Autor Wątek: Dlaczego zmieniłem ekspres na HX-a  (Przeczytany 9827 razy)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Dlaczego zmieniłem ekspres na HX-a
« Odpowiedź #15 dnia: 25 Styczeń 2018, 19:12:54 »
Chodzi o Breville dual boiler? 920xl? Gastroback i breville to te same produkty. Ameryka sie BDB zachwyca...

Bo nie pila cała Ameryka w naszym wykonaniu espresso  ;)  :lol2:
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Dlaczego zmieniłem ekspres na HX-a
« Odpowiedź #16 dnia: 25 Styczeń 2018, 19:42:21 »
Tak to Breville 900xl z inna metką. Szkoda ze nie 920 bo w tym odkamienianie jest prostsze. Woda do malego bijlera kawowego idzie przez hx umieszczony w bojlerze pary. Dzieki temu mozna sobie dokladnie regulowac temperature wody uzywanejado ekstrakcji pidem
Czego nie bardzo da sie zrobić automatycznie w czystym hx bo wtedy cierpi na tym para.

Offline mirnuno

  • Wiadomości: 23
  • Ekspres: bialetti moka express 6tz
  • Młynek: nivona cafegrano 130
Odp: Dlaczego zmieniłem ekspres na HX-a
« Odpowiedź #17 dnia: 26 Styczeń 2018, 14:00:43 »
Dziękuję wszystkim za komentarze.
Cel to wykonanie 2 espresso i 2 cappucino w jak najkrótszym czasie. W tej chwili każdego ranka marnuję na to 20-30min.
Z timerem na wczesniejsze zagrzanie maszyny, hx może być odpowiednim rozwiązaniem, zwłaszcza, że cenię sobie ergonomię.

Jednak modele jakie posiadacie, są znacząco poza moim budżetem. Mógłbym pozwolić sobie na oscar ii, czy maszyna w tej cenie będzie dawała odczuwalną różnicę między 1 biojlerowcem (2 espresso i 2 cappuciono pod rząd) jak np. Rancilio silvia czy Lelit 41?

Offline MaciejF Mężczyzna

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: Steel Uno Prof
  • Młynek: Ceado E6P, Comandante C40 IronHeart
Odp: Dlaczego zmieniłem ekspres na HX-a
« Odpowiedź #18 dnia: 26 Styczeń 2018, 14:03:51 »
Posiadam podobny model do Rancilio i nie wyobrażam sobie żeby mi zeszło 20-30minut z robieniem 2 espresso i 2 cappu.
Nie licząc czasu nagrzania maszyny, 4 espresso zrobisz w takim samym czasie a podgrzanie bojlera do pary to jest kwestia 2-3 minut dłużej niż w HX.

Offline kfiatos

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Linea Micra
  • Młynek: Eureka Mignon XL
Odp: Dlaczego zmieniłem ekspres na HX-a
« Odpowiedź #19 dnia: 26 Styczeń 2018, 14:05:29 »
Jeśli chcesz coś z typu Silivia to tylko z PiD bo inaczej trafianie w temperaturę Cię wykończy. Ja bym już do 1 bojlerowca po tym jak kupilem Oscara nie wrócił. Jeśli chcesz wydać ok 3k i nie musi być nowe to kupisz lepszą maszynę niż Oscar II (seryjnie jest bez opv)

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Dlaczego zmieniłem ekspres na HX-a
« Odpowiedź #20 dnia: 26 Styczeń 2018, 14:43:55 »
Pomijając nagrzanie to nie wiem co Ci zabiera tak dużo czasu. Nawet w jednobojlerowcu wyrobił bym się w 7-10 min max.
Najpierw para i mleko, lekki flush/schłodzenie, parka espreso do capucino a potem podczas mielenia/czyszczenia ekspress zdąży się zagrzać na druga parkę. No chyba że te Twoje espresso to mają być jednak nie espresso tylko dopio. Jedyne co, to że w jednobojlerowcu trzeba się pilnować i myśleć co się robi. W HX/DB zdecydowanie będzie tego mniej. A postępu w czasie to przy czterech kawach nie uzyskasz znacznego (no chyba że 4 cappu). Ok można jednocześnie robić i ekstrakcję i spienianie ale to znowu albo musisz mieć przepływomierze lub czasówkę w ekspresie (domowe ekspresy różnie z tym mają)  albo znów uważać co się robi .

Osobiście z przepływówką rzadko coś takiego robię bo najczęściej i tak używam wagi do robienia ekstrakcji i manualnego trybu.

Ok da się pewnie tyle zrobić szybciej na dwóch grupach ale szaleńców* którzy takie coś kupują do domu nie jest wielu.

* Szaleńcy proszeni są o nie obrażanie się. Chodziło mi raczej o osoby pozytywnie zakręcone.
« Ostatnia zmiana: 26 Styczeń 2018, 14:48:40 wysłana przez Bacek »

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 711
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: Dlaczego zmieniłem ekspres na HX-a
« Odpowiedź #21 dnia: 26 Styczeń 2018, 16:05:40 »
Jeśli poprawnie dla danej kawy ustawisz przepływomierz, to spienianie podczas ekstrakcji na HXie to bajka :)
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Dlaczego zmieniłem ekspres na HX-a
« Odpowiedź #22 dnia: 26 Styczeń 2018, 16:15:49 »
Kawa się starzeje, doza lekko się zmienia. NIe wiem jak w dużych maszynach ale u mnie przepływówka nie jest idealnie dokładna gdy zaczyna działać OPV. Niby są dwa mierniki jeden na każdą stronę opv ale wynik w gramach (naparu) zawsze może się trochę różnić o jakieś 5g w jedną lub drugą stronę. przepływuwki do dokładnego działania potrzebują w miarę stabilnego przepływu a jak z opv tylko pluje to i one się mylą. Dla gości się nie przejmuję :evil: ale sobie lubię czasem poważyć.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Dlaczego zmieniłem ekspres na HX-a
« Odpowiedź #23 dnia: 26 Styczeń 2018, 17:28:17 »


Dla gości się nie przejmuję :evil: ale sobie lubię czasem poważyć.

Do cappuccino?

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Dlaczego zmieniłem ekspres na HX-a
« Odpowiedź #24 dnia: 26 Styczeń 2018, 17:54:22 »
Do espresso raczej ale z rozpedu i do capu mi sie zdarzalo.


Offline mirnuno

  • Wiadomości: 23
  • Ekspres: bialetti moka express 6tz
  • Młynek: nivona cafegrano 130
Odp: Dlaczego zmieniłem ekspres na HX-a
« Odpowiedź #25 dnia: 26 Styczeń 2018, 18:43:51 »
 [emoji38] [emoji38]  [emoji38]
Małe sprostowanie: tyle czasu zajmuje jak sie robi kawy w kawiarce, a mleko w garnku na kuchence gazowej  ;)
Jestem przed zakupem sprzętu, dlatego pytanie o czas i wygodę porównując hx z 1 bojler (wśród Hx budżet pozwoli na oscar ii, wśród 1 bojler RS czy Lelit czy coś innego różnice minimalne)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Dlaczego zmieniłem ekspres na HX-a
« Odpowiedź #26 dnia: 26 Styczeń 2018, 19:54:48 »
Kawa się starzeje, doza lekko się zmienia. NIe wiem jak w dużych maszynach ale u mnie przepływówka nie jest idealnie dokładna gdy zaczyna działać OPV.

Nic na to nie poradzisz. OPV dobrze jak pełni rolę zaworu bezpieczeństwa. Przy ekstrakcji te całe OPV skutkuje pulsowaniem ciśnienia co przekłada się w odczyt przepływomierza.

Zrobiłem 3 doppio na 1 GR.

Ziarno/g         Kawa/g
15,4               53,9
15,5               55,8
15,3               54,4

Jutro zrobię na 2 GR z mniejszym i większym przepływem.

Bym zapomniał. Termoblok Graef ES 85 który użytkowałem nie miał problemów z zmienną wynikającą z przepływu. Ekspres był bez OPV.



Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Dlaczego zmieniłem ekspres na HX-a
« Odpowiedź #27 dnia: 26 Styczeń 2018, 19:56:48 »
20-30 minut w moce 6 tz i garczku? Przecież podgrzanie mleka w garczku to jest jakieś 2 minuty. Zrobienie kawy w kawiarce koło 6-7 z podgrzaniem wody w czajniku, odważeniem, nasypaniem i wyrównaniem kawy w sitku. Spienienie minuta. Przy dobrej organizacji w 10 minut spokojnie można się zmieścić z 2x moka espresso (30 g) i 2x cappucino. Oczywiście jeśli kawę zaparza się za jednym razem. Druga tura kawy przy wodzie zagrzanej w czajniku, to jakieś 4 dodatkowe minuty.

Ja codziennie rano robię kawę w kawiarce, całość z wypiciem i umyciem kawiarki nie zajmuje mi więcej jak 12 minut.
« Ostatnia zmiana: 26 Styczeń 2018, 20:09:20 wysłana przez krystians »

Offline kfiatos

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Linea Micra
  • Młynek: Eureka Mignon XL
Odp: Dlaczego zmieniłem ekspres na HX-a
« Odpowiedź #28 dnia: 26 Styczeń 2018, 20:48:06 »

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Dlaczego zmieniłem ekspres na HX-a
« Odpowiedź #29 dnia: 26 Styczeń 2018, 21:00:24 »
Jak jest sprawna to bierz ją póki jeszcze jest.  :taktak:
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi