Autor Wątek: prośba o rozstrzygnięcie co wybrać podstawa czy wypas ? :D  (Przeczytany 6862 razy)

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4424
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: prośba o rozstrzygnięcie co wybrać podstawa czy wypas ? :D
« Odpowiedź #30 dnia: 30 Listopad 2017, 05:08:40 »
Nie zapomnij w tym wszystkim o kawie ;)
Ale ten temat to chyba na tym etapie nie podlega dyskusji. Bo jeśli koleś kupil najdroższy ekspres i młynek a testuje na jakimś czibo to ja bym delikwenta wysadził z forum ;-)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: prośba o rozstrzygnięcie co wybrać podstawa czy wypas ? :D
« Odpowiedź #31 dnia: 30 Listopad 2017, 11:48:31 »
Skoro audiofile zapominają o muzyce/płytach, fotografowie o zdjęciach, to wcale nie dziwi mnie fakt, że na kawowym forum ktoś może zapomnieć o kawie -- w całym tym galimatiasie dyskusji sprzętowych.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: prośba o rozstrzygnięcie co wybrać podstawa czy wypas ? :D
« Odpowiedź #32 dnia: 30 Listopad 2017, 11:59:47 »
Jest to mechanizm zgubny w każdej dziedzinie i podsycany bardzo chętnie przez marketing. Tak samo w kwestii obrazów, kawy i konsumpcji wszelkich dóbr, wszystko zaczyna się i kończy w głowie.

Offline Markoni Mężczyzna

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: La Peppina, Aeropress, Pa Pavoni,VBM Super Digital
  • Młynek: Casadio, Zassenhaus
Odp: prośba o rozstrzygnięcie co wybrać podstawa czy wypas ? :D
« Odpowiedź #33 dnia: 30 Listopad 2017, 15:13:15 »
Tak w zasadzie większość piszących w tym temacie ma rację. Jak jak audiofile na swoim forum "gonimy króliczka" i to jest w tym wszystkim najlepsze. Jeśli ktoś chce powtarzalne dobre espresso może kupić najlepszy automat lub maszynkę programowalną przez smartfona - tylko czy o to chodzi w tej całej zabawie?
Każdy zestaw da przyjemność, oczywiście lepiej wydać na porządny młyn a ekspres dostosowywać do portfela , designu, mody itp.
Jak weźmiemy pod uwagę takie czynniki jak temperatura, wilgotność, ciśnienie atmosferyczne, nastrój, stan kubków smakowych do dojdziemy do wniosku, że zawsze będzie troszkę inaczej...i dobrze bo możemy dalej próbować i mieć z tego radość.
A tak poza filozofią mając kasę pozwól sobie na to co ci się spodoba i będzie się doskonale prezentować( ekspres) i bardzo dobry młyn np.F64  bo wydanie dwa razy więcej pieniędzy nie da 2 razy lepszej espresso.
Żeby stara przyjaźń nie rdzewiała należy ja nasączać kawą lub/i alkoholem.

Offline Maciej1 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 979
  • Ekspres: Jednobojlerowiec
  • Młynek: Fio F64 Evo
Odp: prośba o rozstrzygnięcie co wybrać podstawa czy wypas ? :D
« Odpowiedź #34 dnia: 30 Listopad 2017, 15:22:44 »
Tak naprawdę to najlepsze, powtarzalne espresso w całej drodze kawowej dała mi dźwignia. Nie zbliżył się do niej żaden z moich sprzętów. Ale ten mały, który jest teraz u mnie pozwala na napicie się dobrej kawy, bez potrzeby wydania majątku.
W młynie: ziarna

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: prośba o rozstrzygnięcie co wybrać podstawa czy wypas ? :D
« Odpowiedź #35 dnia: 01 Grudzień 2017, 22:14:14 »
Sam sobie odpowiedz po cholerę.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline wjp

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: QM AQUILA, La Pavoni Europiccola, Flair 2 Pro
  • Młynek: SanRemo SR70, comandante c40 mk3
Odp: prośba o rozstrzygnięcie co wybrać podstawa czy wypas ? :D
« Odpowiedź #36 dnia: 01 Grudzień 2017, 22:23:58 »
Pomijając waśnie między kolegami co lepsze, młynek czy ekspres ja napiszę tak. Jak sobie przypomnę moją przygodę z kawą gdzie startowałem od kapsułek, poprzez Gaggię Babby, później Classic itd itd to nie wyobrażam sobie Ciebie @piterek, że jak kupisz sprzęt z bardzo wysokiej półki to będziesz od razu zadowolony. Możesz być wręcz zawiedziony i sfrustrowany. No jak to, kupiłes sprzęt za tyle kasy a efekt mierny. Ja też to tak sobie wyobrażałem tylko startowałem z niższego pułapu. Prawda jest taka, że sprzęt pomaga ale podstaw i tak trzeba się nauczyć. Z mojej perspektywy radziłbym kupić bardzo dobry młyn (choć mój opis tego nie wskazuje, ponieważ nigdy nie mam czasu aby go zmienić) i dobry ekspres. Rota pompy i wodociągi bym sobie odpuścił. Zacznij od tego bo wiem, że to Ci wystarczy aby uzyskać fajny efekt w filiżance :)

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: prośba o rozstrzygnięcie co wybrać podstawa czy wypas ? :D
« Odpowiedź #37 dnia: 01 Grudzień 2017, 22:36:21 »
Prawda jest taka, że sprzęt pomaga ale podstaw i tak trzeba się nauczyć. Z mojej perspektywy radziłbym kupić bardzo dobry młyn (choć mój opis tego nie wskazuje, ponieważ nigdy nie mam czasu aby go zmienić) i dobry ekspres. Rota pompy i wodociągi bym sobie odpuścił.
Tak samo uważam. Dlatego nie zaproponowałem koledze żadnej rota ani wodociągu. Ot, zwykły dobry ekspres z HX i ewentualnie PID. Młynek to oczywiste, że musi być "odpowiedni", czyli wg mnie ze śrubą, a nie skokowy. Żarna wg mnie najlepiej, aby były tak, ze 64 mm. Chociaż na zagranicznym forum barrista angielski testował młynek ze srubą i Macap M2d. I nie było żadnej różnicy w espresso. Dobry barrista i z młynkiem skokowym sobie poradzi (iloscią kawy, ubiciem).

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: prośba o rozstrzygnięcie co wybrać podstawa czy wypas ? :D
« Odpowiedź #38 dnia: 01 Grudzień 2017, 23:03:01 »
barrista
Dlaczego?  :(

Dość dobre wyjaśnienie tegoż określenia: https://www.urbandictionary.com/define.php?term=barrista
« Ostatnia zmiana: 01 Grudzień 2017, 23:05:54 wysłana przez Antonio »

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: prośba o rozstrzygnięcie co wybrać podstawa czy wypas ? :D
« Odpowiedź #39 dnia: 01 Grudzień 2017, 23:04:43 »
Nie piszę o bariscie jako zawód, ale o tym który kawę przygotowuje :)

Offline piteerek

  • Wiadomości: 14
  • Ekspres: Rocket Appartamento
  • Młynek: Rocket Fausto
Odp: prośba o rozstrzygnięcie co wybrać podstawa czy wypas ? :D
« Odpowiedź #40 dnia: 03 Lipiec 2018, 22:24:56 »
postanowiłem napisać w tym wątku, bo jest to zakończenie tematu. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za zdania, różne poglądy i argumenty. Ostatecznie kiedy temat zakładałem, w okolicach końca roku ekspresu nie kupiłem. Zrealizowałem temat 2 tyg. temu i chciałem się podzielić wnioskami po początkach użytkowania. Najpierw dwa zdania o drodze, jaką wybrałem. Otóż postanowiłem wydać pieniądze na dobry młynek oraz dobry ale podstawowy - w mojej ocenie podstawowy tzn. bez PID, rotapompy, bojlera etc. ekspres. Wiedziałem, że chce kupić Rocketa - ze względu na design więc ostatecznie wylądowało Appartamento + do kompletu młynek Rocket Fausto i gadżety...

Myślę, że jeżeli ktoś chce zacząć przygodę z espresso, ma do tego zacięcie i pasję a wcześniej pił kawę z automatu - tak jak ja - to tego typu zestaw daje ogromne możliwości i wiele frajdy. Ja bez espresso i mlecznych kaw nie mogę się obejść, żona kazała mi wywieść automat do biura bo "ona już z TEGO piła kawy nie będzie"... Po przemieleni pewnie z pół kilo kawy w celu skalibrowania młynka i wyczucia proporcji do zrobienia w miarę poprawnego espresso mogę powiedzieć, że przeskok jest olbrzymi, frajda jeszcze większa i myślę, że wydawanie kolejnych tysięcy w jeszcze lepszy sprzęt na tym etapie dla mnie byłoby zbytkiem. Z tego co mam będę czerpał radość ucząc się robić dobrą kawę jeszcze przez długo. Do rozważenia takiego podejścia zapraszam wszystkich szukających na tym forum wiedzy i inspiracji. Dobry młynek + to co zostaje na ekspres... bez przegięć w żadnym z kierunków... I z pamięcią o tym, że kawę parzy człowiek PRZY POMOC maszyny... to jest kolejna rzecz, której się trzeba nauczyć :D pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję :D
« Ostatnia zmiana: 03 Lipiec 2018, 22:35:40 wysłana przez piteerek »

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: prośba o rozstrzygnięcie co wybrać podstawa czy wypas ? :D
« Odpowiedź #41 dnia: 03 Lipiec 2018, 22:31:42 »
To fajny i dobry zestaw nie tylko na początek i może Cię ucieszę masz bojler  :mrgreen:

Offline piteerek

  • Wiadomości: 14
  • Ekspres: Rocket Appartamento
  • Młynek: Rocket Fausto
Odp: prośba o rozstrzygnięcie co wybrać podstawa czy wypas ? :D
« Odpowiedź #42 dnia: 03 Lipiec 2018, 22:33:42 »
informacje o posiadanym w ekspresie bojlerze była przełomowa i wstrząsająca  :doh: oczywiście chodziło "skrótem" o 2bojlerowce :D uffffff.... dobrze, że mam bojler :D

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: prośba o rozstrzygnięcie co wybrać podstawa czy wypas ? :D
« Odpowiedź #43 dnia: 03 Lipiec 2018, 22:41:43 »
 [emoji106] Tak tylko chciałem dowartościować ten udany zakup  :jezyk:

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4424
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: prośba o rozstrzygnięcie co wybrać podstawa czy wypas ? :D
« Odpowiedź #44 dnia: 03 Lipiec 2018, 22:53:47 »
Ale ten mały, który jest teraz u mnie
Co to sprzęt?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi