;

Autor Wątek: R58 (E61) - prysznic+sitko+tamper?  (Przeczytany 760 razy)

Offline kafcio Mężczyzna

• Ekspres: VBM Junior HX, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, SCA-5, Gene Roaster
  • Młynek: M4D, Santos#4, Handground, Porlex
Odp: R58 (E61) - prysznic+sitko+tamper?
« Odpowiedź #15 dnia: 03 Grudzień 2017, 20:18:34 »
Ja pozostanę po stronie tych, którzy raczej nie wierzą w znaczące ulepszenie czegokolwiek przez wymianę sitka czy prysznica. Jest może precyzyjniej wykonane, lepiej wypolerowane, ale wpływ na ekstrakcję, czy smak..... jest w moich oczach raczej nikły. I wręcz zaniedbywalny przy wpływie na smak np. kawy dobrze wypalonej i źle upieczonej.

Offline mlopus Mężczyzna

• Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR
« Odpowiedź #16 dnia: 03 Grudzień 2017, 20:21:52 »
A ja się zastanawiam jaki wpływ ma wymiana sitek na ryzyko kanałowania? Skoro lepsza dystrybucja i bardziej równy wypływ wody z prysznica to może warto?

Offline pj.walczak Mężczyzna

• Ekspres: Londinium R, AeroPress, Kalita Wave 185
  • Młynek: Compak K10 WBC, C40MkIII, Niche Zero (?)
« Odpowiedź #17 dnia: 03 Grudzień 2017, 20:40:09 »
nie wierzą w znaczące ulepszenie czegokolwiek przez wymianę sitka
W VST przy tej samej dozie i kawie musisz zmielić drobniej niż w większości sitek OEM. Więc wpływ na smak być musi.
---
Paweł
Aktualnie w młynkach kawy od: Mastro Antonio, Synestezja, Audun Coffee, Pellini, Road Hill Roastery, Keen

Offline michal85

• Ekspres: Rocket R58 V2
  • Młynek: Fiorenzato F4 E NANO V2
« Odpowiedź #18 dnia: 03 Grudzień 2017, 21:18:17 »
Witam ,

Ze swojej strony mogę polecić sitko IMS B70 2T H24.5 M (12/18g) oraz prysznic IMS E61 200µm i dodatkowo uszczelka cafelat . Po wymianie sitka  w moim R58 rzadko pojawia się kanałowanie , to mnie bardzo zaskoczyło . Oryginalne sitko jest wg mnie dobre tylko na początek. Po kilku miesiącach musiałem wymienić na coś innego dzięki przeczytaniu wielu postów z tego forum. Tamper Motta 58.4 mm daję radę. Nie myślałem , że będzie tak duża różnica w łatwości ubijania względem oryginalnego aluminiowego z pudełka Rocketa   

Offline Metiu

• M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
« Odpowiedź #19 dnia: 03 Grudzień 2017, 22:42:00 »
Ja pozostanę po stronie tych, którzy raczej nie wierzą w znaczące ulepszenie czegokolwiek przez wymianę sitka czy prysznica. Jest może precyzyjniej wykonane, lepiej wypolerowane, ale wpływ na ekstrakcję, czy smak..... jest w moich oczach raczej nikły. I wręcz zaniedbywalny przy wpływie na smak np. kawy dobrze wypalonej i źle upieczonej.

Wyższa skuteczność zaparzenia kawy gdy używa się sitek precyzyjnych jest poparta wieloma faktami i doświadczeniem rzeszy baristów (w tym moim zarówno w warunkach domowych jak i kawiarnianych). Te sitka mają równe otwory, które dodatkowo są mniejsze niż seryjne. To powoduje że mielimy drobniej i wyciągamy z kawy więcej - więcej smaków, więcej słodyczy, większa rozpuszczalność kawy... Ponadto są cylindryczne, a w wersji bez przetłoczenia na sprężynę (które to polecam ! ;) ) są super gładkie. To w połączeniu z dobrze dobranym tamperem sprawia, że ryzyko kanałowania zmniejsza się, a przepływ wody w całej objętości kawy jest równy.

michal85 - do tych sitek da się użyć jeszcze większego tampera, zwiększając tym samym powierzchnię ubicia - tamper ze skośnymi ściankami. Skośne ścianki tampera rozwiązują problem efektu tłoka i zacinania się tampera w sitku przy większym spasowaniu.

Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

Offline PanDemonium Mężczyzna

• Ekspres: R58, Moccamaster, V60, Kalita, APress, Baletti
  • Młynek: Olympus 75E, Iron ❤, Svart, Skerton, Slim
« Odpowiedź #20 dnia: 04 Grudzień 2017, 20:06:47 »
Przyszła dziś do mnie paczka z prysznicem i sitkiem. Różnica jest kolosalna. Czekam jeszcze na tamper od Metiu I wtedy opiszę szerzej swoje wrażenia.

Wziąłem prysznic IMS pokrywany PTFE i sitko VST 18g. Z mieleniem zszedłem dwie podziałki niżej. Porzuciłem podwójna wylewkę i przeszedłem na NPF. Największą różnicę, poza smakiem, widzę w cremie - jest pysznie centkowana i ciemnobrązowa.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Offline tom517

• Ekspres: Izzo Alex MKII, Ascaso Basic Termoblok, Gaggia Classic
  • Młynek: Fiorenzato F4E nano, Myy47 GS1 Timemore Chestnut :)
« Odpowiedź #21 dnia: 04 Grudzień 2017, 20:21:13 »
Jeszcze będzie wow jak dostaniesz tamper :)

Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi