Autor Wątek: Młynek nożowy Bosh za 60 zł vs Rhinowares  (Przeczytany 8776 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynek nożowy Bosh za 60 zł vs Rhinowares
« Odpowiedź #30 dnia: 20 Luty 2018, 20:09:23 »
sporo lepsza opcja niż godzina zabawy z patrzeniem, czy ostrza pocięły już kawę czy jeszcze nie.
Troszkę demonizujesz, a i rozmówców mylisz.

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Odp: Młynek nożowy Bosh za 60 zł vs Rhinowares
« Odpowiedź #31 dnia: 20 Luty 2018, 21:10:51 »
A że znamy tylko czas parzenia, ok 2,5 minuty - moim zdaniem dlugo - to ciezko pomóc.

Heh i znowu. Gdzie pisałem o 2,5 minuty? Pisałem, że 30 sekund preinfuzji i wyciśnięcie do 2 minut zaparzania. Czyli 2 minut nie przekraczam.

Przypominam - to ważne - że w pierwszym poście pisałem, że jedną z przyczyn może być mój sensoryczny analfabetyzm. Nie upieram się przy niczym :) Proponuję po prostu, aby porobić testy u siebie.

Offline vitheck Mężczyzna

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: AP, V60, Gabi.
  • Młynek: C40 mk3 nitro blade, wilfa svart cwgs-130b, Ś.P. rhinowares
Odp: Młynek nożowy Bosh za 60 zł vs Rhinowares
« Odpowiedź #32 dnia: 20 Luty 2018, 21:38:38 »
Proponuję po prostu, aby porobić testy u siebie.


No i teraz się zacznie ;)

A tak zupełnie serio. Domyślam się o co Ci chodziło z tym postem. Pamiętam, jak korzystałem z tego forum w poszukiwaniu informacji na temat ekspresów automatycznych dla dwójki moich znajomych, którzy uparli się, że mają być automaty. Mógłbym polecić im to forum (i chyba nawet przemyciłem raz link do "wyselekcjonowanego" tematu ;), ale obawiałem się, że zniechęcą się do świata kawy w ogóle.
 
Sam zaczynałem od Rhino, a nie od "ostrzaka", ale przechodzenie kolejnych etapów sprawia frajdę, a przede wszystkim odpowiada na pytanie: czego tak naprawdę chcę od kawy?

Jasne, rozwjanie swoich sensorycznych umiejętności jest super, wyczuwanie brzoskwiń czy truskawek jest super, ale może w tym wszystkim zapominamy o najważniejszym dla takiego przeciętnego, wkręcającego się dopiero w świat kawy człowieka: o tym, że kawa ma po prostu mu smakować. Na co dzień, w każdej sytuacji.

A gdy On tu trafia i czyta, że bez młynka za 1000 zł i 250g kawy za 45 zł nic fajnego nie wyczuje, to przestaje w to wchodzić dalej. On jeszcze nie jest gotowy mentalnie na takie wydatki i w sumie to dobrze. Dużo lepszym efektem jest stopniowe "zanurzanie", niż rzucanie na jedyną słuszną, "głęboką wodę".

Evanduril może niefortunnie wbił kij w mrowisko, ale jeśli nie odczuwa różnicy, a kawy przyrządzane w ten sposób mu smakują, to nie widzę problemu w takiej opinii. Może ktoś kto tu trafi zdecyduje się pod jej wpływem na kupno ostrzaka za 40 zł zamiast Rhino. I może za jakiś czas odczuje potrzebę przejścia poziom lub kilka wyżej (porównując swoje wytwory z tym co wypije w dobrej kawiarni), a może już całe życie będzie pił MK Cafe mielone w ostrzaku, bo mu to będzie smakować?

Innych dwóch moich znajomych obkupiło się trochę młynkami ręcznymi, aeropressami, dripperami, droższymi kawami (oj jak się jarali kenyą kainamui) i nagle doszli do wniosku odmiennego od tego, co większość z nas tu przeżywa. Stwierdzili, że jest to dla nich zbyt drogie hobby, na które nie chcą wydawać tyle kasy. I choć trochę "tęsknią" za tym i czasem kupią sobie coś lepszego, żeby narzędzia się nie kurzyły, to jednak na co dzień funkcjonują poza naszym światem i nie jest im z tym źle.

To forum jest przede wszystkim dla kawowych freaków, ale jest też sporo osób, które chcą wiedzieć jak mogą choć odrobinę polepszyć swe doznania.
« Ostatnia zmiana: 20 Luty 2018, 21:44:20 wysłana przez vitheck »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Młynek nożowy Bosh za 60 zł vs Rhinowares
« Odpowiedź #33 dnia: 20 Luty 2018, 21:43:14 »
A że znamy tylko czas parzenia, ok 2,5 minuty - moim zdaniem dlugo - to ciezko pomóc.

Heh i znowu. Gdzie pisałem o 2,5 minuty? Pisałem, że 30 sekund preinfuzji i wyciśnięcie do 2 minut zaparzania. Czyli 2 minut nie przekraczam
Ups, moja culpa. Zrozumiałem 30 sekund preinfuzji i do dwóch minut zaparzania. Sorry.

A czy rzeczywiście mógłbyś nagrać filmik jak mielisz nozowym młynkiem podobny przemiał do Rhino? Ciezko mi to sobie nawet wyobrazić szczerze mowiac. Albo bardzo drobno, albo.... No właśnie nie wiem jak można inaczej.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynek nożowy Bosh za 60 zł vs Rhinowares
« Odpowiedź #34 dnia: 20 Luty 2018, 22:01:54 »
To forum jest przede wszystkim dla kawowych freaków, ale jest też sporo osób, które chcą wiedzieć jak mogą choć odrobinę polepszyć swe doznania.
Szczęście w nieszczęściu -- świat kawy jest bardzo rozległy, znajdzie się w nim miejsce dla wszystkich, ale przez to łatwo też trafić nie w tę uliczkę, w której chcielibyśmy się akurat znaleźć.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynek nożowy Bosh za 60 zł vs Rhinowares
« Odpowiedź #35 dnia: 20 Luty 2018, 22:23:06 »
Wiecie co, tak mnie naszło. Po co taki bezsensowny test robiony w AP na oko, jeśli można zmielić na oko tak samo ale konkretną ilość, wrzucić w miseczki i porównać metodą typowo cuppingową? Taki temat w ogóle nie powinien być w ogóle porównaniem młynków. Jeśli już to zróbmy z tego ciekawostkę w formie "ile trzeba wysiłku poświęcić przy mieleniu boschem, żeby dojść do przemiału podobnego do tego z rhino". Przy, jak to zostało określone, smakowym analfabetyzmie i tak testy smakowe nie mają sensu - więc takie parzenie to też trochę bezcelowe. A i tak nieporównywalnie lepszy od tego boscha będzie chinol za 40 zł...

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6224
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynek nożowy Bosh za 60 zł vs Rhinowares
« Odpowiedź #36 dnia: 20 Luty 2018, 22:30:07 »
A gdy On tu trafia i czyta, że bez młynka za 1000 zł i 250g kawy za 45 zł nic fajnego nie wyczuje
To nie w kawie i pieniądzach leży problem. Wcale nie trzeba też od razu młynka za 1000 zł. Przede wszystkim trzeba kawę poprawnie zaparzyć. Wtedy dobrze wyczuwalne są aromaty i smaki. Do tego niestety potrzeba narzędzia, które odpowiednio zmieli kawę do danej metody zaparzenia. Następnie trzeba poprawnie kawę zaparzyć.


Evanduril może niefortunnie wbił kij w mrowisko, ale jeśli nie odczuwa różnicy, a kawy przyrządzane w ten sposób mu smakują, to nie widzę problemu w takiej opinii.

Nikt nie krytykuje tego czy komuś smakuje taka kawa czy inna, czy też wyczuwa mniejsze lub większe różnice pomiędzy różnymi ziarnami. Problem jest podstawa oceny. Jeśli nie oceniamy na podstawie konkretnych odtwarzalnych danych. To trochę tak jakby oceniać jakość różnych obiektywów patrząc tylko na poruszone zdjęcia. Wszystkie są nieostre i rozciągnięte w jakąś stronę, więc jak rzetelnie to ocenić? Nie da się. Potrzebna jest jakaś poprawna i powtarzalna metodologia.

Przy, jak to zostało określone, smakowym analfabetyzmie i tak testy smakowe nie mają sensu
To nie tak, nikt z nas nie jest smakowym analfabetą, bo smaków uczymy się już w okresie płodowym.
« Ostatnia zmiana: 20 Luty 2018, 22:32:19 wysłana przez krystians »

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Młynek nożowy Bosh za 60 zł vs Rhinowares
« Odpowiedź #37 dnia: 20 Luty 2018, 22:31:31 »
Innych dwóch moich znajomych obkupiło się trochę młynkami ręcznymi, aeropressami, dripperami, droższymi kawami (oj jak się jarali kenyą kainamui) i nagle doszli do wniosku odmiennego od tego, co większość z nas tu przeżywa. Stwierdzili, że jest to dla nich zbyt drogie hobby, na które nie chcą wydawać tyle kasy. I choć trochę "tęsknią" za tym i czasem kupią sobie coś lepszego, żeby narzędzia się nie kurzyły, to jednak na co dzień funkcjonują poza naszym światem i nie jest im z tym źle.

Serio? Aż trudno uwierzyć. Wydali na te wszystkie precjoza i wrócili do picia sklepowych mielonek na co dzień? A na święta zamawiają kawę speciality? Przecież smaczne, świeżo palone kawy można pić już w cenie 20 zł za 250 gramów albo nawet taniej.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Młynek nożowy Bosh za 60 zł vs Rhinowares
« Odpowiedź #38 dnia: 20 Luty 2018, 22:34:38 »
A i tak nieporównywalnie lepszy od tego boscha będzie chinol za 40 zł...

Za 40 zł to masz prawie 2 chinole z Allegro ;)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynek nożowy Bosh za 60 zł vs Rhinowares
« Odpowiedź #39 dnia: 20 Luty 2018, 22:38:29 »
Ja mówię o kopiach Rhino/Porlexa, nie tych do pieprzu.

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Odp: Młynek nożowy Bosh za 60 zł vs Rhinowares
« Odpowiedź #40 dnia: 20 Luty 2018, 22:45:04 »
(...)może za jakiś czas odczuje potrzebę przejścia poziom lub kilka wyżej (porównując swoje wytwory z tym co wypije w dobrej kawiarni), a może już całe życie będzie pił MK Cafe mielone w ostrzaku, bo mu to będzie smakować?

No, aż tak daleko bym się nie zapędzał. EL SALVADOR Divisadero od Gorana jest w cenie niewiele wyższej niż większość kaw MKF, a jednak smakuje mi bardziej. MKF było świetne na start, żeby w ogóle zrozumieć pewne różnice między kawami, żeby w ogóle zachęcić się do próbowania, jako taki motywator. Ale po spróbowaniu lepszych kaw, nawet jeśli miałbym nie wyczuwać w nich wszystkich dostępnych aromatów, raczej nie mam ochoty wracać do MKF. Co najwyżej będę kupował te tańsze kawy z forumowych palarni, a nie najdroższe ;)

Po co taki bezsensowny test robiony w AP na oko, jeśli można zmielić na oko tak samo ale konkretną ilość, wrzucić w miseczki i porównać metodą typowo cuppingową? Taki temat w ogóle nie powinien być w ogóle porównaniem młynków.

Ale przecież ja nie testuję w ten sposób różnych kaw. Nie o cupping się rozchodzi tylko o moje wielkie ZASKOCZENIE i ZDZIWIENIE, ze coś, co powinno być do dupy (wg forum), wcale nie jest ;)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Młynek nożowy Bosh za 60 zł vs Rhinowares
« Odpowiedź #41 dnia: 20 Luty 2018, 23:02:03 »
Nie o cupping się rozchodzi tylko o moje wielkie ZASKOCZENIE i ZDZIWIENIE, ze coś, co powinno być do dupy (wg forum), wcale nie jest ;)

Akurat przy aeropressie, często była wymieniana jego tolerancja na różne przemiały. Ale spróbuj tych młynków w metodach przelewowych, różnice będą wyraźne. No i tytuł wątku jest mylący. Nie jest to pełne porównanie wartości użytkowych tych młynków, tylko w dosyć wąskim zakresie. 

Offline vitheck Mężczyzna

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: AP, V60, Gabi.
  • Młynek: C40 mk3 nitro blade, wilfa svart cwgs-130b, Ś.P. rhinowares
Odp: Młynek nożowy Bosh za 60 zł vs Rhinowares
« Odpowiedź #42 dnia: 20 Luty 2018, 23:08:35 »
A gdy On tu trafia i czyta, że bez młynka za 1000 zł i 250g kawy za 45 zł nic fajnego nie wyczuje
To nie w kawie i pieniądzach leży problem. Wcale nie trzeba też od razu młynka za 1000 zł. Przede wszystkim trzeba kawę poprawnie zaparzyć. Wtedy dobrze wyczuwalne są aromaty i smaki. Do tego niestety potrzeba narzędzia, które odpowiednio zmieli kawę do danej metody zaparzenia. Następnie trzeba poprawnie kawę zaparzyć. 

Ty to wiesz, ja to wiem, ale jak ktoś tu trafia, to zanim dotrze do tej wiedzy, to znajdzie to, co odebrać będzie mu najłatwiej - liczby

Evanduril może niefortunnie wbił kij w mrowisko, ale jeśli nie odczuwa różnicy, a kawy przyrządzane w ten sposób mu smakują, to nie widzę problemu w takiej opinii.

Nikt nie krytykuje tego czy komuś smakuje taka kawa czy inna, czy też wyczuwa mniejsze lub większe różnice pomiędzy różnymi ziarnami. Problem jest podstawa oceny. Jeśli nie oceniamy na podstawie konkretnych odtwarzalnych danych. To trochę tak jakby oceniać jakość różnych obiektywów patrząc tylko na poruszone zdjęcia. Wszystkie są nieostre i rozciągnięte w jakąś stronę, więc jak rzetelnie to ocenić? Nie da się. Potrzebna jest jakaś poprawna i powtarzalna metodologia.
W 100% zgadzam się, że potrzeba poprawnej i powtarzalnej metodologii, ale na koniec procesu wciąż obcujemy z subiektywnymi odczuciami smaku. Pytanie więc brzmi, jak bardzo tę sferę da się ujednolicić? Zawsze będą osoby bardziej rozwinięte sensorycznie, które będą mogły przekazać innym (takim jak ja) pełniejszą i bardziej adekwatną ocenę. Pytanie tylko, czy tym gorzej rozwiniętym osobom nie wystarczy jedynie subiektywne poczucie "dobrego smaku" (mi już nie)?
I żeby nie było - fajnie, że Evanduril kombinuje i choć rozumiem większość krytyki tu zamieszczonej, to może właśnie takie spojrzenie ułatwi wielu zbłąkanym duszom ich początki z kawą, a nie postawi ich przed dylematem - czy żeby zacząć muszę mieć Rhino za 170 zł? Ale przecież piszą, że to i tak gówno.

Innych dwóch moich znajomych obkupiło się trochę młynkami ręcznymi, aeropressami, dripperami, droższymi kawami (oj jak się jarali kenyą kainamui) i nagle doszli do wniosku odmiennego od tego, co większość z nas tu przeżywa. Stwierdzili, że jest to dla nich zbyt drogie hobby, na które nie chcą wydawać tyle kasy. I choć trochę "tęsknią" za tym i czasem kupią sobie coś lepszego, żeby narzędzia się nie kurzyły, to jednak na co dzień funkcjonują poza naszym światem i nie jest im z tym źle.

Serio? Aż trudno uwierzyć. Wydali na te wszystkie precjoza i wrócili do picia sklepowych mielonek na co dzień? A na święta zamawiają kawę speciality? Przecież smaczne, świeżo palone kawy można pić już w cenie 20 zł za 250 gramów albo nawet taniej.


Uwierz mi, że mnie to wciąż szokuje i dziwi ;) I co gorsza jest właśnie tak, jak piszesz z tymi "świętami"...

(...)może za jakiś czas odczuje potrzebę przejścia poziom lub kilka wyżej (porównując swoje wytwory z tym co wypije w dobrej kawiarni), a może już całe życie będzie pił MK Cafe mielone w ostrzaku, bo mu to będzie smakować?

No, aż tak daleko bym się nie zapędzał. EL SALVADOR Divisadero od Gorana jest w cenie niewiele wyższej niż większość kaw MKF, a jednak smakuje mi bardziej. MKF było świetne na start, żeby w ogóle zrozumieć pewne różnice między kawami, żeby w ogóle zachęcić się do próbowania, jako taki motywator. Ale po spróbowaniu lepszych kaw, nawet jeśli miałbym nie wyczuwać w nich wszystkich dostępnych aromatów, raczej nie mam ochoty wracać do MKF. Co najwyżej będę kupował te tańsze kawy z forumowych palarni, a nie najdroższe ;)

Tu zwracałem się bardziej do hipotetycznego, nowego fana kawy ;) Który wziąłby pod uwagę Twój wpis, ale nawet pod wpływem lepszych kaw wolałby pozostać przy MKF, bo w jego mniemaniu byłby to maks, który chce wydawać na kawę. I znów, wiem jak absurdalnie to brzmi, ale jak cytowałem powyżej, jest to możliwe. I piję tu do osób, które były zachwycone porzeczkami (czyli potrafiły je wyczuć) w Kainamui...
« Ostatnia zmiana: 20 Luty 2018, 23:11:52 wysłana przez vitheck »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynek nożowy Bosh za 60 zł vs Rhinowares
« Odpowiedź #43 dnia: 20 Luty 2018, 23:19:28 »
czy żeby zacząć muszę mieć Rhino za 170 zł
Nie musi to być Rhino ALE nie może to być młynek nożowy.

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Odp: Młynek nożowy Bosh za 60 zł vs Rhinowares
« Odpowiedź #44 dnia: 20 Luty 2018, 23:37:29 »
Pięknie się nam dyskusja rozwinęła  :poklon:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi