Autor Wątek: DeLonghi vs Nivona do około 1600zł dla leniwców  (Przeczytany 10831 razy)

Offline emgieer Mężczyzna

  • Wiadomości: 3
DeLonghi vs Nivona do około 1600zł dla leniwców
« dnia: 15 Maj 2017, 23:17:56 »
Dzień dobry,

Proszę o pomoc w wyborze ekspresu automatycznego. Ja kawy raczej nie piję nigdy jakoś się do niej nie przekonałem. Żona za to bardzo lubi kawę z mlekiem. Najczęściej wypija około 200ml kawy z mlekiem dziennie (proporcje kawa:mleko od 3:1 do 2:1). Jeżeli mamy gości, to zazwyczaj używa ekspresu przelewowego (stary Philips HD7583 czyli chyba bez szału) i kawy mielonej z marketu. Jeżeli robi tylko dla siebie, to dla oszczędności czasu najczęściej pije jacobs millicano. W pracy robiła pojedyncze albo podwójne espresso i dolewała mleko. Od jakiegoś czasu maży jej się lepszy ekspres. Najlepiej automatyczny żeby kawę dało się przygotować jak najprościej i bez poświęcania całemu procesowi szczególnej uwagi. Mi zależy na tym, żeby ekspres był jak najbardziej (jak na automat) bezawaryjny, prosty i tani w konserwacji.

Poświęciłem trochę czasu na lekturę forum i już prawie kupiliśmy DeLonghi Magnifica ESAM 3000 B ponieważ był polecany w którymś wątku jako bardzo wytrzymały. Dodatkowo kolega twierdzi że zna ludzi, którzy ten ekspres mają i są zadowoleni. Niestety (albo stety) w sklepie, zaraz obok wybranego modelu stał też DeLonghi Magnifica S ECAM 22.110.SB który również mieści się w naszym budżecie. Parametry bardzo podobne. Dodatkowo funkcja "My Coffe" brzmi ciekawie. Wydaje mi się, że ten ekspres nie ma złych opinii na forum. Niestety jeden wątek w którym ktoś napisał, że go kupił kończy się wypowiedzią "powodzenia przy spienianiu mleka" czy czymś w tym tonie. Z tego wszystkiego zakręciło mi się w głowie i w końcu nie kupiliśmy nic. Żeby skomplikować sobie życie jeszcze bardziej, znalazłem dodatkowo Nivona CafeRomatica 626 i teraz mam trzy modele do wyboru. Nie wiem czemu, ale mnie najbardziej ciągnie do Nivony. Według opinii wygrzebanych na tym forum i w internecie, ekspres jest raczej bezproblemowy i łatwy w konserwacji. Żona też nie bardzo może się zdecydować, więc w myśl zasady "pierwsza myśl najlepsza" skłania się bardziej w stronę ESAM 3000 B.

Myśleliśmy o ekspresie kolbowym, ale żona raczej nie będzie miała do niego cierpliwości. Mieliśmy przez jakiś czas w mieszkaniu tani kolbowy Saeco którego dokładnego modelu już nie pamiętam, ale raczej stał i się nudził niż robił kawę. Do tego ciężko mi ją przekonać że dobry młynek to zaraz po samej kawie rzecz raczej podstawowa. Czytałem też trochę o alternatywnych metodach zaparzania, ale żadna z nich nas raczej nie przekonała.

Czy pomiędzy wymienionymi przeze mnie modelami są jakieś istotne różnice na które powinniśmy zwrócić uwagę? Bo na papierze parametry mają raczej podobne. A może polecicie jakieś inne modele do 1600zł? Próbowałem radzić się sprzedawcy w markecie z rtv i agd. Polecał ESAM 3000 B. Odradzał Zelmery bez podawania jakiegoś szczególnego powodu. Odradzał też Krupsa bo mu się podobno pneumatyka rozszczelnia i cieknie. Wydawało mi się że w ekspresach to raczej hydraulika, ale zacząłem się nimi interesować jakieś 7 dni temu, więc przezornie wolę się nie wymądrzać:)

Egzemplarze używane raczej odpadają. Mam strasznego pecha do takich spraw i czuję się dużo pewniej mając przed sobą dwa lata gwarancji producenta lub rękojmi.

Zdaję sobie sprawę, że zaraz obok leży temat o tytule "Delonghi ecam 22.110 czy Nivona CafeRomatica 626 (do 1500zł)", ale tam dyskusja od razu zeszła na ekspresy przelewowe i się urwała.

Offline Iwonka

    • niemam
  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: niemam
  • Młynek: niemma
Odp: DeLonghi vs Nivona do około 1600zł dla leniwców
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Maj 2017, 23:21:19 »
Tez chciałem.kupic ekspres za 1500zł a kupiłem nivone 788 za 3100 :(

Offline emgieer Mężczyzna

  • Wiadomości: 3
Odp: DeLonghi vs Nivona do około 1600zł dla leniwców
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Maj 2017, 23:30:39 »
Oglądałem ten model w sklepie internetowym. Jak wiadomo wszystko co ma Bluetooth jest lepsze:) Uwielbiam takie gadżety, ale żona już niekoniecznie widzi w nich sens. Może gdybym sam pił kawę, to udałoby się w coś takiego zainwestować.

Offline flexooo

  • Wiadomości: 556
  • Ekspres: Rocket R58, La Peppina, La Pavoni Europiccola, Syfon Hario TCA 5, Kalita, V60, Aeropress
  • Młynek: Mahlkoenig EK43, Comandante Iron Heart
Odp: DeLonghi vs Nivona do około 1600zł dla leniwców
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Maj 2017, 23:52:42 »
A żonie nie marzy się lepsza kawa? Stosując wyżej wymienioną trudno przekonać się do alternatyw :)
Ja chyba skłaniałbym się do Nivony, aniżeli nowego Delonghi... znam parę miejsc gdzie 626 i 646 są mocno eksploatowane i jeszcze dają radę...

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: DeLonghi vs Nivona do około 1600zł dla leniwców
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Maj 2017, 07:05:07 »
Myślę, że najtaniej byłoby zmienić kawę do waszego Philips'a. Co Wam szkodzi, może w ogóle nie będziecie chcieli zmieniać ekspresu. Wszystko będzie lepsze niż Jacobs.

Z tych wymienionych wszystkie pewnie zrobią napar o podobnej jakości. Ludzie na forum polecają nivonę, de-Longhi raczej są odradzane, ale co ja tam wiem, sam kupiłem Krupsa w twoim budżecie i nadal działa po półtora roku użytkowania, teraz u teściów. Jedna sikorka wiosny nie czyni jednak, a polecać Krupsa nie zamierzam bo napar z niego daleki jest od tych, do których zdążyłem się przyzwyczaić, twoje typy nie będą się pod tym względem różnić.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: DeLonghi vs Nivona do około 1600zł dla leniwców
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Maj 2017, 08:31:38 »
@emgieer zacznij od dobrej kawy, kup w którejś z forumowych palarni próbki po 100g zmielone pod przelew. Zobacz czy to wam podejdzie - może zamiast dylematów jaki automat kupisz młynek  ;)
A jak będzie smakować to kupisz młynek i Technivorma. No i jak przyjdą goście to przelew jest jednak dużo szybszy w przygotowaniu i nie wymaga praktycznie obsługi.

Automat Nivona 626, 646 daje radę nawet jak się o niego nie dba i jest mocno eksploatowany - mam 3 takie sztuki w zasięgu 50 metrów,lekko nie mają. No ale to nie jest do robienia kawy tak jak pije twoja małżonka - proporcje kawa:mleko od 3:1 do 2:1. Generalnie lepiej tam wychodzi coś w proporcji 1:3 - na 200ml kubek napoju. Podstawowy DL  ESAM 3000 daje radę, choć jakościowo kawa jest smaczniejsza w Nivonie.





LMWDP #469

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: DeLonghi vs Nivona do około 1600zł dla leniwców
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Maj 2017, 11:14:20 »
Nie ma to jak dobrze ulokowana reklama sprzętu. Nieprawdaż emigieer - Ivonka?
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Przemysław

  • Wiadomości: 162
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Chemex, V60; Hario Mizudashi Cold Brew Coffe Pot
  • Młynek: Ascaso i-bar 15; Comandante C40 MK3; Xeoleo 45mm
Odp: DeLonghi vs Nivona do około 1600zł dla leniwców
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Maj 2017, 15:34:41 »
Jeszcze pół roku temu miałem ESAM 3000B, kupiłem go w 2012r. już jako używany. Do tej pory robi kawę u mojego taty. Tacie smakuje, a ja z mlekiem też wypiję :)

Offline emgieer Mężczyzna

  • Wiadomości: 3
Odp: DeLonghi vs Nivona do około 1600zł dla leniwców
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Maj 2017, 20:50:14 »
@flexooo
Twierdzi że tak. Ale z dziewięciomiesięcznym dzieckiem ciężko jest znaleźć 5-10 minut kiedy ma się 100% pewności że nie trzeba będzie rzucić wszystkiego i biec bo młody zaczyna się plątać w miejscu w którym nie powinien:) Dlatego myśleliśmy o automacie. Teoretycznie jeden przycisk i kawa za chwilę jest.

@Miklas
@DrUsagi
Będę próbował namówić żonę do sprawdzenia lepszych kaw. W sumie ten nasz stary Philips też nie wymaga za dużo uwagi.

@Jeżyk
Chyba nie do końca rozumiem.

@all
Dziękuję za poświęcony czas. Ostateczna decyzja będzie należała do żony (Taki ze mnie pantofel:)) ale może da się namówić na przetestowanie lepszych kaw.

Offline pilor6

  • Wiadomości: 5
Odp: DeLonghi vs Nivona do około 1600zł dla leniwców
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Maj 2017, 16:16:46 »
Witam. Pozwolę się podłączyć do tematu. Otóż także poszukuję ekspresu do kawy dla leniwej/zabieganej osoby ;)
Mój budżet wynosi ok. 2000-2500zł. Z tego co póki co poczytałem wybrałem kilka fajnych ekspresów (przynajmniej wydają mi się fajne). Otóż Zainteresowały mnie następujące modele: Nivona CafeRomatica 656, Saeco Incanto HD8917/09, Siemens EQ.5 TE515209RW, KRUPS EA8250. Tutaj pojawia się moje pytanie. Czy smak kawy w tych ekspresach będzie zbliżony/taki sam? Czy mój wybór powinien ograniczać się do "bajerów" które mogą posiadać te ekspresy? Jeśli chodzi o moje wymogi to ekspres musi mieć możliwość zrobienia cappuccino. Chętnie widziałbym tam także filtr wody, możliwość zrobienia szklanki samego ciepłego mleka, no i żeby dało się łatwo otworzyć i wyczyścić ten ekspres, tak by mógł jak najdłużej mi służyć. Proszę o poradę, a jeśli napisałem ten post w złym temacie/dziale to proszę o przeniesienie do odpowiedniego ;)

Offline pilor6

  • Wiadomości: 5
Odp: DeLonghi vs Nivona do około 1600zł dla leniwców
« Odpowiedź #10 dnia: 31 Maj 2017, 22:40:00 »
Nikt nic?

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1062
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: DeLonghi vs Nivona do około 1600zł dla leniwców
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Czerwiec 2017, 08:22:23 »
Cześć,
Smak kawy raczej nie będzie taki sam, ale zbliżony na pewno - oczywiście jeśli wszędzie zastosujesz taką samą kawę :)
Wybór powinien ograniczać się do awaryjności urządzenia, a raczej jej braku, jakości wykonania, ogólnego wyglądu i wszystkiego na co Ty zwracasz uwagę.
Jeżeli jesteś w stanie trochę dołożyć do swojego budżetu to proponuje Nivona seria 7xx z systemem Aroma Balnace oraz funkcją one touch cappuccino.
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline pilor6

  • Wiadomości: 5
Odp: DeLonghi vs Nivona do około 1600zł dla leniwców
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Czerwiec 2017, 19:57:21 »
Tyle to nie ma szans dołożyć :/ Co sądzisz o tym: Siemens EQ.3 s500 TI305206RW, Zelmer ZCM4821B?
Które marki są ogólnie najmniej awaryjne?(poza Nivoną oczywiście ;)) Czy jest może jakiś inny ekspres do kawy w cenie do 2000zł który ma dobry system spieniania mleka(tak by przygotował jak najlepsze cappuccino) oraz aby nie miał pojemnika na mleko tylko ten wężyk. Czy jest różnica w jakości kawy jeśli mleko jest spieniane "dyszą parową" tak jak to jest w ekspresach kolbowych a mlekiem spienianym przez zassanie go tak jak w np. Nivona caferomantica 656?

Offline _ADAM_ Mężczyzna

  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Bezzera Mitica TOP (na sprzedaż); Gaggia Baby Class D, Jura F90
  • Młynek: Gaggia/Macap M5D Plus; Wilfa
Odp: DeLonghi vs Nivona do około 1600zł dla leniwców
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Czerwiec 2017, 21:06:07 »
Witam. Pozwolę się podłączyć do tematu. Otóż także poszukuję ekspresu do kawy dla leniwej/zabieganej osoby ;)
Mój budżet wynosi ok. 2000-2500zł. Z tego co póki co poczytałem wybrałem kilka fajnych ekspresów (przynajmniej wydają mi się fajne). Otóż Zainteresowały mnie następujące modele: Nivona CafeRomatica 656, Saeco Incanto HD8917/09, Siemens EQ.5 TE515209RW, KRUPS EA8250. Tutaj pojawia się moje pytanie. Czy smak kawy w tych ekspresach będzie zbliżony/taki sam? Czy mój wybór powinien ograniczać się do "bajerów" które mogą posiadać te ekspresy? Jeśli chodzi o moje wymogi to ekspres musi mieć możliwość zrobienia cappuccino. Chętnie widziałbym tam także filtr wody, możliwość zrobienia szklanki samego ciepłego mleka, no i żeby dało się łatwo otworzyć i wyczyścić ten ekspres, tak by mógł jak najdłużej mi służyć. Proszę o poradę, a jeśli napisałem ten post w złym temacie/dziale to proszę o przeniesienie do odpowiedniego ;)

Krupsa i Siemensa raczej odpuść ze względu na awaryjność. Nie twierdzę, że ekspresy innych firm się nie psują ale na pewno z mniejszą częstotliwością niż w/w.
Z tych, które wymieniłeś obstawiałbym Nivonę albo Saeco ze wskazaniem na Nivonę (lepiej spienia mleko niż Incanto i jest bardziej "wdzięczna" w serwisowaniu jeśli już coś trzeba naprawiać)

Offline _ADAM_ Mężczyzna

  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Bezzera Mitica TOP (na sprzedaż); Gaggia Baby Class D, Jura F90
  • Młynek: Gaggia/Macap M5D Plus; Wilfa
Odp: DeLonghi vs Nivona do około 1600zł dla leniwców
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Czerwiec 2017, 21:22:55 »
Czy jest różnica w jakości kawy jeśli mleko jest spieniane "dyszą parową" tak jak to jest w ekspresach kolbowych a mlekiem spienianym przez zassanie go tak jak w np. Nivona caferomantica 656?
W ekspresach automatycznych mleko też jest spieniana przy użyciu gorącej pary. Spieniacz/cappuccinator jest skonstruowany w oparciu o tzw. zwężkę venturiego, która powoduje zassanie mleka na skutek ciśnienia pary. Dodatkowo jest dysza, którą dostaje się minimalna ilość powietrza, do napowietrzenia mleka podczas spieniania (bez dostępu powietrza mleko byłoby tylko gorące, ale bez pianki).
Główna różnica między spienianiem w ekspresie automatycznym, a dyszą w ekspresie kolbowym polega na konsystencji mleka po spienieniu - z "kolbówki" ma konsystencję jogurtu, więc nadaje się do robienia wzorków latte-art, a z automatu jest zdecydowanie więcej gęstej piany, która szybko oddziela się od mleka, więc o latte-art możesz zapomnieć.
Główna różnica w jakości kawy wynika jednak nie ze sposobu spieniania mleka (jeśli nie jest przegrzane, to smak będzie bardzo podobny z kolby i automatu) ale z różnicy w jakości espresso (w przypadku automatu raczej "pseudo-espresso"), a jak wiadomo, to właśnie espresso jest bazą dla każdej kawy.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi