Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1516363 razy)

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4680 dnia: 15 Luty 2018, 19:30:13 »
Nossa Senhora Aparecida do przelewania jest zdecydowanie najlepszą, najsmaczniejszą paczką brazylijskich ziaren jaką dane mi było smakować. Na świetny początek dnia i znakomity poobiedni deser. Brawo.

Offline PawełM Mężczyzna

  • Wiadomości: 45
  • Ekspres: Rocket Appartamento
  • Młynek: Fiorenzato F4E Nano V2
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4681 dnia: 15 Luty 2018, 19:38:19 »
Doradźcie proszę, jak uzyskać centki na cremie, tzw tygrysek w Ariadnie. Generalnie zaczynam przygodę z prawdziwym espresso i jest to moja pierwsza kawa z nowym ekspresem i młynkiem. Sprzęt w jakimś stopniu już ogarnąłem. Kawa wychodzi coraz lepsza, ale nie ustaje w doskonaleniu. Jak zatem uzyskać tygryska?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4682 dnia: 15 Luty 2018, 22:22:01 »
Gdy kawa ma ok. miesiąca -- wtedy jest z tym łatwiej. Cętki na espresso są ładne ale niekoniecznie istotne...

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4683 dnia: 15 Luty 2018, 22:41:55 »
Centkowane to muszą być Geppardy. Kawa nie koniecznie. Czekam, bo zamówiłem w Mastro Antonio kolejne 2 kg Chocolate Wave i 1 kg Ariadny. Jestem chyba jednym z nielicznych, którzy jeszcze nie spróbowali Ariadny :)

Offline PawełM Mężczyzna

  • Wiadomości: 45
  • Ekspres: Rocket Appartamento
  • Młynek: Fiorenzato F4E Nano V2
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4684 dnia: 16 Luty 2018, 07:49:34 »
Czytając forum, często odnosiłem wrażenie, że centki na cremie są oznaką znakomitego zaparzenia, co bezpośrednio wpływa na smak.
Zastanawiałem się, jak można je uzyskać na Ariadnie, która ma w składzie robustę, o ile pamietam 20 %.
Z czego wynika zachwyt nad centkami, skoro to nieistotne? Z góry przepraszam za off top.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4685 dnia: 16 Luty 2018, 09:18:33 »
Bo centki bardzo fajnie wyglądają, ale niekoniecznie z nimi na pokładzie kawa jest najsmaczniejsza. Ja wyciągam tym większego tygrysa im drobniej zmielę i/lub mocniej docisnę tamperem - generalnie zmniejszając ratio (np. 1:1,5) . I choć lubię taką kawę, to jednak bardzo często ratio 1:2 - 1:2,5 daje mi więcej smaku.


Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4686 dnia: 18 Luty 2018, 10:07:49 »
Cętki nie cętki... Wzorzysta crema zależy od: kawy, stylu palenia, ekspresu, młynka, ustawień młynka, filiżanki, położenia filiżanki względem strużki kawy, temperatury zaparzania itp. itd.



Najpiękniejsze cętki widziałem na espresso np. z Kenii, dosyć jasno, może średnio palonej...
« Ostatnia zmiana: 18 Luty 2018, 10:17:39 wysłana przez Antonio »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4687 dnia: 18 Luty 2018, 20:44:44 »
Jordi's Honduras Xoco Farms 75% - wybitna, owocowo kwaskowa
Jordi's Madagaskar Bejofo 75% - wybitna, podobnie jak Honduras, inni nadziewają czekolady próbując uzyskać takie aromaty
Jordi's Vietnam Ben Tre 75% - zwykła czekolada
Jordi's Blend 100% - to już nie deser, nie dla mnie
Jordi's Rustic Dark Vanilla - ciekawa, ale nie moja bajka.
Dzięki za możliwość spróbowania!

Offline Rusek Mężczyzna

  • Wiadomości: 80
  • Ekspres: VBM Domobar Junior Super HX GR1
  • Młynek: Macap MC4T (R-C18
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4688 dnia: 18 Luty 2018, 22:44:52 »
Cętki nie cętki... Wzorzysta crema zależy od:

Mnie się dziś tygrys pojawił w filiżance wypełnionej naparem espresso na bazie Waszej miodowej Pacamary z Salwadoru. I chociaż łapki maczała przy paleniu Elka, to zawartość mnie mocno urzekła, a wręcz podnieciła. Nie spodziewałem się bowiem ani słodyczy ani egzotyki zarazem. A do tego te cętki niczym u pantery :) Przyznam jedynie, że na widok oznaczenia paczki kawy SYNESTEZJA odruchowo skręcam młynek o 3-4 stopnie, bo na tradycyjnym przemiale pod maszynę wychodzą siuśki. Dodam, że z mlekiem się nie konweniuje ten sort w ogóle. Jutro pójdzie w przelew i zobaczymy co wtedy się urodzi.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4689 dnia: 19 Luty 2018, 12:47:23 »
Dziś Three Stars pobił  ulubioną Salwador-Salwador, trochę podobne , ale hm.. z mlekiem jakieś jeszcze lepsze, jako espresso też bardzo dobre, taki delikatny kwasek :)
Jak szukać podobnych kaw, patrzę na sposoby obróbki Natural, palenie średnie, z kolei Salwador-Salwador ma mocne palenie i obróbka mokra. Smakowo jakieś podobne :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4690 dnia: 22 Luty 2018, 11:47:15 »
Cieszę się, że i ta kompozycja się udała. Wspólnym motywem obu wspomnianych mieszanek jest udział kaw z obróbki naturalnej. Salwador El Divisadero w pierwszej i Honduras Marcala w drugiej.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4691 dnia: 22 Luty 2018, 11:53:52 »
@Antonio, @Elka, czy mieszanka Red Ambela to propozycja innej konfiguracji Top Red czy troszkę inny to kierunek? Przy okazji chce się upewnić, czy cena w sklepie jest ok ;)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4692 dnia: 22 Luty 2018, 17:03:04 »
To chyba podobny kierunek, ale dokładnie nie wiem, bo ledwo podnoszę się z grypy. Na pewno jasno palone, owocowe, kwaskowate, słodkie, niegorzkie. Dzięki za doniesienie o cenie :).

Offline Kaoru Kobieta

  • Wiadomości: 71
  • Ekspres: Aeropress, French Press, Moka, V60-02, Gabi Master A, Prismo, Kalita
  • Młynek: Comandante
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4693 dnia: 22 Luty 2018, 19:50:45 »
W końcu mam czas wejść na forum, więc korzystam z okazji i chcę podziękować za pyszne kawy!  :kwiat:
Zamówiłam z Waszej strony jakiś czas temu pierwsze dwie paczki ( Miriam Elisabeth i  mieszanka Fruity) i jestem bardzo zadowolona.
To na pewno nie były moje ostatnie zakupy.
"Find what you love and let it kill u"

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4694 dnia: 22 Luty 2018, 20:13:23 »
@Antonio, @Elka, czy mieszanka Red Ambela to propozycja innej konfiguracji Top Red czy troszkę inny to kierunek? Przy okazji chce się upewnić, czy cena w sklepie jest ok ;)

Red Ambela to początek nowego kierunku ewolucji tej mieszanki  :szampan: :kwiat:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi