Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1066386 razy)

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2595 dnia: 03 Marzec 2018, 15:37:38 »
Pid 123 to ile w grupie ? Termometr w grupie sporo ułatwia, do tego NPF i widzisz czy kanał czy nie.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2596 dnia: 03 Marzec 2018, 16:22:39 »
W Rocketach ustawia się temperaturę z offsetem, nawet w instrukcji jest odpowiednia tabelka PID vs. prysznic.

Strona nr 15 (w czytniku pdf) lub 26 na dokumencie
https://www.seattlecoffeegear.com/assets/user-manuals/rocket/rocket-espresso-instruction-manual.pdf
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Ryan1985 Mężczyzna

  • Wiadomości: 56
  • Ekspres: Rocket R 58, Bialetti Venus 6 tz
  • Młynek: Fiorenzato F64 Evo
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2597 dnia: 03 Marzec 2018, 18:05:01 »
Niestety nie mam termometru w grupie. Rocket mierzy temperaturę bojlera i tą, tak jak napisał Kekacz można przełożyć na symulowaną, prognozowaną temp. na grupie. 123 stopnie C w bojlerze to spokojnie, zgodnie z instrukcją powinno, być 95 stopni C (nawet więcej) na grupie.

Zrobiłem jeszcze jedną próbę - tym razem 19g/43 g naparu w 28 s, kawa w smaku dobra, temperatura kawy ok - więc tak jak pisał Miklas, nie ma co się chyba do samej temperatury zbytnio przywiązywać.

Czasem jak za bardzo skręcę młynek i z 19 g kawy uzyskuję  35-36 g naparu w 28 (a nawet 30) s to kawa wychodzi lekko chłodna i pojawia się (nieprzyjemna) kwasowość.

Offline dkozer

  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: Kapsułkowy NESCAFÉ Dolce Gusto
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2598 dnia: 05 Marzec 2018, 18:58:40 »
Trochę zajęło mi zanim zastosowałem wasze porady, ponieważ miałem wyjazd oraz w między czasie kupiłem wagę precyzyjną (może nie jest jakaś mega, ale na pewno podaje lepszą wagę niż ta z biedronki :D ). Więc tak zmieniłem ustawienie młynka z 10 na 9, do portafiltra wsypuje 14.8g kawy, ucisk tamperem około 5kg. Przed podpięciem portafiltra robię 7s flushu. Tym razem na pewno kawa nie wypływa górą przez szczelinę między portafiltrem, a sitkiem. Kawa wychodzi dość gorzka, w kawach mlecznych da się pić. Efektu mysiego ogonka podczas ekstrakcji jeszcze nie uzyskałem. Co jeszcze możecie mi doradzić bym zmienił? Jeszcze drobniej zmielić kawę ?
film:
https: // youtu.be/kv3M2FhwIJ8

ciastko:

https: // images82.fotosik.pl/1011/6d064f7673969d6e.jpg
https: // images83.fotosik.pl/1009/5fe99e2a14e0b407.jpg

Offline Cinello

  • Wiadomości: 424
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2599 dnia: 05 Marzec 2018, 19:06:43 »
Uzysk w gramach?

Offline dkozer

  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: Kapsułkowy NESCAFÉ Dolce Gusto
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2600 dnia: 05 Marzec 2018, 19:12:17 »
No właśnie, wiedziałem, że o czymś zapomniałem. Czyli mam wrócić po ponownym zrobieniu kawy jak zważę ile g wychodzi po ekstrakcji tak ?:)

Offline Cinello

  • Wiadomości: 424
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2601 dnia: 05 Marzec 2018, 19:21:12 »
Tak i 2x większy uzysk od tego co masz w sitku. Kawę zmieniłbym na taką bez robusty :). Jeśli te ziarenka są ciemniej wypalone to mniejsza temperatura, krótszy czas parzenia. Zmieniaj tylko jeden parametr. Najpierw zobacz co wyjdzie jak będziesz miał 1:2.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2602 dnia: 05 Marzec 2018, 19:32:32 »
Na taką bez robusty, bo....? Ja piłem z robustą i byłem zadowolony.

Offline dkozer

  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: Kapsułkowy NESCAFÉ Dolce Gusto
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2603 dnia: 05 Marzec 2018, 19:37:39 »
troche tej kawy mi zostało koło 400g, więc zanim ją zmienię to chwile zajmie, następną próbę zrobię jutro, bo więcej kawy już dziś nie wypije :D czyli ogólnie musi mi wyjść około 30g espresso, ale co zrobić by kawa leciała jednym nieprzerwanym strumyczkiem ?

Offline Cinello

  • Wiadomości: 424
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2604 dnia: 05 Marzec 2018, 19:53:02 »
Na taką bez robusty, bo....?
Kawa wychodzi dość gorzka

Kawę zmieniłbym
Ja bym... Jak Ci smakowało to spoko. Kawa kawie nierówna. Ludzie piją "asfalt" i też są zadowoleni.


czyli ogólnie musi mi wyjść około 30g espresso, ale co zrobić by kawa leciała jednym nieprzerwanym strumyczkiem ?
Zgadza się. Jeśli dobrze dobrałeś dozę do swojego sitka, czyli te 14,8gramów to uzysku powinieneś mieć około 30g. Doza, mielenie, dystrybucja kawy w sitku, tamping. Gdybyś miał npf to mógłbyś zobaczyć jak to wygląda i co może być nie tak :).

Offline dkozer

  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: Kapsułkowy NESCAFÉ Dolce Gusto
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2605 dnia: 05 Marzec 2018, 20:06:59 »
Na taką bez robusty, bo....?
Kawa wychodzi dość gorzka

Kawę zmieniłbym
Ja bym... Jak Ci smakowało to spoko. Kawa kawie nierówna. Ludzie piją "asfalt" i też są zadowoleni.


czyli ogólnie musi mi wyjść około 30g espresso, ale co zrobić by kawa leciała jednym nieprzerwanym strumyczkiem ?
Zgadza się. Jeśli dobrze dobrałeś dozę do swojego sitka, czyli te 14,8gramów to uzysku powinieneś mieć około 30g. Doza, mielenie, dystrybucja kawy w sitku, tamping. Gdybyś miał npf to mógłbyś zobaczyć jak to wygląda i co może być nie tak :).


Jako czyste espresso nie mogę pić tego, ale może to dlatego, że jeszcze nie nauczyłem się pić espresso. Jako latte macchiato jak najbardziej może być. Kawa jakiej używam to tak jak wspomniałem w poprzednich postach Meseta Crema D oro - taką doradzono mi na początek i chciałbym uzyskać z niej jak najlepszy napar na moje możliwości :)

Offline dkozer

  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: Kapsułkowy NESCAFÉ Dolce Gusto
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2606 dnia: 06 Marzec 2018, 20:05:54 »
Uzysk w gramach?

troche kurde za dużo wyszło 52g espresso przy takich ustawieniach. Próbowałem też przy ustawieniu młynka na 8 i takiej samej ilości g kawy, to z ekspresu jeszcze gorzej leciała ekstrakcja, bardziej kropelkowa.

Offline Marx

  • Wiadomości: 196
  • Ekspres: Giaggia Classic, Aeropress
  • Młynek: Baratza Sette 30 AP
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2607 dnia: 08 Marzec 2018, 19:10:32 »
Czy jest gdyż lopatologiczny opis robienia espresso? Tzn bardziej algorytm typu:
-weź sitko pojedyncze/podwójne
- wsyp x gram kawy
- ubij mocno/słabo
- włącz express na 25s/x gramów
- jeśli wyszło błoto - zrób to
- jeśli kwaśne/gorzkie- zrób tamto
Oto
Do dyspozycji mam gaggia classic I Graef cm702

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2608 dnia: 08 Marzec 2018, 19:22:38 »
Przeczytaj wątek i napisz nam taki algorytm

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Marx

  • Wiadomości: 196
  • Ekspres: Giaggia Classic, Aeropress
  • Młynek: Baratza Sette 30 AP
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2609 dnia: 09 Marzec 2018, 07:08:14 »
Prawie 3 tys postów...?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi