Autor Wątek: Ekspres do 4000 zł  (Przeczytany 12798 razy)

Offline setitech

    • Pan
  • Wiadomości: 2
Ekspres do 4000 zł
« dnia: 14 Grudzień 2017, 19:41:31 »
Witam.

Zwracam się z prośbą do bardziej doświadczonych osób o pomoc w zakupie ekspresu + młynka. Na cały zestaw planuję przeznaczyć do 4000 zł, w porywach 4500. Sprzęt musi być nowy (FV).
Ekspres będzie używany w domu przez 4 osoby, czyli będzie robionych około 8-10 kaw dziennie. Chciałbym zaznaczyć, że ekspres będzie służył do robienia zwykłej kawy (160ml) aniżeli do espresso. Kto wie, może po zakupie ekspresu przekonamy się również do espresso. Obecnie posiadam budżetowy ekspres kolbowy, kawę mielę w thermomixie.

Z góry dziękuję za pomoc.



Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Ekspres do 4000 zł
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Grudzień 2017, 21:24:42 »
Chciałbym zaznaczyć, że ekspres będzie służył do robienia zwykłej kawy (160ml) aniżeli do espresso.

Powtórzę się już któryś raz w tym tygodniu - ekspres ciśnieniowy (bez znaczenia czy automat czy kolba) jest najgorszym i jednocześnie najdroższym sposobem na duży kubek kawy. Za wyjątkiem sytuacji kiedy 80% pojemności tego kubka zajmuje mleko.

Znacznie smaczniej i wielokrotnie taniej będzie z ekspresu przelewowego i młynka typu wilfa.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Ekspres do 4000 zł
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Grudzień 2017, 21:41:23 »
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Online Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4815
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres do 4000 zł
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Grudzień 2017, 22:35:20 »
Nie bądźmy tacy ortodoksyjni. Ja wiem, że to urządzenie w języku angielskim nazywa się espresso coffee machine a po włosku macchina per caffe. Caffe jest we Włoszech synonimem espresso. Ale jesteśmy w Polsce. I u nas nadal pija się dużą kawę. Także w kawiarniach i restauracjach. Espresso jest wg zasad bazą do wszystkich napojów kawowych wykonywanych przy użyciu ekspresu do kawy. Na bazie espresso można zrobić americano. Będzie te 160 ml kawy ? Będzie. Te same 160 ml można wykonać z ekspresu w inny, mniej prawidłowy i zdrowy sposób. Aby nie przeciągnąć i nie przepalić kawy wystarczy zmienić grubość mielenia z espresso na grubszy przemiał i można wykonać dużą kawę przy wykorzystaniu podwójnego sitka nie męcząc pompy i nie powodując gorzkiego, cierpkiego smaku przeciągniętej kawy. Jeśli komuś taka kawa smakuje i odpowiada to nie odmawiajmy mu tej możliwości i przyjemności. Ekspres może ją zrobić i nawet pianka będzie. A tej nie da ekspres przelewowy. ;)
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Ekspres do 4000 zł
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Grudzień 2017, 22:51:40 »
Wiemy jakie masz zdanie na ten temat Januszu, ale co byś nie pisał, mimo, że mam w moim przekonaniu świetny ekspres, nigdy nie zrobię sobie na nim dużej czarnej, tylko wezmę dripper.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Ekspres do 4000 zł
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Grudzień 2017, 22:56:35 »
Ten przepis ktoś próbował?;)
http://www.mahlkoenig.com/file/download/default/id/6981

Jak już Janusz do Ciebie napisał to bierz od niego: UNO prof Black + i-bar 15.

A bardziej pod Twoje potrzeby przelewowy, w takim budżecie to stać Cię nawet na Wilfa Svart Presisjon i ich młynek.

Online Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4815
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres do 4000 zł
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Grudzień 2017, 23:03:53 »
Miklas, nikt Ci nie broni robić tak jak lubisz - z drppera. Ale pozwólmy innym się różnić pięknie. Tak jest ciekawiej w życiu. Poza tym ja nikogo z góry nie skreślam. Kolega setitech zacznie od jakiegoś ekspresu z jakimś młynkiem, zacznie robić swoje ulubione kawy, spróbuje dobrze zrobionego espresso i po pewnym czasie może się okazać znaczącym Forumowiczem w tym szacownym gronie. Byle zacząć. Później już będzie z górki. :)
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Ekspres do 4000 zł
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Grudzień 2017, 23:26:58 »
Ekspres może ją zrobić i nawet pianka będzie.
Da się przewieźć tonę ziemniaków ferrari, co prawda na 10 kursów ale można bączki na rondzie pokręcić. ;)

Miklas, nikt Ci nie broni robić tak jak lubisz - z drppera.

Ale my nic nikomu nie bronimy, tylko dzielimy się swoim doświadczeniem i poglądami. kawka

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Ekspres do 4000 zł
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Grudzień 2017, 08:11:09 »


Miklas, nikt Ci nie broni robić tak jak lubisz - z drppera. Ale pozwólmy innym się różnić pięknie. Tak jest ciekawiej w życiu. Poza tym ja nikogo z góry nie skreślam. Kolega setitech zacznie od jakiegoś ekspresu z jakimś młynkiem, zacznie robić swoje ulubione kawy, spróbuje dobrze zrobionego espresso i po pewnym czasie może się okazać znaczącym Forumowiczem w tym szacownym gronie. Byle zacząć. Później już będzie z górki. :)

Ja również nikogo nie skreślam, i również uważam, że każdy może być cenny dla forum, dla nas i dla przyszłych poszukiwaczy dobrego smaku w kawie i nie zmieni tego decyzja, którą być może podejmie po mojej lub Maćka opinii, że warto rozważyć przelew dla dużej czarnej

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1058
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Ekspres do 4000 zł
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Grudzień 2017, 09:02:38 »
Ja podzielam zarówno zdanie Janusza jak i Miklasa  :taktak:
Nie przepadam za americano z kolby, ale klienci naszej kawiarni często wybierają i chwalą sobie. Osobiście czarną kawę wolę z Aeropressu lub drippa, ale tak jak wspomniał Janusz może jak kolega setitech spróbuje dobrego espresso to się przekona i będzie wykorzystywał ekspres wyłącznie do shotów :)
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Ekspres do 4000 zł
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Grudzień 2017, 09:26:48 »
Witam.

 Chciałbym zaznaczyć, że ekspres będzie służył do robienia zwykłej kawy (160ml) aniżeli do espresso. Kto wie, może po zakupie ekspresu przekonamy się również do espresso. Obecnie posiadam budżetowy ekspres kolbowy, kawę mielę w thermomixie.


Największą kawę jaką robię to 200 ml. Czas ekstrakcji 38 sekund.
Pierwsza fota to przemiał zastosowany do tej kawy. Kolejne to, jak wygląda ekstrakcja w czasie.





W necie jest sporo filmików. Warto zerknąć, o ile ma ktoś z Was taka potrzebę.


Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres do 4000 zł
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Grudzień 2017, 10:45:42 »
I do tedipresso dołączyło tedicano.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Ekspres do 4000 zł
« Odpowiedź #12 dnia: 15 Grudzień 2017, 15:09:14 »
Caffe jest we Włoszech synonimem espresso. Ale jesteśmy w Polsce. I u nas nadal pija się dużą kawę. Także w kawiarniach i restauracjach. Espresso jest wg zasad bazą do wszystkich napojów kawowych wykonywanych przy użyciu ekspresu do kawy. Na bazie espresso można zrobić americano. Będzie te 160 ml kawy ? Będzie. Te same 160 ml można wykonać z ekspresu w inny, mniej prawidłowy i zdrowy sposób. Aby nie przeciągnąć i nie przepalić kawy wystarczy zmienić grubość mielenia z espresso na grubszy przemiał i można wykonać dużą kawę przy wykorzystaniu podwójnego sitka nie męcząc pompy i nie powodując gorzkiego, cierpkiego smaku przeciągniętej kawy. Jeśli komuś taka kawa smakuje i odpowiada to nie odmawiajmy mu tej możliwości i przyjemności. Ekspres może ją zrobić i nawet pianka będzie. A tej nie da ekspres przelewowy. ;)

Zgadzam się z Tobą Januszu w 100%. Podstawowa sprawa, trzeba tą kawę zrobić z głową, by móc ją później stosownie ocenić.
Co do espresso, ciekawy jestem gdybym poszedł  na ulicę i dał spróbować ludziom klasyczne espresso i moją kawę.  :mhh:  Którą kawę wybrali by jako lepszą w smaku?  :wow2:

Co do cremy której nie brakuje nigdy, można dodatkowo łyżeczką po niej malować.  :)

« Ostatnia zmiana: 15 Grudzień 2017, 15:23:29 wysłana przez Tedi »
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Ekspres do 4000 zł
« Odpowiedź #13 dnia: 15 Grudzień 2017, 19:04:24 »
Off-Topic:
I do tedipresso dołączyło tedicano.

Siewcu, ja odbieram Twój post jako przycinkę. Różnisz się zdaniem, proszę napisz merytorycznie.
I to jest trzeci raz jak pamiętam. Możesz mi wyjaśnić o co chodzi, że wybierasz taki sposób komunikacji, że się nie zgadzasz z Tedim ?


Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Ekspres do 4000 zł
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Grudzień 2017, 21:34:46 »
Popieram Maćka. Kolba to NAJGORSZY z wyborów do takiej kawy jaka pijesz. Nie daj sie marketingowi - pianka jest potrzeba tylko po to zeby ja ściągnąć. Jedna firma od lat kupowala co piątek u mnie 5 litrów Americano. Machnąłem kolbami jak głupi, zeby sie wyrobić pomiędzy zamówieniami, 40 shotów było za mało. Nie chcieli słyszeć o kawie z "batch brew" czyli profesjonalnego przelewowca. Niedawno zmienili managera i zaproponowałem mu ze taniej, łatwiej i smaczniej bedzie z przelewowego. Zgodził sie. Teraz nie chcą slyszec o pięciolitrowym Americano ;)
Wilfa jako młynek i Wilfa Classic albo Moccamaster jako ekspres i 3000 zł w kieszeni. Szybciej łatwiej i taniej- mielisz  kawę, moczysz filter i naciskasz przycisk i czekasz aż sie zrobi.
WITAM I POZDRAWIAM :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi