Autor Wątek: prośba o rozstrzygnięcie co wybrać podstawa czy wypas ? :D  (Przeczytany 6860 razy)

Offline piteerek

  • Wiadomości: 14
  • Ekspres: Rocket Appartamento
  • Młynek: Rocket Fausto
Witajcie,

po pierwsze dziękuję za to, czego już mogłem się dowiedzieć dzięki forum i wam :D szukając informacji i inspiracji.

Do wątku i dylematu...

Dziś służy nam w domu (2 osoby dorosłe) do picia kawy automat DeLohghi - ekspres który powoli się kończy - po raz 3 jest w serwisie. Bardzo dobrze nam służył... Kawa - jak z automatu. Zamarzyło mi się już kiedyś, że jak obecny sprzęt się skończy, to kupię fajny ekspres, który da "prawdziwą kawę" :D
Poczytałem, poszukałem i z grubsza zorientowałem się między czym a czym można wybrać, co jest ważne i co warto wziąć pod uwagę.

Jestem na ostatnim etapie decydowania o zakupie i proszę WAS o ostateczne rozstrzygnięcia lub podpowiedzi.

KLUCZOWY DYLEMAT JAKI MAM TO: CZY WYDAĆ WIĘCEJ NA W MOJEJ OCENIE ZESTAW MAX. CZY MNIEJ ZA TEŻ B.FAJNY ZESTAW, KTÓRY PO POROSTU PEWNYCH RZECZY NIE MA. Zobacz przykłady  poniżej.

Kilka informacji o tym co wiem, czego szukam i co już mam.

- pijemy kawę w 2 dorosłe osoby + tzw. goście. Ekspres w miarę chodzi - ja piję espresso + kawy mleczne - generalnie tzw. użytek domowy.
- wole kupić raz a dobrze niż 2 razy nie dobrze
- mogę wydać na dobry ekspres max. tyle ile w opcji wybranej - na tym kończy mi się granica mentalna
- szukam zestawu - tzn. ekspres + młynek
- będzie to mój pierwszy ekspres kolbowy - moje doświadczenia na parzeniu kawy kończą się na zamontowaniu zbiornika z mlekiem i naciśnięciu guzika :D
- chce się uczyć i będę miał z tego frajdę.

Do rzeczy, co wybrałem:

- po wielu godzinach na forum i na youtube wiem że bardzo podobają mi się ekpresy ROCKET jeśli chodzi o design i jak czytam użyteczność.

Mam 3 typy /zestawy:

1. Zestaw "podstawowy" Rocket Appartamento + Fiorenzato F4 koszt ok 6400 zł całość...

2. Zestaw "podstawowy plus" Rocket Appartamento + lepszy młynek... np. Rocket Fausto... trzeba dołożyć do młynka jakieś 1300 zł

3. Zestaw MAX - Rocket R58 + młynek Rocket Fausto. Musze dać na to ok 11-11,5 tyś....

Mam kasę na to i na to.... zastanawiam się po protu czy do zstosowania mega domowego warto dokładać 5 tyś. do dwubojlerowca, PID, pompy rotacyjnej... z której w pełni nie skorzystam, bo nie będę podłączał ekspresu do "wodociągu....
Przy R58 mam jeszcze pytanie może ktoś technicznie będzie wiedział - gdzieś usłyszałem, że preinfuzja jest możliwa w tym ekspresie tylko przy stałym podłączeniu do wody... czy tak jest >???? jeżeli tak to by była chyba duża strata na możliwościach przy braku podłączenia...


sorry za brak ładu i składu w strukturze tego posta. Mam nadzieję, że rozumiecie jaki dylemat jest do podjęcia.... wydać można... pytanie czy jest sens i czy warto.... Chciałbym po odpowiednim kursie i popracowaniu nad procesem parzenia pić w domu kawę taką jak w dobrej kawiarni + mieć frajdę z zabawy tym wszystkim....


Z góry dziękuję za zaangażowanie w odpowiedz na tego posta.


ps. jeśli jest ktoś na forum kto może mi dostarczyć w niebywale atrakcyjnej cenie z fakturą zestaw który
ostatecznie zostanie wybrany to jestem otwarty na oferty i propozycje.


Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4424
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: prośba o rozstrzygnięcie co wybrać podstawa czy wypas ? :D
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Listopad 2017, 21:09:17 »
Co by nie mówić ja jestem zdania "raz a dobrze"

Offline piteerek

  • Wiadomości: 14
  • Ekspres: Rocket Appartamento
  • Młynek: Rocket Fausto
Odp: prośba o rozstrzygnięcie co wybrać podstawa czy wypas ? :D
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Listopad 2017, 21:10:50 »
no to mamy 1 punkt za wydaniem więcej... :D dziękuję ktoś jeszcze... i dlaczego ? :D

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: prośba o rozstrzygnięcie co wybrać podstawa czy wypas ? :D
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Listopad 2017, 21:14:08 »
Raczej z mieleniem wprost do kolby.
M4D.

Raz a dobrze.
Niech będzie kanalizacja + stacja uzdatniania wody a więc 1-1,5 dodaj. + tamper i inne pierdoły, przebudowa kuchni.
« Ostatnia zmiana: 26 Listopad 2017, 21:16:35 wysłana przez fux »
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Edwin Jagger Mężczyzna

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Alternatywy
Odp: prośba o rozstrzygnięcie co wybrać podstawa czy wypas ? :D
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Listopad 2017, 21:14:24 »
Dla dwóch osób nawet pierwszy zestaw jest super. Tym bardziej, że woda z pojemnika.
Na kolejne moim zdaniem szkoda pieniędzy.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: prośba o rozstrzygnięcie co wybrać podstawa czy wypas ? :D
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Listopad 2017, 21:27:34 »
Każdy wybór dobry, trudno określić jakie będą twoje wymagania np po roku czasu (skoro to ma być twój pierwsze kolbowy ekspres).

Preinfuzja jest możliwa także ze zbiornikiem, ale to będzie tylko namiastka - podłączenie stałe do wody umożliwia Ci prefinfuzję w określonym (ustawionym przez Ciebie) ciśnieniu.

Nie znam Fausto, ogólna zasada im większa średnica żaren tym lepiej (Fausto ma 65mm). Ja bym zwracał uwagę np na retencję itp. Rozważ też fiorka 64, ceado e5 lub e6. Mazzer też jest ok.

Rotapompa jest dla mnie warta każdych pieniędzy ;) (cisza)

HX teoretycznie umożliwia Ci zaparzenie kawy jedna po drugiej w różnych temperaturach, ale trudniej jest się w wybraną temperaturę wstrzelić. W dwubojlerowcu z PID stabilność super, zmiana temperatury wymaga trochę czasu.

W opcji raz a dobrze min. HX z rotapompą.

Offline piteerek

  • Wiadomości: 14
  • Ekspres: Rocket Appartamento
  • Młynek: Rocket Fausto
Odp: prośba o rozstrzygnięcie co wybrać podstawa czy wypas ? :D
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Listopad 2017, 21:35:16 »
 :uklony:

Kulka dziękuję - to wnosi konkretne argumenty i trochę zmian do opcji minimum... czyli w tym momencie trochę wyższy model Rocketa z pompą rotacyjna... wtedy w rockecie za sam ekspres trzeba dac ok. 7000 zł (giotto, mazafiato)... i wtedy laduje się już na w skali niewielkiej roznicy miedzy HX a 2bojlerowcem R58.... echhhhhhh


Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: prośba o rozstrzygnięcie co wybrać podstawa czy wypas ? :D
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Listopad 2017, 21:56:44 »
Jeżeli nie jesteś pewny, to kup dobry młynek, który Ci zostanie i tańszy ekspres. Ekspres zawsze możesz wymienić na lepszy model, kiedy kawa bardziej Cię wciągnie.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: prośba o rozstrzygnięcie co wybrać podstawa czy wypas ? :D
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Listopad 2017, 22:15:51 »
Jak robisz mało kaw to w HX masz zawsze świeżą wodę, a w 2-bojlerowcu już trochę odstaną (użytkownicy może podpowiedzą czy to faktycznie problem). @WS też dobrze prawi, lepszy młynek nawet kosztem ekspresu.

Jeśli rozważasz tylko rakietę, to w kwestii cen warto odezwać się do forumowego rogera.

Aha, jak inni już podpowiadają, do ceny warto doliczyć porządny tamper ale przede wszystkim poprawienie jakości wody - obniżenie twardości (co by kamień się nie odkładał za szybko) i poprawa smaku, a tu w zależności od budżetu i twojej kranówki masz stacje uzdatniania wody, osmozy, filtry przepływowe i gastro.
« Ostatnia zmiana: 26 Listopad 2017, 22:20:15 wysłana przez kulka »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: prośba o rozstrzygnięcie co wybrać podstawa czy wypas ? :D
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Listopad 2017, 23:12:36 »
No ja akurat bym się zastanowił nad rota pompą. Niby skomplikowane, bo trzeba do wody pociągnąć, ale... ciszej jest. No i odpada problem opróżnionego w ferworze walki zbiornika ;) Wpadnie kilka osób, zaczniesz robić kawę, woda się skończy i trzeba biegać. A tak to masz podłączone na stałe, przez jakiś filtr czy RO i problem z głowy...

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: prośba o rozstrzygnięcie co wybrać podstawa czy wypas ? :D
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Listopad 2017, 08:33:04 »
Pompa rota - tak, ale i woda z wodociągu potrzebna. (przy delikatnym ochładzaniu grupy poprzez spuszczanie wody wodociąg bardzo się przydaje, nie musi być uruchamiana pompa ).  Cisza wymagać może wyciszenia ekspresu np. filcowymi podkładkami w miejscach styku metalowych części, chociaż i tak w moim przypadku na końcu okazało się, że filiżanki na górze hałasują :).  Dolewanie wody w HX jest bardziej męczące niż w mniejszych urządzeniach. Według mnie warto zainstalować termometr w grupie, wtedy nie ma konieczności dopłaty do PID, bez tego łatwo będzie przypalić kawę. Zamiast HXa bez wodociągu i termometru w grupie wolałbym Ascaso z podwójnym termoblokiem.

Offline audiofil Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: ECM Casa IV
  • Młynek: Macap M2M
Odp: prośba o rozstrzygnięcie co wybrać podstawa czy wypas ? :D
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Listopad 2017, 23:53:41 »
wsadzę kij w mrowisko-jasne,że pragnieniem każdego hobbysty jest otoczenie się sprzętem topowym z kregu zainteresowań hobbysty,jednak czasem jak czytam forum,mam wrażenie ,że nie istnieje dla wielu tutaj piszących nic innego,jak picie kawy-do tego ze sprzętów kosztujących krocie.Ja nawet to rozumiem-jestem audiofilem i wiem,że istnieje różnica dźwieku z płyty CD i winylu.Słyszę również rożnicę w kablu głośnikowym za 50zł za metr i 2000 zł/metr,słyszę różnicę z kabla sygnałowego cinch za 50 zł i za 2000 zł-pytanie tylko czy każdy to usłyszy.Otóż nie-nie każdy,np. moja szacowna małżonka nie słyszy połowy tego co ja i nie rozumie jak można używać wzmacniacza bez pokręteł balansu,basu i tonów wysokich i np dual bloków z wyjściem XLR.Myślę,że taka sytuacja występuje w temacie sprzętu kawowego.Są eksperci z bardzo rozwiniętą smakową percepcją,którzy naprawdę czują różnicę w smaku naparu przy temp 94 st C a 90 st.C,jednak ogromna większość kawoszy tego nie wyczuje.Tu jest pies pogrzebany-można wydać 15-20 tyś. zł i nie umieć rozpoznać czystej arabiki i blendu z domieszką 10% robusty.Czy każdy pijący kawę musi mieć sprzęt za 8-10 tyś ? Znam takiego pseudo audiofila,który ma aparaturę za 100 000 a do tego 50 płyt CD.Czy nie lepiej żeby miał 500 CD i sprzęt za 20 000?Czy on nie jest aby na pewno snobem,który uwierzył,że audiofilem będzie kupując audio za 100 000? Przed wydaniem pieniędzy proszę pomyślmy o tym.

Offline Ness

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: Alternatywy
  • Młynek: Comandante MK3 nitro
Odp: prośba o rozstrzygnięcie co wybrać podstawa czy wypas ? :D
« Odpowiedź #12 dnia: 29 Listopad 2017, 00:20:00 »
moja szacowna małżonka nie słyszy połowy tego co ja i nie rozumie jak można używać wzmacniacza bez pokręteł balansu,basu i tonów wysokich i np dual bloków z wyjściem XLR.

PMC Cor ma regulację balansu, basu i wysokich tonów 😜

Sorki za offtop

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: prośba o rozstrzygnięcie co wybrać podstawa czy wypas ? :D
« Odpowiedź #13 dnia: 29 Listopad 2017, 00:34:30 »
Zakładam, że masz kasę lub gotowy jestes wydać więcej. Twoja sytuacja przypomina mi wprost moją. Też miałem ekspres automatyczny (Saecco Royal Capuccino) za który dałem kilka tysięcy złotych). Niby wszystko było OK, ale on nigdy nie zrobił mi prawdziwego espresso. Gdy on już się kończył postanowiłem, jak ty, kupić ekspres kolbowy. Myslałem o jakims prostym. Ale "niechcący" wszedłem na to forum i się zaczęlo.
W każdym razie dobrze, że tu wylądowałes.
Ja kupiłem Bezzerę Magica S PID z HX (masz w opisie mój ekspres) i młynek docelowy Nuova Simonelli MDX On Demand. W sumie młynek profesjonalny. Jestem bardzo, ale to bardzo zadowolony. Od prawie 2 lat cały czas cieszę się kawami. W domu wszyscy zaczęli pijać kawę. 1 kg kawy schodzi nam w 4 dni, więc to pokazuje, jak ważny  był wybór.
Jak masz kasę nie ograniczaj się. Weź dobry ekspres z HX i PID (pompa do uznania) oraz dobry odpowiedni do niego młynek. Z pewnoscią z ustawieniem nie skokowym, ale srubą (płynne ustawienie). Oba sprzęty są bardzo ważne. Pamiętaj, że do ekspresu musisz dobrać młynek. Sredni młynek to też sredni ekspres. Dobry ekspres wymaga dobrego młynka. Ja zacząłem od Bezzery Magica S PID i mimo sugestii sprzedawców wziąłem młynek Macap M2D. Po 3 miesiącach sam się przekonałem, że trzeba kupić młynek lepszy. I tak zrobiłem. Jak masz forsę kupuj dobry ekspres i dobry młynek (taki profesjonalny). Uważaj, bo tu jest kilku sfrustrowanych, którzy zachęcać Cię będą zaraz do kupna taniego aeropresu, kawiarki itp. i dobrego młynka. Jak chcesz espresso to musisz tamte posty pominąć. Jak chcesz bawić się w kawiarki, aeropresy, frenchpressy itp. to wejdź na forum na tamte działy. Ja na wyjazdy też używam kawiarki (moccę) i ręczny młynek (japoński porlex). Ale to inna bajka.
« Ostatnia zmiana: 29 Listopad 2017, 00:51:57 wysłana przez hlary »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: prośba o rozstrzygnięcie co wybrać podstawa czy wypas ? :D
« Odpowiedź #14 dnia: 29 Listopad 2017, 07:50:34 »
@hlary, krótkie pytanie, piłeś dobrze przyrządzoną kawę z takiego np ascaso arc z termoblokiem? W ogóle jakąkolwiek kawę przyrządzoną na takim ekspresie?

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi