Autor Wątek: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN  (Przeczytany 14249 razy)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #15 dnia: 16 Luty 2018, 16:00:44 »
Jestem zdziwiony, bo to nie jest żaden problem. Przestawienie nastawy to jakieś 5 sekund.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #16 dnia: 16 Luty 2018, 16:05:16 »
Jestem zdziwiony, bo to nie jest żaden problem. Przestawienie nastawy to jakieś 5 sekund.

Marek.
Dla Ciebie nie jest to problem. Ok. W porządku.
Dla mnie jest to upierdliwe. Każdy ma swoje.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #17 dnia: 16 Luty 2018, 16:12:15 »
Commandante bardzo dobrze sprawdzi się pod espresso pod warunkiem, że raz ustawiony będziesz używał wyłącznie pod espresso. Praktycznie każdy młynek ręczny ma problemy z powtarzalnymi ustawieniami przy częstym nastawianiu grubości mielenia pod różne metody. Warto zatem mieć kilka młynków, jeden dedykowany wyłącznie pod espresso - ręczny albo elektryczny - taki, którego przemiał pozwoli uzyskać poprawne espresso - Commandante to umożliwia, zapewne wielu to potwierdzi - Ty zresztą też o tym piszesz.

Commandante pod espresso ma zbyt grubą regulację, nawet iron heart.
Dodatkowo liczenie klików to jeden z gorszych metod.

W elektrycznym ciężko zmieniać z jednego powodu, bo się nie da ustawić drobniej jak jest kawa w komorze, a silnik stoi.
Więc tracimy kawę. W manualnym to tylko kwestia pamiętania no i jak się ustawi perfekcyjnie (nie na klikach) to może być trudniej wrócić do ideału ;)
Ale znowu może się okaże że trochę mniej lub więcej daje jednak lepsze rezultaty.


Offline prunt

  • Wiadomości: 105
  • Ekspres: Ascaso Duo PID, V60-01/02, Chemex, Chemex by Duka, AeroPress
  • Młynek: Ceado e6p, Comandante MK3 NB, Aergrind
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #18 dnia: 16 Luty 2018, 16:38:46 »
Ewentualnie nowy Iron Heart do Espresso, stary Nitro Blade do przelewów ,
Abstrahując od "klików" komendanta, przeraża mnie wrażliwość stali Iron Hearta na chłonięcie zapachów/olejków i konieczność czyszczenia za każdym razem - tak Internet doradził.

Commandante bardzo dobrze sprawdzi się pod espresso pod warunkiem, że raz ustawiony będziesz używał wyłącznie pod espresso.
Masz rację, sprawdza się, bo teraz go używam, ale nie jest to super wygodne. Przy zmianach kawy zdarza się, że trzeba by się ustawić między klikami, a ponieważ się nie da - reguluję dozą. W moim Arcu odcięcie grama z dozy w niektórych przypadkach daje kanały i zepsute espresso. A dodajmy do tego:

Ja na comandante nie miałem problemów z powrotem do optymalnych ustawień pod espresso. Jak widać inni mają z tym jednak problemy, dlatego zachęcam do zakupu drugiego młynka niekoniecznie ręcznego.
Ja niestety mam. Nie zawsze pamiętam, gdzie byłem ostatnio, bo nie używam go codziennie/kilka razy dziennie, czasami używa go ktoś inny, co powoduje konieczność sprawdzania smsami, jak teraz jest ustawiony :D.

Wiem, że się da na jednym młynku, ale w moim przypadku dojrzałem do trzeciego młynka :D

Czyli Aergrind albo Kinu M47?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #19 dnia: 16 Luty 2018, 16:40:15 »
Zawsze łatwiej będzie jak Ci ktoś poda oznaczone ustawienie, a nie trzeba będzie liczyć klików i zmóżdżać się jaka miała być doza dla danego ustawienia przy tej kawie.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #20 dnia: 16 Luty 2018, 22:38:07 »
przeraża mnie wrażliwość stali Iron Hearta na chłonięcie zapachów/olejków i konieczność czyszczenia za każdym razem - tak Internet doradził.
Dziwne to, z tego typu stali (wysokowęglowej) produkowane jest większość żaren młynków także tych domowych elektrycznych i jakośnie słyszałem aby użytkownicy mieli problemy. Wydaje mi się być to nadmuchana teorią obrońców żaren ze stali nierdzenwej. No chyba że comandante wyjątkowo dało ciała dobierając materiał na te żarna.

Co do zmiany nastaw ja też nie mam problemu w Kinu z przejściem z kawiarki rano na cokolwiek innego później. Codzienna zmiana, moka przelew, aeropress czy french press i ustawienie tej samej grubości przemiału nie było nigdy problemem.
« Ostatnia zmiana: 16 Luty 2018, 23:10:39 wysłana przez krystians »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #21 dnia: 17 Luty 2018, 09:23:01 »
Bo to nie jest żaden problem lecz przyjemność ;).

Offline prunt

  • Wiadomości: 105
  • Ekspres: Ascaso Duo PID, V60-01/02, Chemex, Chemex by Duka, AeroPress
  • Młynek: Ceado e6p, Comandante MK3 NB, Aergrind
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #22 dnia: 17 Luty 2018, 09:36:39 »
Co do zmiany nastaw ja też nie mam problemu w Kinu z przejściem z kawiarki rano na cokolwiek innego później.
Bo masz, kurde, podziałkę w Kinu :D. A ja w Comandante mam nieoznaczone kliki :D

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #23 dnia: 17 Luty 2018, 09:48:02 »
To sobie oznacz :jezyk:

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #24 dnia: 17 Luty 2018, 14:02:07 »
Na feldgrindzie też mam podziałkę i łatwo kręcę z góry a ile już razy patrzyłem na kawiarkę i mówiłem do siebie eeeeeeeeee nie chce mi się go skręcać, walić, gdzie ta konewka ;)

Odkąd wyniosłem drugi młynek do pracy, to tak mam i zbieram się żeby jednak kupić następnego

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #25 dnia: 17 Luty 2018, 16:11:24 »
przeraża mnie wrażliwość stali Iron Hearta na chłonięcie zapachów/olejków i konieczność czyszczenia za każdym razem - tak Internet doradził.
Dziwne to, z tego typu stali (wysokowęglowej) produkowane jest większość żaren młynków także tych domowych elektrycznych i jakośnie słyszałem aby użytkownicy mieli problemy. Wydaje mi się być to nadmuchana teorią obrońców żaren ze stali nierdzenwej. No chyba że comandante wyjątkowo dało ciała dobierając materiał na te żarna.

Co do zmiany nastaw ja też nie mam problemu w Kinu z przejściem z kawiarki rano na cokolwiek innego później. Codzienna zmiana, moka przelew, aeropress czy french press i ustawienie tej samej grubości przemiału nie było nigdy problemem.

@krystians jest na forum kilku nowych właścicieli czterdziestkisiódemki ( młynki wkrótce trafią w nasze ręce od @quorthon-a)
Ty jako mający spore doświadczenie w mieleniu pod  alternatywy  na tym młynku może podałbyś swoje ustawienia  mlynka przy mieleniu do moki/ przelewu/ frencz i aeropresa .
Będziemy wdzięczni  ;)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #26 dnia: 17 Luty 2018, 16:39:30 »
U mnie to jest tak, zero nie wypada w w zerze na skali, więc przy jakichś sugestiach warto podawać gdzie wypada ustawienie zera. Ja w swoich notatkach zapisuję nastawę w następujący sposób:

Całości to pełne obroty, dziesiąte to dziesiąte części obrotu zaznaczone na skali, w nawiasie podaję która kreska za dziesiątą jest ustawiona i tak

Punkt zero w moim młynku to -0,0(3)
- espresso na jasnych singlach okolice 1,3(0)
- espresso na średnio palonych singlach i blendach 100% arabica okolice 1,4(3)
- kawiarka okolice 1,7(0)
- dripy okolice 2,2(0)


Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Cinello

  • Wiadomości: 424
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #27 dnia: 17 Luty 2018, 16:49:35 »
krystians, Miklas, mają starszą wersję. Stopień zmielenia przy tych samych nastawach będzie inny :).

Offline quorthon Mężczyzna

  • Wiadomości: 96
  • Ekspres: Ascaso Steel UNO Prof Electronic, Chemex, Clever Dripper, V60-02, Aeropress, Gabi
  • Młynek: Ceado E6P, Kinu M47, Tchibo (KM3873)
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #28 dnia: 17 Luty 2018, 17:17:53 »

Wiem, że się da na jednym młynku, ale w moim przypadku dojrzałem do trzeciego młynka :D

Czyli Aergrind albo Kinu M47?

Tak jest. Przychylam się do opinii, że mając Kinu M47 ogarniesz bez problemu przelewy i espresso, a zmiana nastawy trwa chwilę i to sama przyjemność w porównaniu do liczenia klików. Uważam, że M47 najbliższy jest idei posiadania tylko jednego młynka i może się w tej roli sprawdzić, jeśli ktoś nie ma problemu z kręceniem. Cenowo wyjdzie dużo korzystniej niż dobry elektryk do espresso + ręczniak do alternatyw.

Jeśli wolisz mieć trzeci młynek wyłącznie do espresso, to cóż, kto bogatemu zabroni ;) Ale na Twoim miejscu brałbym M47 i pozbył się C40.

Commandante bardzo dobrze sprawdzi się pod espresso pod warunkiem, że raz ustawiony będziesz używał wyłącznie pod espresso.

Temat był już poruszany wielokrotnie, więc gwoli przypomnienia - Commandante NIE JEST młynkiem projektowanym pod espresso. Oczywiście można mieć dobre efekty na konkretnych ziarnach, ale często przemiał trzeba korygować dozą, bo optimum wypada pomiędzy klikami. Polecanie C40 jako młynka wyłącznie do espresso pozostawię bez komentarza :picardpalm:

Offline quorthon Mężczyzna

  • Wiadomości: 96
  • Ekspres: Ascaso Steel UNO Prof Electronic, Chemex, Clever Dripper, V60-02, Aeropress, Gabi
  • Młynek: Ceado E6P, Kinu M47, Tchibo (KM3873)
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #29 dnia: 17 Luty 2018, 17:36:18 »

jest na forum kilku nowych właścicieli czterdziestkisiódemki ( młynki wkrótce trafią w nasze ręce od @quorthon-a)

(...) może podałbyś swoje ustawienia  mlynka przy mieleniu do moki/ przelewu/ frencz i aeropresa .
Będziemy wdzięczni  ;)

Zgadzam się z @Cinello, że na naszej wersji nastawy mogą się różnić.

Podam swoje typy po pierwszych testach, ale zrobię to w wątku o M47, żeby łatwiej było później znaleźć. Stay tuned ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi