Autor Wątek: Przyszłość speciality coffee  (Przeczytany 83438 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #360 dnia: 03 Luty 2024, 19:38:28 »
Tzn. sztuczną? Coś kojarzę, że cytowałeś jakiś artykuł. Przypomnisz mi?

Ale mało mnie to w sumie obchodzi. Warto spojrzeć na to chłodnym okiem i zapoznać się z tym:

https://butejko.pl/metoda-butejki/dwutlenek_wegla/
« Ostatnia zmiana: 03 Luty 2024, 19:59:43 wysłana przez Antonio »

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 566
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #361 dnia: 03 Luty 2024, 20:00:39 »
Mnie to zawsze zastanawia, bo dwutlenku węgla mamy za mało, by móc efektywnie oddychać. Ludziska popadają w astmę i inne choroby od nadmiaru tlenu we krwi, od hiperwentylacji, a tu nas wszędzie straszą -- czymś co nam niezbędne jest do życia.
Chyba coś przeoczyłem na lekcji biologii, zawsze myślałem że to rośliny potrzebują C0² do fotosyntezy i to tylko w dzień, ludzie zaś tlenu a wydychamy C0².
Optymalne stężenie C0² w powietrzu dla człowieka wynosi tylko 0.04% czyli można stwierdzić że prawie nic.
Straszą że jest gazem cieplarnianym i dużo naukowców twierdzi że klimat ociepla się przez spalanie paliw a czy to prawda to już inna sprawa.😉
PN dopuszcza maksymalne stężenie CO² w pomieszczeniach zamkniętych na poziomie 0.5%.
Stężenie  CO2   Wpływ na organizm człowieka:
Do 0,06 % / 600 ppm   Akceptowalne warunki świeżości powietrza w pomieszczeniach
Do 0,1 % / 1000 ppm   Górny próg w pomieszczeniach stałego przebywania ludzi według WHO
Do 1 % / 10000 ppm   Wzrost częstości oddychania
Do 1,5 %  / 15000 ppm   Maksymalne stężenie w specyficznych warunkach pracy np. łodzie podwodne
Do 2 % / 20000 ppm   Pogłębiony i szybki oddech, długie przebywanie powoduje uczucie zatrucia
Do 5 % / 50000 ppm   Utrudnione, bardzo szybkie oddychanie, wzrost ciśnienia krwi i częstości tętna
Do 10 % / 100000 ppm   Zaburzenia widzenia, długie przebywanie powoduje utratę przytomności
Powyżej 10 % / 100000 ppm   Utrata przytomności, długie przebywanie grozi śmiercią
« Ostatnia zmiana: 03 Luty 2024, 20:16:26 wysłana przez Artisz »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #362 dnia: 03 Luty 2024, 21:37:00 »
Na biologii nic nie mówili o efekcie Bohra ani o hiperwentylacji. Rola dwutlenku węgla jest ogromna w procesie oddychania, w procesie wymiany gazowej. Ale to oczywiście nieco inne sprawy niż te "globalne" ;). W końcu kiedyś muszę spróbować takiej atmosfery: https://www.normobaryczna.pl/
« Ostatnia zmiana: 03 Luty 2024, 21:44:17 wysłana przez Antonio »

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 566
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #363 dnia: 03 Luty 2024, 21:49:44 »
Jest ale w nie większej koncentracji niż ułamki procenta we wdychanym powietrzu czyli bardzo mało, bo w większych stężeniach już od kilku procent staje się dla nas toksyczny jak widać w powyższej tabeli, gdzie tlen bezpiecznie podawany pacjentom może być do aż 96%.
« Ostatnia zmiana: 03 Luty 2024, 21:54:23 wysłana przez Artisz »

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2366
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #364 dnia: 03 Luty 2024, 22:02:35 »
muszę spróbować

Byłem dwa razy, pozytywne odczucia i w trakcie i po sesji. Jedynie, trochę nieprzyjemne to przygotowanie w przed-komorze do właściwego ciśnienia panującego w komorze.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi