Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1525740 razy)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #120 dnia: 18 Grudzień 2013, 13:41:08 »
Haha, co prawda to tylko 151 + filtry ale w obliczu Świąt i Sylwestra to całkiem poważna kwota :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #121 dnia: 19 Grudzień 2013, 01:44:11 »
Ale wróćmy do Etiopii.
Dziś odsiałem absolutnie pył (z 18g zostało 12g), pięknie gazowała, jak na japońskich filmach, kolor naparu herbaciany, klarowny jak tylko się da, zgubiłem jagody, za to pojawiły się truskawki(?), coś takiego przyjemnie szturchającego po nosie (jak jabłka z miętą), 2 minuty tylko, i co? i nadal brudna, smakowita, ale brudna (jeśli dojrzała, ale nie nazbyt, śliwka prosto z drzewa jest soczysta i słodka, i kwaskowa, i orzeźwiająca, a wędzona śliwka jest brudna, ciężka, daje poczucie sytości, ale nadal słodka i kwaskowa, to o takim brudzie w smaku mówię). :szampan:

A, i jeszcze jedna ciekawostka. Zawsze sprawdzam aromat, który zostaje na dnie filiżanki, odstanej i zapomnianej filiżanki. Najczęściej jest tam aromat prażonego cukru, a tu, ani chybi, przypieczona skórka bułeczki drożdżowej. :))

Korci mnie aby Drip It otworzyć i porównać wrażenia.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #122 dnia: 19 Grudzień 2013, 05:54:59 »
Istnieje coś takiego jak Clean Cup, ale nie wiem jak to pojęcie się ma do "brudu" w smaku. Ale pewnie o to chodzi. W każdym razie, po raz pierwszy słyszę o "brudzie" w kawie :).

Tu można o tym pojęciu przeczytać:
 www.sweetmarias.com/dictionary.php?category=flavor

Clean Cup kawy natural nigdy nie będzie taki jak w przypadku washed. Specjalnie po angielsku te terminy piszę :).
« Ostatnia zmiana: 19 Grudzień 2013, 06:04:47 wysłana przez Antonio »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #123 dnia: 19 Grudzień 2013, 12:43:51 »
No toż ja przecież o tym. :) Rozumiem, że polskie nazewnictwo po raz kolejny się nie sprawdza?

W każdym razie, jeśli dobrze zrozumiałem, to Clean Cup w przypadku tej Etiopii nie jest nazbyt clean? Moje odczucia smaku pod tym względem są jak najbardziej na miejscu?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #124 dnia: 19 Grudzień 2013, 13:51:30 »
Przecież wiem, że o tym piszemy — dlatego przytoczyłem pojęcie Clean Cup. Określenie "brudny smak" jest moim zdaniem trochę niedorzeczne, nieadekwatne. Jeśli miałbym je stosować, to chyba tylko w odniesieniu do niedoparzonych w metodach przelewowych kaw ;).

Dla mnie ta kawa jest bardzo czysta, delikatna, choć jest specyficzna, egzotyczna, gęsta, czekoladowa i kwiatowa zarazem. Ta egzotyka mi nie przeszkadza... Opis tejże konkretnej partii ziarna od naszego kontrahenta jest taki, dość prosty:


Cytuj (zaznaczone)
The Cup

" Rich, juicy, creamy and delicate. With flavors of fresh bold fruit, lime, currant, and raspberry lemonade."
« Ostatnia zmiana: 19 Grudzień 2013, 14:03:00 wysłana przez Antonio »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #125 dnia: 19 Grudzień 2013, 14:07:48 »
E tam niedorzeczne, może niezgrabne, tylko jak to lepiej przetłumaczyć? Z estetyka brudu i brzydoty jestem za pan brat, więc pewnie dlatego mniej mi to rzęzi. Z pewnością nie pejoratywnie.

Ale mówisz, że jednak czysta. Hmm. Może jeszcze się ktoś wypowie, czy ta specyficzność i egzotyka jest dla niego czysta? Może, z braku porównania i doświadczeń, źle interpretuję ten termin?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #126 dnia: 19 Grudzień 2013, 15:30:33 »
No tak, jest czysta. Dziś zaparzyłem w V60 tak: 15g/250ml; woda prosto z bojlera Noty; 20s preinfuzji, całkowity czas zaparzania 2:20; dokładne wymieszanie zawartości stożka dla 120ml. Kawa jest gęsta, ale i delikatna. Skojarzenie z kompotem śliwkowym jest może uzasadnione, bo wrażenia dotykowe są bardzo namacalne. Ale z Chemexa wychodzi to bardziej przejrzyście. Wczoraj odwiedził nas pewien sympatyczny młody człowiek. Kupił trochę kawy, sporo spróbował. Wypił całą szklanicę tejże Etiopii zaparzonej w Chemexie parę godzin wcześniej... ze nieukrywanym smakiem ;).

Ale szczerze, napary z Etiopii nie są w stanie pociągnąć mnie tak bardzo jak te z ziaren mytych. Ostatnio bardzo udany jest Ekwador. Jego ziarna są czyste, piękne, a aromaty samych tylko ziaren równie intensywne jak Etiopii, ale jednak innego rodzaju, bardziej świeże, bardziej wibrujące, słodkie. W ustach nie ma żadnych dwuznaczności, skoro sam jestem w stanie opróżnić pół litra w ciągu godziny... W Ekwadorze jest przyjemniej wczesnym rankiem, ale za to w Etiopii więcej i intensywniej świeci słońce :).
« Ostatnia zmiana: 19 Grudzień 2013, 15:33:29 wysłana przez Antonio »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #127 dnia: 19 Grudzień 2013, 15:40:42 »
To, na zakończenie, bo chyba już wszystko zostało powiedziane po dwa razy ;), podkreślę tylko, że cała ta moja paplanina o Etiopii Kochere nie jest o tym czy mi smakuje -- bo smakuje mi bardzo -- ale jak smakuje. :szampan:

A ponieważ zapasów moc, to na ten Ekwador się nie załapię :-\, może będzie jeszcze okazja (mam nadzieję).

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #128 dnia: 19 Grudzień 2013, 15:43:26 »
Musimy się kiedyś spotkać: zapraszam do Kołobrzegu :).


Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #129 dnia: 19 Grudzień 2013, 16:48:46 »
Bardzo chętnie i z przyjemnością, gdyby nie te 611km byłbym jutro ;) Również zapraszam, gdyby Kraków okazał się być bliżej. ;)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #130 dnia: 20 Grudzień 2013, 08:35:06 »
@Donkiszot, napisz może w czym i jak zaparzasz tę Etiopię. Łatwiej będzie wam, z Antoniem, znaleźć rozwiązanie.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #131 dnia: 20 Grudzień 2013, 13:01:02 »
Nie ma to znaczenia, bo na wszystkie sposoby miałem to samo wrażenie, niezależnie od efektów.

Poza tym, gdy Antonio podał swoje parametry, starałem się zbliżyć jak tylko mogłem. Niestety nie mam filtrów Chemexa, sprawdzałem na filtrach v60 i technivorm. Czasy od 2 do 5 min. Temperatury od 80°C do 90-92°C. A parzone było w kolejnej odsłonie partyzantki kropelkowej (sam filtr naciągnięty na wysoki dzbanek, przytrzymany recepturką -- zero styku filtra ze ścianką, maksymalna przepuszczalność). Polewane metodą pałeczkową, preinfuzje na 30s. Potem zalewane albo małymi porcjami (5 min) albo coraz większymi porcjami do całkowitego zalania (2 min).

Różnica jest jedynie taka, że napary z pyłem miały jagody, a te odsiane dżem truskawkowy. :)) :szampan: Myślę, że odczuwamy podobnie tę kawę, tylko rozmijamy się w nazewnictwie i skojarzeniach.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #132 dnia: 20 Grudzień 2013, 13:21:47 »
Na pewno :). Resztkę wrzuciłem dziś do Chemexa, ale ponieważ była to resztka, źle przeliczyłem proporcje, zmieliłem drobniej niż zwykle i wyszedł z tego dość mocny napar, zgoła niekwaskowaty, no niech będzie, że brudny... ale wciąż pachnący niesamowicie :).

A teraz zaparzę sobie chyba Brazylię Santa Ines. Tym razem paliła te ziarna Ela — twierdzi, że są fajnie wypalone do espresso, ale mnie się wydaje, że są bardzo lekko wypalone :). Brazylia w dripie — kto wie? Pewnie będzie bez ekscesów, aczkolwiek są to okolice Cup of Excellence.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #133 dnia: 01 Styczeń 2014, 22:44:33 »
Zarejestrowałem się właśnie do nowego sklepu i po kliknięciu linku aktywacyjnego, na stronie, przywitał mnie komunikat, że moje konto jest obecnie zablokowane i cobym się skontaktował. O co chodzi? ???

Offline dandy

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 352
  • Ekspres: NS Musica, Aeropress, Grindripper, Slowpresso
  • Młynek: ECM S 64, Comandante
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #134 dnia: 01 Styczeń 2014, 22:56:39 »
Miałem to samo przed chwilą. Nie ma się chyba co przejmować tym komunikatem, bo do sklepu zalogowałem się bez problemu.
W porównaniu z poprzednią wersją ten sklep dużo fajniejszy  :ok:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi