Autor Wątek: Kolejne pytanie o ekspress aut. za 3000-4000 zł + kilka innych pytań  (Przeczytany 29126 razy)

Offline Huk

  • Wiadomości: 65
  • Ekspres: Nivona 877
Odp: Kolejne pytanie o ekspress aut. za 3000-4000 zł + kilka innych pytań
« Odpowiedź #45 dnia: 14 Sierpień 2015, 00:25:31 »
Jako że już jakiś czas od zakupu minął - postanowiłem opisać swoje wrażania związane z Nivoną 877:

Generalnie z maszyny jestem zadowolony, przy moich ustawieniach (najdrobniejsze mielenie + maksymalna moc naparu) kawy wychodzą smaczne i powtarzalne :) Maszyna jest prosta w obsłudze i utrzymaniu (przynajmniej na chwilę obecną tak się wydaje - szczegóły za chwilę).

1. Jako że kilka osób na priva pytało mnie o różne rzeczy, oto kilka - niekoniecznie oczywistych - informacji:

-podczas robienia kawy mlecznej, w momencie pienienia mleka - wciśnięcie przycisku przerwania (przycisku na gałce - tego samego którym rozpoczynamy procek przygotowania kawy), anuluje tylko fazę spieniania, dalszy etap (mielenie i wyciskanie naparu) przebiegnie normalnie. Realnie parę razy już ta opcja się przydała kiedy nalałem ciutkę zbyt mało mleka :)

-ekspres oczywiście posiada funkcję "gorące mleko" (czy też "ciepłe mleko" jak to jest na wyświetlaczu) - temperatura powinna spokojnie wystarczyć do gorącej czekolady czy kakao, niemniej w przeciwieństwie do kawy - w przypadku mleka nie widzę kontroli temperatury

-gorąca woda z ekspresu ma tyle stopni że spokojnie starcza na zaparzenie herbaty - choć podobnie jak w przypadku mleka nie widzę kontroli tej temperatury

2. Teraz, co mi się w urządzeniu podoba:

-prosta obsługa - gałka i przycisk to 90% operacji, chyba że parzymy np. dwie kawy na raz albo za każdym razem zmieniamy jakieś ustawienia - wtedy dochodzi "strzałeczka" ;]

-dobra kawa - w porównaniu ze starą kolbą jest to czego chciałem - dobry smak i powtarzalność, chociaż wczoraj pierwszy raz w życiu zamówiłem sobie w "SO! Caffe" Latte i wiem że różnica jest - mimo to moja kawa też smakuje mi bardzo dobrze (i kosztuje 2 zł a nie 15 zl :) )

-łatwość czyszczenia - za każdym uruchomieniem ekspres się kilka sekund płucze, spieniacz i rurkę czyści parą dzięki czemu nie musimy co kilka dni "odśmierdzać" rurki (chociaż i tak w najbliższym czasie planuję zakup oczyszczacza do mleka bo nie mam wątpliwości że zawsze coś tam zostanie). Jednostkę zaparzającą można wyjąć w kilka sekund i nie ma z tym trudności, wyczyszczenie (umycie pod bieżącą wodą) zajęło mi 1 minutę. Dodatkowy atut (choć za te pieniądze to raczej standard) to fakt że mleko leci z własnych dysz, i ciepła woda z własnych - w tanich ekspresach wszystko lecie przez spieniacz... zaparz sobie potem tym herbatę :P

-wygląd - do tego co prawda nie przywiązuję zbytniej wagi, ale trzeba przyznać że ekspres jest całkiem ładny (IMHO znacznie ładniejszy niż np. Jura F60 - choć to oczywiście kwestia gustu)

3. A teraz trochę czepialstwa z mojej strony:

-mała pojemność na kawę zmieloną - chyba największa realna wada, o ile w przypadku używania kawy ziarnistej ekspres odmierza około 11g (w przypadku maksymalnej mocy aromatu) o tyle w przypadku mielonej możemy (zgodnie z instrukcją) wsypać 1 miarę - patrząc na utworzony "bobek" odpowiada to może 5g kawy... bardzo dziwne podejście - możliwe że można "olać" instrukcję i wsypać więcej... ale nie będę ryzykować w urządzeniu za takie pieniądze.

-głośność - na stronie Nivony mamy super tekst reklamowy: "Dodatkowo wyciszony, wysokiej jakości młynek stożkowy"... hmmm to ja się boję ile dB musi wytwarzać seria 6xx bez tego "dodatkowego" wyciszenia :P - generalnie nie jest może tragicznie ale podczas mielenia swoje decybele to wytwarza.

-instrukcja - irytuje mnie fakt że nie ma wzmianki co mniej więcej ile przeprowadzać operacje konserwujące. Płukanie spieniacza, co użycie, odkamienianie co kilka miesięcy jak ekspres sobie zażyczy, ale stwierdzenia w stylu "Należy od czasu do czasu płukać dozownik." są niezwykle "konkretne" :) a wystarczyło napisać "Co najmniej raz na tydzień/miesiąc/rok należy płukać dozownik". Do tego dochodzą błędy w oznaczeniach w polskiej wersji instrukcji (na szczęście w angielskiej wszystko zdaje się być OK więc idzie sobie poradzić bez problemu).

-pojemność pojemnika na skropliny - z tego co widzę to jest bolączka większości urządzeń - mimo to trochę to irytuje kiedy co średnio 6-10 kaw (w zależności czy robimy je na raz czy np. 2 kawy dziennie) trzeba dolewać wody i "opróżniać śmieci" - ale jeszcze raz powiem - wszystkie urządzenia automatyczne które do tej pory widziałem mają podobnie niestety :(

-kształt podstawki na skropliny - szczerze czasami chciałbym aby to co robi za przednią ściankę było zdejmowalne, żeby móc lepiej wyczyścić, nie jest to może super upierdliwe, ale wielkość i kształt pojemnika sprawia że w małym zlewie ciężkawo to czasami umyć

-chlapanie - zwłaszcza podczas lania mleka i gorącej wody, nawet kiedy obniżę "głowicę" na minimalną wysokość to trochę przednia ścianka ekspresu zostanie ochlapana - mówimy o kilku - kilkunastu kroplach ale...

-cena filtrów "Claris" - 40 zł/sztuka - na 2 miesiące... trochę mi to przypomina producentów drukarek i ich podejście do sprzedaży tuszy :) ja już - zgodnie z sugestiami - zaopatrzyłem się w dzbanek Dafi i filtry do bardzo twardej wody - wyjdzie na to samo tylko sporo taniej :)

Jak widać praktycznie wszystko to pierdółki - teraz muszę tylko dbać o sprzęt i mieć nadzieję że swoje wytrzyma.

Mam nadzieję że powyższy opis, komuś coś pomoże :)

Pozdrawiam.

Offline MRM

  • Wiadomości: 8
Odp: Kolejne pytanie o ekspress aut. za 3000-4000 zł + kilka innych pytań
« Odpowiedź #46 dnia: 11 Październik 2017, 10:09:25 »
Witam

Wiem że odkopuję stary wątek ale minęło już trochę czasu od Waszych wpisów a ja mam podobny budżet na automatyczny ekspres.
Co będzie najlepsze? Chodzi o to żeby robił też dobre kawy mleczne.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kolejne pytanie o ekspress aut. za 3000-4000 zł + kilka innych pytań
« Odpowiedź #47 dnia: 11 Październik 2017, 10:48:42 »
Nic się nie zmieniło, nikt nie odkrył jakiejś rewelacyjnej technologii. Nadal espresso z automatu to nie espresso, nadal higiena i utrzymanie w czystości jest wyzwaniem, nadal młynki są marnej jakości na ceramicznych żarnach, nadal o cappuccino możesz pomarzyć, bo piana ma konsystencję ubitej piany z białek jajka kurzego. :-)

Marek.
« Ostatnia zmiana: 11 Październik 2017, 10:50:46 wysłana przez Miklas »
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kolejne pytanie o ekspress aut. za 3000-4000 zł + kilka innych pytań
« Odpowiedź #48 dnia: 11 Październik 2017, 10:57:03 »
Troszeczkę demonizujesz. W wielu modelach da się sporo poustawiać. Oczywiście wymaga to wiedzy i uwagi, oczywiście z higieny nie zwalnia, ale da się sporo.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kolejne pytanie o ekspress aut. za 3000-4000 zł + kilka innych pytań
« Odpowiedź #49 dnia: 11 Październik 2017, 11:04:16 »
W takim razie też chętnie się dowiem co i jak, fajnie byłoby dotknąć przycisku i napić się poprawnego espresso, ale jakoś wątpię, że to jest możliwe.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kolejne pytanie o ekspress aut. za 3000-4000 zł + kilka innych pytań
« Odpowiedź #50 dnia: 11 Październik 2017, 12:33:04 »
Nie znam rynku auto, nie doradzę modelu, niemniej bawiłem się kiedyś delongami, ale były już ustawione na pokaz. Espresso zupełnie ok, od kolby tylko rzadsze odrobinę.  Mleko do wyregulowania, da się malować, tylko musi być superzimne na wstępie.

W gastro automatach są już normalne młynki ze stalowymi żarnami płaskimi. Opcji do ustawienia tyle, że głowa mała. Jeśli kawa z takiego automatu nie jest pijalna, to znaczy, że nic nie jest ustawione, że nikt o to nie dba. Nie sprzęt temu winy, o auto też trzeba dbać.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kolejne pytanie o ekspress aut. za 3000-4000 zł + kilka innych pytań
« Odpowiedź #51 dnia: 11 Październik 2017, 12:51:53 »
No ale ta syropowata gęstość espresso to jest właśnie to, bez tego każdemu wystarczyła by kawiarka. Fajnie wiedzieć, że coś się zmienia, ale tak sobie myślę, że na tyle polubiłem ten cały rytuał przy espresso, że nawet jakby dało się kupić automat w rozsądnej cenie, z którego napar satysfakcjonował by mnie, to i tak chyba bym nie zmienił.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kolejne pytanie o ekspress aut. za 3000-4000 zł + kilka innych pytań
« Odpowiedź #52 dnia: 11 Październik 2017, 13:06:45 »
Odrobinę, to nadal było espresso, nie coś jak espresso ;)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kolejne pytanie o ekspress aut. za 3000-4000 zł + kilka innych pytań
« Odpowiedź #53 dnia: 11 Październik 2017, 13:18:41 »
Musiałbym sam spróbować, żeby uwierzyć, choć zdaję sobie sprawę, że wiesz o czym mówisz. :-)

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline MRM

  • Wiadomości: 8
Odp: Kolejne pytanie o ekspress aut. za 3000-4000 zł + kilka innych pytań
« Odpowiedź #54 dnia: 11 Październik 2017, 19:56:03 »
Dzięki. Ale w zasadzie nie dowiedziałem się co warto w tej cenie kupić ;)

Offline Huk

  • Wiadomości: 65
  • Ekspres: Nivona 877
Odp: Kolejne pytanie o ekspress aut. za 3000-4000 zł + kilka innych pytań
« Odpowiedź #55 dnia: 12 Październik 2017, 22:46:37 »
@MRM:

Zastanów się ile kaw z tego będzie dziennie robione - jeżeli tak jak w moim przypadku, średnio dwie (podwójne co prawda ale...) to radzę się zastanowić czy nie lepiej jednak zainwestować w kolbę za kilka stów + dobry młynek żarnowy (tutaj niech mnie ktoś poprawi ale chyba od 1000 zł wzwyż).

Ja mam automat i jedną z najtańszych kolb (Elektrolux EEA111) i powiem że to co miało być zaletą automatu zaczyna być jego wadą - czyli żeby było czysto, higienicznie i szybko. Luknij sobie w tan wątek:

http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=4694.0

Gdzie ze zdjęciami opisałem jak to w praktyce wygląda - nie mówię że automat trzeba skreślać od razu czy coś, ale jeżeli liczysz tak jak ja liczyłem że będzie to bezobsługowe urządzenie gdzie tylko, podejść, guzik i kawka leci to niestety takie rzeczy tylko w Star Trek :)

Jeżeli jednak masz kilku domowników pijących kawkę, to automat może być OK - ja bym nadal celował w Nivone - seria 7xx lub 8xx i tyle ... inna sprawa że ja już wiem jakie Nivonka ma zalety i wady, więc jestem stronniczy :P

O ile nic się nie zmieniło to unikać radzę DeLonghi - kawę robi dobrą, ale awaryjność tych ekspresów parę lat temu była znacznie ponad przeciętną.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Kolejne pytanie o ekspress aut. za 3000-4000 zł + kilka innych pytań
« Odpowiedź #56 dnia: 13 Październik 2017, 10:19:06 »
Jak kolbę, to przynajmniej Ascaso Basic. Z dobrym młynkiem jest w stanie dać powtarzalną kawę, w przypadku marketówek pewne to nie jest...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi