Autor Wątek: Jaki ekspres - opinie, wskazówki fachowców.  (Przeczytany 12264 razy)

Offline rafalleg

  • Wiadomości: 9
Jaki ekspres - opinie, wskazówki fachowców.
« dnia: 04 Grudzień 2017, 15:33:22 »
Witam, jestem tu nowy, nie mam zielonego pojęcia o ekspresach ani też nieograniczonego budżetu, zastanawiam się nad poniższymi propozycjami, proszę o opinie i wskazówki:

EKSPRES DE'LONGHI ECAM 23.420.SW (ECAM 23.420.SW)

EKSPRES NIVONA CAFEROMATICA 626

EKSPRES SIEMENS TK53009

EKSPRES SIEMENS TE501201RW

Na co tak naprawdę zwracać uwagę przy zakupie, żeby się nie "załatwić" z czyszczeniem, usterkami i serwisem?

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Jaki ekspres - opinie, wskazówki fachowców.
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Grudzień 2017, 15:39:25 »
Warto zwrócić uwagę na PORADNIK przypięty na stronie głównej.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Jaki ekspres - opinie, wskazówki fachowców.
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Grudzień 2017, 15:39:51 »
Czytać forum. Temat wyboru ekspresu był poruszany milion razy...

Offline rafalleg

  • Wiadomości: 9
Odp: Jaki ekspres - opinie, wskazówki fachowców.
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Grudzień 2017, 15:48:52 »
Poradnik czytałem przed założeniem tematu, nie wyjaśnia on mi - laikowi, który z tych ekspresów jest ok i dlaczego, tutaj liczę na osoby, które się znają na tym i proszę o opinie...

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Jaki ekspres - opinie, wskazówki fachowców.
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Grudzień 2017, 15:50:45 »
Nie napisałeś ani ile chcesz wydać ani czego od maszyny oczekujesz, a my mamy popsute szklane kule ;)

Offline rafalleg

  • Wiadomości: 9
Odp: Jaki ekspres - opinie, wskazówki fachowców.
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Grudzień 2017, 16:09:11 »
Sprawdziłbyś chociaż 1 przytoczony model to rozjaśniłaby Ci się kwestia finansów, które mogę ponieść. Jak już wcześniej napisałem nie znam się i jestem laikiem w tej sprawie więc ciężko jest napisać czego oczekuję od maszyny, kawa ma być wzór i tyle, mam się w niej zakochać i nie chcieć pić innej...

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Jaki ekspres - opinie, wskazówki fachowców.
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Grudzień 2017, 16:12:30 »
Jak kawa ma być wzór to zapomnij o automacie. Młyn gastro + porządna kolba i tyle w temacie, za 1500 zł możesz pomarzyć o takiej kawie z ekspresu. Koniec kropka.

Offline rafalleg

  • Wiadomości: 9
Odp: Jaki ekspres - opinie, wskazówki fachowców.
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Grudzień 2017, 16:46:07 »
Jaką kwotą, w takim razie, trzeba dysponować, aby uzyskać dobrą kawę z automatu?

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Jaki ekspres - opinie, wskazówki fachowców.
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Grudzień 2017, 17:16:03 »
2-3 razy większą, a kawa dalej będzie tylko "dobra", było by sporo łatwiej coś podpowiedzieć, jakbyś napisał jaką kawę chcesz pić.

Offline jazol Mężczyzna

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Jura E8, aeropress, moka, clever coffee dripper, frenchpress
  • Młynek: eureka mignon
Odp: Jaki ekspres - opinie, wskazówki fachowców.
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Grudzień 2017, 17:33:01 »
"Dobra" to pojęcie względne. Z pewnością kawa z profesjonalnej kolby będzie smaczniejsza od najlepszego automatu, ale piłem kawę z nivony 8xxx, mam jurę e8 i kawa z obu automatów jest wg mnie nie "dobra" a "bardzo dobra". I co najważniejsze, za każdym razem bez problemów otrzymuję powtarzalny napar, czego, przynajmniej mnie, nie udawało się uzyskać z kolby. Nie każdy ma ochotę albo czas bawić się kolbą, i trzeba to uszanować...

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Jaki ekspres - opinie, wskazówki fachowców.
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Grudzień 2017, 17:56:54 »
No to widocznie miałeś braki albo w sprzęcie, albo w umiejętnościach - powtarzalne espresso(bo do niczego innego się ekspresu ciśnieniowego nie używa, kubek z tego to pomyłka) to nie jest duży problem, szczególnie jeśli nie używa się mega wymagającej kawy. I fakt, dobra to pojęcie względne - ale dobra z automatu jest dalej kiepska w zestawieniu z poprawnie zaparzoną kawą innymi metodami.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Jaki ekspres - opinie, wskazówki fachowców.
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Grudzień 2017, 18:16:49 »
Jak kawa ma być wzór to zapomnij o automacie. Młyn gastro + porządna kolba i tyle w temacie,
dokładnie jak wyżej.
Ewentualnie jeżeli celem jest dobra kawa tylko mniej skoncentrowana niż mikro napar espresso to jest szeroki wybór tradycyjnych zaparzaczy, choćby Phin, moka. Ale i tu konieczny jest dobry młyn.

Poza tym 80% sukcesu zależy od jakości, świeżości użytego surowca (ziarna), a nie od urządzeń.

Offline jazol Mężczyzna

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Jura E8, aeropress, moka, clever coffee dripper, frenchpress
  • Młynek: eureka mignon
Odp: Jaki ekspres - opinie, wskazówki fachowców.
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Grudzień 2017, 19:07:53 »
No to widocznie miałeś braki albo w sprzęcie, albo w umiejętnościach - powtarzalne espresso(bo do niczego innego się ekspresu ciśnieniowego nie używa, kubek z tego to pomyłka) to nie jest duży problem, szczególnie jeśli nie używa się mega wymagającej kawy. I fakt, dobra to pojęcie względne - ale dobra z automatu jest dalej kiepska w zestawieniu z poprawnie zaparzoną kawą innymi metodami.
Zapewne braki były w jednym i drugim, ale nie o to tutaj chodzi. Tak, siewcu, napisałem, że kawa poprawnie zaparzona w porządnej kolbie będzie lepsza od automatu, nie ma potrzeby powtarzania się, bo trochę to zalatuje chęcią dowartościowania się... Kawę zaparzaną innymi metodami w to nie mieszajmy, bo to inna bajka. Mówimy o espresso, albo prawie espresso w przypadku automatów (bez "prawie" to od razu posypałyby się gromy, więc dla świętego spokoju niech tak będzie). Napiszę jeszcze raz: nie każdy ma ochotę na zabawy w marnowanie kawy podczas regulacji sprzętu, mielenia, i tak dalej, a później znowu to samo po zmianie kawy na inną, aby napić się naparu lepszego o ile, 10%, 20%? A jak ktoś pija cappuccino czy latte, to różnice pewnie jeszcze mniejsze...
Grex słusznie napisał, że przede wszystkim jakość i świeżość kawy, a później urządzenia..

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jaki ekspres - opinie, wskazówki fachowców.
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Grudzień 2017, 19:56:31 »
Zgodzę się, że można pić smaczną kawę z automatu. Nie zgodzę się, że ta droga pomija konieczność ustawiania sprzętu. Z procentami też się nie zgodzę -- różnice są wyczuwalne przy bezpośrednim porównaniu dla każdego, są spore.

Offline rafalleg

  • Wiadomości: 9
Odp: Jaki ekspres - opinie, wskazówki fachowców.
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Grudzień 2017, 20:44:19 »
2-3 razy większą, a kawa dalej będzie tylko "dobra", było by sporo łatwiej coś podpowiedzieć, jakbyś napisał jaką kawę chcesz pić.
na pewno espresso nie będzie tą kawą najczęściej robioną, bo za nią nie przepadam, zwykła czarna ewent z odrobiną mleka

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi