Autor Wątek: zmian polityki Jura? ekspres jura S8  (Przeczytany 11784 razy)

Offline dilbi Kobieta

  • Wiadomości: 167
  • Ekspres: French Press, Aeropress, kawiarka
  • Młynek: Wilfa cgws-130b, ręczny
Odp: zmian polityki Jura? ekspres jura S8
« Odpowiedź #15 dnia: 22 Listopad 2017, 11:51:40 »
kuba1983, gusty są różne, smaki również.
Ta sama kawa przygotowana przy użyciu różnych młynków, stopnia zmielenia, urządzenia do zaparzania, a nawet wody smakuje zupełnie inaczej. Zwyczajnie musisz testować. Jak każdy tutaj obecny na forum. Na forum jest cała, długa lista polecanych palarni. Wystarczy się rozejrzeć i poczytać. I sam wybrać to, co Ci smakuje. Inaczej się nie da. I chyba każdy Ci to powie - szczególnie, że nie określiłeś nawet tego co lubisz i czy pochyliłeś się nad tym, żeby iść do dobrej kawiarni, gdzie zrobią Ci kawę różnymi metodami. Żeby wiedzieć co bardziej do Ciebie przemawia.





Offline kuba1983

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: jura s8
Odp: zmian polityki Jura? ekspres jura S8
« Odpowiedź #16 dnia: 22 Listopad 2017, 12:12:42 »
dilbi, wole kawy delikatne, gdzie sam smak kawy nie jest bardzo wyrazisty (przytłaczający), a w połączaniu z mlekiem łączy się przyjemnie w całość. Nie lubię goryczy i posmaku kwasowości. A może właśnie dlatego nie przepadam za espresso, bo nie piłem dobrego, a takie kawy kojarzą mi się z goryczą, kwasem. I tu powiem coś strasznego: tak, przyznam się! Lubie kawę z McDonald's :D Caffe Lette ale nie ze zwykłego McDonald's, a z McCafe tam maja inne ekspresy. Pod domem mam stację benzynową Shell, a tam wstawiony automat Costa Caffee, też tą kawę lubię. Więc ogólnie jestem pewnie wrakiem człowieka jeśli chodzi o kawę :) Chciałbym jednak zawrócić z tej drogi :) i szukam pomocy na początek w połączeniu z dobrym ekspresem ciśnieniowym, być może później będą inne eksperymenty, typu kolba itp. A w ten weekend mam w planach wybranie się na dobrą kawę w Warszawie do kawiarni Forum lub Relax - te miejsca mi polecono. Może doznam olśnienia.
« Ostatnia zmiana: 22 Listopad 2017, 12:39:39 wysłana przez kuba1983 »

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: zmian polityki Jura? ekspres jura S8
« Odpowiedź #17 dnia: 22 Listopad 2017, 12:35:28 »
Kuba, nie da się podpowiedzieć komuś jaką kawę ma wybrać. Ja np. tzw "lepszą kawą" zainteresowałem się w sierpniu, teraz mamy końcówkę listopada i odpowiedzi jeszcze nie uzyskałem. I raczej przez najbliższy rok nie uzyskam. Jedyne co ci mogę podpowiedzieć to spróbuj na starcie po kolei arabik z różnych kontynentów. Potem zaczniesz szukać głębiej. Ale na to trzeba poświęcić trochę czasu, poczytać, posmakować i tak dalej. A ty tego czasu nie masz, więc tu widzę problem. Nastaw się, że nauka kosztuje. Kupisz 4 kawy do testu z czyjejś podpowiedzi i prawdopodobnie połowę z tego wyrzucisz do kosza albo będziesz pił do końca opakowania z obrzydzeniem :) Dla jednej osoby jasno palona Kenia czy inna Etiopia będzie pyszną ambrozją przesyconą owocową słodyczą a dla drugiej zwykłą, ohydnie kwaśną kawą...
Na dodatek opisy kaw w sklepach nie pomagają w wyborze i często rozmijają się z rzeczywistością  ;)


Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: zmian polityki Jura? ekspres jura S8
« Odpowiedź #19 dnia: 22 Listopad 2017, 12:49:15 »
Moja pierwsza normalna kawa do espresso w domu:

http://www.coffeeroasters.pl/sklep/kawa-choco-espresso/

bardzo mi posmakowała.

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: zmian polityki Jura? ekspres jura S8
« Odpowiedź #20 dnia: 22 Listopad 2017, 13:33:31 »
Nikt nie napisał o najważniejszym. Ziarno ma być świeżo palone. To jest pierwszy punkt. Wszystkie marketówki i inne cuda na bok.
« Ostatnia zmiana: 22 Listopad 2017, 13:37:37 wysłana przez GrizzzLee »

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: zmian polityki Jura? ekspres jura S8
« Odpowiedź #21 dnia: 22 Listopad 2017, 13:49:38 »
Zauważcie też że w automatach zaparzanie/ekstrakcja wygląda trochę inaczej niż w kolbie. Nie trwa 30s, tylko dużo krócej no i zaparzacz jest trochę inny.
My obecnie w biurze mamy Saeco Evo Espresso (wcześniej mieliśmy podobny innej marki) i generalnie większość kaw średnio palonych wychodzi mega kwaśnie. Jak testowaliśmy automaty WMFa czy Bravilor'a to było tak samo.
Więc trzeba celować w coś pomiędzy średnim a ciemnym paleniem, co już takie proste nie jest i wybór się zawęża jeśli chodzi o małe palarnie.
Oczywiście można regulować młynek, dozę, temperaturę wody w bojlerze, ale jest to dosyć karkołomne no i w automatach nie o to chodzi żeby je przeprogramowywać za każdym razem przy nowych ziarnach.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: zmian polityki Jura? ekspres jura S8
« Odpowiedź #22 dnia: 22 Listopad 2017, 13:55:13 »
Owszem, chodzi o to aby dobrać ziarno do automatu i nic nie zmieniać. Do podróży sensorycznych są inne zabawki.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: zmian polityki Jura? ekspres jura S8
« Odpowiedź #23 dnia: 22 Listopad 2017, 16:42:35 »
Na dodatek opisy kaw w sklepach nie pomagają w wyborze i często rozmijają się z rzeczywistością 

A jesteś pewny, że przy ocenianiu używałeś tej samej metody parzenia co sklep?
« Ostatnia zmiana: 22 Listopad 2017, 16:47:17 wysłana przez WS »

Offline kuba1983

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: jura s8
Odp: zmian polityki Jura? ekspres jura S8
« Odpowiedź #24 dnia: 23 Listopad 2017, 16:49:45 »
Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi