Autor Wątek: Rywalizacja endomondo: 100 tys. kcal w 2018 r z Forum WszystkooKawie.pl  (Przeczytany 30246 razy)

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 428
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Rywalizacja endomondo: 100 tys. kcal w 2018 r z Forum WszystkooKawie.pl
« Odpowiedź #45 dnia: 27 Styczeń 2018, 20:52:17 »
Ja bym ograniczył do dyscyplin w których trzeba pokonać jakiś dystans rzeczywisty na wolnym powietrzu. Odpada więc siłownia, jakieś sporty walki ponieważ ciężko tutaj zweryfikować te spalone kalorie.

Wygląda, że nawet ten rzeczywisty dystans to lipa, właśnie widzę, że awansowałem na 1 miejsce, a wrzuciłem tylko tracki z 4 dni jazdy na nartach (hm... sprowadzające się głównie do czekania na żonę ;) ). Albo źle dyscyplinę ustawiłem (narciarstwo zjazdowe), albo te aplikacje oszukują na liczeniu kalorii (oryginalne tracki są z garmina, który szacuje podobnie, przegrałem używając tapiriik.com). Oczywiście track jest z całego dnia, bo właczanie na same zjazdy to masakra - powinno się samo liczyć (?), ale nawet zakładjąc, że w dół to jakies 2/3 odległości to i tak za dużo tych kalorii...


« Ostatnia zmiana: 27 Styczeń 2018, 20:54:36 wysłana przez WS5 »

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Rywalizacja endomondo: 100 tys. kcal w 2018 r z Forum WszystkooKawie.pl
« Odpowiedź #46 dnia: 10 Luty 2018, 10:43:54 »
ten rzeczywisty dystans to lipa, właśnie widzę, że awansowałem na 1 miejsce, a wrzuciłem tylko tracki z 4 dni jazdy na nartach (hm... sprowadzające się głównie do czekania na żonę ;) ). (...) track jest z całego dnia, bo właczanie na same zjazdy to masakra

Mam podobne odczucia.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Rywalizacja endomondo: 100 tys. kcal w 2018 r z Forum WszystkooKawie.pl
« Odpowiedź #47 dnia: 10 Luty 2018, 13:25:30 »
wrzuciłem tylko tracki z 4 dni jazdy na nartach (hm... sprowadzające się głównie do czekania na żonę ). Oczywiście track jest z całego dnia, bo właczanie na same zjazdy to masakra

endo przelicza głównie czas na kcal, zakładając że jeśli jest włączone to użytkownik naprawdę uprawia dany sport a nie stoi i czeka, chodzi po sklepach czy śpi. Włączanie programu na cały dzień wypacza totalnie wynik, program liczy to prawie tak jakbyś jechał i jechał z tej góry, ... cały dzień. Jeśli chcesz uzyskać mniej więcej rzeczywisty wynik wpisz ręcznie orientacyjny czas, który faktycznie zajął Ci zjazd, a nie cały dzień.

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 428
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Rywalizacja endomondo: 100 tys. kcal w 2018 r z Forum WszystkooKawie.pl
« Odpowiedź #48 dnia: 10 Luty 2018, 17:03:13 »
No ale ja generalnie nie stałem ;) tylko 20-30 zjazdów to wyklucza raczej opcje start/stop co zjazd (tym bardziej, że w rękawiczkach) Garmin liczy wszystko: sumaryczny wzrost wysokości, spadek, czas ruchu, zakładam, że uwzględnia to w obliczeniach... (po to się w końcu podaje dyscyplinę...)

np. to samo z garmina i endo , 5.5 godzin ruchu w czasie pomiaru 7.5h  -> ilość kalorii podają praktycznie równe (?)

https://connect.garmin.com/modern/activity/2464686117
https://www.endomondo.com/users/1770735/workouts/1063549172

może kiedyś z pomiarem pulsu sprawdzę jeszcze, ale jakoś na narty nigdy mi się nie chciało tego paska zakładac...
« Ostatnia zmiana: 10 Luty 2018, 17:09:29 wysłana przez WS5 »

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Rywalizacja endomondo: 100 tys. kcal w 2018 r z Forum WszystkooKawie.pl
« Odpowiedź #49 dnia: 10 Luty 2018, 18:03:58 »
endo przelicza głównie czas na kcal, zakładając że jeśli jest włączone to użytkownik naprawdę uprawia dany sport a nie stoi i czeka, chodzi po sklepach czy śpi. Włączanie programu na cały dzień wypacza totalnie wynik, program liczy to prawie tak jakbyś jechał i jechał z tej góry, ... cały dzień.

Nie ma tak dobrze. W momencie kiedy odstawiałem żonę do hotelu kalorie natychmiast szybowały w górę dwu-trzykrotnie. Więc prędkość i przestoje też bierze pod uwagę ale nadal zawyża.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Rywalizacja endomondo: 100 tys. kcal w 2018 r z Forum WszystkooKawie.pl
« Odpowiedź #50 dnia: 30 Kwiecień 2018, 11:05:19 »
właśnie widzę, że awansowałem na 1 miejsce
najprawdopodobniej masz coś źle ustawione.

Zerknąłem na Twoje ostatnie jazdy rowerowe 83km/7.1 tys kcal, 76km/6.6 tys. kcal - to nierealne wyniki, to mniej więcej tyle co dwa i pół maratonu. Dla porównania Łukasz G. czy Rithien przy podobnym dystansie rowerem mają ok. 2-2.5 tys. kcal. U mnie również wychodzi podobnie.
Musiałbyś ważyć z 250kg żeby faktycznie tyle spalić.

Ale niech tam... na zdrowie  ;)
« Ostatnia zmiana: 30 Kwiecień 2018, 13:05:06 wysłana przez grex »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Rywalizacja endomondo: 100 tys. kcal w 2018 r z Forum WszystkooKawie.pl
« Odpowiedź #51 dnia: 30 Kwiecień 2018, 13:02:10 »
4000kcal to jakieś 200km wiec rzeczywiście cos nie gra.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline bmalkow Mężczyzna

  • Wiadomości: 102
  • Ekspres: i-STEEL UNO.13, Chemex, Kalita, Aeropress i inne
  • Młynek: i-STEEL UNO.13, Porlex Mini, Wilfa Svart
Odp: Rywalizacja endomondo: 100 tys. kcal w 2018 r z Forum WszystkooKawie.pl
« Odpowiedź #52 dnia: 03 Maj 2018, 12:39:43 »
Zauważyłem, że Endomondo podaje dwa razy więcej kcal niż Strava dla tego samego śladu.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 857
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Rywalizacja endomondo: 100 tys. kcal w 2018 r z Forum WszystkooKawie.pl
« Odpowiedź #53 dnia: 03 Maj 2018, 20:02:27 »
W endomondo kluczowe jest ustawienie masy ciała. Jeśli ktoś da dwa razy więcej niż waży w rzeczywistości to i wyniki będą zadziwiające.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Rywalizacja endomondo: 100 tys. kcal w 2018 r z Forum WszystkooKawie.pl
« Odpowiedź #54 dnia: 04 Maj 2018, 08:57:12 »
kluczowe jest ustawienie masy ciała
Fakt. Poza tym istotna jest dyscyplina – ta sama trasa "zaksięgowana" jako spacer, bieganie i np. canicross da zupełnie inne odczyty. Sprawdzone aplikacją odpaloną jednocześnie na kilku urządzeniach w różnych trybach.

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 428
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Rywalizacja endomondo: 100 tys. kcal w 2018 r z Forum WszystkooKawie.pl
« Odpowiedź #55 dnia: 05 Maj 2018, 22:54:11 »

Zerknąłem na Twoje ostatnie jazdy rowerowe 83km/7.1 tys kcal, 76km/6.6 tys. kcal - to nierealne wyniki, to mniej więcej tyle co dwa i pół maratonu. Dla porównania Łukasz G. czy Rithien przy podobnym dystansie rowerem mają ok. 2-2.5 tys. kcal. U mnie również wychodzi podobnie.
Musiałbyś ważyć z 250kg żeby faktycznie tyle spalić.

Ale niech tam... na zdrowie  ;)

Endomndo faktyczni jakies bzdury podaje,
https://www.endomondo.com/users/1770735/workouts/1105410804    7134 kcal
i to samo https://www.strava.com/activities/1523090130    1660 kcal
https://connect.garmin.com/modern/activity/2641486709   2942 kcal

(track z garmina, wgrane na connect.garmin i update pozostalych tapirikim, garmin ma ustawione mase 81kg)


Szczerze mowiac nigdy sie nie zastanawialem nad iloscia spalonych kalorii (przed rywalizacja forumowa nawet na to nie patrzylem), ustawienia wlasnie sprawdzilem, waga OK ( 80kg), jakas lipna data urodzenia byla, odmlodzilo mnie o 18 lat ;)  (ale tego na 100% nie ustawialem), nic wiecej tam nie widze...
jako dyscyplina jest po prostu "jazda na rowerze"

Co moze byc jeszcze zle?


Fakt. Poza tym istotna jest dyscyplina – ta sama trasa "zaksięgowana" jako spacer, bieganie i np. canicross da zupełnie inne odczyty. Sprawdzone aplikacją odpaloną jednocześnie na kilku urządzeniach w różnych trybach.

Wystarczy wejsc na stronke endomondo, edycja trasy i zmienic dyscypline...

BTW czesto tak robie, bo moj zegarek garmina ma tylko 3 tryby: bieganie, plywanie, rower, no i "inne"
wiec dyscypliny typu narty, skitury, rolki itp musze ustawiac recznie, przy okazji zauwazylem, ze ma to wplyw na spalone kalorie wyliczane przez ich stronke

« Ostatnia zmiana: 05 Maj 2018, 23:07:39 wysłana przez WS5 »

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Rywalizacja endomondo: 100 tys. kcal w 2018 r z Forum WszystkooKawie.pl
« Odpowiedź #56 dnia: 06 Maj 2018, 20:33:06 »
wpisując ręcznie taką trasę w Endo - dyscyplinę + dystans + czas Endomondo pokazuje ilość kcal praktycznie tak samo jak garmin (+/-1%).

Export danych - jak widać po tym przykładzie - niesamowicie fałszuje wyniki, i to nie tylko w endomondo ale i stravie. Nie wiem dokładnie jak technicznie to działa. Najbardziej wiarygodne są pomiary na urządzeniu które ma się przy sobie w trakcie aktywności. Jeśli tych treningów nie ma jakoś bardzo dużo to najprościej (i całkiem szybko) chyba wpisać ręcznie, da to wynik najbardziej wiarygodny.
« Ostatnia zmiana: 06 Maj 2018, 20:38:17 wysłana przez grex »

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 428
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Rywalizacja endomondo: 100 tys. kcal w 2018 r z Forum WszystkooKawie.pl
« Odpowiedź #57 dnia: 06 Maj 2018, 22:49:56 »
Przypuszczam, ze eksport za pomocą serwisów takich jak tapiriik działa dokładnie jak "ręczne" przenoszenie tracka w jakimś formacie typu gpx.
Można w celach testowych ściągnąć tracka z endo w tym formacie i stworzyć na jego podstawie nową aktywność u siebie i poeksperymentować z ustawieniami... (oczywiście da się ją później skasować)

Co do tego zawyżania, to stawiam, że endo ma jakiś dziwny algorytm liczenia kalorii. Wg mnie na podstawie samego tracka (czyli profil wysokościowy trasy, czas, typ aktywności) nie da się w żaden sposób oszacować w sensownym zakresie spalonych kalorii, więc każdy z tych serwisów stosuje jakieś tam własne założenia / uproszczenia. Bardzo mocno zależy to od kondycji danej osoby, a tej informacji brakuje. Najprostszym (?) sposobem jej uwzględnienia jest pomiar tętna, dodatkowo znając tętno maks. osoby można już coś policzyć - tak działa większość zegarków - mają pomiar tętna lub korzystają z pasków z czujnikiem (w sumie do swojego garmina też mam, ale nie chce mi się w nim jeździć)
Jeśli tętna brak, to algorytm musi je jakoś oszacować... i m.in. tu jest pole do znaczących różnic. Np. cechą charakterystyczną tych mich tracków narciarsko - rowerowych jest b.częste czekanie na żonę ;) Jeśli np. autor programu wymyślił, że 3 przystanki na podjeździe + kolejny na górze oznaczają, że tętno zbliżyło się do maks. i potrzebna była przerwa na regenerację / brak sił na kontynuację, to mocno przeszacował ;)

Jeśli nie zapomnę, to następnym razem nagram tracka garminem i telefonem z endomondo dla porównania.



Offline dilbi Kobieta

  • Wiadomości: 167
  • Ekspres: French Press, Aeropress, kawiarka
  • Młynek: Wilfa cgws-130b, ręczny
Odp: Rywalizacja endomondo: 100 tys. kcal w 2018 r z Forum WszystkooKawie.pl
« Odpowiedź #58 dnia: 30 Lipiec 2018, 07:39:09 »
Takie obserwacje od rana - zajrzałam do rywalizacji i chciałabym się zapytać co trzeba robić, żeby w 7 miesięcy spalić milion kalorii???  :wow2: :wow2: :wow2:

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 857
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Rywalizacja endomondo: 100 tys. kcal w 2018 r z Forum WszystkooKawie.pl
« Odpowiedź #59 dnia: 30 Lipiec 2018, 10:37:38 »
Robić 3 tys. kilometrów miesięcznie.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi