Autor Wątek: Dalla Corte tool  (Przeczytany 1150 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Dalla Corte tool
« dnia: 02 Grudzień 2020, 21:03:21 »
Czy ktoś wie jak to działa?


Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Dalla Corte tool
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Grudzień 2020, 21:51:31 »
Wygląda na to, że wkłada się, to to do kolby i jak te "motylki"  oprą się na sicie, a trzpień zrówna się z oznacznikiem na prowadnicy, to jest to idealna ilość kawy i można śmiało parzyć. Coś ala test monety chyba :)

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Dalla Corte tool
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Grudzień 2020, 21:59:07 »
Swego czasu to był wskaźnik tylko ich ekspresów, może zrobili bardziej uniwersalne?

https://www.dallacorte.com/en/magazine-the-coffee-caliber-n-455.html

https://www.facebook.com/watch/?v=1349160358579562

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 647
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Dalla Corte tool
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Grudzień 2020, 22:30:53 »
No tak - "zwykły" głębokościomierz. W sumie niegłupie żeby dobrać dozę nie polegając na gramach - bo jaki jest sens zachowywać stałą wagę mieląc różne kawy.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Dalla Corte tool
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Grudzień 2020, 22:46:41 »
Zawsze to mówię, że optymalną powinna być objętość...

Dzięki za wyjaśnienie. Nie mogłem tego rozkminić na "telefonicznym" internecie. Czyli stosuje się to po ubiciu tamperem?

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 647
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Dalla Corte tool
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Grudzień 2020, 09:58:42 »
Tak. Właśnie ostatnio też się o to potknąłem - nagle jakieś dziwne kanały nie wiadomo skąd, a ponieważ używam wypukłego tampera to nie widać tego tak wyraźnie w sitku. Kontrolne ważenie i olśnienie że przecież za dużo sypię. Skróciłem czas mielenia i wróciło do normy. Kara za przejście ze Stormy Weather na olsztyńską Brazylię bez przestawienia młynka (przeszedłem ostatnio z SD na on demand, więc muszę wypracować na nowo ten nawyk).

"Zalecamy pozostawienie mniej więcej 2-3 mm między ciastkiem kawowym, a sitkiem dyspersyjnym u góry. Jeśli w komorze ekstrakcyjnej nie ma wystarczającej ilości miejsca, kawa rozszerzy się, gdy pierwsze krople wody przepłyną przez ciasto kawowe, powodując kanałowanie, zmniejszając ilość aromatów w filiżance lub, co gorsza, może uszkodzić siatkę prysznica."

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: Dalla Corte tool
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Grudzień 2020, 10:11:43 »
A propos, jak byście ocenili optymalną ilość kawy w sitku? Czy prysznic powinien się lekko odcisnąć w trakcie zaparzania, czy lepiej, żeby pozostał trochę powyżej?

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Dalla Corte tool
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Grudzień 2020, 10:37:26 »
U mnie w domu po ochłodzeniu zwiększyły się zamówienia płci pięknej na nieco większe kawy mleczne. Trochę wyższa doza, trochę więcej mleka. Najpierw przeszedłem w VST 15g na dozę 16g. Potem na sitko Strada 17g (czyli tak jakby VST 18). Nie drażni mnie jakoś mocno widok lekko odciśniętego prysznica w VST 15, ale jednak mam wrażenie, że ekstrakcja praktycznie tej samej ilości kawy w Stradzie 17 jest efektywniejsza. To kwestia może 2mm więcej przestrzeni nad ciastkiem.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi