Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1065399 razy)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1965 dnia: 10 Maj 2017, 19:45:42 »
 To zmień wszystko co robisz i zobacz czy to cokolwiek zmienia ;)
Dołóż hopper- zasyp 200 gr ziarna. Tylko uwaga powinno to spowodować konieczność regulacji zarna w strone grubszego przemialu.
Zmiel na oko przesyp z dosera na pojemniczka, szklaneczki, czegokolwiek i zważ tak żeby mieć 15 g.
Przesyp do NPF zapewniając maksymalnie równą dystrybucję. Zrób delikatne WDT (nie wykałaczką, tylko spinaczem- cieńsze), ale tylko tyle żeby w miarę wyrównać jeszcze dystrubucję.
Od razu zrób tamping, bez tego dziwnego urządzenia.
Podstaw filiżankę z wagą, podepnij NPF i od razu startuj ekstrakcję. 30g.
Zobacz czy jest inaczej :)



Offline jacek1708

  • Wiadomości: 60
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1966 dnia: 10 Maj 2017, 20:05:02 »
Ja tu widzę takie rzeczy:
ciastko dość wilgotne, przykleja się do sitka - wniosek: kawa zmielona drobno ale niekoniecznie równo
Na filmie nie widać dystrybucji. zakładam że jest poprawna.
Ekstrakcja dość nierówna nie obejmuje całego sitka, miejscami pryska, słabiutka crema. Nie wiem ile [ml] - [g] wyszło w ciągu tych 24 s. filmik kończy się bez widoku na filiżankę i wagę. wniosek: stara zwietrzała lub źle wypalona kawa.
Piszesz że ekspres masz już od dłuższego czasu. Czy problem jest nowy, czy pojawił się niedawno? Co się zmieniło? Najczęściej zmieniamy ziarenka (nowa dostawa, nowy gatunek itd.) a pozostałe wypracowane czynności - techniki pozostają stałe. Tak więc jeśli nagle coś się psuje to przyczyny szukałbym w ostatniej zmianie.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1485
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1967 dnia: 10 Maj 2017, 20:06:25 »
Nutacja to takie jak by machanie na boki? Jeżeli tak, to wydaje mi sie to być lekką protezą. Będąc w synergii, kafo, coffedesk -kawiarnia każdy z baristów ubijał "normalnie" wiec dlaczego normalny tamping u mnie nie działa ? :(
Bo mają troszkę inne ekspresy

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1968 dnia: 10 Maj 2017, 20:13:17 »


Gdy kawy sypałem wiecej, około 16g, w 99% ciastko po ekstrakcji było przyssane do prysznica.
No i? W czym Ci to przeszkadza? Kanałowanie było takie samo?
 
Cytuj (zaznaczone)
Nutacja to takie jak by machanie na boki?
No nie całkiem. Jak masz machać to lepiej odpuść nutację.
To co wtykasz w sitko przed tamperem to co to jest? Śmigiełko do dystrybucji? To nim się tak nie potrząsa tam i z powrotem tylko wkłada i obraca. W jednym (konkretnym, wymuszonym konstrukcją) kierunku. No i po jego wyjęciu wyraźnie widać źle rozprowadzoną kawę na 11-12.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1969 dnia: 10 Maj 2017, 20:19:02 »
Mam problem
Tak myślałem, że to Ascaso. Zmierz sobie ciśnienie ekstrakcji - moje doświadczenia z OPV produkcji Ascaso są bardzo złe. Ciśnienie w trakcie regulacji śrubą w OPV skacze jak oszalałe (między 4 a 12 barów), a potem bez ruszania śruby zmienia się samo z czasem - ostatnio miałem 13 barów (czyli jakby brak OPV). Po zastąpieniu włoskim OPV (niestety, nie obejdzie się bez grubszych przeróbek) - jak ręką odjął.

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1970 dnia: 10 Maj 2017, 20:23:29 »
Kawa to espresso miesiąca  kwietnia z coffedesk, wypalone z 40 dni temu. Co się zmieniło? Założyłem npf, do tej pory używałem tylko normalnych pf. Z małym wyjątkiem na początku mojej przygody z steelem, wtedy wina obarczyłem przesiadka na inny młynek i ekspres.

Ten krążek to nasz forumowy tamper. Kiedyś były na niego zamówienia grupowe.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
« Ostatnia zmiana: 10 Maj 2017, 20:38:15 wysłana przez Expel »

Offline flexooo

  • Wiadomości: 556
  • Ekspres: Rocket R58, La Peppina, La Pavoni Europiccola, Syfon Hario TCA 5, Kalita, V60, Aeropress
  • Młynek: Mahlkoenig EK43, Comandante Iron Heart
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1971 dnia: 10 Maj 2017, 21:43:37 »
Ja chyba bym zwiększył dozę, może mocniej nacisnął tamperem, bez ważenia itp... te rzeczy dopracujesz jak będziesz miał dobrą ekstrakcje na określonym przemiale.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1972 dnia: 11 Maj 2017, 07:05:35 »


Ten krążek to nasz forumowy tamper. Kiedyś były na niego zamówienia grupowe.

Jeśli to był tamper to na bank za mała doza. Przecież po nim nie jest ubite. Oglądałeś Gwilyma o dystrybucji? Ten film wiele wyjaśnia. Uprościć procedury, mniej tańca przy blacie, proste ruchy.

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1973 dnia: 11 Maj 2017, 07:09:58 »
Oglądałem, dziś spróbuje WDT. Przy zamówieniu tego tampera wybieraliśmy jego głębokość. Ja bardziej używam tego do poziomowania kawy niż do ubijania. Ale dziś spróbuje tez bez niego. Zobaczymy...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1974 dnia: 11 Maj 2017, 08:35:00 »
Chciałem sprzedać ekspres. Dlatego też wyczyściłem go i zmieniłem w Ascaso Steel Uno Prof sitko z ims na oryginalne jakie było od początku. Z ims co chwile robiło się kanałowanie. Na tym samym ustawieniu młynka i na tej samej kawie zero kanałowania przy oryginalnym sitku dziwne co nie ;-)

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1975 dnia: 11 Maj 2017, 09:06:34 »
No dziwne, powinno być odwrotnie. I tak za pare miesięcy będę zmieniał na HX


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1976 dnia: 11 Maj 2017, 11:27:35 »
Oglądałem, dziś spróbuje WDT. Przy zamówieniu tego tampera wybieraliśmy jego głębokość. Ja bardziej używam tego do poziomowania kawy niż do ubijania. Ale dziś spróbuje tez bez niego. Zobaczymy...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
A i przy Steel przynajmniej u mnie słabo sprawdzało się uderzanie w PF z boku lub od dołu w celu wypoziomowania. Lepiej po prostu wsypać kawę i dać WDT zrobić resztę jeżeli chodzi o podstawowe poziomowanie.
No i nie oszukujmy się świeża kawa też pomaga, taka koło 7 dni po wypalaniu. Więcej CO2, ładniej się to wszystko łączy na NPF w jeden spokojny strumyczek.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1485
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1977 dnia: 11 Maj 2017, 12:19:17 »
No i nie oszukujmy się świeża kawa też pomaga, taka koło 7 dni po wypalaniu. Więcej CO2, ładniej się to wszystko łączy na NPF w jeden spokojny strumyczek.
I dochodzimy do kluczowej kwestii czy kawa ma wyglądać czy smakować ;)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1978 dnia: 11 Maj 2017, 13:06:54 »
Smakować :)
Swieża ma inny smak :) Ja wolę :)

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1485
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1979 dnia: 11 Maj 2017, 13:26:08 »
Ma inny, ale niemniej ciekawie (może ciekawiej) smakują takie 2-3 tygodniowe. Powoli się do nich przekonuję.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi