Autor Wątek: Ekspres przelewowy Moccamaster  (Przeczytany 88395 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #120 dnia: 11 Marzec 2018, 11:52:50 »
Kwaski mogą być podbite przez: wodę o zbyt niskiej zawartości minerałów, zbyt grube mielenie, zbyt niską temperaturę (to bym tu odrzucił), zbyt krótki czas parzenia w stosunku do ilości kawy...

Zmiel drobniej lub zmień wodę (jeśli w studni jest niska zawartość minerałów, a dodatkowo jeszcze to filtrujesz, to może być to).

W starszym bracie dolewanie wody nie powoduje wyrzucania starej, ale biorąc pod uwagę prostotę konstrukcji jest to możliwe. Sprawdź czy ekspres stoi poziomo, i czy efekt wystąpi jeśli nalejesz wody delikatniej.

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #121 dnia: 15 Marzec 2018, 14:11:55 »
Kupiliśmy do firmy (KBG 741 AO)... Naczytałem się, że Moccamaster ma (można włączyć) preinfuzję, że można jakimś zaworkiem dozować przepływ kawy... Nic takiego u mnie nie ma. Coś się pozmieniało?

Offline antsaren Mężczyzna

  • Wiadomości: 56
  • Ekspres: Kawiarka, AP, APgo, FP, v60, Gabi, kbg741, MELITTA 1011-04
  • Młynek: C40, Bodum Bistro, Zassenhaus Quito, BCG152SK
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #122 dnia: 15 Marzec 2018, 14:47:52 »
Ja akurat nic nie wiem o zaworku również bym się chętnie dowiedział.
W moim wypadku wspomagam się wagą przy parzeniu. Czyli najpierw trochę wody by przepłukać filtr. Wylewam. Potem 50ml na preinfuzję (na 18g kawy). Ściągam ten dekielek, mieszam patyczkiem bambusowym od sushi i odpalam timer na wadze zakładając dekielek. Po odliczeniu czasu preinfuzji dolewam resztę wody. Jak się ma konewkę plus wagę to to wszystko zajmuje chwilkę.:)

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2366
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #124 dnia: 15 Marzec 2018, 15:58:02 »
Czyli to jest jakieś dodatkowe akcesorium? Szkoda, myślałem, że te patenty w zestawie są, były jednym z argumentów za Moccamasterem vs Melitta/Russel Hobbs za połowę ceny.
« Ostatnia zmiana: 15 Marzec 2018, 16:00:45 wysłana przez Evanduril »

Offline antsaren Mężczyzna

  • Wiadomości: 56
  • Ekspres: Kawiarka, AP, APgo, FP, v60, Gabi, kbg741, MELITTA 1011-04
  • Młynek: C40, Bodum Bistro, Zassenhaus Quito, BCG152SK
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #125 dnia: 15 Marzec 2018, 16:20:28 »
Na czym polega przewaga tego koszyka powyżej? Zatrzymanie przepływu otrzymamy przez wyjęcie serwera. Dostosowuję grubość przemiału do ilości wody więc przełącznik pół lub cały przepływ też nie wydaje mi się do niczego potrzebny.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #126 dnia: 15 Marzec 2018, 19:21:14 »
Kiedyś to był standard Moccamastera, teraz jest tylko w nielicznych modelach. Opcja spowolnienia przypływu może się przydać do małych objętości. Preinfuzji nigdy nie było, ale zawsze można po pierwszym zalaniu na chwilę włączyć ekspres.

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #127 dnia: 16 Marzec 2018, 08:45:24 »
Wszystko rozumiem, ale kiedy płacę za coś 2x tyle ile za coś, co robi to samo, to oczekuję jednak czegoś "ekstra"- i nie mam tutaj w głowie tylko dłuższej gwarancji, czy solidniejszego wykonania ;) W pracy robi się często tez i 2 kawy, stąd m.in ta możliwość spowolnienia przepływu była dość istotna, szkoda, że tego nie ma. Sprzęt miał być totalnie bezobsługowy, nikt nie będzie robił sam pre-infuzji, czy wyjmował pojemnik/wyłączał ekspres...

Nic, trudno, lekki niesmak po prostu jest, na szczęście kawa wszystkim smakuje.

Offline deskowy Kobieta

    • Coffeedesk.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1509
    • Klikaj tutaj po dobrą kawę!
  • Ekspres: Moccamaster, Jura, Nivona, Bonavita, La Marzocco, Promac, Nivona
  • Młynek: Comandante, Mazzer, Eureka, Baratza, Wilfa, Hario, Porlex, Rhinowares
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #128 dnia: 16 Marzec 2018, 11:19:55 »
Wszystko rozumiem, ale kiedy płacę za coś 2x tyle ile za coś, co robi to samo, to oczekuję jednak czegoś "ekstra"- i nie mam tutaj w głowie tylko dłuższej gwarancji, czy solidniejszego wykonania ;) W pracy robi się często tez i 2 kawy, stąd m.in ta możliwość spowolnienia przepływu była dość istotna, szkoda, że tego nie ma. Sprzęt miał być totalnie bezobsługowy, nikt nie będzie robił sam pre-infuzji, czy wyjmował pojemnik/wyłączał ekspres...

Nic, trudno, lekki niesmak po prostu jest, na szczęście kawa wszystkim smakuje.

Ten dripper z regulacją to akcesorium Moccamastera, jednak aby go używać trzeba też zmienić uchwyt na dripper i pokrywkę na dripper (każda część osobno za około 10-20 eur sztuka), więc to więcej zabawy niż to wszystko warte moim zdaniem. :(

Natomiast czy ten brak jakoś przeszkadza? Jeśli ktoś chce bawić się w preinfuzje i regulacje czasu to w zasadzie lepiej kupić chemex 10 filiżankowy ;) Mi taka prosta kawa, bez mieszania i innych rytuałów pasuje i smakuje często bardziej niż nieuważnie zaparzona w dripie/chemexie. A co najważniejsze jest powtarzalna. W ekspresach z tej półki płacisz też za stabilność temperaturową, 91-92 stopnie przez cały czas. To akurat ciężko znaleźć w tanich urządzeniach z marketów.
www.coffeedesk.pl - Rabat dla forumowiczów z kodem: Wszystkookawie - 6% rabatu na wszystko poza ekspresami Jura i Nivona. Kod nie łączy się z innymi promocjami.

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #129 dnia: 13 Kwiecień 2018, 11:22:09 »
Mam bardzo mieszane odczucia co do Moccamastera.

Po dłuższym okresie użytkowania stwierdzam, że zupełnie nie jest wart swojej ceny.

Po pierwsze - sitko z którego leje się woda. Jest to, w skrócie, prostokąt z nawierconymi wzdłuż otworami na jego końcu. Otwory są duże i stosunkowo blisko siebie. Efekt jest taki, że zamiast prawdziwego prysznica (jak np. w Good Grips czy Gabryśce), który by pokrywał większą powierzchnię w formie okręgu, cała woda skupia się w jeden lej i spada prosto w centralny punkt kawy, żłobiąc jeden gigantyczny krater.



Wiadomo, że nie jest to najlepsze w kontekście równomiernego zaparzenia kawy. Zaparzana jest środkowa część leja, a na około tworzy się wyłącznie piana. Trzeba ręcznie kawę mieszać, przesuwać. Chyba nie o to chodzi w takim urządzeniu.

Nie rozumiem dlaczego to sitko nie jest w kształcie okręgu (jak w prysznicu łazienkowym).

Po drugie - smród nagrzanego urządzenia. Nie wiem, czy to wada produkcyjna posiadanego przez nas egzemplarza, ale po nagrzaniu całości wydobywa się z wnętrza intensywny zapach nagrzanej stali, gumy, plastiku - coś w tym stylu. Bardzo kontrastuje to z zapachem kawy ;)

Po trzecie - brak zdejmowanego pojemnika na wodę. Wada nieco mniejsza, ale i tak rozwiązanie to jest wg mnie bez sensu. Aby wlać wodę do urządzenia trzeba korzystać z zewnętrznego pojemnika, którym tę wodę trzeba transportować.

Po czwarte - rzekome zabezpieczenie przed niekapaniem nie działa poprawnie. Zawsze podczas wyjmowania dzbanka kilka-kilkanaście kropel spadnie na gorącą podstawkę i trzeba i tak to wszystko później czyścić.

Podsumowując: nie wiem za co płaci się prawie 800 zł. Ani 5-letnia gwarancja ani zastosowane rozwiązania zraszania kawy tego nie uzasadniają. Podobne technicznie rozwiązania znajdują się w prawie każdym zaparzaczu za 200-300 zł. Być może za jakość użytych materiałów, ale tego nie mam jak sprawdzić, poza tym to nie samochód, który się zużywa w czasie eksploatacji. Więc wychodzi, że jedynie za markę i za fakt ręcznego składania.

Oczywiście urządzenie ma też wiele zalet, ale są to zalety, które tyczą wszystkich pozostałych urządzeń tego typu.

Na szczęście Moccamaster został kupiony do firmy, swoje zadanie spełnia (zaparza dużo kawy na raz), ale do zastosowań domowych polecam kupić coś o wiele tańszego.

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1310
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #130 dnia: 13 Kwiecień 2018, 13:04:28 »
A może właśnie ilość kawy jest problemem? Ile sypiesz do środka na ile wody?
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #131 dnia: 13 Kwiecień 2018, 13:41:29 »
Dawka 6-7g / 100 g wody.

Offline Cinello

  • Wiadomości: 424
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #132 dnia: 13 Kwiecień 2018, 13:53:25 »
Dawka 6-7g / 100 g wody.
:picardpalm:

Myślę, że nie o to chodziło @malkosowi. Parzyłem ostatnio kawę w Moccamaster i była super. Nie pomyślałeś, że to Twoja wina ten krater?

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #133 dnia: 13 Kwiecień 2018, 14:09:23 »
Nie pomyślałeś, że to Twoja wina ten krater?

W jaki sposób to jego wina? Przecież idea takich ekspresów jest taka, żeby wsypać, zalać i nie dotykać. A po chwili przyjść po dzbanek kawy.

Offline Cinello

  • Wiadomości: 424
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #134 dnia: 13 Kwiecień 2018, 14:17:57 »
W jaki sposób to jego wina?
Grubość przemiału?

Przecież idea takich ekspresów jest taka, żeby wsypać, zalać i nie dotykać. A po chwili przyjść po dzbanek kawy.
Masz rację, taka jest idea. Ja jeszcze mieszam przemiał po chwili jak zacznie kapać na kawę, więcej nie ingeruję.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi