
O, jaka śliczna strona. Ktoś się napracował.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #769 dnia: 18 Luty 2015, 19:39:50 »
Usunięto na żądanie Autora
Parę razy przeczytałem i nie kumam. O co w tym tekście chodzi? ;)
« Ostatnia zmiana: 05 Marzec 2015, 18:39:00 wysłana przez Spinacz »

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #770 dnia: 18 Luty 2015, 19:48:48 »
Off-Topic:
Tomasz czasem cierpi, a czasem zyskuje klientów którzy wracają. W najbliższym odcinku Tomasz tak bardzo cierpi, że kawa znika.
LMWDP #469

SwiezoWypalana.pl

  • Gość
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #771 dnia: 18 Luty 2015, 19:53:35 »
Usunięto na żądanie Autora
« Ostatnia zmiana: 05 Marzec 2015, 18:39:16 wysłana przez Spinacz »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #772 dnia: 18 Luty 2015, 20:16:58 »
Ale nie interesują mnie pakiety. Mieliśmy o piecach i technologii ewentualnie rozmawiać... ;)
« Ostatnia zmiana: 18 Luty 2015, 21:21:29 wysłana przez Antonio »

SwiezoWypalana.pl

  • Gość
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #773 dnia: 18 Luty 2015, 21:18:57 »
Usunięto na żądanie Autora
« Ostatnia zmiana: 05 Marzec 2015, 18:39:40 wysłana przez Spinacz »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #774 dnia: 18 Luty 2015, 21:21:50 »
Rolcyng, strona i w ogóle SMC jest wzorem do naśladowania. Czy uważasz, że dałoby się taki przejrzysty układ zrobić w oparciu o system jaki mamy? Te wszystkie CMS, PHP, JavaScript itp. niestety pojawiły się dopiero po moich studiach :(. Niestety nie znam się na tym...

Ostatnio z jedną ręką wypaliłem Anniversary wg receptury i idei, która ma już sporo lat. Dziś próbowałem i rano wpadłem w samozachwyt. Bardzo mi smakowało espresso. Polecam.

Zostało też trochę ciekawych ziaren sprzed mojego wypadku. Ciekawych, bo przypadkiem jest to mieszanka Gwatemali i Etiopii Hunda Oli, palonych razem. Też polecam ze względu na bardzo dobrą cenę i bardzo przyjemny profil espresso :). W sklepie nie ma wzmianki o Etiopii w Gwatemali, ale możecie mi wierzyć na słowo. Efekt jest bardziej słodki niż Gwatemala solo.
« Ostatnia zmiana: 18 Luty 2015, 21:32:31 wysłana przez Antonio »

Offline Maciej1 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 979
  • Ekspres: Jednobojlerowiec
  • Młynek: Fio F64 Evo
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #775 dnia: 18 Luty 2015, 21:54:04 »
W sobotę sprawdzę te Anniversary,  bo jutro i w piątek Warszawka;-)
W młynie: ziarna

Offline rolcyng Mężczyzna

  • Wiadomości: 119
  • Ekspres: Hario V60, FP, Phin
  • Młynek: Zassenhaus Record
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #776 dnia: 18 Luty 2015, 22:01:41 »
Rolcyng, strona i w ogóle SMC jest wzorem do naśladowania. Czy uważasz, że dałoby się taki przejrzysty układ zrobić w oparciu o system jaki mamy? Te wszystkie CMS, PHP, JavaScript itp. niestety pojawiły się dopiero po moich studiach :(. Niestety nie znam się na tym...
A jaki macie system w tej chwili? Generalnie da się zrobić wszystko niezależnie od systemu. Jedynym bajerem, który może być problemowy (raczej nie to, żeby nie do przeskoczenia, ale może trochę kosztować) to te asynchroniczne ładowanie czyli, mówiąc po ludzku, to, że po kliknięciu w jakiś link nie przeładowuje się za każdym razem cała strona tylko jej fragment. W każdym razie, jest to bajer, bez którego można się obejść. Pozostałe rzeczy da się zrobić bez problemu. Kwestia dobrego projektu. Swoją drogą w pięknym kierunku chcecie zmierzać :taktak:

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #777 dnia: 18 Luty 2015, 22:33:47 »
Gdzieś u dołu strony jest odnośnik...

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #778 dnia: 18 Luty 2015, 23:02:50 »
Porozmawiajmy serio na temat powtarzalności procesu, zostawiając na razie w spokoju tzw. profil sensoryczny kawy będącej tego procesu wynikiem.

Załóżmy, że powtarzalny proces to taki, w którym określone stadia zmian fizykochemicznych przypadają na określone punkty na linii czasu. W procesie palenia kawy wyróżniamy parę tzw. "kamieni milowych": początek fazy Maillarda, początek pierwszego cracku, początek karmelizacji itp.

Aby proces był w pełni powtarzalny, szalenie ważne są warunki początkowe, w których ziarno trafia do pieca: wilgotność ziarna, ilość wody wolnej w stosunku do wody związanej chemicznie lub siłami Van der Walsa, temperatura ziarna, temperatura otoczenia, ilość energii cieplnej zgromadzonej w bębnie i jego częściach (parametr niezwykle trudny do obiektywnego zmierzenia), ciśnienie atmosferyczne, kaloryczność gazu, ilość zanieczyszczeń znajdująca się w danej partii gazu, ilość tlenu dostająca się do palnika, podciśnienie w bębnie zależne nie tylko od obiektywnie mierzalnych obrotów wentylatora ale również od stanu komina, ewentualne czynniki przypadkowe..np. fakt czy na końcu naszego komina nie uwiły gniazda kawki..

W sensie pomiaru powtarzalność procesu oznacza podobne odczyty wartości mierzonych przez przyrządy pomiarowe w odpowiadających sobie punktach na linii czasu. Tu pojawia się problem: co z dokładnością przyrządów pomiarowych i tzw. błędem pomiaru, gdzie te przyrządy powinny być umiesczone i co właściwie mierzą?

Osobiście używam do pomiaru temperatury 4 sond, których wyniki interpretowane są przez 2 różne oprogramowania. Jedno oprogramowanie to tzw. Artisan autorstwa Marko Luthera, który jest niezwykle utalentowanym programistą a jednocześnie roasterem. Artisan służy nam do tzw. nawigacji: jeśli dla danej kawy istnieje już jakaś "krzywa wzorcowa", to można ustawić ją w tle i teoretycznie powtarzać swoje działania, imitując  proces.

Ja osobiście mam takie bardzo dobrze opracowane krzywe dla Etiopii czy Kenii. Niestety, żeby "ustawić" dobrze warunki początkowe potrzebny jest nie tylko "obiektywny" pomiar, ale również intuicja oraz doświadczenie, gdyż bardzo trudno jest praktycznie oszacować ilość energii cieplnej, jaką piec przekaże ziarnu w początkowej fazie kondukcji, gdyż to kondukcją na początku działamy.

Istnieje sporo sposobów sprawdzenia, czy wrzut "poszedł dobrze": ja biorę ziarna do ust i sprawdzam moment, kiedy one stają się plastyczne: jest to moment tzw. "glass transition": w stanie tym obecne w ścianach komórkowych polimery przechodzą z fazy krystalicznej w stan gumy, co oznacza że tkanki ziarna stają się rozciągliwe i plastyczne.  Sprawdzając w ten sposób ziarna co jakiś czas oceniam efektywność transferu ciepła i wyciągam wnioski na przyszłość. Oczywiście moja subiektywna ocena momentu glass transition oraz rozległości tego procesu obarczona jest błędem.

Potem, po kolorze ziarna i po jego zapachu staram się ocenić tempo reakcji Maillarda i karmelizacji. Jednocześnie na monitorze komputera sprawdzam, czy linia Ror (Rate od Rise) jest stopniowo malejąca, czy układa się ona harmonijnie i ładnie. Cały czas obserwuję linię przedstawiające przebieg temperatury ziarna i powietrza.

Gdy kawa wchodzi w pierwszy crack, zamieniam się w zmysły: wzrok, węch, smak i słuch..tu moment zagapienia: 10 s w jedną czy w drugą stronę mogą oznaczać zasadniczą zmianę profilu sensorycznego ziarna. Jeśli Ror (Rate of Rise) wynosi 10 C/60s, to 10-12s oznacza 2 C różnicy w temperaturze końcowej ziarna a zapewniam Was, że Etiopia palona do 200 C smakuje całkowicie różnie od Etiopii wypalonej do 202 C..tyle, że błąd pomiaru naszych sond, zgodnie ze specyfikacją podaną przez producenta, wynosi 2C.

Niestety możliwe jest dosłowne odwtworzenie trajektorii kanału pomiarowego i..nie powtórzenie profilu sensorycznego kawy :-(.


A ja do szarlotki :pycha: bo łatwiej zrozumieć. Co roku inne jabłka, każdy swój przepis ma. Są szarlotki wybitne, a są i przeciętne. Można walczyć z jabłkami aby szarlotka smakowała jak wczoraj, a można upiec inną szarlotkę z pysznych jabłek dziś.

Dokładnie. Kiedyś prowadziłam kawiarnię i..drylowałam w niej wiśnie..no, może raczej "organizowałam drylowanie" :-). Zauważyłam, że w jednym roku jest "klęska urodzaju" i pyszne, soczyste owoce a w następnym roku..na drzewach są pustki. Tak to dokładnie działa w przypadku kaw brazylijskich i to powoduje wahania cen na rynku, oprócz oczywistej spekulacji :-(

Dlatego, zamiast uganiać się za Brazylią Fazenda Chapada z regionu Carmo de Minas, której lot 2 lata temu był czerwono-owocowy, dziś używam "soczystego Hondurasu". Efekt nie jest powtarzalny: jest lepszy :-)


@spinacz - scaliłem
« Ostatnia zmiana: 19 Luty 2015, 06:58:48 wysłana przez Spinacz »

Offline rolcyng Mężczyzna

  • Wiadomości: 119
  • Ekspres: Hario V60, FP, Phin
  • Młynek: Zassenhaus Record
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #779 dnia: 18 Luty 2015, 23:37:55 »
Gdzieś u dołu strony jest odnośnik...
Strasznie mi się nie podoba :mrgreen:. W każdym razie, nadziałać można sporo, choć ja tam wolę darmowy WooCommerce + kilka wtyczek, ale Wam pewnie nie na rękę zmieniać cały system :).

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi