Autor Wątek: Jak zwiekszyc cisnienie ekstrakcji w kawiarce?  (Przeczytany 6701 razy)

Offline philly

  • Wiadomości: 70
Jak zwiekszyc cisnienie ekstrakcji w kawiarce?
« dnia: 06 Styczeń 2018, 22:16:13 »
Pomyslalem, ze mozna by zmodyfikowac kawiarke w ten sposob, ze zamiast sitka gornego z otworami wstawic metalowa plytke z jednym, malym, centralnym otworem - w ten sposob powinno sie zwiekszyc cisnienie ekstrakcji i mozna by uzyskac lepsza kawe, moze nawet z crema. Cos, jak w zmodyfikowanych portafiltrach w Delonghi.

Czy myslicie, ze to by zadzialalo? A moze zakleic/zatkac otwory w sicie? Tylko czym? Czy macie jakies namiary na slusarza, ktory by mogl wykonac taka metalowa plytke na zamowienie?

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Jak zwiekszyc cisnienie ekstrakcji w kawiarce?
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Styczeń 2018, 22:24:28 »
Ale rób to na jakimś odludziu bo eksplozja może miotać ostrymi odłamkami na wiele metrów.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline philly

  • Wiadomości: 70
Odp: Jak zwiekszyc cisnienie ekstrakcji w kawiarce?
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Styczeń 2018, 22:31:51 »
Po to jest przeciez zawor bezpieczenstwa, zeby tego uniknac. Inna sprawa, przy jakim cisnieniu ten zawor sie otwiera. Mowi sie, ze 1,5-2 bar to max przy normalnym uzyciu kawiarki, wiec przy modyfikacji moze udalo by sie osiagnac ok. 5?

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Jak zwiekszyc cisnienie ekstrakcji w kawiarce?
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Styczeń 2018, 22:37:04 »
Życzę powodzenia

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Jak zwiekszyc cisnienie ekstrakcji w kawiarce?
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Styczeń 2018, 22:52:05 »
U mnie zawór bezpieczeństwa potrafi puszczać parę jak zbyt miałko zmielę.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Jak zwiekszyc cisnienie ekstrakcji w kawiarce?
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Styczeń 2018, 22:54:37 »
Mowi sie, ze 1,5-2 bar to max przy normalnym uzyciu kawiarki, wiec przy modyfikacji moze udalo by sie osiagnac ok. 5?
ale jak? Po przekroczeniu granicy bezpieczeństwa woda z pojemnika ulotni się przez zawór zamiast pchać się do góry i kawa nie popłynie w ogóle.
Ciśnienie moki można regulować przemiałem i intensywnością płomienia, bez żadnego kombinowania z zatykaniem sita. Lepszy przemiał pozwala użyć drobniej zmielonej kawy bez hamowania przepływu.


Jeśli chodzi Ci o wyciągnięcie z kawy więcej to zamiast krótkotrwałej ekstrakcji z moki (30-45 sek), polecam dłuuugą ekstrakcję w slowpresso (10 min).
« Ostatnia zmiana: 06 Styczeń 2018, 22:57:04 wysłana przez grex »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Jak zwiekszyc cisnienie ekstrakcji w kawiarce?
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Styczeń 2018, 23:16:00 »
Strasznie drobno mielisz Miklas. Mi się chyba w przeciągu ostatnich dwóch lat nie zdarzyło uruchomić zaworu. Otwiera się chyba w okolicach 2 BAR. Dla mnie zbyt gorzka staje się kawa gdy tak drobno sie mieli, więc nie dochodzę do momentu otwarcia zaworka.

Jakiś Australijczyk wpadł na podobny pomysł z robieniem espressp i sprzedaje moda do kawiarki Bialetti. Ciśnienie 9 BAR wytwarza się pompką :) Wrzucałem chyba ze dwa lata temu link. Jak znajdę to podkleję.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Jak zwiekszyc cisnienie ekstrakcji w kawiarce?
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Styczeń 2018, 23:17:09 »
Inny problem sprawi że nawet jeżeli ci się uda tak jak myślisz, to taka kawa będzie niedobra.

1) Kawiarka jest z aluminium/stali czyli przewodzi ciepło, bo inaczej by nie działała ;)
2) ciśnienie pary z gorącej wody wypycha tę samą wodę do góry
3) ciśnienie z temperaturą są związane wspólną zależnością, czyli żeby zwiększyć ciśnie musisz zwiększyć temperaturę

Łącząc punkty: podnosisz temperaturę, przypiekarz kawę, a po osiągnięciu ciśnienia parzysz ją za gorącą wodą, pewnie ponad 100 stopni a to w wyniku może da ładną creme ale raczej nie będziesz chciał tego wypić ;)

Skąd wiem? Bo juz o tym pomyślano i jeżeli tylko troszkę podniesiesz wodzie poprzeczkę, można osiągnąć ciekawe rezultatu, nazywa się to bialetti brikka, tylko że zamiast sitka "super crema" zatkali górny wylot zaworkiem, który troszeczkę dociąża sama wypływająca kawą

A i może jeszcze jeden problem do rozwiązania, jeżeli będziesz eksperymentował, to pamiętaj o takim efekcie, który trafia się w każdej kawiarce, jeżeli za drobno zmielisz kawę i/lub za mocno ją ubijesz, wodą zacznie się gotować i bulkać bąblami w środku, a to spowoduje że z góry będzie strzelać i bełtać i napluje ci się znacznie mniej czegoś paskudnego. Dopasuj proporcje miejsca zajmowanego w zbiorniczku przez wodę do miejsca zajmowanego przez parę

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Jak zwiekszyc cisnienie ekstrakcji w kawiarce?
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Styczeń 2018, 23:17:26 »
Zdarzyło mi się ze dwa razy.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Jak zwiekszyc cisnienie ekstrakcji w kawiarce?
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Styczeń 2018, 00:43:15 »
znalazłem, zadziwijące jednak wytrzymuje 9 BAR.http://www.zohlab.com/presta-use
Jeśli ktoś wybiera się do ozilandu, to można zaryzykować te $15 AUD.
« Ostatnia zmiana: 07 Styczeń 2018, 00:48:11 wysłana przez krystians »

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Jak zwiekszyc cisnienie ekstrakcji w kawiarce?
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Styczeń 2018, 10:20:42 »
Ale to jest genialne, przy dużej stojącej pompce kontrola nad ciśnieniem będzie lepsza niż w handresso czy kaflano kompreso i to z manometrem, tylko jak wytłumaczyć żonie że chce w kuchni pompkę trzymać ;)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Jak zwiekszyc cisnienie ekstrakcji w kawiarce?
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Styczeń 2018, 13:42:07 »
15AUD za zaworek rowerowy? Bogato. Czym się różni od zwykłego za 5zł poza silikonową uszczelką? Poza tym mnie się wydaje używanie kawiarki w ten sposób jako wysoce niebezpieczny.
« Ostatnia zmiana: 07 Styczeń 2018, 13:46:06 wysłana przez Jeżyk »
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Jak zwiekszyc cisnienie ekstrakcji w kawiarce?
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Styczeń 2018, 14:22:02 »
U nich może kosztować więcej. Może jest z materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością? Z resztą zdaje się że dla nich to mniej niż dla nas 15 zł. Więc bawienie sięz szukaniem części typu zaworek, uszczelki, zakrętki wydaje się bez sensu gdy można kupić gotowy zestaw.

 Ja też bym chyba nie ryzykował, na pewno nie mając małe dziecko w domu. Nie wiadomo jaka jest trwałość fizyczna i chemiczna materiałów kawiarki przy takim ciśnieniu. Bardziej bym patrzył w kierunku rozwiązańjak cafflano kompresso.
« Ostatnia zmiana: 07 Styczeń 2018, 14:44:34 wysłana przez krystians »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi