Autor Wątek: Rancilio Silvia  (Przeczytany 301509 razy)

Offline adamek35 Mężczyzna

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: RS V3 2012
  • Młynek: Vario
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #540 dnia: 11 Grudzień 2017, 15:32:13 »
Tak, wypukły. Brakło mi słowa  :smiech:

Jeszcze zapytam Cię, polecasz do spróbowania któreś podwójne sitko?

Swoją drogą chyba powinienem kupić też coś do czyszczenia ekspresu, bo jak na razie tylko go odkamieniałem.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #541 dnia: 11 Grudzień 2017, 17:14:41 »
Używam standardowego, dostarczonego w zestawie o oznaczeniu 40-100-102. Nie mam żadnych doświadczeń z innymi, współpracującymi z Sylwią.

O tym jak ważne jest stosowanie środków do czyszczenia ekspresu może świadczyć widok tego, co spływa do tacki ociekowej po backflushu i to po zaledwie tygodniu użytkowania.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline adamek35 Mężczyzna

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: RS V3 2012
  • Młynek: Vario
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #542 dnia: 14 Grudzień 2017, 08:37:00 »
Wie ktoś gdzie mogę kupić NPF do Silvi? W akcesoriabaristy nie ma i w tym roku już nie będzie..

Może być oryginalne, innego producenta, z innego ekspresu czy no name czy nawet portafilter do przeróbki.

Tylko coś taniej niż 150 zł. Szukam raczej bliżej 100 zł.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4840
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #543 dnia: 14 Grudzień 2017, 09:58:19 »
Ja mam ale właśnie po 150 zł.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline dehado Mężczyzna

  • Wiadomości: 140
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Compak K6 PB
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #544 dnia: 14 Grudzień 2017, 10:47:55 »
Możesz znaleźć oryginalne w sklepie coffesite ale znajdziesz tam też coś takiego
https://www.coffeesite.pl/portafiltry-kolby/500-dvg-npf-naked-portafilter-grupa-e61-drewno-orzech.html?search_query=rancilio&results=36
mi pasuje, dobrze wygląda i działa jak trzeba, ponadto pasuje do silvi. Jeśli ten pasuje, to ten poniżej też powinien (dopytaj w sklepie), a kosztuje 119 zł
https://www.coffeesite.pl/portafiltry-kolby/497-kolba-z-podwojna-wylewka-dvg-e61.html
tylko musiałbyś go przerobić, obciąć dno żeby był NPF.
Dwa razy widziałem na allegro może znów się trafi.

Offline aarfy Mężczyzna

  • Wiadomości: 24
  • Ekspres: V60/Chemex/Aeropress
  • Młynek: Macap M2M/Comandante
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #545 dnia: 15 Grudzień 2017, 12:28:49 »
Cześć,

sitko VST o jakiej największej pojemności zmieści się do oryginalnego portafiltra z Silvii? 20g wejdzie, czy nie ma szans?

To samo pytanie odnośnie NPF Rancilio (takiego, jaki jest dostępny na stronie CoffeeSite) :)

Pozdrawiam!

Offline dehado Mężczyzna

  • Wiadomości: 140
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Compak K6 PB
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #546 dnia: 18 Grudzień 2017, 10:44:53 »
Co do oryginalnego portafiltra z Silvii to nie wiem, ale w tym NPF DVG mieści się spokojnie 22 g a nawet więcej (myślę że 23 może 24 g), a ponadto nieźle pasuje do niego tamper Rancilio. Z tego co pytałem to takie samo sitko jest w oryginalnym NPF od Rancilio.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #547 dnia: 18 Grudzień 2017, 15:46:30 »
Do npf to raczej dowolnej wielkosci sitko wejdzie, o ile srednica sie zgadza i nie zawadza o filizanke od dolu.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #548 dnia: 18 Grudzień 2017, 16:29:22 »
Do oryginała z Silvii z wylewką nie mieści się 21 g, który jest dołączany z ich NPFem. Od piątku go mam i już sprawdziłem.

21 gramowe, potrójne, z wytłoczonym napisem Rancilio, ma wysokość 29 mm.
14 gramowe, standardowo dodawane do Silvii, numer fabryczny: 40-100-102, ma wysokość 22,4 mm.

Odnośnie potrójnego, 21 gramowego z NPFa: przy dozie 21 g  jest jeszcze sporo miejsca. Po ekstrakcji nie widać nawet na ciastku kawowym wyraźnie odbitej śruby od kamaza ;)
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline aarfy Mężczyzna

  • Wiadomości: 24
  • Ekspres: V60/Chemex/Aeropress
  • Młynek: Macap M2M/Comandante
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #549 dnia: 18 Grudzień 2017, 21:26:17 »
Wielkie dzięki, czyli będę uderzał w NPF, najbezpieczniejsza opcja :)

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #550 dnia: 10 Październik 2018, 14:41:40 »
Pytanie do użytkowników PIDowanych wersji, z pomiarem na szczycie bojlera, z termoparą typu K:

Jakiej temperatury używacie do zaparzania?

Pytam ponieważ doszedłem ostatnio do dezorientujących wniosków, ale opartych na smaku, mniej na wyświetlanych cyferkach.

Warunki wyjściowe: ekspres odkamieniony, rozgrzany minimum 45 minut, woda w zbiorniku siłą rzeczy też jest znacznie cieplejsza, świeża, arabica 100%, ratio 1:2, 14,5 g w sitku, czas 25-30 sek.

Auber w swym zestawie sugeruje temperaturę 105*C. W instrukcji podają, że niektórzy "w internecie" proponują nawet wyższą: 107*C. Jednocześnie dostępny jest ich autorstwa dokument w pdf, zawierający analizę różnic temperatury na prysznicu w porównaniu do tej ustawionej na PID (czujnik RTD). Podają w nim spadek na poziomie 10*C. Mogłoby to sugerować, że ustawienie na poziomie 102-105*C to niezłe widełki.

I tu jest problem smakowy. Często zdarzało mi się, że 100% arabicowe espresso wychodziło paskudnie goryczkowe. Takie drażniące gardło i wykrzywiające usta. Proste zasady typu: jeśli gorzkie obniżyć temperaturę, jeśli kwaśne podnieść - kompletnie się nie sprawdzały. Obniżanie powodowało jeszcze gorsze odczucia paskudnej goryczy. Kwasowość nie pojawiała się wcale. Zrzucałem to na karb wietrzejących ziaren, kiedy docierałem do końca kilogramowego opakowania. Nawet mimo, że rozdzielam je do 250g puszek po Illy.

Postanowiłem sprawdzić wspominaną temperaturę 107*C. O dziwo. Gorycz zaczęła radośnie ustępować a zaczęły nawet pojawiać się kwaski. W necie znalazłem kilka sugestii sprzed kilku lat, gdzie zalecaną temperaturą jest 109*C. W jednej z instrukcji dot. surfingu jest nawet wzmianka o 110*C (ppk. 9 https://www.swisswuff.ch/wordpress/?p=385). Niektórzy wręcz idą na całość i wyskakują z poziomem 112*C!

Sprawdziłem 109*C. Co tu dużo mówić - po prostu espresso 1:2 smakuje jak należy i znowu wróciłem do stanu, kiedy marzę o wypiciu kolejnego. Nie ma spalenizny ani goryczy w smaku, której można by się spodziewać przy tych ustawieniach. Dopiero ujawniają się orzeźwiające kwaski.

Można by to zrzucić na dokładność pomiarową termopary typu K, która wynosi +/- 2,5*C. Słyszę przez obudowę cyknięcia fabrycznego termostatu, siedzącego sobie cały czas na swoim miejscu, który zgodnie z wyświetlaczem PIDa zawsze włącza się u mnie przy 88*C, a wyłącza przy 98*C. Powinno niby być odpowiednio ok 90* i 100*C.

Macie własne doświadczenia na tym polu?
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #551 dnia: 10 Październik 2018, 14:55:28 »
W tych rozwiązaniach nie ma co kierować się ogólnymi zasadami tylko własnym egzemplarzem. Różne Silvie będą trochę inne w zależności od bojlera, różni ludzi mają różne temperatury w domu i miejsca gdzie on stoi powodujące niższą lub wyższą temperaturę na grupie.

Z twojego opisu to raczej najpierw spojrzał bym najpierw na młynek a nie na ekspres. Ale akurat F4 powinien beż problemu dawać radę. Z Baratzą pamiętam notoryczne kwasy. Z F4 u mnie jest w kierunku gorzkości (w porównaniu do Baratzy) ale bez przesady i zdecydowanie ekspres reaguje w smaku na zmiany grubości.

Może na początek solidnie wyczyść młynek a potem ustawiaj temperatury które Tobie smakują. Bo nawet jeżeli efekt u Ciebie jest identyczny z kimś z netu to ty możesz powiedzieć że ta sama kawa jest idealna a ktoś inny że za kwaśna.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #552 dnia: 10 Październik 2018, 15:01:13 »
Zapomniałem dodać o regularnym czyszczeniu młynka oraz mieleniu odważonych dóz. Na wakacjach przy szalonych temperaturach ziarna w zbiorniku za szybko traciły aromaty.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #553 dnia: 10 Październik 2018, 15:24:24 »
Ja mam 104 na pid. I raczej nie zmieniam. Trzymam sie opnii o 10 stopniach spadku temp na grupie. Termostat mi pika przy 100 równo.
Mam w młynie Etiopie od Gorana, kwaski wyczuwalne bez watpienia. Poprzednio miałem Polishorse - wg mnie tez wychodziło b smaczne, bez goryczy. Zwłaszcza, jak piszesz - wykrzywiającej usta.
Moze dziś podniose na 110, spróbuje i dam znać.

Offline panjanusz22

  • Wiadomości: 3
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #554 dnia: 10 Październik 2018, 16:13:45 »
Gdzie na ten moment można najtaniej kupić Silvie?
W necie udało mi się  znaleźć za 2049pln.
Warto poczekać do świąt, będzie jakiejś  promo?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi