Autor Wątek: Jura J6 - filtr Claris Smart wraz z Britą  (Przeczytany 5817 razy)

Offline mikoko

  • Wiadomości: 10
Jura J6 - filtr Claris Smart wraz z Britą
« dnia: 15 Luty 2018, 18:43:46 »
Witajcie, mam pytanie do fachowców i ludzi z doświadczeniem. Jura nowa przybędzie jutro. Jako że systematycznie używam w domu dzbanka brita z oryginalnymi filtrami chciałbym zapytać czy aktywować filtr Claris Smart czy wystarczy "jechać" na Bricie i jak to się ma do komunikatów o odkamienianie w ekspresie? A może przezorny ubezpieczony i używać obu? Ma to jakiś sens? Dodam ze sprawdzałem twardość wody papierkiem lakmusowym po przelaniu przez brite. Wszystkie kwadraciki zielone (papierek został mi po ekspresie Delonghi) A może sprawdzić twardość prosto z kranu? Co doradzicie? Claris + Brita? Sama Brita? Sam Claris chyba bez sensu skoro obok stoi dzbanek ktory i tak jest zawsze używany.

Offline filtrujący Mężczyzna

    • Filtrosfera.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 54
    • Filtrosfera.pl
  • Ekspres: DeLonghi ECAM 466, Jura A9 Glass, Krups EA 8250
Odp: Jura J6 - filtr Claris Smart wraz z Britą
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Marzec 2018, 10:39:01 »
Generalnie z tego co pamiętam w tym modelu ekspresu możesz w ustawieniach wybrać, żeby nie korzystał z filtra. W tym momencie proces odkamieniania będzie wykonywany częściej. Ale... nie omijaj go mimo, że używasz wody z Brity. Każdy cykl odkamieniania zapisywany jest w pamięci urządzenia i jeśli trafi na serwis, może być to podstawą do odrzucenia gwarancji (jeśli go nie wykonujesz).

Jeśli nie chcesz używać oryginalnego odkamieniacza to poszukaj jakiegoś dobrego zamiennika. U nas za około 35 zł kupisz dobry środek, na cały rok, jak nie dłużej. :)


sundarban

  • Gość
Odp: Jura J6 - filtr Claris Smart wraz z Britą
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Marzec 2018, 11:18:01 »
Tak jak mówi filtrujący.
Ja mieszkam w górach i mam twardą wodę. Jako że mam wodę z własnego źródła i bardzo lubię jej smak nie  używam żadnych filtrów . Nie używam też "oryginalnej" chemii.
Do odkamieniania stosuję najtańsze odkamieniacze z marketów. Często sprzedawane są po dwie torebeczki w opakowaniu więc sypię dwie. Do czyszczenia kupuję tabletki urnexa , cenowo jakoś dobrze wychodzą i też daję dwie. Nie wiem czy robię dobrze, niemniej jednak Nivona 7 lat i E8 1.5 roku i żadnych problemów z kamieniem i usterek.
Według mnie "oryginalna" chemia to wymysł marketingu i niepotrzebny wydatek.
Ustaw twardość wody na 5 albo trochę więcej i powinno być ok.
Filtr który dostaniesz z ekspresem sprzedaj na allegro a za tą kasę kup sobie normalnej chemii.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jura J6 - filtr Claris Smart wraz z Britą
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Marzec 2018, 11:25:11 »
Ze zwiększaniem dawki przy automatach trzeba uważać. Cykl płukania też jest przeliczony na daną ilość chemii.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Jura J6 - filtr Claris Smart wraz z Britą
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Marzec 2018, 13:49:20 »
Ja mieszkam w górach i mam twardą wodę

Chciałbym tylko zaznaczyć, że to nie jest tożsame. Mam teściów w Bielsku Białej i chciałbym mieć taką miękką wodę. Bez żadnych filtrów nie mają żadnego kamienia w czajniku, jedynie lekki rdzawy nalot, pewnie dużo żelaza w wodzie.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

sundarban

  • Gość
Odp: Jura J6 - filtr Claris Smart wraz z Britą
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Marzec 2018, 18:03:32 »
Ja mieszkam w górach i mam twardą wodę

Chciałbym tylko zaznaczyć, że to nie jest tożsame. Mam teściów w Bielsku Białej i chciałbym mieć taką miękką wodę. Bez żadnych filtrów nie mają żadnego kamienia w czajniku, jedynie lekki rdzawy nalot, pewnie dużo żelaza w wodzie.

Masz rację. Chodziło mi głównie o to że nie chcę psuć wody filtrem.

Offline mikoko

  • Wiadomości: 10
Odp: Jura J6 - filtr Claris Smart wraz z Britą
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Kwiecień 2018, 16:23:11 »
Tak jak mówi filtrujący.
Ja mieszkam w górach i mam twardą wodę. Jako że mam wodę z własnego źródła i bardzo lubię jej smak nie  używam żadnych filtrów . Nie używam też "oryginalnej" chemii.
Do odkamieniania stosuję najtańsze odkamieniacze z marketów. Często sprzedawane są po dwie torebeczki w opakowaniu więc sypię dwie. Do czyszczenia kupuję tabletki urnexa , cenowo jakoś dobrze wychodzą i też daję dwie. Nie wiem czy robię dobrze, niemniej jednak Nivona 7 lat i E8 1.5 roku i żadnych problemów z kamieniem i usterek.
Według mnie "oryginalna" chemia to wymysł marketingu i niepotrzebny wydatek.
Ustaw twardość wody na 5 albo trochę więcej i powinno być ok.
Filtr który dostaniesz z ekspresem sprzedaj na allegro a za tą kasę kup sobie normalnej chemii.

Papierek lakmusowy przy sprawdzaniu zabarwił się jeden kwadracik z pięciu (po filtrowaniu brita bo taka wodę tylko używam). Twardość wody w ekspresie ustawiłem na 8-9. Mam jeszcze jeden filtr który zużyje i przechodzę na sam dzbanek brity. Bez sensu podwójnie filtrować wodę i podwajać koszty.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Jura J6 - filtr Claris Smart wraz z Britą
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Maj 2018, 10:53:18 »
Na pewno nas w tym wyręczysz, wysil pamięć .

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Julianna

  • Wiadomości: 16
  • Ekspres: Kenwood ES 020
  • Młynek: Clatronic KSW 3306
Odp: Jura J6 - filtr Claris Smart wraz z Britą
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Maj 2018, 10:54:47 »
Widziałam kiedyś w necie wpis na jakimś blogu od filtracji wody o tym, że jaka jakość wody jest najlepsza dla kawy. Może ktoś podrzucić link?

Offline Julianna

  • Wiadomości: 16
  • Ekspres: Kenwood ES 020
  • Młynek: Clatronic KSW 3306
Odp: Jura J6 - filtr Claris Smart wraz z Britą
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Maj 2018, 10:55:23 »
Na pewno nas w tym wyręczysz, wysil pamięć .

Marek.



Nie, Marku, mylisz się.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Jura J6 - filtr Claris Smart wraz z Britą
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Maj 2018, 11:00:13 »
Na pewno nas w tym wyręczysz, wysil pamięć .

Marek.



Nie, Marku, mylisz się.
Ok, zwracam honor, wziąłem Cię za kolejnego "marketingowca", ale nadal nie mam pewności [emoji12], pytasz się o tego bloga w co drugim wątku.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Łukasz86pl Mężczyzna

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Bellezza Bellona; Hario V60; Jura Z5 gen1
  • Młynek: ZF64W; 1zpresso Q2
Odp: Jura J6 - filtr Claris Smart wraz z Britą
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Wrzesień 2020, 10:20:49 »
podepnę się, jakie są zamienniki tabletek okamieniających (kwadratowych)?
...wchodzący w świat prawdziwej kawy :)

Offline matyspio

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: Jura E8 (EB) White Piano
Odp: Jura J6 - filtr Claris Smart wraz z Britą
« Odpowiedź #12 dnia: 03 Grudzień 2020, 08:38:30 »
Piszę w temacie bo nie chciałem dublować pytania kolegi, a odpowiedzi  nie do końca mnie satysfakcjonują ;)
Czy używanie przefiltrowanej wody do napełniania ekspresu z filtrem claris nie zmiękczy za bardzo wody ? Chodzi mi głównie o smak.
Pomiar paskiem wody z dzbanka pokazał 5x pól zielonych - woda bardzo miękka.
Czy znacząco lepszym będzie lanie wody prosto z kranu (twardość 142) ?
A może przy używaniu wody z dzbanka filtrującego, wystarczy mielić kawę grubiej ??

« Ostatnia zmiana: 03 Grudzień 2020, 09:07:52 wysłana przez matyspio »

Offline matyspio

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: Jura E8 (EB) White Piano
Odp: Jura J6 - filtr Claris Smart wraz z Britą
« Odpowiedź #13 dnia: 10 Grudzień 2020, 11:38:42 »
Już sobie sam odpowiedziałem na pytanie. Podwójnie filtrowana za miękka, kwas wychodził.
Leje teraz kranówę bezpośrednio do ekspresu, znacząca różnica na plus.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi