Autor Wątek: R58 (E61) - prysznic+sitko+tamper?  (Przeczytany 12256 razy)

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 686
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: R58 (E61) - prysznic+sitko+tamper?
« Odpowiedź #15 dnia: 03 Grudzień 2017, 20:18:34 »
Ja pozostanę po stronie tych, którzy raczej nie wierzą w znaczące ulepszenie czegokolwiek przez wymianę sitka czy prysznica. Jest może precyzyjniej wykonane, lepiej wypolerowane, ale wpływ na ekstrakcję, czy smak..... jest w moich oczach raczej nikły. I wręcz zaniedbywalny przy wpływie na smak np. kawy dobrze wypalonej i źle upieczonej.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: R58 (E61) - prysznic+sitko+tamper?
« Odpowiedź #16 dnia: 03 Grudzień 2017, 20:21:52 »
A ja się zastanawiam jaki wpływ ma wymiana sitek na ryzyko kanałowania? Skoro lepsza dystrybucja i bardziej równy wypływ wody z prysznica to może warto?

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: R58 (E61) - prysznic+sitko+tamper?
« Odpowiedź #17 dnia: 03 Grudzień 2017, 20:40:09 »
nie wierzą w znaczące ulepszenie czegokolwiek przez wymianę sitka
W VST przy tej samej dozie i kawie musisz zmielić drobniej niż w większości sitek OEM. Więc wpływ na smak być musi.

Offline michal85

  • Wiadomości: 20
  • Ekspres: Rocket R58 V2
  • Młynek: Fiorenzato F4 E NANO V2
Odp: R58 (E61) - prysznic+sitko+tamper?
« Odpowiedź #18 dnia: 03 Grudzień 2017, 21:18:17 »
Witam ,

Ze swojej strony mogę polecić sitko IMS B70 2T H24.5 M (12/18g) oraz prysznic IMS E61 200µm i dodatkowo uszczelka cafelat . Po wymianie sitka  w moim R58 rzadko pojawia się kanałowanie , to mnie bardzo zaskoczyło . Oryginalne sitko jest wg mnie dobre tylko na początek. Po kilku miesiącach musiałem wymienić na coś innego dzięki przeczytaniu wielu postów z tego forum. Tamper Motta 58.4 mm daję radę. Nie myślałem , że będzie tak duża różnica w łatwości ubijania względem oryginalnego aluminiowego z pudełka Rocketa   

Offline Metiu

  • Wiadomości: 518
    • M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
Odp: R58 (E61) - prysznic+sitko+tamper?
« Odpowiedź #19 dnia: 03 Grudzień 2017, 22:42:00 »
Ja pozostanę po stronie tych, którzy raczej nie wierzą w znaczące ulepszenie czegokolwiek przez wymianę sitka czy prysznica. Jest może precyzyjniej wykonane, lepiej wypolerowane, ale wpływ na ekstrakcję, czy smak..... jest w moich oczach raczej nikły. I wręcz zaniedbywalny przy wpływie na smak np. kawy dobrze wypalonej i źle upieczonej.

Wyższa skuteczność zaparzenia kawy gdy używa się sitek precyzyjnych jest poparta wieloma faktami i doświadczeniem rzeszy baristów (w tym moim zarówno w warunkach domowych jak i kawiarnianych). Te sitka mają równe otwory, które dodatkowo są mniejsze niż seryjne. To powoduje że mielimy drobniej i wyciągamy z kawy więcej - więcej smaków, więcej słodyczy, większa rozpuszczalność kawy... Ponadto są cylindryczne, a w wersji bez przetłoczenia na sprężynę (które to polecam ! ;) ) są super gładkie. To w połączeniu z dobrze dobranym tamperem sprawia, że ryzyko kanałowania zmniejsza się, a przepływ wody w całej objętości kawy jest równy.

michal85 - do tych sitek da się użyć jeszcze większego tampera, zwiększając tym samym powierzchnię ubicia - tamper ze skośnymi ściankami. Skośne ścianki tampera rozwiązują problem efektu tłoka i zacinania się tampera w sitku przy większym spasowaniu.

Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

Offline PanDemonium Mężczyzna

  • Wiadomości: 52
  • Ekspres: R58, Moccamaster, V60, Kalita, APress, Baletti
  • Młynek: Olympus 75E, Iron ❤, Svart, Skerton, Slim
Odp: R58 (E61) - prysznic+sitko+tamper?
« Odpowiedź #20 dnia: 04 Grudzień 2017, 20:06:47 »
Przyszła dziś do mnie paczka z prysznicem i sitkiem. Różnica jest kolosalna. Czekam jeszcze na tamper od Metiu I wtedy opiszę szerzej swoje wrażenia.

Wziąłem prysznic IMS pokrywany PTFE i sitko VST 18g. Z mieleniem zszedłem dwie podziałki niżej. Porzuciłem podwójna wylewkę i przeszedłem na NPF. Największą różnicę, poza smakiem, widzę w cremie - jest pysznie centkowana i ciemnobrązowa.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka


Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: R58 (E61) - prysznic+sitko+tamper?
« Odpowiedź #21 dnia: 04 Grudzień 2017, 20:21:13 »
Jeszcze będzie wow jak dostaniesz tamper :)

Offline daniel_t

  • Wiadomości: 58
  • Ekspres: R58
  • Młynek: F64 EVO
Odp: R58 (E61) - prysznic+sitko+tamper?
« Odpowiedź #22 dnia: 15 Grudzień 2017, 19:35:47 »
Cześć
Czytając temat trochę mnie zaintrygowaliście prysznicem. Sitko mam VST 15g oraz tamper od Metiu (minimalnie jaśniejszy niż ten na zdjęciu) i jestem bardzo zadowolony. W porównaniu do wersji z pudełka, przepaść. Teraz prysznic i uszczelka - gdzie zamówić i jaki? Czy wymienię sobie sam prysznic?

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: R58 (E61) - prysznic+sitko+tamper?
« Odpowiedź #23 dnia: 15 Grudzień 2017, 19:48:12 »
Uszczelka możesz zostawić, jak Ci się zużyje albo coś to wymienisz na Cafelat. Prysznic najlepiej IMS E61 200µm, np u rogera czy u deskowego. Wymienisz bez problemu sam (prysznic z uszczelką jest nakładany). Rozważ może jeszcze sitko 18g...

Obraz wart więcej niż tysiąc słów: . Wg mnie szybciej i bezpieczniej na gumy jest wkręcić prysznic portafiltrem niż śrubokrętem czy czymś podobnym
« Ostatnia zmiana: 15 Grudzień 2017, 19:52:46 wysłana przez kulka »

Offline daniel_t

  • Wiadomości: 58
  • Ekspres: R58
  • Młynek: F64 EVO
Odp: R58 (E61) - prysznic+sitko+tamper?
« Odpowiedź #24 dnia: 15 Grudzień 2017, 20:00:39 »
Uszczelka możesz zostawić, jak Ci się zużyje albo coś to wymienisz na Cafelat. Prysznic najlepiej IMS E61 200µm, np u rogera czy u deskowego. Wymienisz bez problemu sam (prysznic z uszczelką jest nakładany). Rozważ może jeszcze sitko 18g...

Obraz wart więcej niż tysiąc sedna z wielu instrukcji na YT[/url]. Wg mnie szybciej i bezpieczniej na gumy jest wkręcić prysznic portafiltrem niż śrubokrętem czy czymś podobnym
Dzięki za pomoc, zamawiam. Tylko sitka VST nie ma niestety, z mojego jestem bardzo zadowolony ale spróbuję większego.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: R58 (E61) - prysznic+sitko+tamper?
« Odpowiedź #25 dnia: 15 Grudzień 2017, 20:08:48 »
Jeśli standardowe zmieści Ci z 18g kawy to spróbuj zrobić espresso z takiej ilości kawy - jeśli dla niektórych/wszystkich kaw Ci bardzie zasmakuje, to wtedy możesz zamówić 18g (bo jednak swoje kosztuje).

Offline Metiu

  • Wiadomości: 518
    • M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
Odp: R58 (E61) - prysznic+sitko+tamper?
« Odpowiedź #26 dnia: 15 Grudzień 2017, 22:44:11 »
Sitko mam VST 15g oraz tamper od Metiu (minimalnie jaśniejszy niż ten na zdjęciu) i jestem bardzo zadowolony. W porównaniu do wersji z pudełka, przepaść. Teraz prysznic i uszczelka - gdzie zamówić i jaki? Czy wymienię sobie sam prysznic?

 Dziękuję ! :taniec: :poklon:

Prysznic IMS 200, uszczelka Cafelat i będzie Pan zadowolony ;) Wymiana jest prosta, każdy da radę wymienić.

A co do wielkości sitka - tak jak pisałem wcześniej, jego wielkość ma znaczenie dla tego jak dużo espresso lubisz pić.



Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

Offline daniel_t

  • Wiadomości: 58
  • Ekspres: R58
  • Młynek: F64 EVO
Odp: R58 (E61) - prysznic+sitko+tamper?
« Odpowiedź #27 dnia: 16 Grudzień 2017, 07:39:17 »
Doppio rano, doppio po południu. Od ponad roku jak mam Rocketa to już rytuał. Domyślam się, że tamper będzie też dobrze wyprofilowany do nowego sitka? Bo do VST 15 jest idealny.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: R58 (E61) - prysznic+sitko+tamper?
« Odpowiedź #28 dnia: 16 Grudzień 2017, 09:26:01 »
Tampery Metia pasują idealnie do każdego VST, tudzież każde sitko VST ma identyczną średnicę. Zresztą Metiu rozwieje wszelkie wątpliwości :)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: R58 (E61) - prysznic+sitko+tamper?
« Odpowiedź #29 dnia: 16 Grudzień 2017, 09:28:30 »
Nie tylko do VST, do mojego z Astorii też wszedł ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi