Autor Wątek: Powrót do korzeni :)  (Przeczytany 10202 razy)

Offline Rusek Mężczyzna

  • Wiadomości: 80
  • Ekspres: VBM Domobar Junior Super HX GR1
  • Młynek: Macap MC4T (R-C18
Odp: Powrót do korzeni :)
« Odpowiedź #30 dnia: 11 Grudzień 2017, 23:09:12 »
Przy okazji nasunąłeś mi ciekawe pytanie statystyczne: z której strony mamy dyszę pary? Mowa o sprzęcie semi profi z 1 grupą, bo gastro mają często 2 dysze pary.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Powrót do korzeni :)
« Odpowiedź #31 dnia: 11 Grudzień 2017, 23:16:21 »
Z tego co zauważyłem na zdjęciach kolegów z forum, większość ich maszyn ma dyszę z lewej strony, tym większa była moja ciekawość po Twojej uwadze. Pomyślałem sobie, że może Twoja odpowiedź jakoś to uzasadni.

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline bigmaciek

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Wystarczający do zrobienia tego co lubię
  • Młynek: Odpowiedni do kawy którą robię i pijam
Odp: Powrót do korzeni :)
« Odpowiedź #32 dnia: 12 Grudzień 2017, 00:38:45 »
Ty mi powiedz co jeszcze. Byłem ciekaw czy jest jakaś profesjonalna metoda spieniania mleka, która wyklucza dyszę z prawej strony. Ciekawy byłem dla tego, że sam taką posiadam i nie stanowi to dla mnie problemu, ale ja nie jestem profesjonalistą

Tak więc jest coś jeszcze?

Marek.



Dla mnie "profesjonalne" spienianie mleka jest wtedy, gdy cały czas ten proces jest pod kontrolą. Trudno taką mieć jeśli dysza jest np z prawej strony i na tej samej stronie z boku jest pokrętło zaworu pary. Akurat tak mam więc dzbanek w lewej ręce i obracanie zaworem prawą w ogóle nie wchodzi w grę, a odwrotnie jest to forma ekwilibrystyki.  Osobiście wolałbym dyszę i zawór po przeciwnych stronach ew. zawór z przodu jako pewien kompromis. To również ułatwia ustawienie ekspresu względem ściany czy szafek.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Powrót do korzeni :)
« Odpowiedź #33 dnia: 12 Grudzień 2017, 00:49:44 »
No tak, masz rację, ale tu jest zawór z przodu, podobnie jak u mnie. Prawą trzymam dzbanek, lewą kontroluję zawór. Rzeczywiście zawór z boku to już ekwilibrystyka, czy oba elementy będą z jednej czy drugiej strony, bez znaczenia. Czy są takie sprzęty, że zawór jest po przeciwnej stronie ekspresu niż dysza?

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline MaciejF Mężczyzna

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: Steel Uno Prof
  • Młynek: Ceado E6P, Comandante C40 IronHeart
Odp: Powrót do korzeni :)
« Odpowiedź #34 dnia: 13 Grudzień 2017, 13:23:58 »
Zmieniając temat,
@Maciej - a czemu nie mały HX typu Appartamento?

Offline qla Mężczyzna

  • Wiadomości: 136
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oskar II
  • Młynek: Baratza Sette 270
Odp: Powrót do korzeni :)
« Odpowiedź #35 dnia: 13 Grudzień 2017, 14:45:53 »
W Oskarze II jest dysza po lewej i nad nią dźwignia do pary.
Fajne rozwiązanie w lewej dzbanek a prawą (kciukiem) otwieram zawór.

OSKAR II.jpg
Tomek

Offline Maciej1 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 979
  • Ekspres: Jednobojlerowiec
  • Młynek: Fio F64 Evo
Odp: Powrót do korzeni :)
« Odpowiedź #36 dnia: 14 Grudzień 2017, 12:19:18 »
Dzieki. Ten QM powinien kosztować  2500 zł. max. Zbiornik na wodę to przegięcie. 1 lit to prawie jak nic. W Graefie mam 2,5 l i przydałby się większy. W starej Casa model Botticelli pojemność zbiornika była 3 litry.
No cóż, podstawowe modele "muszą" mieć mniej do zaoferowania potencjalnemu  klientowi, no bo kto by kupił wtedy droższy model. :mhh:
Mimo to jako były użytkownik ECM Casa Botticelli który był lepszym modelem od teraźniejszej Casy, uważam, że warto brać pod uwagę QM i ECM przy zakupie ekspresu jako rzecz stosunkowo małą swoimi gabarytami ale mimo to możliwościami jest to byk.
 
Taki zbiornik mi wystarcza. Ponadto widzę na bieżąco ile jest wody.

@Maciej1
U mnie ta maszyna by nie podeszła z 1 względu... ma dyszę pary z prawej strony. Nie wyobrażam sobie manewrowania w ten sposób.
Bardzo trafne spostrzeżenia. Sam przestałem być po latach sprzętowym onanistą, ale czasami jak widzę coś dobrego, to łapki mnie świerzbią i ciekawość zżera.

Zawsze miałem dysze z lewej a teraz mam z prawej. Nie ma to dla mnie znaczenia. Gdy była z lewej trzymałem dzbanek w lewej ręce, teraz gdy jest z prawej trzymam dzbanek w prawej :)
Ważniejsze dla mnie było to, że QM ma zwykłe pokrętło na zaworze pary a Casa ma kiphebelka, który trzeba ciągle trzymać podczas spieniania a nie tak jak np. w Bezzerach gdzie nie ma takiego problemu.
W młynie: ziarna

Offline hdtv

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: Gaggia Clasic
  • Młynek: Cunill TRANQUILO-TRON
Odp: Powrót do korzeni :)
« Odpowiedź #37 dnia: 23 Maj 2018, 10:40:37 »
Szukam kompaktowego ekspresu o małych wymiarach. Zainteresował mnie ten model pippe QM. Niestety w sieci nie mogłem znaleźć jakichś konkretnych szczegółów technicznych. chodzi mi o to czy ten model ma OPV i solenoid. Myślę ze nie bo producent na pewno by się tym pochwalił a tak nie jest ale może niech wypowie się właściciel albo ktoś kto ma wiedze na ten temat. Znalazłem jedynie wpis na forum http://expresso.cultureforum.net/t13117-quick-milll-pippa-comment-ca-marche gdzie jest kilka słabych jakościowo zdjęć. Z racji że strona słabo się otwiera wrzucę zdjęcia osobno może fachowcy niech się wypowiedzą na temat budowy.
link do zdjęc:
https://photos.google.com/share/AF1QipMtfqqx6ueepvG9UCCemRBFhm9DzqyMp8MUWfODjICdUe14NNSMMPnveTx7dn6keA?key=RThLVWNrR0ExckJHaDZxNngtUmMwWjY0d2xpYU5B

edit - teraz doczytałem wpis wlascieciala ze opv jest tylko kwestia co to za model/firma czy łatwy do regulacji czy z serii lepiej nie ruszać - a jak z trójdrożnym?
« Ostatnia zmiana: 23 Maj 2018, 10:54:18 wysłana przez hdtv »

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Powrót do korzeni :)
« Odpowiedź #38 dnia: 23 Maj 2018, 11:11:42 »
U mnie akurat ze względów lokalowo logistycznych dysza może być tylko z prawej strony. Nie pamiętam żebym przy Sylvi miał z tym problem bo pokrętło od przodu. A teraz nawet jak z prawej to jest to wajcha która pozostaje na miejscu w którym się ją pchnie (a w zasadzie do startu pociągnie) więc też nie odczuwam dyskomfortu.

3DSK

  • Gość
Odp: Powrót do korzeni :)
« Odpowiedź #39 dnia: 26 Październik 2020, 11:41:31 »
Postanowiłem rozpocząć ten wątek, bo po ponad 8 letniej przygodzie z kawą i różnymi urządzeniami do jej przyrządzenia potrzebnymi, wróciłem do korzeni. No może nie zupełnie, bo początek to był automat, ale do czegoś co było zaraz po nim. Co ciekawe, nie wiąże się to z zaprzestaniem kontynuowania swojej pasji a raczej z przekonania, że aby napić się dobrej kawy nie potrzeba sprzętu za wielkie pieniądze - oczywiście młynek mam dobry :) ale ekspres wystarczy zwykły z jednym bojlerem bez żadnych udziwnień. Osobiście można się zachwycać nowinkami, ułatwieniami - pewnie, można to traktować jako część tej pasji kawowej ale ja dojrzałem do tego żeby po prostu napić się kawy a że nie przepadam za metodami alternatywnymi to dlatego została maszyna do espresso.
Do tej pory szedłem drogą podobną jak inni - był automat, jeden bojler z podstawowym młynkiem, później HX, DB z pidem i rota, kilka innych lepszych młynków, aż wreszcie wymarzona dźwignia.
Dźwignia znalazła nowego właściciela a ja znalazłem jednobojlerowca. I powiem Wam, że piję bardzo dobrą kawę, nie mam problemów z zaparzaniem, spienianiem, rysowaniem na kawie - wszystko czego potrzebuję :). Oczywiście nie uważam, że te wszystkie lata były zbędne - wręcz przeciwnie, bardzo dużo mnie nauczyły ale dla kilku kaw dziennie nie potrzebuję nic więcej.

Ciekaw jestem co Wy o tym sądzicie :)


Dopiero teraz przeczytałem. Maciej1, rozumiem. Szacun   :kawa:

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Powrót do korzeni :)
« Odpowiedź #40 dnia: 26 Październik 2020, 12:06:43 »
Maciej1 już dawno tu nie zaglądał, może sięgnął bardziej do korzeni i wrócił do automatu?
 
Też myślałem, o takiej dźwigni, ale po przeczytaniu tego tematu, przeszło mi.

3DSK

  • Gość
Odp: Powrót do korzeni :)
« Odpowiedź #41 dnia: 26 Październik 2020, 12:30:22 »
Myślę, że  nie wrócił do automatu. Może do kawiarki, ale to jednak inny smak niż espresso.
Ja jestem na końcu tej drogi, identycznej drogi jak Maciej, do korzeni jeszcze nie wróciłem. Jego przemyślenia pokrywają się z moimi. Szkoda, że nikt wcześniej wątku nie rozwinął i nie było szerszej dyskusji. Pisałem wielokrotnie jak ważne jest dla mnie "home" w wyrażeniu "home barista". Najzabawniejsze jest jednak to, że mój sprzęt obecnie jest k... daleko od "home"  :lol2: no ale mam tego świadomość, a to chyba najważniejsze.

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Powrót do korzeni :)
« Odpowiedź #42 dnia: 26 Październik 2020, 12:35:43 »
Ja wychodzę z założenia, że trzeba kupić krowę, aby napić się mleka, tak że daleka droga przede mną ;)

Offline bMind

  • Wiadomości: 182
  • Ekspres: Gaggia New Classic, Kazak Rota, Bialetti Venus, Chemex, AeroPress, Hario V60
  • Młynek: Fiamma MCF 64 OD, Wilfa Svart CGWS-130B
Odp: Powrót do korzeni :)
« Odpowiedź #43 dnia: 26 Październik 2020, 12:39:33 »
Najzabawniejsze jest jednak to, że mój sprzęt obecnie jest k... daleko od "home"  :lol2: no ale mam tego świadomość, a to chyba najważniejsze.
Jest nadzieja ;)

Offline Maciej1 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 979
  • Ekspres: Jednobojlerowiec
  • Młynek: Fio F64 Evo
Odp: Powrót do korzeni :)
« Odpowiedź #44 dnia: 26 Październik 2020, 13:02:53 »
Maciej1 już dawno tu nie zaglądał, może sięgnął bardziej do korzeni i wrócił do automatu?
 
Też myślałem, o takiej dźwigni, ale po przeczytaniu tego tematu, przeszło mi.

To że nie piszę to nie znaczy, że nie zaglądam :)

W dalszym ciągu to co na ostatnim zdjęciu jest u mnie i działa intensywnie.

Bez dźwigni, bez pida...
Czysta kawa :)
W młynie: ziarna

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi