Autor Wątek: Zassenhaus Panama  (Przeczytany 2780 razy)

Offline ania19121994

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Aeroopress
  • Młynek: Zassenhaus Panama
Zassenhaus Panama
« dnia: 23 Listopad 2017, 22:57:25 »
Witam,
kupiłam niedawno młynek Zassenhaus Panama. Jest to mój pierwszy młynek i mam pewną wątpliwość, otóż gdy kręcę "na sucho"(zastanawiam się nad zwrotem więc jeszcze nie użyłam kawy) w pewnym momencie czuję opór podczas gdy będąc na przeciwnej stronie okrążenia czuję luz. Czy podczas kręcenia korbką opór w każdym miejscu nie powinien być taki sam? Czy jest to wada czy wszystko się ustabilizuje gdy użyję ziaren kawy? I jak to sprawdzić tak by ciągle w razie czego można było zwrócić młynek?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Zassenhaus Panama
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Listopad 2017, 23:24:26 »
teoretycznie wszędzie powinno być takie samo tarcie, ale tak nie jest bo te młynki nie są precyzyjnie i osiowo złożone. Minimalne nierówności będą w większości młynków, w tym są trochę większe. Można się z tym pogodzić, można zwrócić. W podobnej cenie niestety nie ma za dużo opcji. Jeśli ma być z ręcznych dostępnych na naszym rynku, to w podobnej cenie lepszy będzie Timemore. Ewentualnie z elektrycznych Severin 3873, Nivona Cafe Grano 130, Wilfa. Aktualnie w ten weekend są w dobrych cenach młynki więc dobrze podjąć szybko taką decyzję. Ja z własnego doświadczenia niestety do współczesnych młynków Zassenhausa mam sporo niechęci.

Offline ania19121994

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Aeroopress
  • Młynek: Zassenhaus Panama
Odp: Zassenhaus Panama
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Listopad 2017, 23:38:42 »
Ten młynek kupiłam i tak w promocji za 140zł nowy, prosto od producenta, dlatego właśnie ten. Ktoś mi powiedział, że to wina tego że dolne żarno nie jest ustabilizowane i dopiero kawa to wyrówna. Tylko, że boję się wrzucić tam kawę, bo wtedy nie będę mogła zwrócić i kasa pójdzie w błoto. A czuć tą różnicę w oporze nawet przy ustawieniu na bardzo grube mielenie. Tylko czy w tej cenie kupię coś lepszego niż być może "krzywa" Panama?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Zassenhaus Panama
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Listopad 2017, 23:58:28 »
Te młynki tak po prostu mają. Można spokojnie ich używać pomimo tej i innych wad. Jeśli kupiłaś za 140 zł to raczej za te pieniądze nie kupisz nic lepszego. Najtańszy dobry elektryk to okolice 260 zł. Najtańszy dobry młynek ręczny to okolice 400 zł.

EDIT: U mnie w Quito (te same żarna jest tak, że dopiero koło 12-13 kliku od odblokowania żaren przestają o siebie ocierać gdy kręci się bez kawy. Kawa ten efekt zmniejsza.
Jest jeszcze elektryk za 160zł ale nie jest zbyt dokładnie sprawdzony Cafe Style BCG152SK.
« Ostatnia zmiana: 24 Listopad 2017, 00:12:28 wysłana przez krystians »

Offline ania19121994

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Aeroopress
  • Młynek: Zassenhaus Panama
Odp: Zassenhaus Panama
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Listopad 2017, 00:07:48 »
Ok dziękuję bardzo i chyba tak zrobię jak radzisz. Ale tak dla potwierdzenia, czy u kogoś jeszcze przy kręcenie bez kawy występuje w pewnym miejscu taki opór i z przeciwległej strony luz???

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Zassenhaus Panama
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Listopad 2017, 00:11:54 »
u mnie w Quito ;) Sprawdź do którego kliku ocierają o siebie to będzie można stwierdzić czy jest to podobnie jak u mnie.

Offline lisssek

  • Wiadomości: 60
  • Ekspres: Alternatywa: Bialetti Kitty 6 i 12 tz, phin, Kalita, Gabi, AP, French Press, V60-2,
  • Młynek: Nivona Cafe Grano 130, C40 IH
Odp: Zassenhaus Panama
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Listopad 2017, 08:50:28 »
Potwierdzam. Też mam Quito i żarna są dalekie od zachowania osi symetrii. Jednak w cenie za którą dostałaś swój młynek jest to bardzo dobra opcja moim zdaniem. Przemiał w tej kategorii cenowej będzie przeważanie kiepski ale kultura pracy tego młynka (solidna konstrukcja i dość łatwe mielenie) bierze górę nad konkurencją. Dodatkowo żarna teoretycznie zawsze można jeszcze ustabilizować.
Cena jest wyjątkowo dobra - sam swojego niewiele używanego Quito wyceniam na 200 zł.

Offline ania19121994

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Aeroopress
  • Młynek: Zassenhaus Panama
Odp: Zassenhaus Panama
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Listopad 2017, 12:02:47 »
Sprawdziłam, i jeśli klik to jeden stopień przestawienia grubości mielenia (nie znam się jeszcze na kawowej terminologi, wybaczcie  :) ) to u mnie ten efekt znika po ok. 8-9 klikach od zblokowania żaren. Więc chyb nie jest źle. Dziękuję wam za pomoc  :) :) :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Zassenhaus Panama
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Listopad 2017, 12:37:34 »
Powiedziałbym, że jest w normie na ten młynek. Także nie ma co się przejmować tylko mielić i cieszyć się kawą. Nie wiem jaką metodą zaparzasz kawę, ale w standardowych zastosowaniach w domu raczej poniżej 8 kliku i tak się nie schodzi.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi