Autor Wątek: Młynki do metod alternatywnych.  (Przeczytany 479905 razy)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #30 dnia: 17 Grudzień 2013, 13:56:28 »
I wiesz - za te 200 USD to fajny młynek pod alternatywy - jakoś do espresso bym go nie używał. Ale za europejską czy rosyjską cenę to bym go nigdy nie kupił.

Już bym chyba Rocky'iego wybrał bardziej.

Z tym że niestety to są już kwoty gdzie dawno nie można powiedzieć że jest tanio :(
LMWDP #469

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #31 dnia: 18 Grudzień 2013, 18:22:11 »
A mi się trafia K10 i teraz dylemat. Brać go i zasypywać odważoną porcją ziaren za każdym razem czyli w praktyce denerwować się kilka razy dziennie jak inni "domowi bariści" mi go zasypią całą zawartości torebki czy brać kilka młynków ?

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #32 dnia: 18 Grudzień 2013, 18:28:39 »
Bierz K10 i dobierz hopper taki, żeby nie zmieściło się więcej niż 1 porcja :)

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #33 dnia: 18 Grudzień 2013, 21:13:54 »
Tam i bez hoppera się kilka porcji mieści. Poza tym hoppery mają przeważnie zamknięcie od spodu więc nie problem go zdjąć i wysypać ziarno. Problemem jest wyciąganie ziarna z odcinka hopper-żarna  >:(

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #34 dnia: 19 Grudzień 2013, 07:46:35 »
Przecież nie trzeba stamtąd niczego wyjmować. Gdy wrzucam 30g, wychodzi 30g, a grube drobiny nie zostają w środku...

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #35 dnia: 05 Styczeń 2014, 18:12:13 »
OK, a zakładając budżet np. max 2kPLN jaki młynek do alternatywy będzie najlepszym rozwiązaniem? Powiedzmy, że ma to być młynek do kilku różnych metod więc musi zapewniać łatwą i powtarzalną regulację grubości mielenia kolejnych porcji bez większych strat (powiedzmy porcja do FP, potem chemex, phin, drip i znowu FP) :)

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #36 dnia: 05 Styczeń 2014, 21:44:04 »
mając taką kwotę tylko na młynek do alternatywy, szukałbym albo używanych mahlonigów/dittingów, albo po prostu poszeregował sobie gastro młynki z regulacją stopniową o jak największej średnicy żaren i coś wybrał : )

U mnie sprawdza się układ - Mazzer pod espresso, właściwie ustawiony w jednym przedziale i MACAP pod alternatywę, do którego zasypuję tylko odmierzoną ilość ziarna. Jako że MACAP ma podziałkę stopniową, łatwo mi manewrować między dripem, aero i chemeksem. Tylko muszę w końcu wymontować widełki pod PF'a, bo przeszkadzają tylko.

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2365
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #37 dnia: 31 Styczeń 2014, 13:57:52 »
Coś co się nadaję do espresso a chodzi bez prądu. Od zera do 18g / 20 sec !

http://sprudge.com/now-oogling-the-hg-one-hand-grinder.html



I zastosowanie w np mobilnej kawiarni :




Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #38 dnia: 04 Luty 2014, 10:44:27 »
Przypadkiem natknąłem się na młynek Concept KM-5120 - brzmi niezbyt zachęcająco. Znany jest też pod nazwami KM-5120 Valentino oraz Gastroback 42602
Cena to 350 PLN (stan na marzec 2013) lub ~70-80€ na amazonie lub 1739-2000CZK jak ktoś ma blisko do Czech :ups: albo jedzie na narty przez Ostrawę i/lub Brno ;).

Dane techniczne:
Młynek żarnowy (żarna stożkowe), 24 miesiące gwarancji, Napięcie 230V ~ 50Hz, Pobór mocy 160W, Głośność urządzenia < 80dB (A), zasyp pojemnika 250g, 32-u stopniowa regulacja mielenia (Fine-> Medium-> Coarse), czasowy wyłącznik mielenia (0-30s), wyłącznik główny.

Idealne urządzenie na rynku dla domowych kawoszy! Perfekcyjne mielenie do Alternatyw (Drip, Aeropress, Chemex, Syfon). Używamy taki sam na barze od września - żadnego problemu! Regularne mielenie, intuicyjny sprzęt, stylowy, dobrze, solidnie wykonany młynek. Bezkonkurencyjny w swojej klasie - jakościowo jak i cenowo!
Wymiary 28 cm x 16 cm x 11 cm
Zbiornik na zmieloną kawę mieści ~40g
500 - 650 rpm

Żarna wyglądają OK, cena też nie przeraża. Poznaniacy mogą go w Uno Espresso oglądnąć na żywo - pogadać jak się sprawdza i zdać opinię na forum.
https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/t1/71969_484317491617624_2047556908_n.jpg
Młynki do metod alternatywnych.


No i da się łatwo zaznaczyć jak mielimy pod jaką metodę.
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/t1/75019_484317534950953_1008232998_n.jpg
Młynki do metod alternatywnych.


Poznaniacy po opinię do Uno Espresso marsz  ;) No chyba że ktoś ten młynek zna z autopsji?

EDIT - w Skandynawii znany jako Wilfa i rekomendację od  Tim'a Wendelboe ma.
Opis w ichnim jezyku, oraz szwedzki test.
« Ostatnia zmiana: 04 Luty 2014, 11:56:57 wysłana przez DrUsagi »
LMWDP #469

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1310
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #39 dnia: 13 Luty 2014, 21:48:04 »
Z tego co widziałem wcześniej to wszyscy (Uno, Kofeina) polecają. Jutro będziemy mieć w swoich rękach, bo przyjeżdżają do nas do magazynu, postaram się napisać coś wiecej.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline harkie

  • Wiadomości: 149
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #40 dnia: 14 Luty 2014, 09:52:54 »
Opinia niewiążąca w tłumaczeniu google:

kavomlynky.heureka.cz

Peter: "Wracam do ponownej oceny po trzech miesiącach: już zbyt grubo miele (przy ustawieniu Fine). Nie ma sposobu, aby ustawić (oprócz próby naprawy, ale nie wierzę, że to pomoże). Podobno został zużyty mechanizm mielenia (które nie jest objęte gwarancją).
ostrzec! Strata pieniędzy: w roku 2000,-CZK teren przez około 3 kg kawy."

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #41 dnia: 14 Luty 2014, 10:20:18 »
Wiesz - trzeba pytać u źródła. W wielu miejscach w kraju te młynki działają i nikt nie narzeka. Najprościej zapytać baristy który go używa na co dzień.

A komentarz Z Czech pewnie jest prawdziwy - ktoś za 2000 CZK chciał młynek do espresso (Fine) - no i się zawiódł. Jeśli najdrobniejszy przemiał jest za gruby to chyba tylko tygielek będzie cierpiał

Poza tym fajnie by było podać że w tym czeskim serwisie 10 kupujących poleca ten młynek a 2 nie - nie podawajmy informacji wybiórczo. Oceny tego młynka są porównywalne z Graef'ami - jednak to młynki do różnych zastosowań.
LMWDP #469

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #42 dnia: 14 Luty 2014, 10:26:48 »
Ja z powyższej oceny wnioskuję, że młynek mielił odpowiednio drobno ale po pewnym czasie przestał. Zgaduję, że przy najdrobniejszym ustawieniu żarna mogą się stykać...

Offline harkie

  • Wiadomości: 149
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #43 dnia: 14 Luty 2014, 11:09:46 »
DrUsagi: Pewnie masz rację, ale gdyby to była moja ocena, to też jedna z niewielu w tym temacie.
U źródeł nie znalazłem odpowiedzi. Napisałem "niewiążąca" i podałem stronę dla dociekliwych, bo zawsze znajdzie się malkontent taki jak ja co pisze głupoty. ;)

W młynku zniechęca mnie także pojemnik na zmieloną kawę. Dobry do kilku kawek, ale nie jednej czy dwóch, w domowych warunkach - moim skromnym zdaniem.
Chyba lepszy byłby Bodum, tez w ofercie Świeżopalonej.

Wydaje mi się, że Graef CM800 i inne Graefy w okolicy tej ceny, niewiele droższe są lepsze. Ale czy warto go zamienić na moje Haria teraz do kawiarki i w przyszłości do kolby (wiem że Hario nie wyciągnie)? Już myślałem brać, ale się ostudziłem.

Ponieważ piszę w temacie alternatyw, to ręczniaki mają tę zaletę, że można mielić bardzo małe porcje ziaren. Bez zjawiska popcornu i naświetlania ziarna w hooperze.

Offline harkie

  • Wiadomości: 149
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #44 dnia: 14 Luty 2014, 11:12:08 »
Ja z powyższej oceny wnioskuję, że młynek mielił odpowiednio drobno ale po pewnym czasie przestał. Zgaduję, że przy najdrobniejszym ustawieniu żarna mogą się stykać...

Bo pewnie miękkie kółka zębate się wycierają i żarno dostaje luzów, co wychodzi na ustawieniu "fine".

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi