Autor Wątek: Najprawdopodobniej uszkodzony Graef cm900?  (Przeczytany 2764 razy)

Offline Marq

  • Wiadomości: 7
Najprawdopodobniej uszkodzony Graef cm900?
« dnia: 28 Styczeń 2017, 18:34:51 »
Cześć wszystkim,

Pod koniec grudnia kupiłem młynek Graef CM900. Z uwagi na fakt, że był to pierwszy prawdziwy kupiony młynek wiedza forumowa przydała się, ale testowanie go poprzez zróżnicowane mielenie dało mi sporo wiedzy.

Z uwagi na fakt, że nie obsługiwałem tego młynka na co dzień, tylko żona nie miałem wglądu w jego poprawność w mieleniu. Ciągle nie mogłem uzyskać mocno zmielonych ziaren. Brak doświadczenia nie pozwalał mi określić, czy ta akurat kawa nadaje się pod espresso, czy też nie. Po pewnym czasie stwierdziłem, że ziarno jednak nie jest mielone poprawnie tj. dość mocno. Oczywiście odkryłem regulacje na samym górnym żarnie, ale to nic nie dawało.

Zacząłem analizować budowę i zasadę działania regulacji żaren i stwierdziłem, że górne żarno nie "kotwiczy" do kręconej obudowy. Po złożeniu kręconej obudowy, koszyczek mogę w każdej chwili wyciągnąć i włożyć. Obudowa reaguje na kręcenie zmianą wysokości, ale górne żarno nie. Z mojej analizy wynika, że górne żarno powinno być wkręcone w kręconą obudowę (jest w środku gwint, a na górnym żarnie wypustki pod gwint), jednak żarno nie wkręca się, tylko chodzi swobodnie. Zauważyłem, porównując inne zdjęcia w internecie, że te wypustki u mnie są poułamywane - przez co najprawdopodobniej nie może nakręcić się na regulację. Mam wrażenie, że było tak od kupna, tak jakby ktoś zamiast wkręcić - wcisnął na siłę żarno, łamiąc listki od gwintu.

Czy ktoś spotkał się z taką (najprawdopodobniej) awarią górnego żarna. Szlag mnie trafił, bo w serwisie chcą za to 191 zł.
Ok. Będę zmuszony kupić tę część, bo jestem przekonany, że serwis mi to odrzuci jako uszkodzenie fizyczne. Niemniej jednak, czy po naprawie (wymianie) sytuacja się nie powtórzy. Jestem skłonny  naprawić go i ew sprzedać, bo okazuje się nieprawdopodobnie kruchy lub ja mam nieprawdopodobnego pecha w zakupie uszkodzonego młynka.

Na tę chwilę młynek "przestał" mielić kawę i zaczynam myśleć o innym.
Ponowie pytanie, czy ktoś się spotkał z taką awarią?

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 28 Styczeń 2017, 18:51:43 wysłana przez Marq »

Online siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Najprawdopodobniej uszkodzony Graef cm900?
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Styczeń 2017, 18:52:01 »
Nie kupuj nic w serwisie. Ten koszyczek poprawnie pasuje tylko w jednej pozycji, przynajmniej w CM702 - budowa podobna, więc odkręć na max grube mielenie, wciśnij przycisk z tyłu, dokręć do zrównania białych kresek i dopiero wtedy włóż górne żarno zgodnie ze znakami, i przekręć. Dopiero tak uzyskasz poprawne mielenie... Przerabiałem to na swoim.

Offline Marq

  • Wiadomości: 7
Odp: Najprawdopodobniej uszkodzony Graef cm900?
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Styczeń 2017, 19:05:42 »
Analizowałem już te rozwiązanie z poprawnym włożeniem koszyczka, jednak tutaj są delikatne rozbieżności, bo koszyczek można włożyć w dwóch pozycjach (powiedzmy 0 i 180 stopni) a żarno i tak przekręceniu można wyjąć jednym ruchem.

Zrobiłem takie doświadczenie, mianowicie odczepiłem górny pojemnik na kawę, zostawiając tylko dolną obręcz i wkręciłem patrząc co tam w środku się dzieje. Okazuje się, że żarno chodzi w pionie ok 5mm jeśli nie więcej, nie jest w ogóle umocowane. Ten luz podczas mielenia powoduje podskakiwanie górnego żarna i przesypywanie w dół prawie nie zmielonej kawy.

Jestem świadom tego rozwiązania co podałeś:
youtube/BREjk7eYXTk?t=20

jednak:
youtu.be/BREjk7eYXTk?t=27

koszyczek mogę wyjąć bez najmniejszego problemu.

« Ostatnia zmiana: 29 Styczeń 2017, 09:24:55 wysłana przez fux »

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Najprawdopodobniej uszkodzony Graef cm900?
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Styczeń 2017, 09:26:45 »
Zweryfikuj wprowadzone filmiki. Nie działają.

Za y zrób -.
Poprawię potem linki.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Marq

  • Wiadomości: 7
Odp: Najprawdopodobniej uszkodzony Graef cm900?
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Styczeń 2017, 10:28:58 »
Rzeczywiście, pierwszy link nie działa, ale nie mogę zedytować postu.
youtu.be/BREjk7eYXTk?t=20

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Najprawdopodobniej uszkodzony Graef cm900?
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Styczeń 2017, 15:56:00 »
Pewnie tu jest podobnie, w niektórych młynkach dla się źle włożyć żarna i przekręcić pierścień -- następuje wtedy wyłamanie uchwytów i potem mieli już tylko jak grubo chce. Jest szansa, że trafiłeś taki egzemplarz, jest szansa, że sam wyłamałeś uchwyty, jest szansa, że źle zakładasz żarna.

Offline Marq

  • Wiadomości: 7
Odp: Najprawdopodobniej uszkodzony Graef cm900?
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Luty 2017, 18:55:59 »
Sprawa wyjaśniona, niestety. Połamane listki przy żarnie głównym. Nowy koszyczek wsadzony i wszystko działa. Zagadką pozostanie tylko, czy to była moja wina, czy taki już kupiłem. Podczas rozpakowania nie zwróciłem na to uwagi.

W między czasie kilka rzeczy przemyślałem i postanowiłem zmienić młynek na inny. Także ten wystawię na sprzedaż. W zasadzie młynek przemielił może 0,5kg ziaren. Na tę chwilę, praktycznie nowy młynek.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi