Autor Wątek: czyszczenie cimbali  (Przeczytany 5677 razy)

Offline lian Mężczyzna

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: La Cimbali Junior D/1
  • Młynek: La Cimbali Cadet
czyszczenie cimbali
« dnia: 06 Październik 2017, 12:10:56 »
Cześć,
Pewnie w necie gdzieś siedzi, ale trafiam na ogólniki na temat odkamieniania.
Mój cimbali d3 jest podłączony do instalacji wodociągowej i nie mogę wsypać środka odkamieniającego do ujęcia wody.
Zostaje więc sposób żeby zaślepić portafilter i co 5sek włączać i wyłączać parzenie kawy, tak jak to w wielu miejscach jest opisane.

Mam jednak wątpliwości. Czy faktycznie taki sposób odkamieni bojler? Mój ekspres jest stary i służył kiedyś w kawiarni. Jak sądzę, raczej był wołem roboczym i wymaga gruntownego wyczyszczenia, odkamienienia.
Jak to zrobić?  W grę wchodzi rozbiórka z mojej strony.

Dodam, że czasem podczas parzenia nie leci woda lub tylko trochę. Dopiero kolejne parzenie jest "prawidłowe", jednakże różnice w objętości espresso są zawsze, sądzę więc że jest zakamieniony.
pzdr
« Ostatnia zmiana: 06 Październik 2017, 12:14:44 wysłana przez lian »

Offline tom517

  • Wiadomości: 1794
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: czyszczenie cimbali
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Październik 2017, 12:18:48 »
Tak mi przyszło do głowy jakiś zbiornik stawiasz na odpowiednią wysokość (prawo Pascala), odpowiednia końcówka i  masz wodę pod ciśnieniem, wlewasz do niego wodę z kwaskiem i jest :), reszta jak w ekspresie ze zbiornikiem na wodę.

Offline lian Mężczyzna

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: La Cimbali Junior D/1
  • Młynek: La Cimbali Cadet
Odp: czyszczenie cimbali
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Październik 2017, 12:26:15 »
On ma  chyba nawet pompkę w środku, to  tym bardziej powinno być ok. Sposób dobry bo prosty. Zastanawiałem się jednak czy nie ma jakiegoś specjalnego wpustudo bojlera żeby można go było otworzyć albo coś.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: czyszczenie cimbali
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Październik 2017, 12:39:50 »
Łoł, łoł, łoł. To jest HX? To tak nie działa, przecież mielibyście bojler pełen kawy gdyby to tak działało. Najlepiej wszystko rozkręcić i wtedy do kwasu.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5084
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: czyszczenie cimbali
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Październik 2017, 12:54:59 »
Dokładnie, demontaż całości, choć to naprawdę grube przedsięwzięcie...

Offline lian Mężczyzna

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: La Cimbali Junior D/1
  • Młynek: La Cimbali Cadet
Odp: czyszczenie cimbali
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Październik 2017, 14:13:31 »
Łoł, łoł, łoł. To jest HX?

Tak, to jest HX. To jest taka maszyna https://sprzedajemy.pl/ekspres-cisnieniowy-la-cimbali-junior-m21-poznan-3d3332-nr36907912

Metoda z wpompowaniem płynu do bojlera nie jest dobra? Dlaczego? Czy raczej chodzi o to, że można ją zastosować, ale nie będzie to skuteczne? Mniemam że zakamienieniu uległa część "obwodów" transportujących wodę do parzenia kawy a nie ta od grzałek.
« Ostatnia zmiana: 06 Październik 2017, 14:50:10 wysłana przez lian »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5084
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: czyszczenie cimbali
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Październik 2017, 14:42:20 »
Źle zacytowałeś. HX to wymiennik ciepła - w bojlerze idzie długa rurka zamoczona w wodzie, ogrzewana wodą w bojlerze nagrzaną do ponad 100 stopni. Woda, która idzie na grupię grzeje się stojąc w niej i przepływając przez nią. Czyszczenie tego wymaga czasu i jakichś umiejętności manualnych + trochę części - uszczelki, podkładki itp.

Offline lian Mężczyzna

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: La Cimbali Junior D/1
  • Młynek: La Cimbali Cadet
Odp: czyszczenie cimbali
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Październik 2017, 14:52:02 »

Offline lian Mężczyzna

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: La Cimbali Junior D/1
  • Młynek: La Cimbali Cadet
Odp: czyszczenie cimbali
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Październik 2017, 14:58:04 »
Głupio to zabrzmi, ale jestem człowiekiem techniki. Wszystko chcę zrobić sam, bo cały ekspres  wpisuje się w moją prywatną ideę, że kupuję tylko urządzenia, które odpowiednio  serwisowane są wieczne.
Więc co tam trzeba zrobić?
Mam tę grupę wykręcić, rozkręcić wszystko do najmniejszej śrubki, przeczyścić itd? To wystarczy? Bo oczyma wyobraźni widzę kamień w dalszych przewodach itd.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1794
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: czyszczenie cimbali
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Październik 2017, 15:01:34 »
http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=8.msg115818#msg115818

ja np. to zrobiłem po zakupie, chociaż wyglądał na czysty, więc nie wiem czy to działa czy nie, jedni polecają, drudzy nie. Wiem że jak teściowa co pół roku uruchamia pralkę z 2 butelkami octu, to grzałkę ma jak nową i cały środek w pralce.  (pralka 12 letnia)

Online Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4826
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: czyszczenie cimbali
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Październik 2017, 15:02:02 »
Porządne odkamienianie to całkowity demontaż ekspresu. Wyjęcie bojlera, wyjęcie grzałki, demontaż elektrozaworów, rozmontowanie grupy kawowej itd. Zakamienione elementy zanurzyć w kwasie. Następnie dobrze wypłukać i zmontować z nowymi uszczelkami. Kupa roboty...
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5084
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: czyszczenie cimbali
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Październik 2017, 15:12:21 »
Mi taka operacja zajęła chyba 3 dni, i  nie wiem czy dłużej rozbierałem i składałem czy odkamieniałem...

Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: czyszczenie cimbali
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Październik 2017, 16:33:52 »
Kupiłem astorie, podobno z kawiarni a okazało się że z biura... każdy sam kawe robił :) i nikt chyba nie serwisował, z tego co wiem to ekspres ma jakieś 2,5 roku, obejrzyj film jak wyglądała grzałka.


Dodatkowo z bojlera , chłopak co mi go odkamieniał  wyciągnął reklamówkę kamienia kotłowego i innego świństwa. Łącznie  na odkamienienie tego  ekspresu poszło 2 opakowania proszku, nie wiem czy 2x1kg czy 2x0,5 ale tak czy inaczej nie wyobrażam sobie próby wpompowywania tego przez PF czy jakoś inaczej.

Jak piszą przemówcy: rozkręcić, sprawdzisz sobie od razu uszczelki itp, odkamienić i skręcić.
Jak nie masz w czym tego moczyć to kup sobie dużą kastę do cementu-betonu w sklepie  budowlanym

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: czyszczenie cimbali
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Październik 2017, 17:04:45 »
Głupio to zabrzmi, ale jestem człowiekiem techniki.
Eee tam. Wcale nie głupio. To dobrze, że są ludzie dający drugie życie sprzętom. Każdy ekspres można próbować odkamienić nie rozbierając go. Tylko jaki będzie efekt? Raczej mizerny. Tak można robić, gdy wiesz jaką masz wodę i odpowiednio często będziesz odkamieniał. Zdejmij wszystkie blachy obudowy, zrób jak najwięcej zdjęć (teraz to nie problem). Narysuj sobie schemat, co znakomicie ułatwi późniejszy montaż. Rozbierz ekspres do najmniejszej śrubki fotografując i opisując poszczególne elementy. To co ma kontakt z wodą włóż do odkamieniacza. Pamiętaj, żeby nie był zbyt gorący i zbyt długo nie działał na elementy miedziane. Uszczelki zmierz dokładnie i poszukaj nowych. Kup odkamieniacz, środek do likwidacji osadów kawowych, smary itp. Nie powinno być z tym problemu. Nie zapomnij o rozebraniu elektrozaworów. Oceń wszystko to co wyjmiesz z odkamieniacza i Cafizy. Tutaj nie ma kompromisów, jeśli jakaś rurka, zawór czy grzałka budzi wątpliwość, trzeba to wymienić. Reanimacja ekspresu nie polega tylko na odkamienianiu i wyczyszczeniu. Trzeba ocenić ramę i ją ewentualnie wypiaskować i pomalować. Z obudową też trzeba coś zrobić, żeby ładny był. To, co jest pokryte chromem a już nieciekawie wygląda, też trzeba chromować na nowo. To jest przedsięwzięcie dość poważne i niestety kosztowne, ale w zależności od włożonej pracy i staranności, efekt może być zaskakujący. Powodzenia.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 711
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: czyszczenie cimbali
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Październik 2017, 18:08:16 »
Ja też będę Ci polecał demontaż, czyszczenie/odkamienianie i ponowne złożenie do kupy. Jeśli poświęcisz na to 3h przez 3 dni, to powinno się udać. Rzeczywiście w środku może być bardzo źle. Ale nawet, jeśli nie będzie, to poznasz jak ekspres działa, którędy płynie woda itd. Dla człowieka techniki to przednia zabawa ;) Czyli jak to pisze Janusz:
Kupa roboty...
Ale jakiej ciekawej roboty :)
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi