Autor Wątek: Fiorenzato E64Evo - powtarzalność namielania  (Przeczytany 18029 razy)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Fiorenzato E64Evo - powtarzalność namielania
« Odpowiedź #60 dnia: 13 Styczeń 2017, 20:17:15 »

Wracając do tematu młynków... do jednej z sprawdzonych kawiarni/barów z racji naszego ulokowania byliśmy w stanie zajrzeć chyba ze 4 razy. Używali tam manualnego grzmota z dozownikiem. Podpatrywałem dziewczynę... dwa klaki - jak jej się nie podobała młynkowa dystrybucja, to otwierała wieczko i wsypywała przemiał ponownie do dozownika, potem znowu klak-klak. Powtarzała to kilka razy - do skutku. Taki sposób na walkę ze zbrylaniem. Używali właśnie nowego Fiorka... Co do samej powtarzalności dozy, to zaobserwowałem że bardziej należałoby się skupić na objętości niż wadze. Jasno-palone mieszanki są cięższe niż te upalone na ciemno. W zależności od stopnia upalenia mieszanki jestem mniej-więcej utrafić z wagą dozy. Przy okazji używając plastikowej miarki, którą dostałem z Silvią, zauważyłem że to właśnie są około 2 płaskie miarki. Niestety tylko klasyczny karuzelowy dozownik mierzy za pomocą objętości. Jak uprawia free-dosing, to zamiast wagi może używać kieliszka/sitka o specyficznej objętości zamiast wagi. Niestety nie po to kupuje się młynek z dozownikiem elektronicznym, żeby bawić się we free-dosing.
Ja z kolegą w 100% zgadzam się. :)
Wystarczy mieć 2 młynki .  :hihihi:
Evo 64 i Astro 12 załatwi sprawę. :taktak:
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Fiorenzato E64Evo - powtarzalność namielania
« Odpowiedź #61 dnia: 13 Styczeń 2017, 21:10:01 »
Dziś miałem okazję pracować z tytułowym młynkiem. Nie rozumiem jednak skąd wzięła się jego popularność. Nie miałem żadnych kłopotów, kawy były świetne i słodkie, ale... Korzystałem tylko z trybu manualnego, czyli musiałem trzymać "łapkę" na "łapce" dotykowego panelu. Ten panel ma pewną bezwładność, szybsze są bezpośrednie, mechaniczne przyciski.
Są 4 tryby pracy młynka.Standard,Automatic,Preselecion,Direct.
Żeby mielić szybko , to trzeba wybrać odpowiedni tryb.
Ja używam standard.Czyli wolny.
Sposób regulacji stopnia mielenia jest dość ciężki, niestety stopniowy, trudno zmienić położenie śruby,
Trzeba dłuższej śruby z gwintem M5, lub wytoczyć wałek .Ja mam o dł.70 mm plus 10mm gwintu.




brak jakiejkolwiek wskazówki... To chyba największa wada.

To prawda.Skala oryginalna jest do bani. Dorobiłem skalę z taśmy odblaskowej samoprzylepnej. :) Jak poświecę latarką od razu dostaję po oczach. :lol2:
Warto to zrobić gdyż po czyszczeniu odczyty z skali pozostają nie zmienne względem grubości przemiału.

Jednym słowem, młynek jest dobry a po małym tuningu jest już bardzo dobry. :)






« Ostatnia zmiana: 13 Styczeń 2017, 21:22:30 wysłana przez Tedi »
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Fiorenzato E64Evo - powtarzalność namielania
« Odpowiedź #62 dnia: 13 Styczeń 2017, 21:36:24 »
Mam mały i prosty młynek, za to z ekstremalnie precyzyjną i ciągłą regulacją... Do fiorka też bym się przyzwyczaił, gdybym go musiał codziennie oglądać ;).

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Fiorenzato E64Evo - powtarzalność namielania
« Odpowiedź #63 dnia: 13 Styczeń 2017, 22:16:04 »
Fiorek jest super bo ma kolorowy wyswietlacz. :lol2: Ma lepszy obraz niż z telewizora Rubin . :lol2:
Rubin potrafił puścić dym , ogień. :ogien: Fiorek nie. :) Ma chodzenie . :lol2:
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Fiorenzato E64Evo - powtarzalność namielania
« Odpowiedź #64 dnia: 13 Styczeń 2017, 22:47:16 »
Mam mały i prosty młynek, za to z ekstremalnie precyzyjną i ciągłą regulacją... Do fiorka też bym się przyzwyczaił, gdybym go musiał codziennie oglądać ;).

MSJ, MGuatemala czy RR55OD ? ;)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Fiorenzato E64Evo - powtarzalność namielania
« Odpowiedź #65 dnia: 13 Styczeń 2017, 23:07:54 »
Mam mały i prosty młynek, za to z ekstremalnie precyzyjną i ciągłą regulacją...
Antonio nie wiem jaki masz młynek .Zdaję sobie sprawę ,że regulacja płynna bez bolca w koło ''zamachowe''będzie bardziej precyzyjna ,lecz trzeba mieć na uwadze rozmiar koła ''zamachowego'' :)
Ma ono 125 mm. Otwory na kole są co ok.3 mm. Moim zdaniem evo 64 ma precyzyjną regulację .Ona na prawdę w niczym nie ogranicza.Do tego jest czytelna . Jak zrobi się skalę. :lol2:
Trochę inaczej jest dla przykładu w Astro 12. {bardzo podobny młyn  w budowie do Macap MX}Tam nasze koło ma srednicę 100 mm.Otwory na znacznie mniejszym okręgu są rozmieszczone po ok.3,5 mm.
Astro 12 do espresso wystarczy. Jak coś wiecej , to pozostaje nam jeszcze  tuning. :lol2:
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi