Autor Wątek: Kawiarka elektryczna, stalowa, programowalna - propozycje  (Przeczytany 8661 razy)

Offline kawek

  • Wiadomości: 63
Odp: Kawiarka elektryczna, stalowa, programowalna - propozycje
« Odpowiedź #15 dnia: 09 Grudzień 2017, 20:08:22 »
Jeśli ma być w miarę mocna i w miarę duża to poszukaj odpowiedniej wielkości kawiarki. Kawa z jasnej też wychodzi mocna. Zacznij od jasnej, najlepiej z jakieś lokalnej palarni - kupuj małe ilości - potestujesz różne kawy.

Kawiarka to wydatek <100 zeta firmowa - więc nawet jak nie chwyci to duży wydatek nie jest :-).  Drip też tani, praska to zupełne grosze (ok 30 zeta) , areopress ok 130 zeta.

Kawiarka wydaje sie najprostsza w obsłudze i najtrudniej kawę popsuć.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kawiarka elektryczna, stalowa, programowalna - propozycje
« Odpowiedź #16 dnia: 09 Grudzień 2017, 20:12:33 »
Niestety na zrobienie kawy mam mało czasu
Clever będzie najmniej wymagający uwagi. Zasypujesz zmieloną kawę, zalewasz wodą, timer na 2 minuty, potem tylko stawiasz na kubek i po minucie już masz kubek kawy. Kawiarkę powinnaś pilnować aby nie dopuścić do nadekstrakcji.

Offline hockowa

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: brak
  • Młynek: brak
Odp: Kawiarka elektryczna, stalowa, programowalna - propozycje
« Odpowiedź #17 dnia: 09 Grudzień 2017, 22:38:28 »
Aktualnie kawę pije z fp, średnio mi podchodzi, ale wiem, że do tej pory źle to robilsm. Dziś  dopiero druga kawa była wg informacji znalezionych  na forum zrobiona i była  lepsza.

Nastawiłam się na kawiarkę jakos- pewnie dlatego,że wiem jak wygląda itp. Poszukam jutro filmików odnośnie Clever dripper :)

Myślałam o młynku ręcznym, ale czytam i w sumie Severin 3873 jest dosyć popularny tu na forum i myślę, że będzie dobrym wyborem? Ewentualnie nivona cafegrano 130 ?
Młynek miałby być z przeznaczeniem do mielenia kawy do ekspresu- za jakiś czas.
« Ostatnia zmiana: 09 Grudzień 2017, 22:40:30 wysłana przez hockowa »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kawiarka elektryczna, stalowa, programowalna - propozycje
« Odpowiedź #18 dnia: 09 Grudzień 2017, 22:52:41 »
Do ekspresu ciśnieniowego nie bardzo, do wszystkich innych metod będą odpowiednie.

Offline hockowa

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: brak
  • Młynek: brak
Odp: Kawiarka elektryczna, stalowa, programowalna - propozycje
« Odpowiedź #19 dnia: 09 Grudzień 2017, 23:11:10 »
Do ekspresu ciśnieniowego nie bardzo, do wszystkich innych metod będą odpowiednie.
To mnie nie pocieszyłs :/ jest szansa, że za jakiś czas kupimy ekspres, ale wówczas już kolejnego młynka raczej nie dam rady. No nic, jutro pomyślę o tym, no i nad karami, to jest dopiero ogromny wybór ;)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kawiarka elektryczna, stalowa, programowalna - propozycje
« Odpowiedź #20 dnia: 09 Grudzień 2017, 23:24:47 »
Do ekspresu ciśnieniowego nie bardzo, do wszystkich innych metod będą odpowiednie.
To mnie nie pocieszyłs :/ jest szansa, że za jakiś czas kupimy ekspres, ale wówczas już kolejnego młynka raczej nie dam rady. No nic, jutro pomyślę o tym, no i nad karami, to jest dopiero ogromny wybór ;)
Masz rację, odpowiednia kara dla męża i nie będzie więcej wypominał Ci wydatków na kawę

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6226
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka elektryczna, stalowa, programowalna - propozycje
« Odpowiedź #21 dnia: 10 Grudzień 2017, 00:16:09 »
Jeśli to będzie taki zwykły ekspres z sitkami typu "super crema" to przemiał taki jak do kawiarki wystarczy, więc ten Severin czy Nivona będą ok.  Czemu elektryczna ta kawiarka? Myślę jednak że dwie zwykłe kawiarki np. 3 cup + jakaś większa dla większej ilości osób zrobią lepszą robotę niż taki ekspres.  Są przy tym prostsze w utrzymaniu, tańsze i niewiele w nich się może zepsuć. Mleko lekko podgrzane świetnie się spienia we french pressie w kilkanaście sekund.

Clever dripper jest też bardzo prostą i fajna opcją. Myślę, że prostszą niż kawiarka w kwestii obsługi. Może też służyć do przefiltrowania kawy z french pressa lub zaparzenia herbaty.
« Ostatnia zmiana: 10 Grudzień 2017, 00:58:58 wysłana przez krystians »

Offline hockowa

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: brak
  • Młynek: brak
Odp: Kawiarka elektryczna, stalowa, programowalna - propozycje
« Odpowiedź #22 dnia: 10 Grudzień 2017, 07:14:31 »
Mąż jeszcze nie jest świadomy, że młynek jest ważny, a nie tylko ekspres ;)

Dlaczego elektryczna kawiarka? Bo mamy kuchnie indukcyjną. Chyba że od razu wlasnie kawiarkę na indukcję?
Muszę tego mniejszego do z Ikei kupić. Przy elektrycznej kawiarce mogę też zabrać ją do mamy i dać jej spróbować dobrej kawy .

Być może za jakiś czas będę mogła taki zwykły DeLonghi odkupić lub (ta opcja bardziej mi odpowiada) ascaso Basic bym wolała ( lub inny jakiś fajny, może ascaso arc, nie wiem, jeszcze )

Clever znalazłam na stronie świeżo palona, więc od razu z kawą bym zamówiła.
Na stronie coffeDesk też widzę, że jest.

A powiedzcie mi, ta sama kawa parzona w kawiarce i Clever będą się bardzo różnic smakowo ( i mocą)?
« Ostatnia zmiana: 10 Grudzień 2017, 07:54:19 wysłana przez hockowa »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kawiarka elektryczna, stalowa, programowalna - propozycje
« Odpowiedź #23 dnia: 10 Grudzień 2017, 09:45:33 »
Moc zależy od proporcji, w cleverze zrobisz jak chcesz, w kawiarce musisz zrobić zgodnie z jej rozmiarem i ewentualnie możesz rozcieńczyć wodą potem.

W cleverze masz też wpływ na pozostałe parametry: czas, temperatura -- można się dostosować do danej kawy.

W smaku clever powinien być czystszy i łagodniejszy -- reszta zależy od przepisu i kawy.

Offline hockowa

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: brak
  • Młynek: brak
Odp: Kawiarka elektryczna, stalowa, programowalna - propozycje
« Odpowiedź #24 dnia: 10 Grudzień 2017, 10:00:07 »
Dziękuję :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6226
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka elektryczna, stalowa, programowalna - propozycje
« Odpowiedź #25 dnia: 10 Grudzień 2017, 13:13:28 »
Z kawiarkami na indukcję bywa czasem problem z pulsacyjnym zaparzaniem albo z małą powierzchnią podstawy kawiarki. Te elektryczne jakoś mnie nie do końca przekonują, szczególnie biorąc pod uwagę ich ceny. Na indukcję moim zdaniem najlepsza jest taka płytka, na którą można postawić dowolne naczynie, ja bym użył do tego zwykłej kawiarki alu. Płytka jest od razu buforem pulsacyjnego sposobu grzania indukcji.  Ponieważ w kawiarce mamy już do czynienia z ciśnieniowym zaparzaniem to uzyskanie dobrych i powtarzalnych rezultatów może zająć trochę czasu. Będą też większe różnice przy zaparzaniu różnych kaw. Tzn. w tej metodzie będzie trzeba dokonywać częściej korekty. Specyfika takiego naparu jest bardziej intensywna i ciężka także na żołądku, gdyż wypijamy tłuszcze i kwasy przechodzące do naparu. Nie polecam jeśli lubi się pić kawę na pusty żołądek.

Przy Cleverze papierowy filtr zatrzymuje sporą część drażniących substancji.  Zmienia to też trochę charakterystykę naparu na łagodniejszą, ale wcale nie mniej intensywną.  Smaczne i powtarzalne rezultaty dużo łatwiej opanować i myślę, że mniej zabawy jest z przygotowaniem kawy, szczególnie gdy człowiekowi się spieszy. Ponieważ jest tu pełna infuzja, to  łatwiej będzie poprawnie zaparzyć różne kawy.
« Ostatnia zmiana: 10 Grudzień 2017, 13:16:22 wysłana przez krystians »

Offline hockowa

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: brak
  • Młynek: brak
Odp: Kawiarka elektryczna, stalowa, programowalna - propozycje
« Odpowiedź #26 dnia: 10 Grudzień 2017, 20:48:34 »
Dzięki wielkie!
Pytanie mam jeszcze o młynek, czy Wilfa Svart WSCG-2 nada się później też do ekspresu?
W sumie zakładałam, że młynek do 300 zł ;) :)

Edit.
A może GRAEF CM 702

Jestem w trakcie przeglądania wątków o młynkach wlasnie
« Ostatnia zmiana: 10 Grudzień 2017, 21:18:40 wysłana przez hockowa »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kawiarka elektryczna, stalowa, programowalna - propozycje
« Odpowiedź #27 dnia: 10 Grudzień 2017, 21:53:07 »
1. Nie.
2. Ledwo, ledwo.

Ekspres to wymagająca bestia -- trzeba liczyć ~1000zł na młynek

Offline hockowa

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: brak
  • Młynek: brak
Odp: Kawiarka elektryczna, stalowa, programowalna - propozycje
« Odpowiedź #28 dnia: 10 Grudzień 2017, 22:06:11 »
1. Nie.
2. Ledwo, ledwo.

Ekspres to wymagająca bestia -- trzeba liczyć ~1000zł na młynek

Dzięki za odpowiedź. Tak właśnie myślałam, że kombinować zaczynam. Poszukam takiego, na który będę mogła sobie pozwolić.
Niestety młynek za 1000 to nie na moją kieszeń  :/

Pozdrawiam

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kawiarka elektryczna, stalowa, programowalna - propozycje
« Odpowiedź #29 dnia: 10 Grudzień 2017, 22:14:55 »
Czasem da się upolować używkę gastro w okolicach 500 zł. Mój brat upolował tak jakieś 65mm żarna, sklepowy za 450 zł.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi