Autor Wątek: REMONT - Isomac Zaffiro  (Przeczytany 25503 razy)

Offline mathos Mężczyzna

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: Isomac Zaffiro PID
  • Młynek: Compak K3
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #195 dnia: 19 Luty 2018, 18:11:49 »
A tu: http://allegro.pl/regulator-temperatury-termostat-cyfrowy-50-110-c-i7136118154.html masz jeszcze coś innego.

Ten mi się szczególnie podoba. Super jest, że ma regulowaną histerezę (fabryczny ma 3C). Podejrzanie tani, ale za to nie szkoda zaryzykować :) Ciekawe tylko, czy izolacja tego przewodu od czujnika wytrzyma kontakt z bojlerem o temp. 145C?

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #196 dnia: 19 Luty 2018, 18:42:17 »
Podejrzanie tani, ale za to nie szkoda zaryzykować
Jak zaryzykujesz to polegniesz i będziesz narzekać. Ten regulator jest zasilany +12DC. Więc musisz dodatkowy zasilacz zastosować. Tu są na 230VAC.
https://allegro.pl/listing?string=termostat%20230&order=qd&bmatch=ss-base-relevance-floki-5-nga-hcp-hou-1-2-1003

Offline mathos Mężczyzna

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: Isomac Zaffiro PID
  • Młynek: Compak K3
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #197 dnia: 19 Luty 2018, 18:49:49 »
Zrobiłem krótkie rozeznanie. Powyższy regulator jest jest zasilany na 12VDC, więc trzeba by dorobić jakiś zasilacz/transformator (dobrze mówię?). Ponadto przewód czujnika wytrzymuje ~110C, więc odpada (ta sama sytuacja, co ze zrobioną przeze mnie izolacją bojlera :P ). Wyszukałem coś takiego:

regulator: http://allegro.pl/regulator-temperatury-cyfrowy-termostat-110c-230v-i7187212334.html
+ inny czujnik: http://allegro.pl/czujnik-termistor-ntc-10k-regulator-silikon-i7164580913.html

Łatwe i czytelne ustawienie temperatury oraz histerezy, bez żadnych dodatkowych przeróbek. Co o tym sądzicie? Zależy mi również na opinii kogoś, komu nie obca jest automatyka i może wypowiedzieć się na temat skuteczności działania tego rodzaju regulatorów z czujnikami ntc.

Offline mathos Mężczyzna

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: Isomac Zaffiro PID
  • Młynek: Compak K3
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #198 dnia: 20 Luty 2018, 14:32:08 »
Jeszcze pozostaje kwestia przekaźnika zastosowanego w tych termostatach. Jest to przekaźnik 10A, ale limitującym elementem jest podobno ta cienka zielona płytka uniwersalna, na której wykonany jest regulator.  Czy grzałka nie obciąży za bardzo takiegu układu? Jaka jest moc tej grzałki (nie mogę tego nigdzie wyczytać)?
Będę wdzięczny za pomoc w kwestiach poruszonych w tym i poprzednim moim poście. Zależy mi na czasie bo... NIE MOGĘ ROBIĆ KAWY!  :ogien: :sciana: :Bicz: [emoji12]

Offline maxwell

  • Wiadomości: 128
  • Ekspres: Isomac Amica, Arrarex Caravel
  • Młynek: Astoria Beretta, Mahlkönig Vario
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #199 dnia: 20 Luty 2018, 14:47:36 »
Na przykład TU masz wykaz części z opisami. Grzałka 1400W.

Offline mathos Mężczyzna

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: Isomac Zaffiro PID
  • Młynek: Compak K3
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #200 dnia: 20 Luty 2018, 16:03:03 »
No to wychodzi, że ten zestaw nie pociągnie... Raczej nie jest do takich obciążeń. Jestem w kropce :/ W PIDzie odstraszają mnie gabaryty. Wolałbym, żeby całość zmieściła się wewnątrz obudowy... Z drugiej strony pociąga mnie możliwość regulacji temperatury...  :chory2:

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #201 dnia: 20 Luty 2018, 17:27:06 »
Bez przesady, prąd grzałki to jakieś 6A i to nie ciągle tylko z przerwami. Grzałka nie grzeje cały czas. Obciążalność prądowa ścieżek na laminacie masz tutaj:
https://images84.fotosik.pl/998/8f6e696029b7fa5c.jpg
REMONT - Isomac Zaffiro

Ja bym się nie martwił o to czy ścieżki wytrzymają. Biorąc pod uwagę ścieżki z najcieńszej folii miedzianej to przy 6A wystarcza ścieżka 2mm szerokości.
« Ostatnia zmiana: 20 Luty 2018, 17:29:13 wysłana przez Jeżyk »
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #202 dnia: 20 Luty 2018, 18:24:59 »
@Jeżyk
niby na papierze jest ok, lecz:
- moc znamionowa grzałki (1400W) jest przy jej rozgrzaniu. Opór o co za tym idzie moc, na starcie penie będzie 2x moc znamionowa.
- same ścieżki trochę wytrzymają, ale nie one są ważne. Najważniejsze są styki przekaźnika. Ich powierzchnia, zdolność do gaszenia łuku oraz wytrzymałość na ciągłe obciążenie na granicy mocy "znamionowej" 
- jest to produkt wybitnie "Chiński", patrz ma być taki w produkcji.  Parametry podzespołów nie mają dla nich w takim razie większego znaczenia. Papier wszystko przyjmie.

Dla celów poglądowych zrobiłem zdjęcie jednego z tych wynalazków. Dla porównania skali położyłem baterię paluszek AAA. Na moim przekaźniku jest napisane 20A :))




Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #203 dnia: 20 Luty 2018, 20:37:04 »
Jeśli chodzi o moment załączenia przekaźnika pod obciążenie to zapewne wiesz jaka jest różnica dla styków między załączeniem, pracą a wyłączeniem. Skoro to nie wytrzyma, to jakim cudem wytrzymują inne przekaźniki "typowo chińskie" z zapewne identycznymi stykami. Wielkość pudełka przekaźnika nie ma tutaj żadnego znaczenia. Termostat bimetal jest 10x mniejszy niż obudowa tego przekaźnika i wytrzymuje lata. Jeśli jednak właściciel Zaffiro ma wątpliwości, powinien założyć oryginalny termostat lub w wersji taniej, bimetalowy na temperaturę 90 stopni i będzie OK.
Ja, żeby nie męczyć styków przekaźników, krańcówek, wyłączników zawsze stosuję do załączenia grzałki przekaźnik SSR załączany w zerze sinusoidy. Chroni to każdy styk w obwodzie grzałki i samą grzałkę. Oczywiście styki muszą być w obwodzie sterowania, ale to jest chyba dla Ciebie oczywiste.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #204 dnia: 20 Luty 2018, 21:28:20 »
Ja, żeby nie męczyć styków przekaźników, krańcówek, wyłączników zawsze stosuję do załączenia grzałki przekaźnik SSR załączany w zerze sinusoidy.
I to jest wzorcowe podejście.
Z toku dyskusji, właściciel Isomaca preferuje opcję..... tanią......

Gdyby to był markowy przekaźnik to również bym powiedział, że nie ma to znaczenia co jest w środku i jakiej jest wielkości. Jednak rzeczywistość tanich chińskich wyrobów jest blada....


Offline mathos Mężczyzna

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: Isomac Zaffiro PID
  • Młynek: Compak K3
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #205 dnia: 20 Luty 2018, 21:49:47 »
Właściciel  Isomaca chce rozwiązanie dobre i możliwie tanie :) Z tego względu docieka i zadaje pytania, zamiast kupić od razu kusząco tani regulator za 20zł. Stara się nie dopuścić do sytuacji, w której jego Isomac stanie w ogniu [emoji14] Chciałbym też, żeby wyświetlacz regulatora nie rzucał się w oczy, bo jakoś mi to estetycznie nie leży. Jeśli tańsze rozwiązanie będzie się sprawdzać, to po co płacić 3 x tyle za PIDa... Jednak z moich ustaleń i powyższej dyskusji wynika, że powinno się sprawdzić, ale... Raczej będzie ok, ale... Nic nie powinno się stać, ale... Ciągle jakieś ale... Po rozmowie ze znajomym automatukiem skłaniam się jednak bardziej ku opcji PID. Rozważam regulator leżący luzem za ekspresem, gdzie nie będzie go widać i nie będzie kłuł w oczy :)

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #206 dnia: 20 Luty 2018, 22:09:07 »
Powinieneś dokładniej czytać co jest napisane w Twoim wątku. @Jeżyk dał ważną wskazówkę. Do tego taniego regulatora dodać osobny SSR, lub sprawdzić na jakie napięcie chodzi przekaźnik i zamiast niego wstawić SSR. Wymaga to jakiś zabiegów, lecz skoro masz automatyka na podorędziu to ogarnie to w 15min.

Odnośnie PID, panuje na forum nadmierne fetyszowanie tym algorytmem. Jeżeli będzie to PID, który tylko włącza i wyłącza SSR na zasadzie 0/1 a nie sterowanie grupowe, to tylko strata pieniędzy. Więc patrz jak wyżej.....

Offline mathos Mężczyzna

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: Isomac Zaffiro PID
  • Młynek: Compak K3
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #207 dnia: 20 Luty 2018, 22:31:27 »
Rozumiem, ale nie wiem czy gra warta jest świeczki. Za 20-30zl musiałbym kupić regulator, przekaźnik jest na płytce, więc trzeba by się było pobawić z wymianą na SSR (który kosztuje kolejne 30zł). Do tego dochodzi wymiana czujnika, bo ten w zestawie nie wytrzyma temperatury 145C - kolejne 25zl. Za ok. 100zl kupię PID REX-C100 z SSR i termoparą. Jak widać koszty robią się zbliżone...

Offline mathos Mężczyzna

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: Isomac Zaffiro PID
  • Młynek: Compak K3
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #208 dnia: 24 Luty 2018, 11:10:42 »
Postawiłem na PID. Kupiłem zestaw REX C100 z przekaźnikiem SSR załączanym w zerze sinusoidy (zgodnie ze wskazówkami znalezionymi na forum ;) ) i termoparą bez gwintu, tylko wsuwaną w kieszeń w bojlerze. Do SSRa dostałem jeszcze radiator, ale nie wiem czy uda mi się go zmieścić... Planuję montaż na blaszce od oryginalnego termostatu, więc może to będzie trochę odprowadzać ciepło (przez obudowę). Jak tylko wszystko zamontuję, to pochwalę się efektami.

Tymczasem mam dwa pytania:

1. Szczególnie do użytkowników Isomaca, choć wiem, że nie ma nas zbyt wielu (@maxwell, wiem, że Ty masz PID w Amice) - czy znacie zależność między temperaturą wody w bojlerze (ustawianą na regulatorze) a temperaturą ekstrakcji?

2. Do wszystkich PIDowców - czy pracujecie na ustawieniach fabrycznych, czy korygowaliscie działanie poszczególnych członów algorytmu PID?

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #209 dnia: 24 Luty 2018, 12:32:55 »
Z tego co przeczytałem z instrukcji, to jest taki pseudo "PID". Niby ma "PID" ale podejrzewam że ma zaaplikowany zwykły Wyzwalacz Schmitt-a. Już pisałem o tym wcześniej ;)

Sampling cycle jest 2Hz, zdecydowanie za mała do jakichkolwiek sensownych rozwiązań. W instrukcji nie ma również nic o zmianie współczynnika wzmocnienia, czy zmianie innych specyficznych (KL) dla algorytmu PID wartościami. Tak więc ustaw zakładaną wartość temperatury, histerezę 0,5 st.C i obserwuj jak się zachowuje. Potem zmień ustawienia wg upodobań.   

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi